Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να γραψω το yosemite σε ενα φλασακι, ως bootable disk, ωστε αν για οποιονδηποτε λογο εχω προβλημα με τον σκληρο, να μπορω να μπουταρω απο το φλασακι.

Μπορει να μου πει καποιος, πως να το κανω;

 

Τo yosemite ηδη το εγκατεστησα στο mbp, αλλα νομιζω οτι πρεπει να κατεβασω το image.

Απο που να το κατεβασω; (δωρεαν ειναι ετσι κι αλλιως), και βασικα τι ειναι αυτο που χρειαζομαι να κατεβασω

Και πως το περνω στο φλασακι; Με disk utility, restore image?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το image που αναφέρεις περιλαμβάνεται στον installer που κατεβάζεις από το app Store. Δεν μπορείς να το κατεβάσεις ξεχωριστά.

 

Για τον τρόπο δημιουργίας του usb κοίτα εδώ: How to Burn OS X Yosemite to a USB Flash Drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανεις boot απο το usb γιατί απο τα δυο: Για να κανεις επανεγκατάσταση του OSX ή να τρέχει το OSX απο το usb stick; Διευκρίνησε τι θες διότι και τα δυο γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανεις boot απο το usb γιατί απο τα δυο: Για να κανεις επανεγκατάσταση του OSX ή να τρέχει το OSX απο το usb stick; Διευκρίνησε τι θες διότι και τα δυο γίνονται.

 

Θελω να μπορω να μπουταρω, σε περιπτωση προβληματος.

Δεν σκοπευω να τρεχω συστηματικα το osx απο το φλασακι.

Αλλα να μπορω να ανοιξω το disk utility, ή στη χειροτερη περιπτωση να μπορω ευκολα να κανω και επανεγκατασταση αν δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα.

Προτιμω να εχω τα 6gb ετοιμα για χρηση, απο το να καταβαζω επι ωρες κλπ.

 

Ελπιζω να παιζει το diskmakerx, γιατι στο παρελθον θυμαμαι για διαφορους λογους δεν μου ειχε δουλεψει(δεν θυμαμαι το γιατι ομως...ελπιζω να μην το ξαναθυμηθω σημερα οταν δοκιμασω!), και οι εναλλακτικες ειχαν παλι τη μανουβρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη έκδοση του Diskmaker X για Yosemite δεν έπαιξε σε εμένα. Ελπίζω να την έχουν διορθώσει.

η έκδοση του diskmaker X για την beta λειτουργεί κανονικά στην τελική του yosemite.

ετσι έκανα clean install.

 

Αντιθέτως η έκδοση για την final δεν λειτουργεί.. δημιουργεί ενα κενό USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη το diskmaker @@@@ οπως φαινεται(τα ιδια μου χε κανει και στο mavericks-sorry αν παλεψα μονο λιγες μερες κι οχι μηνες!), αν βρω image του yosemite, και το κανω restore απο το disk utility σε φλασακι, δεν θα ειναι ok?

Τα λεω λαθος;

Απλα πειτε μου, αν οντως γινεται, τι image χρειαζομαι, γιατι βλεπω αλλα με 4,7gb, αλλα με 6gb, και δεν ξερω ποιο ειναι καταλληλο για την συγκεκριμενη δουλεια που το θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη το diskmaker @@@@ οπως φαινεται(τα ιδια μου χε κανει και στο mavericks-sorry αν παλεψα μονο λιγες μερες κι οχι μηνες!), αν βρω image του yosemite, και το κανω restore απο το disk utility σε φλασακι, δεν θα ειναι ok?

Τα λεω λαθος;

Απλα πειτε μου, αν οντως γινεται, τι image χρειαζομαι, γιατι βλεπω αλλα με 4,7gb, αλλα με 6gb, και δεν ξερω ποιο ειναι καταλληλο για την συγκεκριμενη δουλεια που το θελω.

..το diskmaker λειτούργησε κανονικά (τουλάχιστον σε εμένα κ πάντα μιλάμε για την τελευταία version).

Από εκεί και πέρα αν βρεις DMG όπως το λες ναι γίνεται επίσης. H Apple το δίνει 5.16GB οπότε μάλλον η 6GB είναι η σωστή.

https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=915041082&mt=12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.app δίνει το applestore όχι .dmg αλλά το μετατρέπεις εσύ αν θέλεις.  :rolleyes:

 

Ναι σωστός.

Για μένα καλύτερα να το κάνεις απο το app store είτε με diskmaker x είτε με μέσω command (το οποιο έχει αναφερθεί σε άλλο πόστ αλλα μου διαφεύγει..)  :unsure:

 

Οσον αφορά το trim enabler διαβάζω κάποια προβληματάκια. Τελικά είναι ασφαλές ή να το απεγκαταστήσω μηπώς δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στο boot ή στον σκληρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποια η χρησιμοτητα του diskmaker?

Ζητα installer file.

Νομιζα οτι σε εναν mac με ηδη εγκατεστημενο το yosemite, θα μπορουσε να 'φτιαξει' το αντιστοιχο φλασακι.

Δεν μπορει. Μασημενη τροφη θελει κι αυτο.

Αν ειναι ετσι, γιατι να μην την κανω τη δουλεια με το disk utility?

 

Το installer file, ειναι 'αορατο' για το μεσο χρηστη, αφου, αν τα ξερω καλα, μετα το κατεβασμα και την  εγκατασταση, το ιδιο το osx σβηνει το installer file.

Αρα; Ειναι δυνατον ο χρηστης να 'φυλα καραουλι', να 'τσακωσει' το installer file, πριν το σβησει το συστημα, για να μπορει να κανει το recovery φλασακι;

Θελω να πω, οτι το ξανα-κατεβασμα, δεν το γλυτωνω ως χρηστης.

Οποτε κατεβαζω, και να δουμε μετα τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ φασαρια γινεται σχετικα με το privacy του Yosemite και το spotlight. Και δυστυχως υπαρχει οντως λογος.

 

 

 

Και το σχετικο αρθρο απο την Washington Post

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φασαρια γινεται σχετικα με το privacy του Yosemite και το spotlight. Και δυστυχως υπαρχει οντως λογος.

 

 

 

Και το σχετικο αρθρο απο την Washington Post

Στο Twitter κάποιοι κραζανε τα διάφορα ενημερωτικά sites σχετικά με το privacy του Yosemite (που δεν λένε τίποτα) αλλά βλέπω ότι θα σταματήσουν να το κάνουν.

Επίσης γίνετε λόγος  και για το παρακάτω (δεύτερη επιλογή)

install-yosemite5-408x400.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...