Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Matlab το έφτιαξα και εγώ, εντάξει δεν ήταν τίποτα το δύσκολο. 

 

Tο repair permission σε cmd-R εξακολουθεί να είναι grayed out...κάτι έχει να κάνει με το core filesystem που έχει αλλάξει η Apple.

 

Πω πω άκυρο παιδιά...απλά έπρεπε να πατήσω το unlock button στο diskutility...καινούρια κόλπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Yosemite αλλά έχωντας ανοιχτό μόνο το safari ανοίγω το app για memory clean και μου δείχνει ελεύθερη μνήμη 500MB με 350ΜΒ.. απο τα 8GB που έχω.. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matlab το έφτιαξα και εγώ, εντάξει δεν ήταν τίποτα το δύσκολο. 

 

Tο repair permission σε cmd-R εξακολουθεί να είναι grayed out...κάτι έχει να κάνει με το core filesystem που έχει αλλάξει η Apple.

 

Πω πω άκυρο παιδιά...απλά έπρεπε να πατήσω το unlock button στο diskutility...καινούρια κόλπα!

Το ματλαβ πως το έφτιαξες? ποια έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Yosemite αλλά έχωντας ανοιχτό μόνο το safari ανοίγω το app για memory clean και μου δείχνει ελεύθερη μνήμη 500MB με 350ΜΒ.. απο τα 8GB που έχω.. :blink:

Προτεινω να μην χρησιμοποιεις το memory clean και αντιστοιχα του. Ελευθερη μνημη = χαμενη μνημη. Προβλημα υπαρχει οταν αρχιζεις και εχεις lags, error messages απο εφαρμογες που ξεμενουν απο μνημη, swapping, memory leaks, κλπ, κλπ. Το λειτουργικο ξερει τι κανει με την μνημη πολυ καλυτερα απο το οποιοδηποτε 3rd party προγραμμα. 

Το ερωτημα ειναι εαν παρατηρεις καποιο προβλημα που σχετιζεται με τη μνημη. Σου πεταει καποιο app οτι ξεμεινε απο μνημη? Παρατηρεις lag? Οτιδηποτε σχετικο? Εαν οχι, μην αγχωνεσαι ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο έκανα clean install σε Yosemite και από τότε έχω θέμα με το wifi. Πάνω μου δείχνει οτι είμαι κανονικά συνδεμένος στο δίκτυο μου αλλά δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελίδα. Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι έχει γίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να μην χρησιμοποιεις το memory clean και αντιστοιχα του. Ελευθερη μνημη = χαμενη μνημη. Προβλημα υπαρχει οταν αρχιζεις και εχεις lags, error messages απο εφαρμογες που ξεμενουν απο μνημη, swapping, memory leaks, κλπ, κλπ. Το λειτουργικο ξερει τι κανει με την μνημη πολυ καλυτερα απο το οποιοδηποτε 3rd party προγραμμα. 

Το ερωτημα ειναι εαν παρατηρεις καποιο προβλημα που σχετιζεται με τη μνημη. Σου πεταει καποιο app οτι ξεμεινε απο μνημη? Παρατηρεις lag? Οτιδηποτε σχετικο? Εαν οχι, μην αγχωνεσαι ;)

 

'Οχι δεν είχα κανένα πρόβλημα να τρέξω οποιαδήποτε ή και πολλαπλές app χωρίς κανένα lag η κάποιο άλλο θέμα προς το παρόν.

Οκ ευχαριστώ θα σταματήσω να ανυσηχώ τότε. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ματλαβ πως το έφτιαξες? ποια έκδοση?

2014a. Μπορείς απλά να πας show package contents και να βγάλεις ένα shortcut του bin έξω και να τρέχεις αυτό ή από terminal το exec bin που είναι μέσα στο app. Αυτή είναι προς το παρόν η επίσημη απάντηση της Mathworks μέχρι να δώσει fix η Apple.

 

Διαφορετικά εγώ έκανα αυτό το patchάκι και δουλεύει μια χαρά όπως πριν. Κάντο και όταν το τρέξεις θα φύγει και το απαγορεύεται πάνω από το εικονίδιο https://www.dropbox.com/sh/l9d5qzzgzyjjn46/AACFQ4AC4wR9Mtl5NgvcAiaKa?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2012a δε πέτυχε... Θα βάλω το καινούργιο αν είναι. Κακώς αναβάθμισα, έπρεπε να περιμένω λίγο, το ίδιο πρόβλημα με το viber λύθηκε έυκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στο .app του MATLAB κανε δεξι-κλικ show package contents και πήγαινε στο φάκελο bin. Φτιάξε ένα link του matlab που θα βρεις μέσα όπου σου αρέσει πχ μέσα στα Applications και τρέχε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το φτιαξα, το πρόβλημα δεν ήταν το link αλλά οτι δεν άνοιγε καν το /Applications/MATLAB_R2012a.app/bin/matlab έβγαζε κάτι errors όταν το πατούσα. τελικά έκανα τα 2, 3 βήματα από εδώ http://ipluto.wordpress.com/2014/09/05/getting-matlab-to-work-on-mac-osx-10-10-yosemite/+ το δικό σου για τη συντόμευση και είμαι οκ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Yosemite αλλά έχωντας ανοιχτό μόνο το safari ανοίγω το app για memory clean και μου δείχνει ελεύθερη μνήμη 500MB με 350ΜΒ.. απο τα 8GB που έχω.. :blink:

Περίεργο αυτό...εγώ το εγκατέστησα σήμερα, έχω 3.5 γίγα ελεύθερη μνήμη απότι λέει το memory clean και μου φαίνεται ότι τρέχει καλύτερα από τα μάβερικς γενικώς μέχρι στιγμής. Θα το υποστώ πάντως παρ'ολα τα Μίκυ Μάους εικονίδια του dock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει κάτι αντίστοιχo στο Yosemite με το Msconfig τον Win που να μπορώ να δώ ποιά apps ξεκινάνε να τρέχουν at startup;

στα preferences - users and groups αν δεν κανω λάθος δε φαίνονται αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα preferences - users and groups αν δεν κανω λάθος δε φαίνονται αυτά?

 

Ξανα έκανα επανεκίνηση θα πρέπει να ήταν κάτι παροδίκο γιατί τώρα μου βγάζει το memory clean 4.78GB free οπότε όλα καλά μάλλον!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...