Προς το περιεχόμενο

F&U tablet 10.1" (ETB1063) - Ερωτήσεις κλπ


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά ως τώρα ένα σύντομο ιστορικό.

Καλό για τα λεφτά που το πήραμε τότε, η μπαταρία κρατάει πολύ, αλλά αν πάει κάτω από 30% δεν αντέχει πάνω από 20 λεπτά.

Μέχρι στιγμής τα παίζει όλα, ίσως να βοηθάει η χάλια ανάλυση που έχει!

 

Από Crash test έχει φάει 2-3 γερές τούμπες που σχεδόν ξεκούμπωσε! Το πίεσα, έβαλα τα κουμπιά στη θέση τους και είναι ακόμα καλά.

 

Μια φορά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε, δεν φόρτιζε και δεν γινόταν τίποτα ούτε και με πάτημα του reset.

 

Το άφησα 2-3 εβδομάδες στην άκρη, και επανήλθε μόνο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες καλησπέρα!

 

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το tablet της συζύγου (F&U ETB 9544) το οποίο για άγνωστο λόγο κι ενώ φόρτιζε, έπαψε να ανάβει πεισματικά. Δοκίμασα όλα τα κουμπιά, power, volume, reset, αλλά μάταια. Δείχνει νεκρό!

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν το έβαλε να φορτίσει είχε λίγη μπαταρία κι άναβε!

 

Τι μπορεί να συνέβει? Γνωρίζει κανείς?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το θέμα χώρου.. 

Με το LINK2SD μπορείς να εξοικονομήσεις και άλλο χώρο.. από την εσωτερική μνήμη  (για να μη βαράει το γνωστό μνμ διάθεσης χώρου ) με μεταφορά - μοίρασμα του μεγέθους και των εργοστασιακών εφαρμογών ..  στην SD.. 

 

π.χ ας πάρουμε ως παράδειγμα την εφαρμογή Google (μπλε G)

 

ανοίγουμε το LINK2SD  και επιλέγουμε την εφαρμογή Google.. 

1. πατάμε πάνω δεξιά και από τις επιλογές κάνουμε απεγκατάσταση 

2. από τις επιλογές πάλι.. επιλέγουμε εκκαθάριση δεδομένων (αν υπάρχουν)

3. στις επιλογές τώρα LINK2SD  .. (αφού κάναμε και την εκκαθάριση) εμφανίζεται και  η "μετατροπή σε εφαρμογή χρήστη" .. (με αυτή την επιλογή διαμοιράζεται το μέγεθος της εφαρμογής.. μεταξύ έσω και έξω μνήμης) αφού γίνει η επιλογή κάνουμε restart - επανεκκίνηση.. που τη ζητά κιόλας..

4. μετά την επανεκκίνηση.. πάμε πάλι στην εφαρμογή LINK2SD .. επιλέγουμε  την εφαρμογή Google και πατάμε μετακίνηση σε SD.. κάτι που δε μπορούσε να γίνει πριν την διαδικασία που περιέγραψα μιας και έβγαζε σφάλμα κατα την μετακίνηση..

τέλος.. στο 5ο βήμα.. κάνουμε update την εφαρμογή που μεταφέραμε από το google play..

 

θα παρατηρήσουμε ότι μετά τα παραπάνω.. έχουμε πλέον αύξηση της εσωτερικής μνήμης..

 

την παραπάνω διαδικασία την ανακάλυψα "τυχαία" καθώς προσπαθούσα να μεταφέρω το angry birds στην sd με το LINK2SD.. βγάζοντας σφάλμα αρχικά .. πριν βρω την παραπάνω διαδικασία για την απελευθέρωση επιπλέον χώρου ..

Επεξ/σία από giver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτό θέλει root, σωστά?


Παίδες καλησπέρα!

 

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το tablet της συζύγου (F&U ETB 9544) το οποίο για άγνωστο λόγο κι ενώ φόρτιζε, έπαψε να ανάβει πεισματικά. Δοκίμασα όλα τα κουμπιά, power, volume, reset, αλλά μάταια. Δείχνει νεκρό!

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν το έβαλε να φορτίσει είχε λίγη μπαταρία κι άναβε!

 

Τι μπορεί να συνέβει? Γνωρίζει κανείς?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Διάβασε το μνμ που έχω γράψει πριν από το δικό σου.

Και το δικό μου το έπαθε ξανά, στην ουσία δεν έχει σβήσει, αλλά έχει κολλήσει σε κατάσταση αναμονής.

άστο να φάει όλη την μπαταρία (1-2 εβδομάδες) και μετά βάλτο να φορτίσει πάλι. Μετά από λίγο θα πάρει μπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτό θέλει root, σωστά?

 

Διάβασε το μνμ που έχω γράψει πριν από το δικό σου.

Και το δικό μου το έπαθε ξανά, στην ουσία δεν έχει σβήσει, αλλά έχει κολλήσει σε κατάσταση αναμονής.

άστο να φάει όλη την μπαταρία (1-2 εβδομάδες) και μετά βάλτο να φορτίσει πάλι. Μετά από λίγο θα πάρει μπρος

Ναι, το έχω με root..

όσο για το πρόβλημα με το κόλλημα στο άνοιγμα.. "κρατάμε" με ένα βύσμα το reset  για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να βγει το logo στην οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το είχα κάνει root με το kingo 1.4.0 πριν καιρό και μετά το ξανα έκανα unroot.

 

από τότε όσες φορές και να δοκίμασα να το κάνω root δε τα καταφέρνω.

τι διάολο γίνεται; το ίδιο πρόγραμμα χρησιμοποιώ.

γιατί δε γίνεται;

 

Μετά από προσπάθειες τα κατάφερα.  :-)

Επεξ/σία από torq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ένα F&U ETB 1063 πως μπορώ να αποθηκεύσω σε κάρτα μνήμης ???

Εξαρτάται τι θες να αποθηκεύσεις.

 

Επειδή σήμερα ασχολήθηκα με το θέμα γιατί έβγαζε προειδοποιήσεις ότι τελειώνει ο χώρος, αν έχεις φωτογραφίες, βίντεο ή άλλα αρχεία, μπορείς να τα μετακινήσεις στην κάρτα SD (εφόσον έχεις τοποθετήσει μία) μέσω της εφαρμογής "Διαχειριστής Αρχείων ES / ES File Manager". Την εσωτερική μνήμη την έχει ονομάσει "internal sd", βρίσκεις τους φακέλους που θες να μετακινήσεις (π.χ. DCIM που περιέχει φωτος που τραβας με το tablet) και επιλέγεις μετακίνηση στην "external sd".

 

Αν από την άλλη αναφέρεσαι σε εφαρμογές, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι, οι εφαρμογές δεν αποθηκεύονται στην SD και γι αυτό φταίει μάλλον η παλιά έκδοση του android. Αν σε καίει πολύ, μόνο με root που είναι ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να αποθηκεύσεις.

 

Επειδή σήμερα ασχολήθηκα με το θέμα γιατί έβγαζε προειδοποιήσεις ότι τελειώνει ο χώρος, αν έχεις φωτογραφίες, βίντεο ή άλλα αρχεία, μπορείς να τα μετακινήσεις στην κάρτα SD (εφόσον έχεις τοποθετήσει μία) μέσω της εφαρμογής "Διαχειριστής Αρχείων ES / ES File Manager". Την εσωτερική μνήμη την έχει ονομάσει "internal sd", βρίσκεις τους φακέλους που θες να μετακινήσεις (π.χ. DCIM που περιέχει φωτος που τραβας με το tablet) και επιλέγεις μετακίνηση στην "external sd".

 

Αν από την άλλη αναφέρεσαι σε εφαρμογές, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι, οι εφαρμογές δεν αποθηκεύονται στην SD και γι αυτό φταίει μάλλον η παλιά έκδοση του android. Αν σε καίει πολύ, μόνο με root που είναι ρίσκο.

 

δεν ειναι για μενα για ενα γνωστο ειναι και θελει μονο εικονες κ βιντεο οποτε κατεβαζω το ES ΚΑΙ ΟΚ.

Ευχαριστω για την απαντηση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

όταν βλέπω βιντεάκια απο το youtube μέσω του chrome έχω πρόβλημα. δηλαδή η εικόνα είναι κοκκινοπρασινοπή..

σα να βλέπεις ένα αρχείο βιντεο corrupted.

το κάνει σε όλα τα βιντεάκια του youtube. και μετά από αρκετές αναβαθμίσεις του chrome.

έχω κάνει και επαναφορά. με άλλον browser είναι οκ. τι μπορεί να φταίει; μήπως θέλει να εγκαταστήσω τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτό το νήμα αφού είχα αναρτήσει χθες το βράδυ το πρόβλημά μου εδώ.

 

Διάβασα όλες τις σελίδες ελπίζοντας ότι θα βρω κάποιο post με παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν 

Διάβασα ότι σε κάποιους άλλαξαν οθόνη κλπ και σκέφτομαι να τους τηλεφωνήσω, αν και φοβάμαι ότι θα βάλουν θέμα εγγύησης.

 

Edit

Άνοιξα το κουτί της συσκευασίας και στο φυλλάδιο της αντιπροσωπείας γράφει εγγύηση 12 μήνες. 

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...