Προς το περιεχόμενο

Nextbook, το υβριδικό Windows 8 PC των 179 δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός που αποφάσισε για την ram υποτίθεται ότι είναι expert της βιομηχανίας του χώρου και πληρώνεται αντίστοιχα.
Αλλά μόνο κάποιος άσχετος θα έβαζε μόλις 1GB σε καινούριο υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πραγματικα τοσο ακριβες ειναι οι ram,που δε θα μπορουσαν να προσθεσουν ακομη 1gb,για το μαμοτο,τουλαχιστον???

Μπορούν, αλλά θα πρέπει να πλερώσεις για να πάρεις κάτι ακριβώτερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά γύρω στα 160€ με 170€ το βλέπω για Ελλάδα

199 € - με 250 € εδω Ελλαδιτσα. Γιατι εχουμε 23% ΦΠΑ και μας ερχεται και απο μακρινη χωρα της Ευρωπης, οποτε βαζουμε τα μεταφορικα μεσα και αλλα πολλα που λενε εδω στο insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που υπάρχει στα 320+ ευρώπουλα το Τ100 :), αυτό εδώ δεν πρέπει επ'ουδενί καν να τα πλησιάσει (τα 300€ εννοώ), πρέπει σίγουρα να παίξει τριγύρω στα 200€ με αυτά τα specs. Προφανώς δεν αναμένω ευθεία "μετατροπή" $ -> € (δηλαδή τιμή στα 180€), αλλά κάτι τριγύρω στα 200€ θα είναι απολύτως λογική και "σωστή" τιμή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι OEM αυτοακυρώνονται και αμαυρίζουν την οποία προσπάθεια για οικονομικά αλλα αξιοπρέπη χαρακτηριστικά. Σημερα βρίσκεις κάτω των 200 δολαρίων/ευρω με 2gb ram εςτω και χωρίς πληκτρολόγιο.ΔΕΝ νοείται windows μηχάνημα κάτω των 2gb ram,εςτω και να 8.1 η τα 10αρια μελλοντικά ειναι πολυ ελαφριά σαν λειτουργικο(όχι όμως οι πλοιοψηφια των εφαρμογών/προγραμμάτων)

Τέλος!

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Που το ξέρεις ότι τρέχει μια χαρά; Γιατί τρέχουν καλά και τα android με το 1γίγα; Και να σου θυμίσω ότι μιλάμε για windows κανονικά και οχι καμιά RT κουτσουρεμένη έκδοση. Που σημαίνει ότι έχεις έναν ολόκληρο υπολογιστή στα χέρια σου.

Για λοιπόν άσε 1 γίγα στον υπολογιστή σου, άνοιξε το skype σου και να σε δω να σερφάρεις για μισή ωρίτσα με λίγες καρτέλες ανοιχτές και όχι δε θέλω να τρως άλλα 2 γίγα για virtual memory. Άντε άνοιξε και κάνα power point αφού τέτοια τάμπλετ όπως λέτε όλοι είναι για απλή χρήση (σερφάρισμα, office, video call κλπ). Απορώ επίσης πως μπορείς και συγκρίνεις το android, iOS με ένα πλήρως λειτουργικό και εντελώς οικείο περιβάλλον για την πλειοψηφία σύστημα, το οποίο μάλιστα θα τρέχει και εφαρμογές οι οποίες δε θα έχουν σχεδιαστεί για τόσο μικρές απαιτήσεις.

 

Αν δηλαδή έκανε 20$ παραπάνω και είχε 2γίγα ραμ θα έλεγες ότι είναι ακριβό και δε θα το προτιμούσες έτσι; 

 

Τώρα όλα αυτά τα περί coca cola, OTE και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο δε προσπαθώ να τα κατανοήσω καν. 

 

 

 

Edit: ωχ καλά, καθόμουν και έγραφα τόση ώρα νομίζοντας ότι ίσως ακουστεί η άποψη μου αλλά τελικά ο τύπος δουλεύει στην microsoft και τον έθιξα τόσο πολύ που άρχισε να παραληρεί (ΟΤΕ, κοκα κολα....) Θα έσβηνα εντελώς το περιεχόμενο του ποστ, αλλά άσε το έβαλα σε σποιλερ τουλάχιστον γιατί λυπάμαι τον χρόνο που έχασα.

H άποψη σου όπως βλέπεις και ακούστηκε και έγινε σεβαστή για να σου απαντάω. 

Από την άλλη διαπιστώνω πως η ερώτηση μου είναι αυτή που δεν απαντήθηκε. Και σε περίπτωση που δεν την θυμάσαι την επαναλαμβάνω γιατί θα ήθελα μια απάντηση: Γιατί φταίει η Microsoft ή οποιοσδήποτε άλλος τρίτος επειδή ένας άλλος κατασκευαστής αποφασίζει να βγάλει μια συγκεκριμένη υλοποίηση?

 

Όσον αφορά την αποδοτικότητα έχω να σου πω πως ναι τα Windows είναι ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα το οποίο μπορεί λειτουργεί και με 1 μόνο GB RAM

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H άποψη σου όπως βλέπεις και ακούστηκε και έγινε σεβαστή για να σου απαντάω. 

Από την άλλη διαπιστώνω πως η ερώτηση μου είναι αυτή που δεν απαντήθηκε. Και σε περίπτωση που δεν την θυμάσαι την επαναλαμβάνω γιατί θα ήθελα μια απάντηση: Γιατί φταίει η Microsoft ή οποιοσδήποτε άλλος τρίτος επειδή ένας άλλος κατασκευαστής αποφασίζει να βγάλει μια συγκεκριμένη υλοποίηση?

 

Όσον αφορά την αποδοτικότητα έχω να σου πω πως ναι τα Windows είναι ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα το οποίο μπορεί λειτουργεί και με 1 μόνο GB RAM

 

Η ms μπορεί να μη φταίει για το τι κάνει ο κάθε κατασκευαστής, αλλά όταν βγαίνει και λέει ότι ελάχιστες απαιτήσεις για τα win είναι 1GB ram τότε τα θέλει ο κώλος της. Μη προσπαθείς να μας πείσεις ότι τρέχουν σε 1 γίγα ραμ. Βασικά ναι τρέχουν αλλά μόνα τους! Για να σου δώσω να καταλάβεις PC με 1 γίγα δε μπορεί να τρέξει ούτε ένα flash game στο fb. (και αυτό το είδα σε PC μου φόραγε XP με κλειστά τα περισσότερα άχρηστα services και τα win μονα τους έπιαναν μόνο 200ΜΒ το πολύ) Και αν θες πιο πρόσφατο παράδειγμα πήγαινε στα netbook με το 1γίγα ραμ. Ναι τα 8 πάνε καλύτερα από τα 7, αλλά και πάλι δεν αρκεί για τις βασικές δουλειές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αρκεί για office, OneDrive, YouTube με fb σύγχρονός..

Το ζω κάθε μέρα αυτό στο νετμπουκ μου που έχει 1gb και είναι με w8.

 

Απλά δεν είναι ότι πιο smoothest.

 

Οι metro apps πανε σούπερ γρήγορα . Δεν παίζει λαγκ.

 

Αλλά ναι ο μποουσερ θα κολλήσει που και που 2-3 δευτερόλεπτα...κλπ.

 

 

Μια χαρά είναι.οσοι δεν έχουν δοκιμάσει πισι με w8 και 1gb ram και έχουν μείνει στις XP εποχές όπως ο από πάνω. Καλύτερα να μην σχολιάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...