Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Οικονομικά αποτελέσματα με αυξημένες πωλήσεις για Surface και Windows Phone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι θα σας πω τα παρακάτω για να είστε προετοιμασμένοι αν αποφασίσετε να αγοράσετε κάποιο i-core μοντέλο που έρχεται με windows 8 και όχι 8.1.

Για αρχή μείνετε μακριά από windows 8.1 σε i-core που δεν λέγεται surface pro (2/3).Πήρα πρόσφατα ένα vaio ultrabook (ταμπλετ είναι αλλά τέλος πάντων) και μου μείωσαν την μπαταρία,μου έκαναν flash το bios και υπάρχουν ασυμβατότητες στα drivers.Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν σε i-core της dell,της Lenovo,της hp και της asus νομίζω.Τώρα αναγκάζομαι να μείνω στα windows 8 και να πληρώνω για recovery dvds..Κρατήστε ένα backup recovery όταν πάρετε πρώτη φορά το tablet/i-core σας γιατί πλέον οι εταιρίες ΔΕΝ δίνουν recovery disks όπως έδιναν παλιά αλλά το έχουν αποθηκευμένο σε ένα μυστικό partition.Απαξ και κάνεις αναβάθμιση από 8 σε 8.1 το χάνεις..

Επίσης κάτι ακόμα σημαντικό:

Η μπαταρία των 8 και 10 ωρών που διαφημίζουν δεν είναι η minimum μπαταρία όπως ξέρουμε στα android αλλά η maximum!Η best case scenario!!Να υπολογίζεται 60% αυτού που λένε όταν ανοίγεται απλά προγράμματα όπως skype ,one note (όλα σε dekstop εννοείται).Ζήτημα είναι να βγάζω 6,5 ώρες από τις ...10 που διαφήμιζαν (και αυτό σε silent mode,με φωτισμό κάτω από 40% )..

 

Αλλά από επιδόσεις δεν παραπονιέμαι καθόλου,πάει σφαίρα και κάνει την δουλειά που πρέπει.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις αφορούν το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Έχω Dell που αναφέρεις ότι θα είναι προβληματικό, μόνο που είναι αψεγάδιαστο. Μου ήρθε με Windows 8 και έχει i7, έκανα κανονικά αναβάθμιση σε 8.1 απροβλημάτοστα.

Η Dell μου δίνει drivers για τα πάντα Windows 7 μέχρι Linux, και ξέρω (έχω λόγο που το λέω) ότι αν είχα τα θέματα που περιγράφεις με recovery discs θα μου έδινε την καλύτερη δυνατή λύση χωρίς να πληρώσω.

H Dell για να καταλάβεις μέχρι και από το site της μου δίνει να κατεβάσω προεγκατεστημένα προγράμματα τρίτων προμηθευτών πχ Cyberlink.

Τα δε Windows 8/8.1 έρχονται με εξαιρετικούς generic drivers ώστε τα πάντα να δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Τέλος για την μπαταρία, το Dell μου αν και δεν είχα ιδιαίτερη βάση δώσει στη μπαταρία του, αν και λάπτοπ με ό,τι συνεπάγεται που δεν είναι tablet, μου βγάζει κανονικότατα - με τα high specs που έχει - γύρω στις 10 ώρες και.

Μάλλον έχεις θέμα με το Vaio και όχι με κάτι άλλο.

 

ΥΓ: Το Dell λαπτοπ που έχω με πάει κανονικά πίσω στα 8 από 8.1 μέσω του recovery partition. Και κανένα θέμα με προβλήματα που λες, είτε σε 8 είτε σε 8.1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι περιλλαμβανει αυτη η εγγυηση του os?

Εχει κανει κανεις χρηση αυτης της εγγυησης?

Εγγύηση του OS σημαίνει ότι αν θέλω να βάλω τα windows 8 με τα drivers που λειτουργούν σωστά ή να κάνω κάποιο recovery,δεν θα με βοηθήσει η sony.Σε τίποτα που έχει σχέση με το λειτουργικό (ούτε καν να ξαναφορτώσουν το σωστό OEM OS με τα λειτουργικά του drivers).Τα windows 8 πειρατικά ή αυθεντικά (έχω ένα αυθεντικό κλειδί ευτυχώς) δεν έρχονται με τα σωστά Drivers που σου δίνει η sony out of the box.Ακόμα και στο site τους δεν έχουν τα σωστά drivers ό,τι και αν δοκίμασα.

Το πιο τραγικό είναι ότι σου ζητάνε να ξαναεγκαταστήσεις τα windows 8 (όπου πρέπει να αγοράσεις Recovery dvds από αυτούς αλλιώς χάνεις την υποστήριξη-εγγύηση που ανέφερα) για να βάλεις τα drivers και μετά να πας σε windows 8.1 αλλιώς τα drivers είναι προβληματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση του OS σημαίνει ότι αν θέλω να βάλω τα windows 8 με τα drivers που λειτουργούν σωστά ή να κάνω κάποιο recovery,δεν θα με βοηθήσει η sony.Σε τίποτα που έχει σχέση με το λειτουργικό (ούτε καν να ξαναφορτώσουν το σωστό OEM OS με τα λειτουργικά του drivers).Τα windows 8 πειρατικά ή αυθεντικά (έχω ένα αυθεντικό κλειδί ευτυχώς) δεν έρχονται με τα σωστά Drivers που σου δίνει η sony out of the box.Ακόμα και στο site τους δεν έχουν τα σωστά drivers ό,τι και αν δοκίμασα.

Το πιο τραγικό είναι ότι σου ζητάνε να ξαναεγκαταστήσεις τα windows 8 (όπου πρέπει να αγοράσεις Recovery dvds από αυτούς αλλιώς χάνεις την υποστήριξη-εγγύηση που ανέφερα) για να βάλεις τα drivers και μετά να πας σε windows 8.1 αλλιώς τα drivers είναι προβληματικά!

Δως μου περιπτωση που περνεις μηχανημα με windows 8 και κανεις upgrade σε windows 8.1 και δε ισχυει το κλειδι για τα windows 8!

Πραγματικα πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πρόβλημα με τη Sony. Οι άλλες μάρκες δεν αντιμετωπίζουν τα προβλήματα που περιγράφεις.

 

Και για το θέμα του λογισιμικού , είναι θέμα διάθεσης και σοβαρότητας υποστήριξης της εταιρείας ανάλογα με την εγγύηση που έχεις αγοράσει.

 

Και για το θέμα drivers, το ίδιο.

 

Είχα παλιό λάπτοπ που δε μου παρείχε καμία υποστήριξη στο software, ούτε τηλεφωνικά.

Αντίθετα με το τωρινό μου λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Apple επίσης πουλά περισσότερα iPod από τα Xbox 360/One που πουλά η MS.... τα περιθώρια κέρδους των iPod είναι τεράστια σε σχέση για παράδειγμα με το One που στην έκδοση του Kinect το κέρδος ανά τεμάχιο είναι μόλις 38 δολάρια. 

 

τι διαβάζω ρε γαμώτο.. τι γράφονται πλέον εδώ μέσα;;;

 Εδω στα laptop περνουν windows 7,πως γινεται να μην μπορεις να περασεις με clean install windows 8.

 

 

χιχιχιχι :P

 

o μηχανικός με τα 8 αρια κάπου είναι παραπεταμένος, δε τα έτρεξα καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιχιχιχι :P

 

o μηχανικός με τα 8 αρια κάπου είναι παραπεταμένος, δε τα έτρεξα καν 

Το θεμα ειναι οτι θελει να φυγει απο τα 8.1 να παει στα 8,ουτε καν στα 7,που ισως να ειχε καποιο νοημα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Human Soul, on 24 Oct 2014 - 6:57 PM, said:Human Soul, on 24 Oct 2014 - 6:57 PM, said:

Κύριοι θα σας πω τα παρακάτω για να είστε προετοιμασμένοι αν αποφασίσετε να αγοράσετε κάποιο i-core μοντέλο που έρχεται με windows 8 και όχι 8.1.

Για αρχή μείνετε μακριά από windows 8.1 σε i-core που δεν λέγεται surface pro (2/3).Πήρα πρόσφατα ένα vaio ultrabook (ταμπλετ είναι αλλά τέλος πάντων) και μου μείωσαν την μπαταρία,μου έκαναν flash το bios και υπάρχουν ασυμβατότητες στα drivers.Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν σε i-core της dell,της Lenovo,της hp και της asus νομίζω.Τώρα αναγκάζομαι να μείνω στα windows 8 και να πληρώνω για recovery dvds..Κρατήστε ένα backup recovery όταν πάρετε πρώτη φορά το tablet/i-core σας γιατί πλέον οι εταιρίες ΔΕΝ δίνουν recovery disks όπως έδιναν παλιά αλλά το έχουν αποθηκευμένο σε ένα μυστικό partition.Απαξ και κάνεις αναβάθμιση από 8 σε 8.1 το χάνεις..

Επίσης κάτι ακόμα σημαντικό:

Η μπαταρία των 8 και 10 ωρών που διαφημίζουν δεν είναι η minimum μπαταρία όπως ξέρουμε στα android αλλά η maximum!Η best case scenario!!Να υπολογίζεται 60% αυτού που λένε όταν ανοίγεται απλά προγράμματα όπως skype ,one note (όλα σε dekstop εννοείται).Ζήτημα είναι να βγάζω 6,5 ώρες από τις ...10 που διαφήμιζαν (και αυτό σε silent mode,με φωτισμό κάτω από 40% )..

 

Αλλά από επιδόσεις δεν παραπονιέμαι καθόλου,πάει σφαίρα και κάνει την δουλειά που πρέπει.

Σε 6 διαφορετικά devices από διάφορα brands σε Windows 8.1 και δεν μου παρουσιάστηκε κάτι τέτοιο (Συμπεριλαμβανομένων και των Windows RT). Κανένα από αυτά δεν είναι Sony.

Όσο για τα recovery disks είναι θέμα κατασκευαστή. Μπορείς να του ζητήσεις να σου τα δώσει αρκεί να του πληρώσεις το κόστος του DVD. To Product Key των Windows το έχεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως με lenovo δεν είχα κανένα θέμα, έχει στο site της τα πάντα από οδηγούς και για 8 και για 7αρια (παρόλο που η σειρά λάπτοπ της που έχω πωλείται με 8)

 

είτε βάλω 7 είτε 8 θέλω απλά ένα dvd που έχω κάψει μόνος μου και ένα φλασάκι με τους οδηγούς

 

εντάξει κάποιες εταιρείες θέλουν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (οι οποίες πάνε κατά διαόλου συνήθως) , υπάρχουν όμως και αυτές που σου τα παρέχουν όλα είτε πρόκειται για οδηγούς χωρίς μα μου, είτε το πολύ απλό να μπορέις να ανοίξεις το μηχάνημα σου εύκολα να αλλάξεις πράγματα και να το καθαρίσεις χωρίς να αφαιρείς την οθόνη και το πληκτρολόγιο και όλα αυτά σε λογικές τιμές (και αυτές είναι που δικαίως κατακλύζουν την αγορά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω στο θέμα .... Η ίδια η ms νομίζω πλασάρει το surface σαν ανταγωνιστή του MacBook και συγκεκριμένα του air αν δεν απατώμαι. Γιατί γίνεται σύγκριση με τα iPads;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω στο θέμα .... Η ίδια η ms νομίζω πλασάρει το surface σαν ανταγωνιστή του MacBook και συγκεκριμένα του air αν δεν απατώμαι. Γιατί γίνεται σύγκριση με τα iPads;

Από την άλλη η Samsung σε διαφήμιση πλάσαρε το Surface κόντρα στο δικό της tablet φυσικά αλλά και κόντρα στο iPad. Γιατί να μη γίνεται σύγκριση με τα iPad;

 

Και επί της ουσίας,

το Surface όταν λέμε ότι ανοίγει καινούρια αγορά

εννοούμε ακριβώς ότι συρρικνώνει μιαν άλλη αυτή των iPad-like (tablet με mobile λειτουργικό, ιδίως των ακριβών)

αλλά επίσης και ότι από τη φύση του ως προϊόν τοποθετείται ανάμεσα στο iPad και στο MacBook Pro.

Άρα ναι η σύγκριση σε πολλά μέτωπα έχει νόημα για το Surface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το surface ειναι απλα ο high end κραχτης της MS για τα windows tablets.

 

Την νεα κατηγορια την εχει ανοιξει στην ουσια η Asus,με τα transformer  pad που ειχαν android,αλλα με την μονοδιαστατη φυση του λογισμικου να προκαλει αρκετα limitations οσο αφορα την χρηση για την οποια φτιαχτηκαν και απευθυνονταν .

Mε την ελευση των windows 8,που ξεκινησε το λογισμικο να αποκτα 2 σε 1 UI και χρηση,η Asus(με τα tansformer books) και μετα οι υπολοιπες και με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ βοηθεια και promotion της Intel,να στρεφονται γι'αυτου του ειδους τα υβριδικα στο λογισμικο που μπορει να στηριξει και τις δυο χρησεις τους!

 

Τα Windows tablets ουσιαστικα θεωρουνται μονο τα υβριδικα αυτα με αποσπώμενο πληκτρολογιο ή χωρις πληκτρολογιο,ενω οσα εχουν touchscreen ακομη και τα convertibles οπως ειναι τα Yoga 13,ανοικουν στην notebook/ultrabook κατηγορια και ως τετοια προσμετρουνται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδεύουμε.

Δε μιλάμε για Android/iOS/WP

γιατί το Android/iOS/WP δεν είναι desktop OS.

Αν ήταν έτσι, τότε οποιοδήποτε Android/iOS/WP smartphone συνδεόταν με πληκτρολόγιο,

θα έπρεπε να το θεωρούμε λάπτοπ και υβρίδιο.

 

Τη νέα αγορά την ανοίγει το κάθε Surface από τη στιγμή που ως tablet φοράει specs ισοδυναμα PC,

τόσο ως hw όσο και ως sw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι η Apple είναι "δυναμη" στον τομέα των "smartphones" και "tablets" (το οποίο σίγουρα έκανε "μόδα" η ίδια, μέρους υπολοιπους να ακολουθούν... Όμως σίγουρα (εκτός ελαχιστων περιπτώσεων...εγώ δεν ξέρω κάποιον αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν) όλοι όσοι διαθέτουν ipad και iphone έχουν στο σπίτι ή τη δουλειά ενα desktop ή έστω laptop με windows για να "κάνουν τις υπόλοιπες δουλειές τους"... Ή έστω ενα Mac ρε παιδι μου (αλλά το 80% του τεχνολογικά εκπαιδευμένου πληθυσμού... Δυστυχώς δεν έχει τη δυνατότητα να το αποκτήσει). Είναι περιπου σαν να λέμε οτι...όλοι έχουμε mercedes και bmw (μη πω ferrari..) ...αλλά πως θα πας για ψώνια ή το παιδί στο σχολείο κάθε μερα ...ακόμα χειρότερα (πως μεταφέρονται τα υλικά στις οικοδομές ή τα σουπερ μάρκετ?...) ...η apple δεν έχει ουτε μικρό...ούτε φορτηγάκι... Αυτό είναι δουλεια της microsoft (η google έχει μονο SUV!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδεύουμε.

Δε μιλάμε για Android/iOS/WP

γιατί το Android/iOS/WP δεν είναι desktop OS.

Αν ήταν έτσι, τότε οποιοδήποτε Android/iOS/WP smartphone συνδεόταν με πληκτρολόγιο,

θα έπρεπε να το θεωρούμε λάπτοπ και υβρίδιο.

 

Τη νέα αγορά την ανοίγει το κάθε Surface από τη στιγμή που ως tablet φοράει specs ισοδυναμα PC,

τόσο ως hw όσο και ως sw.

Ο ορος υβριδικο,μετα τα windows 8,εμφανιστικε επισημα.ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ τετοιος ορος,αλλα μονο tablet PC!!!!

Και με τον ορο αυτο εννοουμε τα windows tablet με αποσπομενο πληκτρολογιο!

 

Kαι την κατηγορια την ξεκινησε η ASUS ΚΑΙ ΣΤΑ WINDOWS!

 

Kαι το πρωτο επισημο tablet με windows 8,ηταν το samsung 7 series με sandy bridge i5&i7 U,που ηταν το επισημο tablet των παρουσιασεων των windows 8,απο την MS στα event της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...