Προς το περιεχόμενο

LED τεχνολογία και αντίστροφη μέτρηση για πεζούς, σύντομα σε φωτεινούς σηματοδότες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή φάση αυτή με τα LED αλλά αυτό με την αντίστροφη μέτρηση τι κουλό είναι... Ε, ρε, τι κάνει ο άνθρωπος για μια μίζα...

 

Δυστυχώς το μυαλό πολλών Ελλήνων φτάνει μόνο μέχρι εκεί που φτάνει και το δικό σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κοιτάνε να φτιάξουν και κανά δρόμο που είμαστε σαν Ουγκάντα...

 

ωραίο αλλά δεν είναι αρκετό.

Δεν κοιτάνε να ξεβουλώσουν τα φρεάτια λέω εγώ που με λίγη βροχή η Αθήνα γίνεται Βενετία.

 

Αφού δεν πρόκειται να φτιάξουν τους δρόμους ας φτιάξουν τα φανάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλο θα σκεφτει κανεις για να βγαλει μιζα.. τεσπα υπηρχαν και στην Νικαια Αττικης αν περνουσες για να πας στο σχιστο Χαιδαρι αλλα μετα χαθηκαν;; οπως και Τουρκια υπαρχουν εδω και χροοοοονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν κάνω λάθος, παλιά όταν περίμενες σε διασταύρωση με κόκκινο, πριν ανάψει το πράσινο για να φύγεις, άναβε πορτοκαλί για να ετοιμαστείς.

Το πρόβλημα όμως ήταν οτι γινόντουσαν πολλά ατυχήματα σε διασταυρώσεις και το κατάργησαν:

Πολλοί που είχαν πράσινο και έβλεπαν από μακρυά να γίνεται πορτοκαλί, δεν έκοβαν και περνούσαν (όπως και σήμερα άλλωστε) ακόμα και με κόκκινο και στούκαραν με τον απέναντι που ξεκίναγε με το πορτοκαλί (από κόκκινο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα με την κρίση ότι λάμπα από φανάρι καίγεται αλλά και ο φωτισμός των δρόμων δεν αλλάζει, εκτός αν είναι να περάσει κάνας πρωθυπουργός. (βλέπε έκθεση). Τώρα θα μας καλλωπίσουν, 28 έρχεται ο Παπούλιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικο σε πολιτειες βεβαια οπου υπαρχει συχνη χιονοπτωση και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες αντικατεστησαν τα led φαναρια με τα παραδοσιακα, διοτι τα led δεν παρηγαγαν αρκετη θερμοτητα ωστε να λιωνουν το συσσωρευμενο χιονι επανω τους.

 

Βεβαια αυτο το ειχα διαβασει σε διαφορα αρθρα πριν καποια χρονια και δεν γνωριζω εαν απο τοτε εχουν φτιαχτει τιποτε πατεντες για λιωσιμο του χιονιου.

 

Δεν ξερω εαν στην βορεινη Ελλαδα θα υπηρχε καποιος κινδυνος απο led φαναρια.

 

http://www.dailytech.com/EnergyEfficient+LED+StopLights+Cant+Melt+Snow+Pose+Hazard/article17169.htm

 

http://www.google.com/patents/US7211771

 

 

Παντως φαναρι Led την ημερα ειναι αρκετα πιο φωτεινο και ευκρινες.

Ισως στην ηλιολουστη χωρα μας η ζυγαρια γερνει υπερ των led φαναριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η Ηρακλειάρα είναι μπροστά, το έχουμε και αυτό σε 2 φανάρια, πιλοτικά, δουλεύει και βολεύει, φυσικά θα υπάρξει ο κλασικός ο μαλάκας ο έλληνας που θα την δει Φ1..;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως παντα οι ξερωλες Ελληναρες του φραππε , καναπε και κανα LineAge μηδενιζουν οτιδηποτε νεο στο "Ελλαδισταν" που ναι ειμαστε 20 χρονια πισω αλλα αυτοι δεν εχουν κουνησει απο τοτε που γεννηθηκαν ενα ποτηρι νερο απο τη κουζινα να το πανε στο τραπεζι και θεωρουν οτι αυτοι σε μια μερα θα μας εκαναν Μονακο........Παντελως ασχετα τα περισσοτερα ποστ και εκτος θεματος.......Αφου δε σας αρεσει η Ελλαδα μαζευτε τα και καντε τη για αλλου......αλλα σιγα που θα αφησετε τη μανουλα που  σας ξεχεζει ακομα και μετα τα 30

Δεν πίνω φραπέ .... δεν παίζω LineAge .... σαν μπετατζής έχω ρίξει πάνω από 20.000 κυβικά μπετά στην ζωή μου .... και έχω κάνει δική μου οικογένεια από τα 29 μου.

Αυτό είναι που μου αρέσει στην Ελλάδα και δεν φεύγω .... ότι ζω ανάμεσα σε μπουρτζόβλαχους που ζουν με δανικά και που δεν έχουν ιδέα για το τι συμβαίνει στον υπόλοιπο κόσμο.

Και άν πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχουν Έλληνες σε κρατική υπηρεσία που ξέρουν, γνωρίζουν και μπορούν να κρίνουν αν τα LED είναι ασφαλή ή όχι ..... τότε εσύ ζεις σε άλλη χώρα και δεν το έχεις καταλάβει ότι είσαι στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν αντιλέγω πως είναι χρήσιμη βελτίωση για τους πεζούς δυστυχώς όμως πρέπει να αναφέρω ότι οι περισσότεροι πεζοί πετάγονται στην μέση του δρόμου με κόκκινο με αποτέλεσμα να θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια τους και τους υπόλοιπους διερχόμενους οδηγούς.</p>

Ενώ οι οδηγοί που σταματάνε πάνω στις διαβάσεις των πεζών; Μπάχαλα παντού.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το μυαλό πολλών Ελλήνων φτάνει μόνο μέχρι εκεί που φτάνει και το δικό σου.

 

Οκ, κύριε Άινσταϊνίδη, εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι αυτό γίνεται επειδή έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα και η μόνη μας έγνοια είναι αν το φανάρι θα ανάψει σε 5 ή σε 10 δεύτερα. Α, μην ξεχνάς να αλλάζεις και πλευρό πού και πού για να μην πιαστείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κύριε Άινσταϊνίδη, εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι αυτό γίνεται επειδή έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα και η μόνη μας έγνοια είναι αν το φανάρι θα ανάψει σε 5 ή σε 10 δεύτερα. Α, μην ξεχνάς να αλλάζεις και πλευρό πού και πού για να μην πιαστείς...

Και μέχρι να λύσουμε τα άλλα μας προβλήματα...ας μην κάνουμε τίποτα άλλο. :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...