Προς το περιεχόμενο

LED τεχνολογία και αντίστροφη μέτρηση για πεζούς, σύντομα σε φωτεινούς σηματοδότες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φανάρια με χρόνο!!!!!!....ειχαν μπει και στο σχιστό αλλα όχι SIEMENS......οποτε τα ξύλωσαν και έβαλαν siemens τεχνολογιας LED......οπως και σε όλη την λεωφόρο Αθηνών αλλά μόνο τα πάνω φανάρια....
Πάντος  τα φανάρια αυτά είναι η χαρά του κοντράκια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάποιους που αναφέρονται σε πόλεις του εξωτερικού για τα φανάρια με αντίστροφη μέτρηση. Πόσο απομονωμένοι είμαστε στο αστικό μας περιβάλλον;;
Στην Κομοτηνή έχει καμιά 4ετία όπως και στην Αλεξανδρούπολη. Διαβάζουμε για πόλεις εξωτερικού και δεν ξέρουμε τι γίνεται στις διπλανές - παραδιπλανές πόλεις της Ελλάδας.

 

Οι Αθηναίοι δεν ξέρουν τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα και οι Αμερικάνοι τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε, αλλά ας αρχίσουμε απ' τα ουσιώδη και βλέπουμε.

 

Τα ουσιωδη ειναι για τον καθενα μας διαφορετικα. Οποτε απο ποιο να ξεκινησουμε; Απο το δικο σου, το δικο μου ή του διπλανου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερήλικες ειδικά θα μπορούσε να εξυπηρετήσει αρκετά, να ξέρουν τα βόδια πότε να μπαρκάρουν για απέναντι στεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι βαζουμε τεχνολογιες που εχει η κατω ραχουλα γερμανιας χρονια τωρα και το κανουμε ειδηση με κανει να αντιλαμβανομαι το ποσο για τον λουτσο ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αυτή με τα LED αλλά αυτό με την αντίστροφη μέτρηση τι κουλό είναι... Ε, ρε, τι κάνει ο άνθρωπος για μια μίζα...

Αυτό ακριβώς. Στη Αγγλία που δεν έχει τέτοιες μετρήσεις οι οδηγοί είναι άριστοι. Δεν νομίζω πως υπάρχει για τέτοια δαπάνη, αλλά ναι μάλλον για μίζα πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

savageGR για το σχιστό/κορυδαλλό...να σε πληροφορήσω οτι τα LED φανάρια ειναι ελληνικά και όχι SIEMENS.... τα προηγούμενα ήταν τουρκικά (με τις αντίστροφες μετρήσεις). Ο ρυθμιστής κυκλοφορίας που μπήκε εκεί είναι επίσης ελληνικός, εν αντιθέση με τον τουρκικό που ήταν πριν, που δεν πληρούσε ουτε τις ελάχιστες ευρωπαικές προδιαγραφές ασφαλειάς...

Ενα γενικότερο σχόλιο ειναι οτί ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό εδω μέσα...χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα απο το αντικείμενο φανάρια...Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάποια στιγμή να βάλουν και κάποιο σηματοδότη σε κεντρικούς δρόμους ποιο χαμηλά για να βλέπει και το πρώτο αυτοκίνητο που περιμένει να κορνάρει ο τελευταίος 

 

φίλε μου, έχεις σκεφτεί να σταματάς σωστά στη διαγράμμιση, και όχι πάνω στη διάβαση των πεζών;

 

Αν το κάνεις, θα καταλάβεις ότι μια χαρά είναι στημένα τα φανάρια και δεν χρειάζεται να το βάλουν πιο χαμηλά.

 

Δεν μας φταίει για όλα ο Μπόμπολας.

 

Στο 90% των φαναριών , σε άλλη χώρα , θα τρώγαμε κλίση για κόκκινο επειδή πατάμε μόνιμα τις διαγραμμίσεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίστροφη μέτρηση, όπου την έχω δει, είναι πραγματικά βολική. Ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους.

 

Το ίδιο και τα φανάρια LED.

Τα έχουν στην Κύπρο, Βουλγαρία , Ιταλία, Σλοβενία κλπ., και βολεύει σε διάφορες καιρικές συνθήκες.

 

Νομίζω είναι και πιο ανθεκτικά σε συντήρηση κλπ.

 

 

 

Πραγματικό breakthrough θα μπορούσε να γίνει όμως με τα εξής , που δεν έχουν ακόμα ανακαλυφθεί :

 

1. Πως θα φτιαχτεί επιφάνεια στα φανάρια και στις ταμπέλες , που δεν θα μπορεί το κάθε μαλ.... με στητική δυσλειτουργία να κολλήσει το βρωμοαυτοκόλλητο , ή να γράψει τη μαλ.... του.

 

2. Τα φανάρια να έχουν και λειτουργία ραντάρ και να κόβουν κλήση σε όποιον τα παραβιάζει.

 

3. Να κόβουν κλήση σε όποιον πατάει τη διαγράμμιση.

 

 

4. Να κόβουν κλήση σε όσα είναι παρκαρισμένα πάνω στα πεζοδρόμια, σε διαβάσεις πεζών, σε διασταυρώσεις.

 

 

Με τα λεφτά από τα πρόστιμα, μπορούμε να φτιάξουμε όλο το οδικό δίκτυο και ότι τεχνολογίες θέλουμε.
Και να γίνουν οι πόλεις πιο ανθρώπινες..

 

Έχουμε φτάσει στο αίσχιστο σημείο ασυδοσίας τα τελευταία χρόνια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ουσιωδη ειναι για τον καθενα μας διαφορετικα. Οποτε απο ποιο να ξεκινησουμε; Απο το δικο σου, το δικο μου ή του διπλανου;

 

Ας αρχίσουμε απ' αυτού που ανοίγει το κεφάλι του λόγω των λακούβων στους δρόμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίστροφη μέτρηση είναι πολύ πρακτική. Στα Γιαννιτσά υπάρχει χρόνια αλλά την έχω δει και Κομοτηνή. Ξέρεις πότε θα κουμπώσεις ταχύτητα οπότε ρολλάρει καλύτερα η κίνηση όπως επίσης ξέρεις και πότε θα ρθει το κόκκινο. Αν και θα προτιμούσα να γίνεται πρώτα πορτοκαλί ο μετρητής και μετά κόκκινος γιατί από μακρυά δε φαίνεται και τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...