Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για router που θα παίζει με OpenWRT;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tipos, on 02 Feb 2015 - 7:24 PM, said:

Τελικά έδωσα στο TP-Link την IP 192.168.100.1

Το ΖΤΕ (modem) έχει την 192.168.1.1

Και στο wan dhcp client, και όλα δούλεψαν τέλεια…….

 

Χρήσιμο και το Link για πρόσβαση στο web interface του ΖΤΕ.

Ευχαριστώ και τους δύο…….

Δεν εχει νοημα αυτο το setup γιατι παλι το ZTE κανει το routing και το OpenWrt ειναι απλα ενα client μηχανημα.

 

Το σωστο ειναι το modem-router να ειναι σε bridge mode, και το OpenWrt να εχει ενα WAN interface με PPPoE, στο οποιο θα υπαρχουν τα στοιχεια (username / password). Αυτο το WAN interface θα κανει την συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να log-αρω την σύνδεση με το internet γιατί έχω θέμα με τη γραμμή τελευταία.

Πότε αποσυνδέθηκε και πότε επανασυνδέθηκε.

Ψάχνω αλλά δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα. Έχω βάλει το collectd με τις γραφικές παραστάσεις αλλά θα ήθελα ένα από αρχείο με connect / disconnect με ώρα και ip.


Θέλω να log-αρω την σύνδεση με το internet γιατί έχω θέμα με τη γραμμή τελευταία.

Πότε αποσυνδέθηκε και πότε επανασυνδέθηκε.

Ψάχνω αλλά δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα. Έχω βάλει το collectd με τις γραφικές παραστάσεις αλλά θα ήθελα ένα από αρχείο με connect / disconnect με ώρα και ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου έχεται στο μυαλο είναι να εγκαταστήσεις rsyslog ή syslog-ng στο ρουτερ και να στέλνεις το log σε ένα pc στο lan. Στο pc μπορεις να γράψεις ένα script που θα διαβάζει το αρχείο και θα ψάχνει για strings: pppd client connected κτλ και θα γράφει τα entries σε ένα αρχείο ή θα τα στέλει με email στον admin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aposporis:

Μιας και εχεις το WBMR, μηπως τυχαινει να εχεις και Forthnet?

Γιατι εδω και δυο εβδομαδες περιπου... εχω θεμα, δεν μπορω να συνδεθω με το WBMR ενω με κανα δυο αλλα modem routers που δεν εχουν OpenWrt (D-Link & TP-Link), συνδεομαι κανονικα.

 

Οσον αφορα το logging της συνδεσης, μπορεις να παιξεις με το logread και τα καταλληλα pipes.

 

Π.χ:

 

 

logread | grep "local  IP"

 

To παραπανω, δινει αυτο στην κονσολα:

 

 

Fri Feb 13 16:50:04 2015 daemon.notice pppd[2124]: local  IP address xxx.xxx.xxx.xxx

 

Προσοχη... υπαρχουν δυο κενα (spaces) αναμεσα στις λεξεις local και IP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aposporis:

Μιας και εχεις το WBMR, μηπως τυχαινει να εχεις και Forthnet?

Γιατι εδω και δυο εβδομαδες περιπου... εχω θεμα, δεν μπορω να συνδεθω με το WBMR ενω με κανα δυο αλλα modem routers που δεν εχουν OpenWrt (D-Link & TP-Link), συνδεομαι κανονικα.

 

Οσον αφορα το logging της συνδεσης, μπορεις να παιξεις με το logread και τα καταλληλα pipes.

 

Π.χ:

 

 

 

To παραπανω, δινει αυτο στην κονσολα:

 

 

 

Προσοχη... υπαρχουν δυο κενα (spaces) αναμεσα στις λεξεις local και IP.

 

Έχω Wind και από το από το ΣΚ άρχισε τις αποσυνδέσεις. Νομίζω ότι φταίει η γραμμή γιατί ακούω θόρυβο στο τηλέφωνο ανά διαστήματα. Το περίεργο είναι ότι το πρωί είχε τρελαθεί στις αποσυνδέσεις και 3 ώρες τώρα είναι σταθερή η γραμμή. Πρέπει να έχει πάρει υγρασία το kv :-(

Βρήκα κάποιες εντολές (πχ. uci -p /var/state show network.wan) και θα παίξω μήπως φτιάξω κανένα σκριπτάκι να καταγράφει τις αλλαγές στο ADSL status και στο WAN status. Αν μπορώ και το αποθηκεύω στο modem ακόμα καλύτερα ώστε να μην έχω ανοιχτό υπολογιστή.

 

ΥΓ Τελικά με logread | grep 'link is down\|PAP authentication succeeded\|local  IP' έχω μια "συμμαζεμένη" εικόνα του τι γίνεται αντί να ανατρέχω σε ολόκληρο το log! Να ορίσω μεγαλύτερο μέγεθος στο log ώστε να βλέπω περισσότερες καταγραφές. Από 16 kb στα 1024kb καλά δεν είναι;

Επεξ/σία από aposporis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω στα 512kb το syslog μαζι με φουλ debugging και ειμαι κομπλε...

 

 


option conloglevel '8'
option cronloglevel '5'
option log_size '512'

 

Αν δεν σκοπευεις να κανεις συχνα restart, βαλ'το 1024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@ loic

 

Συνεχίζω να έχω αποσυνδέσεις και θέλω να συγκρίνουμε κάποιες ρυθμίσεις.

 

Εγκατέστησα την 14.07 όπως μου είπες. Έβαλα κάποια πακέτα αλλά το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Όταν έχω αποσύνδεση μου βγάζει "No response to 5 echo-requests" και μετά ανάλογα τα κέφια του μπορεί να συνδεθεί σε 1-2 λεπτά, μπορεί να μην συνδεθεί ποτέ. Συγχρονίζει αλλά δε σηκώνει υπηρεσία.

Αν εκείνη τη στιγμή βάλω το ZTE θα μπω αμέσως!!

 

Τι ρυθμίσεις έχεις έχεις στο Advanced settings του wan interface; Έχω δοκιμάσει διάφορα νούμερα στα *LCP echo* αλλά δεν είδα φως.

Στο /etc/ppp/options έχω lcp-echo-failure 5 και  lcp-echo-interval 1.

Ψάχνοντας στο openwrt κάποιος ανέφερε ότι αγνοεί την επιλογή 0 (μηδέν) στο web interface για τα echo requests και διαβάζει από το /etc/ppp/options.

Επίσης δοκίμασα διαφορετικό firmware για τη dsl με βάση ένα Ιταλικό forum αλλά πάλι τίποτα.

 

Εσύ παίζεις καλά; Είχες ποτέ προβλήματα; Forthnet δεν έχεις; Έχει άραγε τόση διαφορά από τη Wind;
 

Μπορώ να το ρυθμίσω ως σκέτο router (μιας και δεν έχει wan θύρα) και να βάλω το ZTE να σηκώσει τη γραμμή ώστε να δω με αυτό το συνδυασμό τι γίνεται;

 

Έχει νόημα να περάσω dd-wrt  μόνο και μόνο για δοκιμή;; Δυστυχώς ποτέ δε το δοκίμασα με το αυθεντικό firmware από τη buffalo ώστε να δω εκεί πως συμπεριφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου θεμα ειναι αλλο... ενω επαιζα μια χαρα απο τα μεσα του 2014 στη Forthnet με το WBMR, ξαφνικα και χωρις να αλλαξω τιποτα στο setup μου, σταματησε να δουλευει σωστα η συνδεση εδω και 2 μηνες περιπου. Υποψιαζομαι οτι εχει σχεση με το IPv6, αλλα δεν εχω βρει ακομα λυση οποτε εχω αφησει στην ακρη το WBMR και δουλευω με ενα TP-Link με στοκ firmware.

 

/ --- /

 

Οσον αφορα το δικο σου θεμα... δε νομιζω οτι φταινε τα Advanced settings στην καρτελα του WAN, και το πιθανοτερο ειναι πως εχουμε τις ιδιες...

 

Tuqk3Hb.png?1

 

Επισης απο τις δοκιμες που εχω κανει, νομιζω κι'εγω οτι τα LCP settings, τα τραβαει η συνδεση απο το  /etc/ppp/options , οπότε εχω βαλει για echo-interval το 600, τα δεκα λεπτα δηλαδη.

 

Βγαλε και το # απο την πρωτη γραμμη που γραφει debug για να εχεις περισσοτερο logging μηπως βγαλεις ακρη...

 

Σου αφηνω το δικο μου /etc/config/network για να το συγκρινεις με το δικο σου...

 

 

 

config interface 'loopback'
        option ifname 'lo'
        option proto 'static'
        option ipaddr '127.0.0.1'
        option netmask '255.0.0.0'
 
config globals 'globals'
        option ula_prefix 'fd4e:7ba1:5f7b::/48'

 

config interface 'lan'
        option force_link '1'
        option type 'bridge'
        option proto 'static'
        option ipaddr '192.168.1.1'
        option netmask '255.255.255.0'
        option ip6assign '60'
        option ifname 'eth0.1'

 

config atm-bridge 'atm'
        option encaps 'llc'
        option payload 'bridged'
        option vci '35'
        option vpi '8'

 

config adsl 'dsl'
        option annex 'a2p'
        option firmware '/lib/firmware/adsl.bin'

 

config interface 'wan'
        option ifname 'nas0'
        option proto 'pppoe'
        option username 'user[at]forthnet.gr'
        option password 'password'
        option ipv6 '1'

 

config interface 'wan6'
        option ifname '@wan'
        option proto 'dhcpv6'

 

config switch
        option name 'switch0'
        option reset '1'
        option enable_vlan '1'

 

config switch_vlan
        option device 'switch0'
        option vlan '1'
        option ports '0t 2 3 4 5'

 

 

 

Οσον αφορα το να το κανεις απλο router και να το συνδεσεις με το ZTE... ισως να γινεται με VLAN's, αλλα το θεμα VLAN's δεν το κατεχω καθολου και γενικα δεν χρησιμοποιω VLAN's, οποτε καλυτερα να ρωτησεις στο επισημο forum αν μπορεις μια θυρα LAN να την κανεις WAN.

 

Αυτο με το εναλλακτικο firmware το διαβασα και εγω και το δοκιμασα, αλλα δεν ειδα καμια διαφορά...

 

Φυσικα μπορεις να περασεις DD-Wrt για testing, οπως και την προηγουμενη stable (12.09) του OpenWrt, παντα με προσοχη.

 

Εχω κρατησει τις παλιες ρυθμισεις απο την 12.09 που πρεπει να γινουν στα βασικα αρχεια οπως το /etc/config/network ...

 

 

 

config interface 'loopback'
           option ifname 'lo'
           option proto 'static'
           option ipaddr '127.0.0.1'
           option netmask '255.0.0.0'

 

config interface 'lan'
           option ifname 'eth0'
           option type 'bridge'
           option proto 'static'
           option ipaddr '192.168.1.1'
           option netmask '255.255.255.0'

 

config switch
           option name 'eth0'
           option reset '1'
           option enable_vlan '0'

          

config switch_vlan
           option device 'eth0'
           option vlan '1'
           option ports '0 1 2 3 4 5'

 

config adsl-device 'adsl'
            option fwannex 'a'
            option annex 'a2p'

 

config atm-bridge 'atm'
            option vpi '8'
            option vci '35'
            option encaps 'llc'
            option payload 'bridged'
            option unit '0'

 

config interface 'wan'
           option ifname 'nas0'
           option proto 'pppoe'
           option username 'user[at]forthnet.gr'
           option password 'password'
           option auto '1'

 

 

 

Αν θες να το συνδεσεις στο internet για να κανεις το αρχικο σεταρισμα, απλα του αλλαζεις IP (π.χ 192.168.1.254) και προσθετεις gateway, dns και broadcast στο section του 'lan'...

 

 

config interface 'lan'
           option ifname 'eth0'
           option type 'bridge'
           option proto 'static'
           option ipaddr '192.168.1.254'
           option netmask '255.255.255.0'

           option gateway '192.168.1.1'

           option dns '192.168.1.1'

           option broadcast '192.168.1.255'

 

 

 

Τελος και για να μην το ξεχασω... επειδη για την 14.07 εχουν ανεβει νεα updated πακετα με τελευταια (μεχρι στιγμης) στις 26 Μαρτιου λογω κυριως updates ασφαλειας, κανε ενα γενικο update αν τα εχεις κατεβασει τοπικα στο δισκο σου και κανεις απο εκει τις εγκαταστασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή τη στιγμή το έχω σε bridge με το ΖΤΕ και είναι σταθερό!

Δε ξέρω αν φταίει το ότι είναι σε Bridge ή ότι έχω βάλει στο /etc/ppp/options

 

lcp-echo-failure 10
lcp-echo-interval 600
 

Αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά) κάθε τρεις μέρες (με ακρίβεια δευτερολέπτου) πέφτει

 

Thu Apr 16 15:45:30 2015 daemon.info pppd[815]: LCP terminated by peer
Thu Apr 16 15:45:30 2015 daemon.info pppd[815]: Connect time 4320.0 minutes.

 

Και σε 30 δευτερόλεπτα επανσυνδέεται!

 

Θα δοκιμάσω να βγάλω το bridge και να δω τι θα γίνει.

Μάλλον το modem δε δουλεύει καλά με το dslam.

 

Όσο για τις 3 μέρες λογικά κάποια ρύθμιση είναι.

 

Με dd-wrt πάλι είχα συχνές αποσυνδέσεις.

Το vlan ήταν πανεύκολο να γίνει.

Οι ρυθμίσεις μας είναι ίδιες κατά τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα το δικο μου WBMR σημερα και μετα απο καιρο για να δω αν εχει ακομα θεμα/προβλημα με την Forthnet, και συνδεθηκε κανονικα και χωρις προβληματα. Ελπιζω να μην ξαναγινει το ιδιο στο μελλον γιατι πραγματικα δεν μπορω να βρω την "ασυμβατοτητα" που υπαρχει και δημιουργειται το συγκεκριμενο προβλημα.

 

Αφου ειχες θεμα και με dd-wrt, εινα προφανες οτι κατι παιζει με το DSLAM σου...

 

Οσον αφορα τα VLAN's... αν μπορεις και θελεις με λιγα λογια να μου/μας εξηγησεις πως δουλευουν και κανα-δυο παραδειγματα για να καταλαβω/καταλαβουμε το ολο πραγμα, θα ηταν ωραια... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό να φτιάξεις vlan.

 

Αρχικά αποφασίζεις ποιά θύρα θα χρησιμοποιήσεις.

Για αυτό αφήνεις μόνο ένα υπολογιστή συνδεδεμένο με καλώδιο πάνω στο modem και πας στο Network -> Switch.

Στο WBMR-HP-G300H λογικά θα δείς την θύρα 5 να έχει καλώδιο. Οι θύρες στο δικό μας modem είναι ως εξής

 

φυσική θύρα - web interface

    1 ---------------> 5

    2 ---------------> 4

    3 ---------------> 3

    4 ---------------> 2

 

Μετά το ρυθμίζεις όπως η εικόνα.

 

Θέτεις τη θύρα σε off για το υπάρχων Vlan, δημιουργείς ένα νέο και την βάζεις untagged.

Tagged αφήνεις και τη cpu.

 

Με το που πατήσεις save & apply θα χάσεις την επαφή με το modem γιατί το vlan2 δεν είναι συνδεδεμένο κάπου.

Βάζεις το καλώδιο σε μια από τις άλλες τρεις θύρες και συνεχίζεις με την επόμενη εικόνα.

 

gallery_65151_1056_21404.png

 

 

Τώρα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να πας στο interfaces -> wan -> physical settings και να αλλάξεις το Interface από nas0 σε eth0.2 (ή όπως αλλιώς φαίνεται το νέο vlan).

 

 

gallery_65151_1056_27963.png

 

Στο ZTE το έχω βάλει σε διαφορετικό subnet από το Buffalo, 192.168.x.1, έχω κλείσει το dhcp και το wifi.

Δε ξέρω αν είναι σωστές (by the book) οι ρυθμίσεις αλλά παίζει μια χαρά.

 

Λογικά το vlan μπορείς να το συνδέσεις στο εσωτερικό lan, αντί για το wan, και να παίξεις με άλλο εύρος διευθύνσεων 192.168.Y.1 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

ΥΓ Λογικά αν κάνεις νεο interface στο network μπορείς να του ορίσεις το νεο υποδίκτυο 192.168.Y.1. Θα πρέπει να το κάνεις bridge με το vlan2 ή το nas0, ανάλογα τη χρησιμοποιείς, ώστε να έχει internet. Πολύ βολικό για ένα δεύτερο SSID για τους καλεσμένους, που θα ανοίγεις και θα κλείνεις με κάποιο από τα κουμπιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις πληροφοριες, καταλαβα στο περιπου...

 

Βασικα, παρολο που εχω διαβασει και το wiki του OpenWrt για τα VLAN's, δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει πρακτικα να ειναι ενα port "tagged" και τι "untagged". Αυτο αν μπορεσεις να μου εξηγησεις, νομιζω οτι θα το εχω ποιασει το νοημα...

 

Επισης εχω δει που χρησιμοποιειται και το αστερακι ( * ) πολλες φορες στα configs.

Ουτε αυτο το εχω καταλαβει ακριβως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...