Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για router που θα παίζει με OpenWRT;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@aposporis:

 

Αν συμφωνησουμε οτι το OpenWrt καλυπτει σχεδον τις περισσοτερες αναγκες που μπορει να εχει καποιος απο ενα router, τοτε αυτοματα το ζητουμενο ειναι το hardware που θα το φιλοξενησει...

 

Επειδη λοιπον το εχω ψαξει και εγω πολυ, το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι η καλυτερη επιλογη hardware ειναι ενα router του εμποριου, το οποιο ομως πρεπει να εχει καποια minimum χαρακτηριστικα, οπως μια ή καλυτερα δυο USB, 1000αρι LAN, minimum 64 ram, και οσο περισσοτερη flash, τοσο το καλυτερο, με minimum τα 8.

 

Καποια στιγμη εψαχνα και τα mikrotik με σκοπο να φιλοξενησουν OpenWrt, αλλα τα περισσοτερα εχουν mini pci slots, και οι (συμβατες) mini pci ασυρματες καρτες που βρηκα ηταν b/g και οχι b/g/n.

 

Αν μπεις λοιπον στη διαδικασια να φτιαξεις μονος σου ενα mikrotik, εχεις το κοστος του board, το κοστος του κουτιου, το κοστος των καρτων wifi, κοστος για κεραιες και δεν ξερω αν ξεχναω και κατι αλλο... και στο τελος, δεν φτανεις τα specs ενος router των 100 ευρω.

 

Υπαρχουν και καποια "ετοιμα" mikrotik, αλλα και παλι τα specs τους δεν με καλυπτουν...

 

Τελος...

Δεν χρειαζεσαι ουτε PC, ουτε Rasberry με οθονη 2-3'' για να βλεπεις την κινηση ή στατιστικα...

Εναν browser χρειαζεσαι ή εναν ssh client, και προσβαση στο OpenWrt, το οποιο εχει διαφορα πακετα για διαφορων ειδων stats και graphs...

 

Live wlan graphs απο το δικο μου (κοντευει 20:45...)

xs8KcON.png?1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αν συμφωνησουμε οτι το OpenWrt καλυπτει σχεδον τις περισσοτερες αναγκες που μπορει να εχει καποιος απο ενα router, τοτε αυτοματα το ζητουμενο ειναι το hardware που θα το φιλοξενησει...

 

Επειδη λοιπον το εχω ψαξει και εγω πολυ, το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι η καλυτερη επιλογη hardware ειναι ενα router του εμποριου, το οποιο ομως πρεπει να εχει καποια minimum χαρακτηριστικα, οπως μια ή καλυτερα δυο USB, 1000αρι LAN, minimum 64 ram, και οσο περισσοτερη flash, τοσο το καλυτερο, με minimum τα 8.

 

Καποια στιγμη εψαχνα και τα mikrotik με σκοπο να φιλοξενησουν OpenWrt, αλλα τα περισσοτερα εχουν mini pci slots, και οι (συμβατες) mini pci ασυρματες καρτες που βρηκα ηταν b/g και οχι b/g/n.

 

Αν μπεις λοιπον στη διαδικασια να φτιαξεις μονος σου ενα mikrotik, εχεις το κοστος του board, το κοστος του κουτιου, το κοστος των καρτων wifi, κοστος για κεραιες και δεν ξερω αν ξεχναω και κατι αλλο... και στο τελος, δεν φτανεις τα specs ενος router των 100 ευρω.

 

Υπαρχουν και καποια "ετοιμα" mikrotik, αλλα και παλι τα specs τους δεν με καλυπτουν...

 

Τελος...

Δεν χρειαζεσαι ουτε PC, ουτε Rasberry με οθονη 2-3'' για να βλεπεις την κινηση ή στατιστικα...

Εναν browser χρειαζεσαι ή εναν ssh client, και προσβαση στο OpenWrt, το οποιο εχει διαφορα πακετα για διαφορων ειδων stats και graphs...

Mikrotik!!! Ενώ τα έψαξα ξέχασα να τα παραθέσω! To RB750GL είναι μια καλή πρόταση με 55 ευρώ. Αναρωτιέμαι πότε θα βγάλουν υποστήριξη για το RB951G-2HnD με 75 ευρώ, 5 gigabit, wifi 1000mw, 600MHz, 128 ram, 128 flash, 1 USB.

 

Όσο για την οθόνη, περισσότερο για εφέ το είπα. Σκέψου μια συσκευή με μια οθόνη να σου δείχνει στατιστικά σε real time με ένα ωραίο design.

 

Θέλω να δω πώς θα κινηθεί το Banana Pi BPi-R1.

 

Υ.Γ. Κάτι παρόμοιο εννοώ σε οθόνη.

 

netmonlabels.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά.

 

Πήρα αυτό τελικά:

http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WDR3600

στα 49,90 από e-shop.gr

 

Με περιμένει σπίτι για πειράματα το Σαββατοκύριακο! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κύριε καθηγητά, είναι μαγεία! (όχι Mageia :P). Και το ασύρματο του WDR3600, όπως είπες, είναι κορυφή. Τρυπάει τοίχους και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Λίγο offtopic: με εντυπωσίασε πάρα πολύ το όλο project του OpenWRT και το γεγονός ότι μπορείς χάρις σε αυτό με κάτω από 30€ να έχεις ένα κανονικό embedded συστηματάκι με Linux, 4MB flash, 32MB RAM, Ethernet, WiFi, USB. Η χαρά του χομπίστα λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο εμβέλεια μπορείς να έχεις κ πολυ καλή ασφάλεια στο ασύρματο με radius κτλ. Μάλιστα καποιος έχει ανεβάσει tutorial στο youtube (ίσως είναι ο loic κιόλας).

Όλα αυτα αν δεν έχεις παράπονα απο το σπίτι που θα πρέπει να βάζουν username, pass κάθε φορά για να συνδεθούν στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ανεβασει εγω κατι, αλλα πρεπει να το εχω δει αυτο που λες.

Βασικα πρεπει να εχω δει τα περισσοτερα βιντεακια σχετικα με OpenWrt. :huh:

 

Και τωρα που το σκεφτομαι, επρεπε να εχω φτιαξει ενα βιντεο με τη μεταβαση απο εργοστασιακο firmware σε OpenWrt, γιατι στο WBMR αν περασεις OpenWrt μετα δεν μπορεις να επιστρεψεις στο factory -με την καμια ομως-. Αλλα απο τη βιασυνη μου και τη... "λαχταρα μου", αλλα ακομα περισσοτερο απο την αγωνια μου μην παει κατι στραβα και γινει κανα brick... δεν το εκανα.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα πολύ ενδιαφέρον topic στο OpenWRT forum σχετικά με το θέμα που έθεσε κι εδώ ο loic περί μεγάλης flash:

 

https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=54341

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Το TL-WR1043ND είναι λίγο πιο φθηνό και στο πιο πρόσφατο revision του έχει 8MB NAND, 32MB RAM και CPU Qualcomm Atheros QCA9558 στα 720MHz. Απ' ο,τι βλέπω στο Skroutz, δεν φέρνουν όλοι όμως το πιο πρόσφατο revision.

 

 

Καλησπέρα

εγώ πήρα από το eshop στα 49€ το 1043nd v2 με τα 64Mb ram.

 

Χρησιμοποιώ τα build του συγκεκριμένου χρήστη και είναι full απο features και χωράνε στα 8mb

 

https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=47382

 

έξτρα που έχω βάλει είναι o transmission client Καθώς και το πακέτο για loadbalancing στις 2 συνδέσεις που έχω.

 

Αν και μου πήρε λίγο χρόνο να το στήσω τελικά έχω καταφέρει τα εξής :

 

έκανα gigabit όλο το δίκτυο του σπιτιού.

μοιράζομαι 2 συνδέσεις με Load balancing

με qos δίνω Priority σε Iptv και web κίνηση έτσι ώστε να έχω όλη την μέρα το torrent να κατεβάζει χωρίς να καταλαβαίνω κάποιο κόλλημα στις υπόλοιπες λειτουργίες.

έχω συνδέσει σκληρό δίσκο usb 2.5΄ και τον μοιράζομαι στο σπίτι και ταυτόχρονα το router κατεβάζει εκεί ότι του έχω βάλει στο transmissiοn.

 

Γενικά κατάφερα να κάνω όλα αυτά που ήθελα με πολύ μικρό κόστος. ειδικά το load balance δουλεύει τέλεια και πιάνω συνέχεια το μέγιστο τον 2 γραμμών στο κατέβασμα(με torrent ή Jdownloader) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια και μπήκα στο τριπάκι, παράγγειλα και επιτέλους παρέλαβα το Buffalo WBMR-HP-G300H.

Το αυθεντικό του μενού πλήρες θα έλεγα με μια ματιά.

 

Ανοίγω openwrt και αρχίζω το διάβασμα. Αύριο θα το φλασάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδούλευτο aposporis!
 
 
Εγώ δυστυχώς ακόμη δεν βρήκα χρόνο για πειραματισμούς και για να κάνω όλα όσα σχεδίαζα με το openwrt!

 

Συν τοις άλλοις, έπεσα και σε αυτό το bug: https://dev.openwrt.org/ticket/17839

οπότε, λέω να περιμένω την επόμενη stable version... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aposporis, on 29 Dec 2014 - 8:51 PM, said:

Μια και μπήκα στο τριπάκι, παράγγειλα και επιτέλους παρέλαβα το Buffalo WBMR-HP-G300H.

Το αυθεντικό του μενού πλήρες θα έλεγα με μια ματιά.

 

Ανοίγω openwrt και αρχίζω το διάβασμα. Αύριο θα το φλασάρω.

Ωραίος!

 

Το εργοστασιακο firmware ειναι για τα μπαζα βασικα, αλλα δεν εχει σημασια.

Θα περασεις πρωτα DD-Wrt και μετα OpenWrt (δεν γινεται διαφορετικα).

 

DD-Wrt κανονικα απο τη σελιδα για firmware upgrade, και μετα ενεργοποιεις το ssh, στηνεις ενα προχειρο web server στα Windows (π.χ με nginx) βαζοντας στο root directory το openwrt-lantiq-xway-WBMR-squashfs.image και μετα πας στο /tmp του DD-Wrt και εκτελεις τις εντολες

 

# wget h**p://192.168.1.100/openwrt-lantiq-xway-WBMR-squashfs.image

# mtd -r write openwrt-lantiq-xway-WBMR-squashfs.image firmware

 

[Αντικατεστησε το 192.168.1.100 με την IP του PC που τρεχει τον webserver και ελεγξε με την εντολη "cat /proc/mtd" αν το mtd στο οποιο θα γραφτει το αρχειο, λεγεται οντως firmware, γιατι μπορει να λεγεται και linux.]

 

Τα υπολοιπα... εν καιρο....

 

Καλως ορισες! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα το dd-wrt αλλά αφήνω τη συνέχεια για αύριο.

Σκεφτόμουν αντί για webserver να στήσω το μηχάνημα στο τοπικό μου δίκτυο και να κατέβαζα την image απευθείας από την σελίδα.

Θα το σκεφτώ το πρωί με καφέ. Τώρα δε τη παλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...