Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για router που θα παίζει με OpenWRT;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από λίγο παίδεμα και αρκετό διάβασμα τα κατάφερα!! Τώρα σιγά σιγά να δω πώς ρυθμίζεται το firewall και τι θα του φορτώσω B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανοίγω το μενού "software" και παθαίνω πλάκα με το πλήθος των πακέτων που έχει μέσα!!!!

Δε ξέρω τι να πρωτοδιαλέψω και να κάνω!!

Εγκατέστησα ddns και qos. Με το πρώτο όλα ok. Με το qos λίγο παιδεύομαι.

Επίσης κάθε τόσο νιώθω ότι μπουκώνει για λίγο η γραμμή αλλά ίσως να φταίει η wind.

Μου αρέσει πάντως ότι πρέπει να μάθω ώστε να το παραμετροποιήσω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επομενη stable εκδοση θα εχει περιπου 25% λιγοτερα πακετα.

Η 14.07 περιλαμβανει και πακετα τα οποια εχουν πλεον εγκαταληφθει και δεν τα συντηρει κανεις, με λιγα λογια ηταν η τελευταια φορά που εγιναν build. Ελπιζω σιγα-σιγα να βρεθουν ατομα για να τα "αναστησουν" και παλι.

 

Για το QoS, οι αποψεις διιστανται, αλλοι λενε οτι δεν δουλευει και αλλοι οτι απλα θελει πολυ διαβασμα. Δεν εχω πολυασχοληθει με το θεμα, καποιες προσπαθειες για ρυθμιση απο το webif δεν δουλεψαν και ετσι το παρατησα. Δεν μου χρειαζεται κι'ολας.

 

"Μπουκωμα γραμμης" δεν εχω αντιμετωπισει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειχε δοκιμασει ενας φιλος και ειναι αργο. θελει πολυ ψαξιμο για να το κανεις γρηγορο. η διανομη ειναι αργη ετσι μου ειχε πει. τωρα δε ξερω να σου πω γιατ κανω τα βασικα στο linux αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το σετάρισμα του TP-Link για να δουλέψει σε συνδυασμό ενός ADSL ROUTER (ZTE ZXHN H108NS).

Θέλω το ΖΤΕ να δουλεύει με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ώστε οποιοδήποτε ρούτερ να βάλω μελλοντικά να δουλεύει χωρίς αλλαγές, και το TP-Link να παίρνει Internet από μια θύρα του ΖΤΕ και να μοιράζει στο δίκτυο.

Έχω εγκαταστήσει το OpenWrt (OpenWrt by mk13139 r43436 / LuCI Master (git-14.328.38244-91532de)) στο TP-Link (TL-WDR3600 v1)

Έχω αλλάξει την ΙΡ στο TP-Link σε 192.168.1.10 (γιατί το 192.168.1.1 το έχει το ΖΤΕ) 

αλλά ιντερνέτ δεν έχω.

Φυσικά αν συνδέσω τον υπολογιστή κατευθείαν σε μια θύρα του ΖΤΕ έχω πρόσβαση κανονικά στο ιντερνέτ αλλά μέσω του TP-Link τίποτε.

Έχω κλείσει και το Firewall στο ZTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πληροφορίες θες θα τις βρεις στο wiki και στο forum του openwrt.Αν έχεις μια κάποια εμπειρία σε linux δε θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό θα ήταν να κατεβάζεις το firmware για αυτό το ρουτερ από το site του openwrt κ να εγκαθιστας το luci μετά. Ακόμα σωστό είναι να βάλεις το ρουτερ σε άλλο υποδικτυο από αυτό του μόντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το web interface πηγαίνοντας στο network -> interfaces θα πρέπει να έχεις "wan" και "lan".

Στο lan ορίζεις static address διαφορετική από το subnet που δινει το zte, πχ 192.168.111.1 .

Στο wan βάζεις dhcp client.

 

Με αυτό το τρόπο στο wan θα παίρνει αυτόματα ip από το zte ενώ εσωτερικά θα δίνει στο εύρος 192.168.111.2.εως 254.

Αν ποτέ αλλάξεις το zte με κάποιο άλλο, θα πάρει αυτόματα ip από το modem και εσωτερικά θα έχεις ακόμα το 111.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ ρυθμίσεις για να μπορούμε να δούμε το web interface του bridged modem από το εσωτερικό δίκτυο:

 

https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=54368

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έδωσα στο TP-Link την IP 192.168.100.1

Το ΖΤΕ (modem) έχει την 192.168.1.1

Και στο wan dhcp client, και όλα δούλεψαν τέλεια…….

 

Χρήσιμο και το Link για πρόσβαση στο web interface του ΖΤΕ.

Ευχαριστώ και τους δύο…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...