Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις απο Δήμο Αθηναίων ( απο το 2010...)


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Σιγά εσύ  drake , νομοταγή υπόδουλε πολίτη όπως και όλοι μας που με το ψήφο σου δημιούργησες μια Αθήνα με 6εκ πληθυσμό η οποία δε μπορεί να παρέχει καμία κοινωνική ασφάλεια-διευκόλυνση στους πολίτες της και θέλεις τώρα εσύ να γίνω νομοταγής και να πληρώνω ότι μου θέτουνε (όπωσ διόδια κτλ) και να λέω και ευχαριστώ.Χωρίς κανένα έργο (δρόμους,θέσεις παρκινγκ,κτλ) θέλουνε να επιβάλουνε την τάξη στην κοινωνία.Έτσι δυστυχώς δε γίνεται,ακόμη και εδώ έχει να κάνει με το ''δούναι και λαβείν'' οπότε όταν δώσουν τότε θα πάρουν!</p>

Οταν περάσουν στην εφορία ομως κ έρθει το "όργανο" σπίτι σου να σε περάσει αυτοφωρο, μην ανοίξεις κανένα θέμα εδω για την κακια αστυνομία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι, σιγά μην μπουν στο σπιτι του και τα εκαμ για απλήρωτες κλήσεις. 

Το περιβόλι του τρελλού ειναι ώρες ώρες το insomnia...

Σε ευρωπαϊκές χώρες έρχεται δικαστικός κλητήρας με την παρουσία αστυνομικού και ανοίγουν την πόρτα για κατάσχεση για χρέη σε δημόσιο και δήμους. Μην σου φαίνεται καθόλου παράξενο επειδή δεν γίνεται το ίδιο στην ψαροκώσταινα.

Για απλήρωτα 89 ευρώ για δημοτικά τέλη, ξέρω περίπτωση που την επόμενη χρονιά έγινε προσαύξηση με τόκους φτάνοντας στα 150+ και ήρθε δικαστικός κλητήρας στο σπίτι για κατάσχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες ευρωπαικές χώρες;

 

Γαλλία και Βέλγιο

Η περίπτωση που είπα έγινε Βέλγιο. Έχω ακούσει και για άλλες, αλλά σε αυτήν ήμουν μπροστά όταν έγινε οπότε είμαι σίγουρος ότι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, Γαλλία και Βελγιο λοιπόν αν σε γράψουν σε θυμούνται μετά απο 6 χρόνια αν δεν έχεις πληρώσει την κλήση; Εγω αμφιβάλω και αν ειναι εντελώς νόμιμες, με την ελληνική νομοθεσία, τέτοιες πρακτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω για το Βέλγιο που μένει φίλος μου. Αν χρωστάς σε ενημερώνουν 2 φορές με 2 επιστολές ανά τακτό χρονικό διάστημα να πας να πληρώσεις το χρέος και με τις συνέπειες σε περίπτωση μη πληρωμής, την 3η έρχονται στο σπίτι και κατάσχουν οτι βρούνε που να πλησιάζει την αξία των χρωστούμενων.


Οταν περάσουν στην εφορία ομως κ έρθει το "όργανο" σπίτι σου να σε περάσει αυτοφωρο, μην ανοίξεις κανένα θέμα εδω για την κακια αστυνομία..

 

Το θέμα δεν είναι αυτό που λες αλλά εσύ που κατακρίνεις τον άλλον τι θα πράξεις σε παρόμοια περίπτωση αν σου τύχει κάτι. Και ξέρεις γιατί το λέω, γιατί έχω δει πολλές φορές να κατακρίνουμε τους άλλους να λέμε να μην γκρινιάζουν κτλ, όταν θα μας τύχει όμως κάτι και είτε φάμε πρόστιμο ή κλιση θα γκρινιάζουμε εμείς μετά για κολοκράτος και μπλά μπλά. π.χ γνωστός μου μπήκε σε λεωφορείο και ήταν κλειστα τα μηχανήματα ακύρωσης γιατί μπήκαν μαζί με αυτόν και ελεγκτές, δεν μπόρεσε να χτυπήσει το εισιτήριο και έφαγε πρόστιμο, μετά έκανε την διαδικασία ένστασης και την απέρριψαν, να δω αν ήσουν εσύ στην θέση του γνωστού μου τι θα έκανες, θα έλεγες οτι καλά έκαναν οι ελεγκτές και το κράτος ή θα άρχιζες την γκρίνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, Γαλλία και Βελγιο λοιπόν αν σε γράψουν σε θυμούνται μετά απο 6 χρόνια αν δεν έχεις πληρώσει την κλήση; Εγω αμφιβάλω και αν ειναι εντελώς νόμιμες, με την ελληνική νομοθεσία, τέτοιες πρακτικές...

Μετά από έξι χρόνια μόνο αν δεν σε βρίσκουν. Δηλαδή η διεύθυνση που έχεις δηλωμένη να μην ισχύει, αλλά όταν θα σε βρουν θα σου βγει ο κούκος αηδόνι με τους τόκους κάθε χρόνο και επισκέψεις άκαρπες από τους δικαστικούς κλητήρες (γιατί πληρώνονται έξτρα όταν πηγαίνουν και αν πάνε σε διεύθυνση που έχεις δηλωμένη και βρουν άλλον, προστείθονται στα χρωστούμενα).

Αν δεν τα πληρώσεις, δήμο και εφορία, θα σου βαρέσουν τόκους στα ύψη την επόμενη χρονιά κοκ και δεν έχω ιδέα μέχρι πού μπορεί να φτάσει. Σίγουρα δεν δικαιούσαι διάφορα επιδόματα, όπως τέκνων, ανεργίας κτλ

 

Για κλήσεις απλήρωτες ξέρω ότι πάει δικαστικά με πρόστιμο 3.000 ευρώ ή αφαίρεση του διπλώματος για ένα χρονικό διάστημα ή και τα δύο ταυτόχρονα. Αν έχεις πολλές, την έβαψες κυριολεκτικά.

 

Μπορώ να πω για το Βέλγιο που μένει φίλος μου. Αν χρωστάς σε ενημερώνουν 2 φορές με 2 επιστολές ανά τακτό χρονικό διάστημα να πας να πληρώσεις το χρέος και με τις συνέπειες σε περίπτωση μη πληρωμής, την 3η έρχονται στο σπίτι και κατάσχουν οτι βρούνε που να πλησιάζει την αξία των χρωστούμενων.

 

Αυτό που είπα, αν δεν σε βρίσκουν γιατί έχεις αλλάξει σπίτι, όταν θα σε βρουν θα σου έρθει ραβασάκι περιποιημένο.

Και όταν θα έρθουν θα τους πληρώσεις και έξτρα για τον κόπο τους που ήρθαν. Γύρω στο 60άρι νομίζω, αν δεν έχει αυξηθεί κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα παραγράφονται αυτά, ακριβώς δεν ξέρω. Η παραγραφή φορολογικών χρεών είναι συγκεκριμένη για διάφορα είδη φόρων, για πρόστιμα που δεν προέρχονται από εφορία αλλά πέρασαν από απλήρωτες κλίσεις κ.α. δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερμανία πχ. αν δεν σε βρουν μέσα σε 2 βδομάδες, μετά απο 3 μήνες η κλήση έχει παραγραφεί. Το να σε θυμούνται μετά απο χρονια και να απαιτούν και αμεση πληρωμή είναι κάπως αλητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερμανία πχ. αν δεν σε βρουν μέσα σε 2 βδομάδες, μετά απο 3 μήνες η κλήση έχει παραγραφεί. Το να σε θυμούνται μετά απο χρονια και να απαιτούν και αμεση πληρωμή είναι κάπως αλητεία.

Ενώ το να λάβεις κλήση και να τους γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι δείχνει πολιτισμό υψηλού επιπέδου.

Διορθώνω, Βέλγιο απλήρωτη κλήση φτάνει το πρόστιμο στα 1300 και κάτι ευρώ, διπλασιάζεται το ποσό αν είναι η δεύτερη συνεχόμενη, για τρίτη και επόμενες δεν ξέρω πού φτάνει και τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να σου στείλουν ειδοποιηση σε ευλογο χρονικο διαστημα, σε περιπτωση που δεν την έλαβες, χάθηκε, κτλ. 6 χρόνια δεν έκαναν ούτε την δεκαετία του '80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα. γίνεται να μου εξηγήσετε κάτι που δεν κατάλαβα. τις κλήσεις του φίλου στην αρχή του νήματος τις είχαν αφήσει στο παρμπρίζ αλλά δεν τις πλήρωσε και τώρα του ήρθε ραβασάκι με όλες μαζί ή ήταν κλήσεις εν αγνοία του όπου δεν είχε ιδέα ότι τον είχαν γράψει και τώρα του τις στέλνουν μαζαμένες ; εάν είναι το δεύτερο,  ποιός μπορεί να εγγυηθεί πως δε θα πάρουν αμπάριζα όποιο νούμερο θέλουν και τάχα μου να στέλνουν ραβασάκια σπίτι ; ή ακόμα ποιός διασφαλίζει πως δε θα σου ξαναχρεώσουν πληρωμένη κλήση , σιγά μην έχεις την απόδειξη μετά από 6 χρόνια ; πώς διασφαλίζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας ; επίσης γιατί μετα από τόσα χρόνια ; αυτά δεν έπρεπε να έχουν συγκεκριμένη ημερομηνία και διάρκεια ; δηλαδή τα αδικήματα των βουλευτων γιατί παραγραφονται μετά από 1,5 χρόνο (νομίζω πως είναι τόσο) ενώ οι οφειλές του πολίτη έχουν διάρκεια εις τους αιώνας των αιώνων ;

πάντως ασχέτως με την παράνομη στάθμευση και άλλα τέτοια, θα έπρεπε να μοιράζουν αντίστοιχες κλήσεις και για τα παράνομα πάρκινγκ σε μονοκατοικίες και πολυκατοικίες (με το έτσι θέλω κάποιος σπάει τσιμεντένιο περίγυρο και ... να (!) σου το πάρκινγκ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...