Προς το περιεχόμενο

Απορία για νέο Kv στη γειτονιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να μιλησω με τον παροχο...το εδωσε βλαβη στον ΟΤΕ, ομως αυτος "πατωντας" στα 5 χιλιομετρα περιπου αποσταση απο το Α.Κ, θεωρει οτι και τα 2 Μbps ειναι δικαιολογημενα και δεν μπορει να κανει κατι...

 

Τον Κανονισμό Διαχείρισης Φάσματος τον εχω κοιταξει ομως δεν μπορω να καταλαβω αυτο που ρωταω παραπανω... Αν δηλαδη ειναι υποχρεωμενος βαση νομου της ΕΕΤΤ να βαλει απο τωρα κοφτη, η μολις βαλει και vdsl ???

 

Μαλλον ενα ερώτημα/καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα μας διαφωτισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο απαντηση του ΟΤΕ στο ερωτημα που τεθηκε παραπανω, και παραθετω την επισημη απαντηση του...

 

 

=======================================================================================================

 

 

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

 

Αναφορικά με το ερώτημά σας θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι η ρυθμιστική υποχρέωση που έχουμε είναι ότι σε οποιαδήποτε εγκατάσταση ενεργού εξοπλισμού σε καμπίνα θα πρέπει να επιβάλλονται κατάλληλες μάσκες προκειμένου να υπάρχει σωστή διαχείριση του φάσματος και να μην υπάρχουν παρεμβολές στους συνδρομητές που εξυπηρετούνται από το ΑΚ.  Κατά συνέπεια και στις 2 αυτές καμπίνες που αναφέρετε υπάρχει ήδη επιβολή αυτών των μασκών.

Το μέγιστο Bandwidth που επιτυγχάνεται  έπειτα και από την επιβολή των μασκών δεν είναι σταθερό και συγκεκριμένο για όλες τις καμπίνες, διότι εξαρτάται  από την απόσταση της καμπίνας από το ΑΚ, από την απόσταση του συνδρομητικού καλωδίου από την καμπίνα, καθώς και από την ποιότητα χαλκού αλλά και του εσωτερικού δικτύου του πελάτη. Το σίγουρο είναι ότι η επιτευχθείσα ταχύτητα θα είναι καλύτερη από αυτήν που θα έπαιρνε κάποιος αν παρέμενε στο ΑΚ, ιδιαίτερα σε καμπίνες με μεγάλες αποστάσεις από το ΑΚ όπως είναι οι προαναφερθείσες.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Για την Εξυπηρέτηση Πελατών του ΟΤΕ

Θεοδωράκου Μαρία

 

 

=======================================================================================================

 

Μετα απο αυτο ζητησα (τηλεφωνικα) περαιτερω διευκρινησεις απο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ, οπου στην ουσια μου διαβεβαιωσαν οτι αυτο που "κυκλοφοραει" περι μεγιστης ταχυτητας απο καμπινα γυρω στα 14 Μbps ειναι ΜΥΘΟΣ. Η ΕΕΤΤ δεν οριζει σε κανενα σημειο του κανονισμου σαφη μεγιστη ταχυτητα, παρα μονο καποια συγκεκριμενα προληπτικα μετρα, και οπου αυτη "κατσει". Γι' αυτο και ολες οι καμπινες δεν εχουν την ιδια ταχυτητα. Υπαρχουν καμπινες που δινουν 12...14...16 η ακομα και 24 (οπως οι προαναφερθείσες).  Το ιδιο μου διαβεβαιωσε και φιλος τεχνικος του ΟΤΕ Χαλκιδας που μιλησα μαζι του...

 

Κατα την προσωπικη μου αποψη μετα απ' ολα αυτα, νομιζω οτι μαλλον ο ιδιος ο ΟΤΕ κοβει την ταχυτητα, για να γινουν πιο ανταγωνιστικα τα προγραμματα του VDSL και ιδιαιτερα αυτο των 30 Μbps ... Τωρα βεβαια αν παρ' ολα τα μετρα που παιρνει "βουλιαξει" η γραμμη καποιου εναλλακτικου οπως η δικη μου, αυτος δεν αναγνωριζει καμμια ευθυνη...

Επεξ/σία από goana12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από την στιγμή που έχεις την επιλογή του KV γιατί να μην πας σε VDSL Wind/HOL που είναι στα ίδια λεφτά με την ADSL του ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο περιμενω...δεν εχει δοθει διαθεσιμοτητα ουτε και απο τον ιδιο τον ΟΤΕ... 

 

Τεχνικος του ΟΤΕ παντως μου ειπε οτι δινει και τωρα  VDSL απο την καμπινα ο ΟΤΕ. Απλα ειναι σε δοκιμαστικη περιοδο και δεν εχουν δοθει διαθεσιμοτητες....

 

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν ειναι υποχρεωμενος να δωσει VDSL και στους εναλλακτικους, η μπορει επικαλουμενος διαφορους λογους (π.χ  λιγες θεσεις στην καμπινα) να τις κρατησει για τον εαυτο του... Κατι τετοιο μου ειπε ενας ΟΤΕτζης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πάντα δίνει πόρτες σε εναλλακτικούς όταν παραδίδει ένα καινούριο KV...

 

αυτό εννοούσα μιας κι η συζήτηση είναι για νέο KV που δεν έχει δωθεί ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει, με τα σημερινά δεδομένα, θέμα να μην πάρουν οι εναλλακτικοί σύνδεση από την καμπίνα, εφόσον φυσικά το ζητήσουν και με το ανάλογο κόστος.

 

Κατά μέσο όρο σε κάθε καμπίνα συνδέονται με χαλκό περίπου 200 συνδρομητές (συνήθως 160-180), με τους μισούς να ανήκουν στον ΟΤΕ.

Με την αναβάθμιση εγκαθίσταται ένα DSLAM με δυνατότητα 6 καρτών, των 48 πορτών η κάθε μία. Άρα συνολικά υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν 6x48=288 συνδρομητές, νούμερο που καλύπτει τις σημερινές απαιτήσεις.

Αν αύριο-μεθαύριο αυξηθούν οι συνδέσεις (π.χ. νέες οικοδομές), υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης της χωρητικότητας με εγκατάσταση επιπλέον εξοπλισμού.

 

Το θέμα είναι να θέλουν οι εναλλακτικοί να παρέχουν υπηρεσίες από την καμπίνα, πράγμα που μέχρι Cyta και Forthnet δεν το κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jkoukos

 

Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες για τις δυνατότητες που έχει κάθε καμπίνα.

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει, ακόμη, είναι οι διαφορές μεταξύ 2φυλλης και 3φυλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατα την προσωπικη μου αποψη μετα απ' ολα αυτα, νομιζω οτι μαλλον ο ιδιος ο ΟΤΕ κοβει την ταχυτητα, για να γινουν πιο ανταγωνιστικα τα προγραμματα του VDSL και ιδιαιτερα αυτο των 30 Μbps ... Τωρα βεβαια αν παρ' ολα τα μετρα που παιρνει "βουλιαξει" η γραμμη καποιου εναλλακτικου οπως η δικη μου, αυτος δεν αναγνωριζει καμμια ευθυνη...

http://www.insomnia.gr/topic/552763-vdsl-modem-router-%CF%83%CE%B5-%CE%B1dsl-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει, ακόμη, είναι οι διαφορές μεταξύ 2φυλλης και 3φυλλης.

Η κύρια διαφορά είναι ότι στην 3φυλλη ο κατανεμητής (με τις οριολωρίδες) της παλιάς καμπίνας, παραμένει ο ίδιος και αφαιρείται μόνο όλο το μεταλλικό πλαίσιο. Η νέα καμπίνα μπαίνει κοστούμι πάνω από τον κατανεμητή.

 

Στη 2φυλλη, ο κατανεμητής λόγω παλαιότητας αλλάζει και αυτός, οπότε χρησιμοποιείται νέος με μεγαλύτερη πυκνότητα τερματισμού.Έχει μεγαλύτερο κόστος, αφού απαιτούνται εργασίες μεταφοράς των συνδέσεων στη νέα καμπίνα και φυσικά διακοπή για αρκετό χρόνο των παρεχόμενων υπηρεσιών.

 

Αυτό είναι γενικός κανόνας, αν και τον τελευταίο καιρό παρατηρούνται περιπτώσεις να μπαίνουν και 3φυλλες καμπίνες, με αντικατάσταση του παλαιού κατανεμητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έχουμε κάποιο νέο για το θέμα;

Νέα Λάμψακο και εγώ με HOL και κάποια στιγμή προς το τέλος του 2014, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, έπεσε ο συγχρονισμός από 6Mbps σε 4.5Mbps.

Δϊνει ο ΟΤΕ ή και κάποιος άλλος καλύτερες ταχύτητες στην περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου πατριωτη... τυχερος εισαι που εχασες μονο 1,5 Mbps. Ολοι οι εναλλακτικοι στην περιοχη εχασαν. Εγω ειχα χασει πανω απο 2,5. Εγινε απο την αποτομη εκχυση ισχυος των καμπινων (ασχετα με τις μασκες που "λεει" ο ΟΤΕ οτι εχει βαλει λογω ΕΕΤΤ, για να προστατεψει τους εναλλακτικους)..

 

Ναι ο ΟΤΕ δινει ADSL (oχι VDSL) στους δικους του συνδρομητες και μονο... θα εχεις αναλογως την αποσταση (απ' οτι εχω δει σε διαφορους πελατες) απο 14 - 21 Mbps αναλογως την αποσταση απο την καμπινα και την ποιοτητα των καλωδιωσεων, εκτος αν βαλεις VDSL ρουτερ οπως εγω, οποτε θα κλειδωσεις σε VDSL, και πιθανοτατα θα πας ταβανι  24/1Mbps... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Σε ποιο μέρος έβαλε τον εξοπλισμό;

Με βλέπω να πηγαίνω προς Ο.Τ.Ε. μεριά τώρα που έληξε το συμβόλαιο της HOL.

 

Edit...

Εντοπίστηκε. Στο βενζινάδικο της Revoil 10 μέτρα πιο κάτω...

Καλά όλο δεξιά στρίβω εκεί στην Revoil για το σπίτι και 10 μέτρα πιο κάτω δεν έβλεπα...

Επεξ/σία από Diagrafeas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η μια ειναι ακριβως εκει που τελειωνει η μαντρα του Καλιμανη. Υπαρχει και 2η καμπινα (απεναντι απο το ουζερι του Τζατζα, στη γωνια). Το χωριο ειναι μοιρασμενο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...