Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να μου γράψεις σε πιο email τους έστειλες; η μέσα από την φόρμα στο site τους;

Sent from my Lumia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mέσω της φόρμας επικοινωνίας που έχουν στο site. Σχεδόν αμέσως ήρθε αυτοματοποιημένο email επιβεβαίωσης λήψης του δικού μου, το οποίο αναφέρει πως στόχος τους είναι να μου απαντήσουν "το αργότερο μέσα σε δύο μέρες" αλλά, αν χρειαστούν περισσότερο χρόνο, τότε "σίγουρα μέσα σε 5".

 

Περιμένω να δω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, αυτό ήταν το μεγάλο θέμα που είχαν στις 23/11 (από ξημερώματα μέχρι το απόγευμα, δε θυμάμαι ακριβώς ώρα) και χθες 24/11 το δίκτυο έπεσε γύρω στις 7:30 το πρωί και επανήλθε κάπου 4 ώρες μετά.

 

Και στις δύο περιπτώσεις το κέντρο, στους τυχερούς/υπομονετικούς που έπιαναν γραμμή και άντεχαν την έως και μισή ώρα αναμονή (τζιγκλάκια τηλεφωνικού κέντρου επί τριάντα λεπτά, τι Κινέζικα βασανιστήρια και κουραφέξαλα...) ανακοίνωνε πως υπήρχε "γενικευμένο πρόβλημα".

 

Αυτά, υποτίθεται πως έχουν επανέλθει. Πρακτικά, σε μια μέτρια γραμμή των 6500-7000 kbps, εγώ έχω απώλεια γύρω στα 1700 kbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 2 ημερες δεν εχω προσβαση σε καποια forum υπαρχει καποιο θεμα με την wind

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα της Wind, ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις με άλλους DNS μήπως αλλάξει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά με πήραν τηλέφωνο. Αντί απάντησης στο email, μάλλον.

 

Κρίμα, γιατί πολύ θα ήθελα να έχω γραπτώς τις απαντήσεις τους. Περιληπτικά, μία από τα ίδια:

 

"Η απόσταση", μου λέει ο τεχνικός.

"Την ίδια απόσταση είχα και πριν από δέκα μέρες, με +1700 ταχύτητα", απαντώ.

"Υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες, ο χαλκός".

"Γιατί δεν το δίνετε να το ελέγξει ο ΟΤΕ"

"..."

"Και τι θα κάνουμε τώρα;" ρωτάω όταν καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να μου απαντήσει.

"Αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει".

"Αυτό μου λέτε εδώ και δεκαπέντε μέρες και το καλύτερο είναι κατά διαβολική σύμπτωση πάντοτε χειρότερο από ό,τι πριν".

"Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο αυτή τη στιγμή".

"Δηλαδή, συνεχίζετε να ασχολείστε με το θέμα;"

"Το κλείνουμε εδώ".

"Και ποια στιγμή θα γίνει το καλύτερο;"

"Δείτε πως θα πάει και μας λέτε".

 

Στο τέλος, μάλιστα, αφού δεν είχε τι να μου πει, θυμήθηκε πως η περιοχή όπου μένω έχει "γενικό πρόβλημα" και "δεν είναι από τις καλύτερες".

 

Πλήρης απογοήτευση. Η πλάκα είναι πως με διαβεβαίωνε πως η ταχύτητα που έχω αυτή τη στιγμή δεν πάει άλλο, έκανα ένα απλό reset και πήγε κι άλλο. Λίγο, αλλά πήγε. Τι σημαίνει "δεν πάει άλλο", δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Τέλος πάντων, υπομονή να λήξει το συμβόλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με πήραν τηλέφωνο. Αντί απάντησης στο email, μάλλον.

 

Κρίμα, γιατί πολύ θα ήθελα να έχω γραπτώς τις απαντήσεις τους. Περιληπτικά, μία από τα ίδια:

 

"Η απόσταση", μου λέει ο τεχνικός.

"Την ίδια απόσταση είχα και πριν από δέκα μέρες, με +1700 ταχύτητα", απαντώ.

"Υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες, ο χαλκός".

"Γιατί δεν το δίνετε να το ελέγξει ο ΟΤΕ"

"..."

"Και τι θα κάνουμε τώρα;" ρωτάω όταν καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να μου απαντήσει.

"Αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει".

"Αυτό μου λέτε εδώ και δεκαπέντε μέρες και το καλύτερο είναι κατά διαβολική σύμπτωση πάντοτε χειρότερο από ό,τι πριν".

"Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο αυτή τη στιγμή".

"Δηλαδή, συνεχίζετε να ασχολείστε με το θέμα;"

"Το κλείνουμε εδώ".

"Και ποια στιγμή θα γίνει το καλύτερο;"

"Δείτε πως θα πάει και μας λέτε".

 

Στο τέλος, μάλιστα, αφού δεν είχε τι να μου πει, θυμήθηκε πως η περιοχή όπου μένω έχει "γενικό πρόβλημα" και "δεν είναι από τις καλύτερες".

 

Πλήρης απογοήτευση. Η πλάκα είναι πως με διαβεβαίωνε πως η ταχύτητα που έχω αυτή τη στιγμή δεν πάει άλλο, έκανα ένα απλό reset και πήγε κι άλλο. Λίγο, αλλά πήγε. Τι σημαίνει "δεν πάει άλλο", δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Τέλος πάντων, υπομονή να λήξει το συμβόλαιο.

Τα ιδια μου ελεγαν και εμενα αλλα τους εριξα πιστολια. Προτιμω να πληρωσω το προστιμο για το σπασιμο του συμβολαιο παρα την κοροιδια. Ο ΟΤΕ μου υποσχεθηκε πανω απο 10 mbps την στιγμη που με την Wind πιανω 4. Για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tα ίδια μου είχε υποσχεθεί κι εμένα ο ΟΤΕ. Αλλά, έγινε το εξής: ζήτησα από το τμήμα πωλήσεων (που μπορεί να τάζουν λαγούς με πετραχήλια, δεν ξέρω) να μιλήσω με κάποιον τεχνικό, όλως παραδόξως με συνέδεσαν, και ο άνθρωπος μου είπε μόλις άκουσε τα στοιχεία της γραμμής πως "κάπου εκεί θα είστε και με εμάς, λίγο καλύτερα αν δούμε το χαλκό".

 

Θα παρακαλέσω, πάντως, αν δεις τέτοια θεαματική διαφορά να ενημερώσεις εδώ το νήμα, θα μιλάμε για κοροϊδία άνευ προηγούμενου αν επιβεβαιωθεί η πρόβλεψη του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμια διαφορα με τον ΟΤΕ προς το κξαλυτερο, μαλλον προς το χειροτερο. Εχω παρει 2 φορες αφοτου ενεργοποιηθηκε (σημερα δηλαδη) να δηλωσω βλαβη. Την δευτερη φορα τους ειπα να αλλαξουν χαλκο και ότι αν δεν δω διαφορα θα κανω καταγγελια.

 

Αμα υπαρξει διαφορα θα ειδοποιησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα απο το φιλο στην αρχη,ειχα οτε και επιανα 2 mbps και η απαντηση τους ηταν κατι περι χαλκου

και πηγα σε φορθνετ και επιασα 15mbps παρακαλω στο ιδιο σπιτι με την ιδια πριζα χωρις καμια αλλαγη.

Οταν εληξε το συμβολαιο της φορθνετ πηγα λογο τιμων σε wind και πιανω παλι τα ιδια 15-16 mbps.

 

Πλεον αν παω σε ote θα παω για vdsl και αφου πρωτα ρωτησω αν καλυπτεται εδω που ειμαι τετοια γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,

Έκανα τη βλακεία και έβαλα το Wind double play και από κει που με conn-x είχα ταχύτητα γύρω στα 16 Μbps τώρα έχω 2 Mbps με το ζόρι. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να έχω τέτοια ταχύτητα λόγω της απόστασης από το ADSLAM, μου είπαν επίσης ότι η καλωδίωση για όλες τις εταιρίες είναι ίδια, πως γίνεται να μην μπορώ τότε να έχω ίδια ταχύτητα;

 

Επίσης στην καρτέλα ADSL του router έχει αυτά τα στοιχεία:

 
Downstream Upstream      
SNR Margin
:
8.1 dB 15.0 dB      
Line Attenuation
:
54.0 dB 30.5 dB      
Data Rate
:
2048 kbps 511 kbps

 

Πες τα πες τα, με περνάνε για τρελό που ουρλιάζω όταν ακούω για wind

 

δεν αξίζει σε κανένα άνθρωπο αυτό το βάσανο. Μακριά...... δοκίμασε κάποια άλλη ίσως forthnet μπορεί όμως και cyta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 2 μερες ψαχνω ν αλλαξω εταιρια(ειμαι στην Forthnet)και εχω διαβασει απειρα φορουμ για να δω τι παιζει,που με συμφερει να παω κτλ κτλ.Ειμαι στην Forthnet εδω και περιπου 7 χρονια,απο θεμα ιντερνετ ειμαι ικανοποιημενος,σχετικα καλουτισικες ταχυτητες(τουλαχιστον γι αυτα που κανω με καλυπτει και με το παραπανω)δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα με επανασυνδεσεις οπως βλεπω οτι εχουν γενικα ατομα που ειναι σε διαφορους παροχους,δεν ειχα ποτε σχεδον θεμα να πεφτει το ιντερνετ(στα 7 χρονια αντε να εγινε 2-3 φορες)και γενικα μπορω να πω οτι ολα ειναι καλα.Απλα το μονο ειναι οι τιμες.Τον προηγουμενα μηνα μου ειρθε κοστουμι 140 ευρω(για 2μηνες).Δεν σου καλυπτει ωρες για κινητα η τουλαχιστον σου δινει ελαχιστες,τελος παντων οπως και να εχει ειναι αρκετα τα χρηματα.

 

Χθες το απογευμα πηγα στο Public ν αγορασω κατι και μου την επεσε η υπαληλος για να παω στην Wind,η προταση της ηταν αρκετα δελεαστικη,μου εδινε τα ιδια που μου δινει η Forthet + 5 ωρες στα κινητα με 25 ευρω τον μηνα.Της ειπα οτι θα το ψαξω πρωτα και θα της απαντησω.Με την αναζητηση που εκανα μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ.Εψαξα ολες τις εταιριες και σ ολα τα φορουμς οι μισοι λενε οτι εχουν συνεχεια προβληματα και οι αλλοι μισοι οτι ολα ειναι καλα,π.χ στην Forthnet ηταν αρκετοι που ελεγαν οτι ειναι χαλεια η εταιρια και οτι ψαχνουν να την κανουν ενω εγω δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Τελικα απ οτι μπορω να συμπερανω στην χωρα μας δεν υπαρχει καλη εταιρια,ολες εχουν θεματα και απο εξυπηρετηση χαλια μαυρα.Αυτο ομως που μ ενοχλει παρα πολυ ειναι οτι πληρωνεις ας πουμε 50 ευρω τον μηνα σε μια εταιρια,βγαζει καινουργια προσφορα με 25 τον μηνα και οταν τους λες οτι θελεις να παρεις την συγκεκριμενη προσφορα σου λενε οτι δεν δικαιουσαι διοτι αυτες ειναι μονο για νεους χρηστες.Δηλαδη δεν δικαιουμε εγω την προσφορα που ειμαι 7 χρονια πελατης και την δικαουται αυτος που ηρθε τωρα?ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

 

Τελος παντων δεν ξερω αν θα παω στην Wind τελικα,το ψαχνω ακομα απλα φοβαμαι τις αλλαγες,δεν ξερεις τι να περιμενεις.Μια αλλη λυση που σκεφτομαι ειναι να φυγω απ την Forthnet για 1-2 μηνες και να επανερθω ως νεος πελατης για να χτυπησω τις προσφορες.Μπορει να ειναι και "εξυπναδα" :-D  αυτο δεν ξερω,ισως και να μην ισχυει αλλα τελος παντων θα το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συμπερασμα ειναι...

οταν κανεις αλλαγη και βλεπεις ειναι χειροτερο μπορεις να γυρισεις χωρις προστιμο εφοσον εχεις κανει αιτηση μεσω νετ ή τηλεφωνου..

ΟΛΕΣ τις χειρονακτικες εργασιες για τηλ.+νετ δηλ.στα κουτια που ναι στο δρομο τις κανει μονο ο οτε.

αν στην χ καμπινα ή βρογχο δουν οτι δεν αξιζει να μπει εκει αλλα να αλλαξει περιοχη-βρογχο-ακ τοτε μπορεις να δεις θαυματα(απο 2 σε 20).(ο οτε κ μονο)

τα 500-1mb ειναι οριακα να τα κερδισεις ή χασεις για διαφορους λογους..αυτο το μαθαινεις αν μετρησεις στον καταναμετη της κατοικιας σου τι ταχυτητα ειχες-εχεις.ή με καποιο αλλο μοντεμ(ειτε σαν συσκευη ειτε σαν ρυθμισεις του στυλ

Modulation:ADSL2 PLUS ,adsl ,g mode,bridge κτλ

connection type ppoe ppoa Multimode κτλ

ή αλλη μπριζα ή με φιλτρο ή χωρις κτλ...οπως και αν Link.png Site: ριξεις snr (κατω απο 8 κανεις δοκιμες) ανεβαινεις ταχυτητα αλλα μπορει να χεις αποσυνδεσεις.Οι isp μπορουν να πειραξουν μονο στο αστικο κεντρο τους τις δικες τους ρεκλετες..αλλα ισως αν σε βαλουν στο παραδιπλα να δεις καλυτερα ή χειροτερα.Πανω κατω οπως θα δειτε στις παρακατω φωτος θα δειτε οτι στα ακ εχουν ολες παρομοιο εξοπλισμο γι αυτο και συνηθως το προβλημα ειναι στα του δρομου ή κατοικιας...

 

Source.png Πηγή: διαβαστε και αυτο.../

το vdsl δουλευει λιγο διαφορετικα οποτε ισως εκει να φτιαξουν οι ταχυτητες..δεν ρωτατε μπας και μπορουν να κανουν κατι καλυτερο στην τιμη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη wind όπως σας είχα πει τη συχαίνομαι με όλες τις άλλες ήμουν ευχαριστημένος από πλευράς υπηρεσιών (οτε,forthnet,hol,cyta)

 

Εχουν όμως δίκιο παιδιά για τα χάλια δίκτυα.του οτε. Ανοιξε πριν 7 μέρες ενας τεχνικός οτε το καφάο που είναι 100μ πιο περα και εκείνη τη στιγμή πέρναγα. με έπιασε η ψυχή μου. Τα καλώδια ήταν τόσο σάπια και τόσο παλιά που είχαν ένα πράσινο χρώμα σα μύξα! Προφανώς από το νερό και τα χρόνια είχαν βγάλει λιχίνες, μπορεί βέβαια να είχαν αναπτύξει και κάποιο σπάνιο είδος μύκητα. όλη η υπολοιπη υποδομή ήταν κατάμαυρη και εμφανώς φθαρμένη, ήθελα να το φωτογραφήσω αλλά δεν ήξερα αν είναι ποινικό αδίκημα επειδή είναι κρατικά δίκτυα.

 

Κάθε φορά που βρέχει με πιάνει η ψυχή μου ! Λέω πάλι δε θα έχουμε ίντερνετ για κανα διήμερο. μου έρχεται να πάρω μια ομπρέλα και να πάω να σκεπάζζω το καφάο να μη πάρει νερό :( :( :( :(


Operation Data / Defect Indication:

Operation Data Upstream Downstream Noise Margin 12.3 dB 8.0 dB Attenuation 20.2 dB 38.5 dB

 

Εγώ πάλι κατεβάζω πακέτα και είμαι στα 8.9

το speedtest μετρά 7.9

 

Κι ας έχω τέτοια απώλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...