Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 2 μερες ψαχνω ν αλλαξω εταιρια(ειμαι στην Forthnet)και εχω διαβασει απειρα φορουμ για να δω τι παιζει,που με συμφερει να παω κτλ κτλ.Ειμαι στην Forthnet εδω και περιπου 7 χρονια,απο θεμα ιντερνετ ειμαι ικανοποιημενος,σχετικα καλουτισικες ταχυτητες(τουλαχιστον γι αυτα που κανω με καλυπτει και με το παραπανω)δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα με επανασυνδεσεις οπως βλεπω οτι εχουν γενικα ατομα που ειναι σε διαφορους παροχους,δεν ειχα ποτε σχεδον θεμα να πεφτει το ιντερνετ(στα 7 χρονια αντε να εγινε 2-3 φορες)και γενικα μπορω να πω οτι ολα ειναι καλα.Απλα το μονο ειναι οι τιμες.Τον προηγουμενα μηνα μου ειρθε κοστουμι 140 ευρω(για 2μηνες).Δεν σου καλυπτει ωρες για κινητα η τουλαχιστον σου δινει ελαχιστες,τελος παντων οπως και να εχει ειναι αρκετα τα χρηματα.

 

Χθες το απογευμα πηγα στο Public ν αγορασω κατι και μου την επεσε η υπαληλος για να παω στην Wind,η προταση της ηταν αρκετα δελεαστικη,μου εδινε τα ιδια που μου δινει η Forthet + 5 ωρες στα κινητα με 25 ευρω τον μηνα.Της ειπα οτι θα το ψαξω πρωτα και θα της απαντησω.Με την αναζητηση που εκανα μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ.Εψαξα ολες τις εταιριες και σ ολα τα φορουμς οι μισοι λενε οτι εχουν συνεχεια προβληματα και οι αλλοι μισοι οτι ολα ειναι καλα,π.χ στην Forthnet ηταν αρκετοι που ελεγαν οτι ειναι χαλεια η εταιρια και οτι ψαχνουν να την κανουν ενω εγω δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Τελικα απ οτι μπορω να συμπερανω στην χωρα μας δεν υπαρχει καλη εταιρια,ολες εχουν θεματα και απο εξυπηρετηση χαλια μαυρα.Αυτο ομως που μ ενοχλει παρα πολυ ειναι οτι πληρωνεις ας πουμε 50 ευρω τον μηνα σε μια εταιρια,βγαζει καινουργια προσφορα με 25 τον μηνα και οταν τους λες οτι θελεις να παρεις την συγκεκριμενη προσφορα σου λενε οτι δεν δικαιουσαι διοτι αυτες ειναι μονο για νεους χρηστες.Δηλαδη δεν δικαιουμε εγω την προσφορα που ειμαι 7 χρονια πελατης και την δικαουται αυτος που ηρθε τωρα?ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

 

Τελος παντων δεν ξερω αν θα παω στην Wind τελικα,το ψαχνω ακομα απλα φοβαμαι τις αλλαγες,δεν ξερεις τι να περιμενεις.Μια αλλη λυση που σκεφτομαι ειναι να φυγω απ την Forthnet για 1-2 μηνες και να επανερθω ως νεος πελατης για να χτυπησω τις προσφορες.Μπορει να ειναι και "εξυπναδα" :-D  αυτο δεν ξερω,ισως και να μην ισχυει αλλα τελος παντων θα το ψαξω.

 Μπορείς να στείλεις στη φόρμα https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 μήπως και σου κάνουνε καμιά καλή προσφορά 

Επεξ/σία από Griffon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα στείλει κι εγώ μέιλ τις προάλλες με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζω στην wind, και μετά απο κανά τριήμερο-τρετραήμερο με παίρνει τηλ ένας και μου λέει:

''πήρα να σας ενημερώσω ότι δεν γίνεται κάτι καλύτερο στην γραμμή σας''

-το μέιλ το διαβάσατε;

''φυσικά''

-Τότε θα ξέρατε αν το είχατε διαβάσει ότι κάθε φορά που μου λέτε δεν παίρνει κάτι καλύτερο, μετά απο λίγο πάει καλύτερα, άρα διαψεύδεστε...

''το διαβάσαμε και εγώ απλά πήρα να σας ενημερώσω ότι δεν γίνεται κάτι καλύτερο στην γραμμή σας''

-διαβάστε το μειλ και με πήρατε να μου πείτε αυτό, αντί να κοιτάξετε πως να το διορθώσετε;

''..........''

-περιμένω να μου απαντήσετε...

''ότι σας είπα πιο πρίν''

-θεωρώ λοιπόν το θέμα ως συνεχιζόμενο οπότε να περιμένετε κάθε νόμιμη ενέργεια που μπορεί να γίνει απο την μεριά μου''

 

Στην πρώτη ευκαιρία που θα αλλάξουν όρους κλπ, θα κάνω καταγγελία της σύμβασης να φύγω, γιατί αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να πληρώσω το penalty.

Άχρηστοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω hijack κι εγώ εδώ να πω δυο πράγματα για αυτούς τους άχριστους... Μακράν ο,τι ποιο άχριστο, χειρότεροι κι από cyta...

 

Φίλη παλεύει 3 μέρες με δαύτους για μεταφορά από πΟΤΕ. Κυριακή 6-7 η ώρα το πρωί της έρχεται SMS ότι μπήκε στη wind, να συνδέσει εξοπλισμό και να βάλει username. Με φωνάζει εμένα το απόγευμα πηγαίνω σπίτι της να το φτιάξω. Ιντερνετ δούλευε ακόμα μέσω του ΟΤΕ (λέω οκ το έχω ξαναδει κι εγώ αυτό στο σπίτι μου, πάνω στην μεταφορά κάποια στιγμή μπορεί να παίζουν και οι δύο εταιρίες προφανώς μέσω του DSLAM της νέας εταιρίας).

Βάζουμε ρούτερ, βάζω ρυθμίσεις τίποτα... Μόνο συγχρόνιζε, IP γιοκ. Παίρνω τηλέφωνο! (υπενθιμίζω ότι χρεώνουν και το τηλέφωνο στην τεχνική υπηρεσία τους οι ξεφτίλες, άσε που δε ξέραμε από ποια εταιρία δούλευε το τηλέφωνο!) 

Μου λένε ακόμα είναι υπο κατασκευή και μάλλον δεν έχει γίνει η μεταφορά από τον ΟΤΕ. Αύριο θα ολοκληρωθεί δοκιμάστε να συνδεθείτε. Έρχεται λοιπόν η Δευτέρα χτες, γυρίζει η γυναίκα σπίτι το απόγευμα βγάζει το ρούτερ του ΟΤΕ που δεν είχε ιντερνετ πλέον και πάει να βάλει την σαπίλα της wind (που της είχα ήδη ρυθμίσει για να είναι οκ). Τίποτα πάλι... Σαν να μην έφτανε αυτό το τηλέφωνο δεν δεχόταν εισερχόμενες κλήσεις! Καλούσε κανονικά αλλά δεν χτύπαγε το τηλέφωνο στο σπίτι. Άντε πάλι 13800. Μίλησα με μία βλαμένη που δεν ήξερε τι να μου πει, έβλεπε και ολοκληρωμένη την μεταφορά της γραμμής κιόλας τρομάρα της και στο τέλος με έβαλε να της δώσω κινητό να με πάρει για να κάνουμε δοκιμές στη συνδεσμολογία (που εδώ και αιώνες είναι σωστή με splitter κλπ) και πάνω που έκανα εγώ ότι μου έλεγε μου κλείνει και την γραμμή και περίμενα σα μαλάκας να με ξανακαλέσει για να μη χρεωθούμε πάλι στο 13800. Παίρνω πάλι τους λέω δυο λογάκια και γυρίζει ο υπάλληλος και μου λέει: υπάρχει και το 1212 που είναι δωρεάν. Τι λες ρε του λεω και που το λέτε αυτό; Παντου 13800 διαφημίζετε! Anyway βλέπει αυτός ακόμα υπο κατασκευή, αα δε μπορώ να κάνω κάτι σήμερα αύριο πρωί θα φτιαχτεί... 

Ευτυχώς ξαναδοκιμάσαμε το ρουτερ του ΟΤΕ και μπήκε ιντερνετ μετά για παρηγοριά.

 

Σήμερα, όχι απλά κομμένο ιντερνετ, δεν υπάρχει γραμμή καν... Τηλέφωνο νεκρό. Αν το καλέσεις: ο αριθμός που καλείτε δε χρησιμοποιείται! Ιντερνετ πως να μπει; Ούτε να συγχρονίσει προφανώς... Τηλέφωνο στο 1212 από κινητό αυτή τη φορά και αρχίσαν τις παπαριές να ξεσυνδέσουμε λέει τα πάντα από την γραμμή να μετρήσουν, να βάλουμε μόνο τηλέφωνο πάνω να δούμε. ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΖΩΑΔΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ;;; Με βάση αυτούς δεν υπάρχει γραμμή ενεργοποιημένη από τα κεντρικά το οποίο το βλέπουν απλά από τον υπολογιστή τους αλλά φταίει το καλώδιο... :blink:  Ως δια μαγείας μετά από αυτό έφυγε το μήνυμα ότι το νούμερο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή και απλά όταν το καλέσεις κλείνει επι τόπου... Περιμένουμε αύριο πάλι! Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο παίδες, εγώ καλά λέω σε όλους μη πάτε σε wind παρά τις γαμωπροσφορές της... Δεν είχα εμπειρία προσωπική αλλά τώρα απέκτησα. Θα το πληρώσετε με το παραπάνω (και αυτό το άκυρο πέναλντι αμα φύγεις πριν το συμβόλαιο που φτάνει και τα 180€!!!) Απλά δεν υπάρχουν οι τυπάδες, τι να κάνουμε κρίμα που δε με ρώτησε η γυναίκα να της πω κι εγώ μια γνώμη για την wind και έμπλεξε με αυτούς, αλλά αύριο αν δε φτιαχτεί λέει θα τους πάρει η ίδια τηλέφωνο να τους πει να έρθουν να πάρουν την σαβούρα που της στείλανε και να ακυρώσει τα πάντα. 

 

Είναι δυνατόν σε τέτοια σοβαρά προβλήματα να μην έχουν προσωπικό 24ώρες το 24ωρο; Ποια άλλη εταιρία το κάνει αυτό; Όχι πείτε μου γιατί εγώ σε HOL έστειλα μια φορά στις 1μιση το βράδυ αίτημα για βλάβη και με πήρανε μετά από 15 λεπτά να δούμε το πρόβλημα και μίλησα με τεχνικό όχι με υπαλληλίσκο της τηλεφωνικής υποστήριξης...

 

Update: σήμερα πάλι το σταθερό κάνει εξερχόμενες κλήσεις αλλά σε εισερχόμενες ακούγεται το μήνυμα ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Ιντερνετ δουλεύει. Εντάξει που θα πάει, κάποια στιγμή θα το πετύχουν. Πιο πολλές πιθανότητες θα είχε να κερδίσει joker παρά να δουλέψει η wind σωστά.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ψαξει αρκετα το θεμα. Υπεγραψα 24μηνο συμβολαιο double play και δωρο tablet, ολα αυτα μεσω προωθητικης εταιρειας. Ειμαι στο μεσοδιαστημα οπου εληξε το επισημο συμβολαιο με τον παλιο παρχο, φορθνετ, και περιμενω να ενεργοποιηθει επισημα η συνδρομη στη wind, τελη του μηνα φανταζομαι. Λαμβανω καθε μερα προτασεις απο φορθνετ, για παραμονη με μονοετες συμβολαιο, μειωση του παλιου συμβολαιου και νεο εξοπλισμο αλλα τις απερριπτα. Μεχρι που διαβασα αυτο το νημα και τις πικρες εμπειριες ολων σας εδω μεσα. Ειμαι σε σκεψεις για να επικοινωνησω ο ιδιος με φορθνετ για να μιλησω για νεο συμβολαιο μαζι τους. Οπως με ειχαν ενημερωσει, μπορουν να ακυρωσουν το συμβολαιο της wind με δικα τους εξοδα (αυτο πρωτη φορα το ακουω και δεν εχω ιδεα τι κοστος ειναι και ποσο ). 
Γενικα παντως, πιστευω πως ειναι να μη σου κατσει η στραβη με οποιαδηποτε εταιρεια και εχεις θεματα χαλκου, συγχρονισμου και αλλα, αλλα με οσα περιγραφεται απο προσωπικες εμπειριες και με τετοια προβληματα, οι  24 μηνες του συμβολαιου φανταζουν πλεον γολγοθας. Δεν ειμαι και πολυ των αλλαγων στις γραμμες γιατι δε ξερεις ποτε τι σε περιμενει στο νεο παροχο, μπορει να εισαι αρκετα χειροτερα ή αισθηατα σε καλυτερη θεση. Απλα ελπιζεις.
Απο την μερια μου, οι καθημερινες εργασιες που κανω απαιτουν απαραιτητως σταθερη γραμμη χωρις διακοπες και αποσυνδεσεις. Με φορθνετ 6 χρονια τωρα δεν ειχα ποτε καποιο θεμα στη γραμμη, ελαχιστες αποσυνδεσεις, σχετικα καλο κλειδωμα 15161/1008 και ελπιζω να παραμεινει στο ιδιο επιπεδο αν δεν βελτιωθει. 
 

Επεξ/σία από WoodSell3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικά με την Wind και γω είχα τρομερά θέματα κυρίως στο κομμάτι του ιντερνετ που ξαφνικά η ταχύτητα έπεφτε ή η ασύρματη σύνδεση εξαφανιζόταν.

 

Επίσης, το ρούτερ που μου είχαν δώσει ήταν ένα κινέζικο της πλάκας κ αναγκάστηκα να αγοράσω δικό μου.

 

Επιπλέον χρεώσεις χωρίς ειδοποίηση στον λογαριασμό, χρεώσεις στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών, ξαφνικό κλείσιμο της γραμμής ενώ περιμένω κλπ.

 

Ευτυχώς έληξε το συμβόλαιο κ έφυγα (αφού πρώτα μια αγενέστατη κυρία με πήρε τηλ κ μου ζητούσε και τον λόγο που φεύγω  :wacko:  :wacko:  :wacko: ).

 

Γενικά δεν θα την συνιστούσα σε κανέναν. Το θεμα δεν είναι ότι είναι φτηνή, αλλά... φτηνιάρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...