Προς το περιεχόμενο

Η Cosmote ξεκινά πιλοτικό στάδιο δοκιμών δικτύου 4G+, με ταχύτητες που φτάνουν έως και τα 300 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήδη οι ταχύτητες 4G για το κινητό σας τηλέφωνο σας φαίνονται εντυπωσιακές, τότε σίγουρα η είδηση ότι αυτές θα γίνουν ακόμη μεγαλύτερες θα σας προσελκύσει το ενδιαφέρον.Σύμφωνα με δελτίο τύπου της Cosmote, η εταιρεία έχει ξεκινήσει ένα πιλοτικό στάδιο δοκιμών ευρυζωνικού δικτύου 4G+ η αλλιώς LTE Advanced, με τις ταχύτητες να φτάνουν (θεωρητικά) έως και τα 300 Mbps. Για τις ταχύτητες αυτή, η Cosmote αξιοποιεί τις δυνατότητες του δικτύου της μετά και τη χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων στις φασματικές περιοχές των 800 και 2600 MHz όπως ανακοινώθηκε στα μέσα του περασμένου μήνα.

 

Ήδη σε δοκιμές σε εργαστηριακό επίπεδο, έχουν επιτευχθεί ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων άνω των 250 Mbps όσον αφορά το download. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι με ταχύτητα 200 Mbps, μια DVD ταινία (4GB) κατεβαίνει σε λιγότερο από 3 λεπτά ενώ περισσότερα από 150 τραγούδια των 8MB μπορούν να κατέβουν σε λιγότερο από 1 λεπτό.

 

Εμπορικά η διάθεση του 4G+ από τη Cosmote αναμένεται να γίνει μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2015 σε επιλεγμένες περιοχές, με την εταιρεία να υποστηρίζει ότι το δίκτυο 4G που διαθέτει καλύπτει το 65% του πληθυσμού της χώρας, ένα ποσοστό που θα φτάσει το 70% έως το τέλος του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θα λέγανε να ασχοληθούνε με το vdsl και την οπτική ίνα που στην Ελλάδα οι ταχύτητες είναι απαράδεκτες;!;!

Μένω στη Ρουμανία έχω σύνδεση 500mbps με 17 ευρώ το μήνα και άμα γουστάρω βάζω και 1000mbps με άλλα 5 ευρώ,σε μια χώρα που δεν φημίζεται για την οικονομική της ανάπτυξη....

Παρόλα αυτά, δεν κατακρίνω το γεγονός για το 4g+ ίσα ίσα μπράβο στη cosmote!

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδιά, ωραία όλα αυτά και μπράβο που είστε ανήσυχα μυαλά και που βλέπετε πάντοτε στο μέλλον αλλά στο παρόν που εγώ ζω αυτή τη στιγμή σε πολλές περιοχές δεν έχει 4G για να μην πω ούτε καν 3G.

Να τα χαιρόμαστε τα 300mbit αφού δεν έχουμε ούτε το 1/3 τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Come on, you shitting me! ^_^ Τι λένε ρε, το 3G το έχουν φτιάξει όπου σε πολλά σημεία δεν πιάνει καν;;; Μπα, ποιος ο λόγως ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχουμε απεριόριστο ίντερνετ στα συμβόλαια στο κινητό μας θα κατεβαζουμε και ταινίες των 4gb.ας κάνουν την μαγκιά να έχουν όλοι οι συνδρομητές απεριόριστο ίντερνετ και ας παίζει και σε 3g

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχουμε απεριόριστο ίντερνετ στα συμβόλαια στο κινητό μας θα κατεβαζουμε και ταινίες των 4gb.ας κάνουν την μαγκιά να έχουν όλοι οι συνδρομητές απεριόριστο ίντερνετ και ας παίζει και σε 3g

 

Απεριόριστο ίντερνετ και 300 mbps ταχύτητα; Και παίρνεις το ίντερνετ μαζί σου όπου θες; Για να σκεφτώ ποιούς δε συμφέρει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχουμε απεριόριστο ίντερνετ στα συμβόλαια στο κινητό μας θα κατεβαζουμε και ταινίες των 4gb.ας κάνουν την μαγκιά να έχουν όλοι οι συνδρομητές απεριόριστο ίντερνετ και ας παίζει και σε 3g

 

 

4gb??? ακομα και τα cartoons που κατεβαζω για τα παιδια μου ειναι 20-25gb για μενα αυτα που κατεβαζω ειναι 40-45gb (3D iso)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο την πολλαπλάσια ταχύτητα,μήπως λέω να δίνατε και πολλαπλάσια gb?Γιατί τι να το κάνω αν κατεβάζω 100 φορές περισσότερο αν έχω τα ίδια gb.

Φυσικά δεν είναι στη δύναμη της οποιαδήποτε εταιρίας να κάνει κουμάντο τα κόστη για τα 4G..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δέκα χρόνια μπορεί να μη χρειαζόμαστε καν σταθερές συνδέσεις. Προσωπικά έχω 4G+ με ταχύτητες που αγγίζουν τα 50mbit/sec γι' αυτό σκέφτομαι έτσι. Σίγουρα θα βρεθούν 150 σοφοί να πουν για την Ελλάντα.. κτλ. αλλά όπως και να 'χει, πολύ αργά ή γρήγορα τα πράγματα αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι σοτο; 300mbit σε ασυρματο και 50mbit σε ενσυρματο;

Και επισης unlimited στο ενσυρματο και κανα δυο GB limit max στο ασυρματο... Μην τρελενεστε κιολας δεν θα εχεις unlimited 4g any time soon....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη κινηση στην ουσια ειναι η μοναδικη σοβαρη εταιρεια κινητης και παροχος ιντερνετ στην Ελλαδα ,εγω εχω Wind  στην κινητη και δεν εχει καν 4g αν ειναι δυνατον, για την καλυψη  στο 3g  δεν το συζηταω καν  ειναι για γελια ακομα και μεσα στην Αττικη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...