Προς το περιεχόμενο

Τελειωσε το τονερ, να παρω αυθεντικο ή οχι?


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η συμβουλή μου είναι πάντα αυθεντικά. Είτε μελάνια, είτε toner.

 

Στην εταιρία μια φορά πήραμε συμβατά για τους εκτυπωτές, και έγινε χαμός. Σχεδόν σε όλους (πάνω απο 60) τα toner πέταξαν μέσα τον γραφίτη με αποτέλεσμα οι φούρνοι να γίνουν κώλος. Απο την άλλη στους inkjet, είτε δεν τύπωναν καν, είτε τύπωναν χάλια.

 

Τα ίδια και σε προσωπική χρήση, σε συγγενείς αλλά και γνωστούς.

 

Δεν λέει να γλυτώσω 20€ αλλά να μου διαλύσει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατραβηγμένες κινδυνολογίες...

Τονερ με τόνερ και μελάνι με μελάνι έχουν τόση διαφορά όση η μέρα με τη νύχτα. Αν στην εταιρία σας πήρατε τα φθηνότερα συμβατά που βρήκατε στην αγορά, χωρίς πιστοποιήσεις ή χωρίς να γνωρίζετε προσωπικά τι αγοράζετε και από ποιόν, δεν σας φταίει κανείς. Έξω κυκλοφορούν όλες οι ποιότητες συμβατών τόνερ και μελανιών. Όποιος κυνηγάει την απολύτως φθηνότερη τιμή χωρίς εγγυήσεις παίρνει και τα ρίσκα του.

 

Τα συμβατά και αναγεμισμένα αναλώσιμα δουλεύουν μια χαρά στο σύνολο των περιπτώσεων όταν πρόκειται για προϊόντα πιστοποιημενων εργοστασίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα τονερ δεν γραφουν επανω ,μαπα,semi-μαπα ή σουπερ ανακατασκευη,δυστυχως.Ο απλος ο ανθρωπος που δεν γνωριζει,αγοραζει ενα τονερ δευτερου κατασκευαστη-μη γνησιο ή αναγεμισμενο,και αρκετες φορες των περιπτωσεων ερχεται η καταστροφη,οποτε καταλαβαινω απολυτα τον φιλο που παραπονιεται.

Μπορουμε να κατσουμε στο τζακι να πιουμε ενα ουισκυ και να λεμε ολο το βραδυ ιστοριες για πελατες που κατεστρεψαν τα μηχανηματα τους,για φασαριες στα service ,για εργασιες που πληρωθηκαν και ξαναπληρωθηκαν,για τεχνικους που εκαναν τσαμπα βολτες στην Αθηνα σε πελατες για να βεβαιωσουν οτι φταινε τα κωλοτονερ,για μηχανογραφους που εχασαν τον υπνο τους και κυκλοφορουσαν με ενα πιναλακι,και φυσικα ολα αυτα με ενα τεραστιο αρχειο φωτογραφιων οπου φαινεται η καταστροφη,πραγματικη καταστροφη,μηχανηματα μη επισκευασιμα πλεον.

Οποτε κινδυνολογιες δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως τα τονερ δεν γραφουν επανω ,μαπα,semi-μαπα ή σουπερ ανακατασκευη,δυστυχως.Ο απλος ο ανθρωπος που δεν γνωριζει,αγοραζει ενα τονερ δευτερου κατασκευαστη-μη γνησιο ή αναγεμισμενο,και αρκετες φορες των περιπτωσεων ερχεται η καταστροφη,οποτε καταλαβαινω απολυτα τον φιλο που παραπονιεται.

Μπορουμε να κατσουμε στο τζακι να πιουμε ενα ουισκυ και να λεμε ολο το βραδυ ιστοριες για πελατες που κατεστρεψαν τα μηχανηματα τους,για φασαριες στα service ,για εργασιες που πληρωθηκαν και ξαναπληρωθηκαν,για τεχνικους που εκαναν τσαμπα βολτες στην Αθηνα σε πελατες για να βεβαιωσουν οτι φταινε τα κωλοτονερ,για μηχανογραφους που εχασαν τον υπνο τους και κυκλοφορουσαν με ενα πιναλακι,και φυσικα ολα αυτα με ενα τεραστιο αρχειο φωτογραφιων οπου φαινεται η καταστροφη,πραγματικη καταστροφη,μηχανηματα μη επισκευασιμα πλεον.

Οποτε κινδυνολογιες δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.

 

Κι όμως. 

Οπως όποιος ασχολείται με τα κινητά ξέρει ότι το Κινέζικο Xiaomi είναι αξιόπιστο και στο 50% της αξίας ενός επώνυμου με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά το S5 Colofone είναι στο 90% της αξίας και είναι κλώνος με ότι ρίσκο συνεπάγεται, έτσι και στα τόνερ, έτσι και στο οτιδήποτε. 

Δεν μιλάμε τώρα για τον Βαγγέλάκη τον φοιτητή που θα χρειαστεί τόνερ και θα ανοίξει το ebay και θα πάρει ότι πιο φθηνό βρει μπροστά του. Το παιδί ανέφερε εταιρία και για πάνω από 60 τόνερ που ανατινάχτηκαν σε σχεδόν όλους. Αν είναι δυνατόν για μια τέτοια μεγέθους αγορά να μην υπήρξαν και οι εγγυήσεις αλλά και οι διασφαλίσεις. Είναι τουλάχιστον αφελές σε μια εταιρία με θέσεις εργασίας 60 και πλέον εκτυπωτών να μην υπάρχει ένας υπεύθυνος προμηθειών που θα ξέρει να κάνει την δουλεια του.

 

Επιπροσθέτως οι περισσότερες σοβαρές εταιρίες όταν συναλλάσονται με άλλες σοβαρές εταιρίες σε τέτοιο βαθμό και για τέτοια μεγέθη πωλήσεων, δίνουν διασφαλίσεις καλής λειτουργίας. Δεν είναι αέρα-πατέρα.

 

Ακόμη και αν πιστέψω το σύνολο των αναφορών στο ποστ (που μου φαίνεται εξαιρετικά τραβηγμένο), διατηρώ την άποψη μου ότι πρόκειται για κινδυνολογίες.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγγυησεις και διασφαλισεις καλης λειτουργιας?κατσε να σκεφτω.Ναι υπαρχουν,φυσικα και υπαρχουν.Αναγνωριζει το λαθος του,και στην εγγυηση περνει το μαπα τονερ πισω και φερνει ενα αλλο σφραγισμενο μαπα τονερ.Καλυψη εγγυησης λεγεται κι αυτο,ασχετα αν αλλαζεις την μαπα με μαπα.

Στις περισσοτερες εταιρειες το τμημα προμηθειων δεν θα κατσει να ασχοληθει τι ειναι καλο και τι ειναι καλυτερο,θα κοιταξει να αγορασει φθηνα γιατι ετσι του εχουνε πει.

 

Το συνολο των αναφορων ειναι τραβηγμενο,εννοεις στο δικο μου ποστ?

Δεν υπαρχει τιποτα το τραβηγμενο,ειναι η αληθεια, με καταγεγραμμενα excelakia και οπως σου ξαναειπα ολοκληρα folder με αρχειο φωτογραφιων.

 

Οταν παλιαοτερα ειχα παει σε βλαβη να καταγραψω την ζημια που ειχε προκαλεσει ενα τονερ,κανονιστηκε ραντεβου με εκπροσωπο της εταιρειας που αναγεμιζε τα τονερ,και αφου εγινε ολοκληρη συζητηση μπροστα στον πελατη με αποδειξεις και στοιχεια,στο τελος στο ασανσερ ο εκπροσωπος μου ειπε χαρακτηριστικα,''ρε φιλε δικιο εχεις μην το παρατραβας,το ψωμι μου βγαζω''

Εκεινος εβγαζε το ψωμι του,αλλα τα τονερ τα ρουφαγα εγω.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συνολο των αναφορων ειναι τραβηγμενο,εννοεις στο δικο μου ποστ?

 

Στο ποστ του παιδιού απο πάνω για τα 60 τόνερ.

 

Όταν λες να καταγράψεις βλάβη, εννοείς ότι είσαι του κλάδου να υποθέσω; Σε κάποια εταιρία που πουλάει μηχανήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα bitmore και palsonic toner έχω καλές εμπειρίες.

 

Από q-connect μέτριες. Δεν αντέχαν το αναμενόμενο χωρίς να αρχίσουν να θολώνουν οι εκτυπώσεις ή να έχουν διαρροές.

Ομοίως και με αρκετές περιπτώσεις εταιρειών αναγόμωσης.

 

Αν γίνει σωστή ανακατασκευή και όχι απλό γέμισμα τα αποτελέσματα είναι καλά. Ειδικά αν μιλάμε για εκτυπωτές αξίας 100-200 ευρώ, τα συμβατά είναι μονόδρομος.

Αν το αυθεντικό toner κοστίζει 100 ευρώ... πιο πολύ συμφέρει να αγοράσεις καινούργιο εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν το αυθεντικό toner κοστίζει 100 ευρώ... πιο πολύ συμφέρει να αγοράσεις καινούργιο εκτυπωτή.

 

Έλα μου ντε! 

Την ώρα που εκτυπωτής πχ HP έχει 70-80 ευρώ και το γνήσιο τόνερ του κάπου στα 60 ευρώ, αν βάλεις 5 φορές συμβατά τόνερ, απο την διαφορά τιμής είσαι κερδισμένος γύρω στα 150 ευρώ (αν πάρεις τόνερ μισής τιμής του γνήσιου, επειδή υπάρχουν και φθηνότερα).

 

Προσωπικά (και δεν θα μιλήσω σαν επαγγελματίας του χώρου, αλλά σαν χρήστης) βάζω αναγεμισμένα και αργότερα συμβατά τόνερ γύρω στα 15 χρόνια, έχοντας δοκιμάσει πολλές μάρκες (αλλά καμία δεν ήταν από το κυνήγι φθηνότερης τιμής. Πρόσεχα τι αγοράζω πάντα). Ποτέ δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργίας. Έτυχαν φορές να μην διαβάζει το τσιπάκι (2% των περιπτώσεων) αλλά αυτό ήταν και το μόνο πρόβλημα (αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι). Αλλαγή το τσιπ και δούλευε κανονικά μετά. Αυτό παλαιότερα και μόνο στα αναγεμισμένα (λόγω ίσως συνθηκών ανακατασκευής). Στα συμβατά η φάση είναι plug & play.

 

Όπως σε όλα τα προϊόντα έτσι και στα μελάνια υπάρχουν και καλής ποιότητας και μέτριας και κακής. Θέλει ψάξιμο, κακά τα ψέματα.

 

Την προτροπή για αγορά γνησίων πάντως, συνήθως την ακούω μόνο από αντιπροσώπους μηχανημάτων (που φυσικά στην αντιπροσωπεία εμπορεύονται και τα γνήσια τόνερ). Φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα την θέση τους από εμπορικής απόψεως. Πρακτικά όμως με την δεύτερη αγορά συμβατού ο χρήστης έχει κάνει απόσβεση του μηχανήματος και αρχίζει να χτίζει κέρδος. Μετά απο 10-15 αλλαγές τόνερ πλέον, ότι και να χαλάσει έχουν βγει τα λεφτά του 10-20 φορές. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην θεωρηθουμε λοιπον αερητζηδες και παπατζηδες και οτι κανουμε μοστρα μονο στα λογια,ας ποσταρουμε και καμμια φωτο

Τρεις φωτο φρεσκιες φρεσκιες απο εναν lexmark και δυο φωτο απο ενα hp engine power supply.

 

Στις πρωτες τρεις προχθεσινες,σε εναν lexmark 350 αντι να γινει μια προκαθορισμενη συντηρηση του ενος τεταρτου,επρεπε να λυθει ολοκληρος γιατι τα τονερ μαζι με το γραζο στα γραναζια δημιουργουσαν τον λεγομενο μαυρο στοκο,και η συντηρηση με αρκετη ισοπροπυλικη ,οδοντοβουρτσα και υπομονη μου πηρε 2 ωρες για να καθαρισω τα γραναζια.Χαμενες εργατοωρες και σπασιμο νευρων.

 

Στις αλλες δυο φωτο φαινεται η ολικη καταστροφη στο μεγαλειο της.Ειναι ενα engine power supply ενος hp εκτυπωτη το οποιο βρισκεται κατω απο το τονερ,ετσι ειναι σχεδον σε ολα τα μηχανηματα.

Πολλες φορες ο κοσμος βλεπει μονο οσα βλεπει η πεθερα,παιρνει ενα πινελακι για να το εχει εσωτερικα καθαρο(ψυχολογικο ειναι)και τα σπρωχνει οπου μπορει.Αυτα καταληγουν στο τροφοδοτικο,το οποιο φαινεται ξεκαθαρα πως ειναι πριν και μετα το φυσημα.Το προβλημα?Το προβλημα ειναι οτι το τροφοδοτικο βραχυκυκλωσε μονιμα,ειναι αχρηστο δηλαδη και ο εκτυπωτης συνεχιζει και τυπωνει μια μαυρη σελιδα.

Η τιμουλα του τροφοδοτικου που δινει η hp ειναι 350€ και ας ειναι ο εκτυπωτης κατασκευης 2006.

Ασυμφορο κοστος,πεταμα το μηχανημα,αν και ο πελατης κοροιδευει τον εαυτο του διοτι σε αυτη την περιπτωση αυτο το κτηνος  εκανε αγορα 3500€ και τωρα αναγκαστηκε να τον αντικαταστησει με μια μπουρδα των 300€.Συγκριση δεν γινεται.

 

Οπως καταλαβαινεις φιλε highprist,οποιος δεν εχει δει την καταστροφη μιλαει για κινδυνο,και οποιος εχει δει την καταστροφη μιλαει μονο για ολικη καταστροφη,οχι για κινδυνολογιες.

post-188453-0-30488600-1418927179_thumb.jpg

post-188453-0-82221900-1418927228_thumb.jpg

post-188453-0-37379900-1418927263_thumb.jpg

post-188453-0-34816600-1418927298_thumb.jpg

post-188453-0-38416700-1418927347_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οπως καταλαβαινεις φιλε highprist,οποιος δεν εχει δει την καταστροφη μιλαει για κινδυνο,και οποιος εχει δει την καταστροφη μιλαει μονο για ολικη καταστροφη,οχι για κινδυνολογιες.

Δεν είπα σε κανένα σημείο ότι δεν συμβαίνουν και αυτά. Τα πάντα συμβαίνουν. Αν δεις είπα να υπάρχει προσοχή κατα την αγορά και πιστοποιήσεις. Υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν και ασφάλιση αστικής ευθύνης για αντικατάσταση εκτυπωτή σε περίπτωση βλάβης απο υπαιτιότητα του τονερ τους. Υπάρχουν άλλες εταιρίες, κολοσσοί, όπως η xerox πχ που βγάζουν συμβατά μελάνια για όλες τις υπόλοιπες εταιρίες. Το τσουβάλιασμα είναι άσχημο, ειδικά όταν αυτό που αναφέρεις δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση.

 

Οταν κάποιου το γνήσιο μελάνι κάνει 70 ευρώ και μπαίνει κάποιος στο ebay/σκρουτζ κλπ και αγοράζει συμβατό τόνερ με 5,99 παίρνει και τα ρίσκα του. Οπως όλα τα προιόντα, χρειάζεται ψάξιμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα σε κανένα σημείο ότι δεν συμβαίνουν και αυτά. Τα πάντα συμβαίνουν. Αν δεις είπα να υπάρχει προσοχή κατα την αγορά και πιστοποιήσεις. Υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν και ασφάλιση αστικής ευθύνης για αντικατάσταση εκτυπωτή σε περίπτωση βλάβης απο υπαιτιότητα του τονερ τους. Υπάρχουν άλλες εταιρίες, κολοσσοί, όπως η xerox πχ που βγάζουν συμβατά μελάνια για όλες τις υπόλοιπες εταιρίες. Το τσουβάλιασμα είναι άσχημο, ειδικά όταν αυτό που αναφέρεις δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση.

 

Οταν κάποιου το γνήσιο μελάνι κάνει 70 ευρώ και μπαίνει κάποιος στο ebay/σκρουτζ κλπ και αγοράζει συμβατό τόνερ με 5,99 παίρνει και τα ρίσκα του. Οπως όλα τα προιόντα, χρειάζεται ψάξιμο. ;)

Πλαισιο?Qconnect?Υποσχονται αντικατασταση μηχανηματος σε περιπτωση υπαιτιοτητας βλαβης του δικου τους τονερ.Το τηρουν?Οχι.

Δινουν τονερ με παρα πολυ σφιχτο drum,το μοτερ και τα γραναζια αναγκαζονται σε μεγαλο ζορι,με αποτελεσμα καποιο γραναζι να σπαει δοντι ή να φθειρεται πολυ γρηγορα στο χρονο.Τους εχουμε κανει ρομπα και αυτους,αποσφραγιζοντας τονερ δικα τους,και κατοπιν αλλη δοκιμη με γνησιο.Με το δικο τους ο εκτυπωτης εκανε σαν τρενο,με το γνησιο ουτε κιχ.

Ειναι βαθια ψαγμενο το θεμα,Οποιος θελει αγοραζει ,αλλα παιρνει τα ρισκα του.

Ειναι δυσκολοι καιροι και η οικονομια προεχει,αλλα δεν δικαιουμαστε σε καμμια περιπτωση μετα την καταστροφη να λεμε το κωλομηχανημα δεν αντεξε,ή ειναι ασυμφορο το κοστος επισκευης του.

Εκανες αποσβεση?χαλασε?το πετας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν έτσι τα πράγματα τότε θα ακούγαμε για ανατιναγμένους εκτυπωτές κάθε μέρα. Αντίθετα 99 στους 100 χρησιμοποιούν μόνο συμβατά και αναγεμισμένα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Μου θυμίζει λίγο το ανέκδοτο:

-Αυτά τα Φιατ όλο στο συνεργείο είναι!

-Που δουλευεις;

-Στο συνεργείο της Φιατ.

 

όταν η δουλεια σου είναι να φτιάχνεις βλάβες σε τέτοια μηχανήματα, φαντάζομαι δεν θα σε καλέσουν για καφέ, για βλάβη θα σε καλέσουν. Απο εκει και πέρα όλα τα μαστόρια που ξέρω (και ξέρω πολλά) έχουν την τάση να ρίχνουν την βλάβη στην ποιότητα του τονερ ή στην ποιότητα του χαρτιού. Δεν μου κάνει λοιπόν εντύπωση η στάση σου, ειδικά αν δουλευεις και σε καμια μεγάλη αντιπροσωπεία μηχανημα΄των (που εμπορεύεται και γνήσια μελάνια ή που έχετε αναλάβει την συντήρηση λόγο ενοικίασης).

 

Το ότι τα τσουβαλιαζεις όλα τα αναλώσιμα είναι κάτι που αδικεί το σύνολο των επαγγελματιών του χώρου, αλλά δεν θα πάρω δα και στην πλάτη μου όλη την υπεράσπιση του κλάδου. :)  

Οπότε μπορείς να  βάζεις φώτο καθημερινά όπως είπες, για να επιβεβαιώσεις την εξαίρεση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πουλαω γνησια τονερ ουτε μελανια,δεν βγαζω κερδος απο αυτο,το εχω δηλωσει χιλιες φορες στο παρελθον ,αν εχεις αμφιβολιες ανετρεξε και διαβασε.Γι αυτες τις σκατοεταιρειες που θελουν να πουλανε τις μαπες ρουφαω τονερ καθε μερα,οποτε χασουρα και κακο στην υγεια μου εχω,κανενα οφελος,και φυσικα μεχρι να πεθανω θα κραζω αυτους τους μπασταρδους,νομιζεις ειναι λιγοι?εισαι βαθια γελασμενος,ειναι πολλοι και μαλιστα κονομανε και πολλα.

Ολα τα μαστορια εχουν την ταση να τα ριχνουν στα αναγεμισμενα?τυχαιο?δεν νομιζω.

 

Οταν θα πιασεις κατσαβιδι στα χερια σου και δεις την αληθεια,παρε με ενα τηλ να μου πεις τι ειδες.

Κατεγεγραμμενα σε excel΄,το 80% των εκτυπωτων που ειχαν βλαβη ειχαν αναγεμισμενα,το 80% των εκτυπωτων με αναγεμισμενα το προβλημα προερχοταν απο τα τονερ,οποτε τι κανονα και ποια εξαιρεση μου μιλας,εγω τα ακουω στον βροντο.σε συνολο ανω των 10.000 εκτυπωτων την τελευταια δεκαετια.

Ειπα ξανα,μην κοιτας εσυ που εχεις ενα inkjektaki σπιτι σου και τυπωνεις 50 σελιδες τον μηνα,η καταστροφη ειναι στις μεγαλες εταιρειες,τραπεζες,δημοσιους οργανισμους και παει λεγοντας.

99 στους 100 δεν εχουν προβλημα,το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?

 

Ανατιναγμενους εκτυπωτες βλεπω εγω καθε μερα,και μαλιστα σου εβγαλα και φωτο,εσυ πως θα τους δεις αφου δεν εισαι τεχνικος,ειπαμε,οσα βλεπει η πεθερα,αν δεν λυσεις δεν βλεπεις το τονερ που σου χαμογελαει,

Δες την φωτο με το hp engine power supply και δες ποσο καθαρο ειναι το μερος που περναει το χαρτι και ποσο κρυφο τονερ εχει πανω στην πλακετα.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...