Προς το περιεχόμενο

Τελειωσε το τονερ, να παρω αυθεντικο ή οχι?


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα τόνερ της Xerox είναι εξίσου καλά με τα γνήσια και έχεις οικονομία 25% γιατί να μην τα πάρει κανείς; Λίγο είναι το 25%?

Αν όμως ψάχνει κανείς οικονομία πάνω από 50% φαντάζομαι παίρνει τα ρίσκα του..

Η καλύτερη λύση για οικονομία μάλλον είναι να παίρνει κανείς τα γνήσια τόνερ και να τα γεμίζει μόνος του 2-3 φορές το πολύ.

Και πάλι όμως δεν ξέρω αν ένας απλός χρήστης θα μπει στη διαδικασία αυτή. εγώ τουλάχιστον δεν μπαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μου έτυχε ακόμη να χαλάσει εκτυπωτής από τόνερ αποδεδειγμένα, ώστε να διαπιστώσω αν καλύπτουν αυτές οι εταιρίες ή όχι αυτόν τον ισχυρισμό τους. Στις περιπτώσεις που συμπτωματικά τύχαινε σε κάποια φάση να μην λειτουργούν όπως πρέπει, έφταιγε η φυσιολογική φθορά κάποιου ανταλλακτικού συνήθως. Βλέποντας τις σελίδες που έχει τυπώσει και τα χρόνια λειτουργίας, πάντα επρόκειτο για φυσιολογική φθορά. Αλλαζόταν το ανταλλακτικό και δούλευε κανονικά σαν καινούριος.

 

Υποθέτω ότι αυτή την εγγύηση την δίνουν οι εταιρίες για περιπτώσεις που μπορεί να σκάσει ένα τόνερ μέσα σε έναν εκτυπωτή (όπως είχε αναφέρει κάποιος σε μια εταιρία), που εκεί είναι πασιφανές ότι φταίει το τόνερ. Αυτό όμως δεν το έχω δει ακόμη να συμβαίνει σε τόνερ από σοβαρή Ελληνική εταιρία ανακατασκευής ή εισαγωγής. Έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις σε αγορασμένα τόνερ από ebay που τα δίνουν σε ξεφτίλα τιμές. Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Όταν ένα τόνερ γνήσιο κάνει πχ 80 ευρώ και επιλέγεις να αγοράσεις από το ebay στα 4,90 ευρώ, κακό του κεφαλιού σου. 

E,μην τα ριχνουμε ολα στο ebay.Καμμια μεγαλη και σοβαρη εταιρεια απ'οσο ξερω δεν αγοραζει αναλωσιμα απο ebay,μονο οι απλοι χρηστες.

Οι περισσοτερες εταιρειες αγοραζουν απο την ελληνικη αγορα,και οι πιο πολλες αντιμετωπιζουν σοβαρα προβληματα.

Δεν χρειαζεται να σκασει ενα τονερ στο εσωτερικο του εκτυπωτη για να γινει ζημια,λιγο λιγο μερα με την ημερα,χυνεται και συσσωρευεται.Αυτο αρκει για μια ζημια.

 

Και μια φωτο σημερινη,εκει που χυθηκε τονερ πανω στο engine power supply board μυρισε καμμενο ,καηκε, και το μηχανημα δεν ξαναναψε ποτε.Ανω τα 300€ η ζημια,και εις υγειαν των αναγεμισμενων.

post-188453-0-59555600-1423680950_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Για πειτε τις εμπειριες σας, απο εγχρωμα συμβατα τονερ, οσοι εχετε color laser printer. Ειναι τοσο ευκολο να την πατησεις, πχ ομως με κακα μελανια -συμβατα, σε inkjet;  Ή ειναι πιο ομοιογενες το θεμα 'σκονη τονερ' στα εγχρωμα τονερ των laser color printers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Για πειτε τις εμπειριες σας, απο εγχρωμα συμβατα τονερ, οσοι εχετε color laser printer. Ειναι τοσο ευκολο να την πατησεις, πχ ομως με κακα μελανια -συμβατα, σε inkjet;  Ή ειναι πιο ομοιογενες το θεμα 'σκονη τονερ' στα εγχρωμα τονερ των laser color printers;

Τα εγχρωμα συμβατα τονερ ειναι λιγο τζογος, οπως και στα inkjet. Στους ασπρομαυρους ειναι πιο αξιοπιστα.

Αν υπολογισεις οτι για 1 χρωμα η μηχανη απεικονισης συνδυαζει μερικες συστατικες μοναδες, αυτο το πολλαπλασιαζεις επι 4, βαζεις και το belt, ειναι πολυ περισσοτερα τα μερη που τρωνε φθορα αρα και αρκετα πιο ευπαθης μηχανισμος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...