Προς το περιεχόμενο

Τελειωσε το τονερ, να παρω αυθεντικο ή οχι?


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οταν θα πιασεις κατσαβιδι στα χερια σου και δεις την αληθεια,παρε με ενα τηλ να μου πεις τι ειδες.

Κατεγεγραμμενα σε excel΄,το 80% των εκτυπωτων που ειχαν βλαβη ειχαν αναγεμισμενα,το 80% των εκτυπωτων με αναγεμισμενα το προβλημα προερχοταν απο τα τονερ,οποτε τι κανονα και ποια εξαιρεση μου μιλας,εγω τα ακουω στον βροντο.σε συνολο ανω των 10.000 εκτυπωτων την τελευταια δεκαετια.

Ειπα ξανα,μην κοιτας εσυ που εχεις ενα inkjektaki σπιτι σου και τυπωνεις 50 σελιδες τον μηνα,η καταστροφη ειναι στις μεγαλες εταιρειες,τραπεζες,δημοσιους οργανισμους και παει λεγοντας.

 

Αδερφέ , κι εγώ στον κλάδο είμαι. Ασε, δεν είναι έτσι τα πράγματα, όσες φώτο και να βάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ θα συνηγορήσω υπέρ των γνησίων μελανιών και τόνερ αφού με τα συμβατά μόνο προβλήματα είχα στο παρελθόν.

Κακή ποιότητα εκτύπωσης, χυμένα μελάνια, γραμμές στις σελίδες κλπ.

Έχω πάρει @work, q-connect και από ebay. Όλα βγήκαν μάπα.

Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι θεωρούν καλά τα συμβατά ας μας πουν συγκεκριμένες μάρκες που θεωρούνται αξιόπιστες να τα δοκιμάσουμε κι εμείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να πάρει έτοιμα ανακατασκευασμένα δεν είναι καλύτερα να πάρει τα υλικά να ανακατασκευάσεις τα δικά σου;

 

Βλέπω από ebay υπάρχει χύμα γραφίτης και τσιπάκια.

 

 

Υ.Γ. Συγκεκριμένα ψάχνω για 6125.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο συμφορουμιτης πιο πάνω...Έχετε κάποιον να προτείνεται που να έχει φθηνά και καλά τονεράκια. Και αν δεν κάνει για λόγους διαφήμισης δέχομαι και pm!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η xerox σε εξωτερικά συνεργαζόμενα εργοστάσια δίνει να φτιαχτούν τα συμβατά τόνερ για μοντέλα άλλων εταιριών, από τις ίδιες γραμμές παραγωγής που βγάζουν και για άλλες, λιγότερο γνωστές μάρκες. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η xerox σε εξωτερικά συνεργαζόμενα εργοστάσια δίνει να φτιαχτούν τα συμβατά τόνερ για μοντέλα άλλων εταιριών, από τις ίδιες γραμμές παραγωγής που βγάζουν και για άλλες, λιγότερο γνωστές μάρκες. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι είναι καλύτερα.

 

απο τα τουβλο-χ,ειναι σιγουρα καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η xerox σε εξωτερικά συνεργαζόμενα εργοστάσια δίνει να φτιαχτούν τα συμβατά τόνερ για μοντέλα άλλων εταιριών, από τις ίδιες γραμμές παραγωγής που βγάζουν και για άλλες, λιγότερο γνωστές μάρκες. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι είναι καλύτερα.

Aπο τον μπαρμπα-Μητσο που αναγεμιζει τονερ και βαζει δυο κιλα τονερ ετσι για να υπαρχει,σιγουρα ειναι καλυτερα,απο εκει προκυπτει.

Και οπως λεει και ο dobro,ειναι καλυτερα και απο τα χρεπια του πλαισιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν διαφωνώ, είναι καλά τόνερ. Αλλά όταν λέμε "από τα άλλα, καλύτερα είναι", πιάνει όλα τα άλλα. Τώρα με την διευκρίνηση για το ποια άλλα εννοούσατε, συμφωνούμε. Από του μπάρμπα Μήτσου τα τόνερ που τα γεμίζει χωρίς τήρηση προδιαγραφών, μακριά.

Σχετικά με τα xerox έχω καλές εντυπώσεις. Όχι ότι είναι καλύτερα από άλλα καλά τόνερ σε βαθμό ορατό ή σε λογικό βάθος χρόνου. Θα έλεγα ότι είναι εξίσου καλά με άλλες καλές σειρές τόνερ.

 

Έχουν το πλεονέκτημα ότι υπάρχει ολική εγγύηση χρήσης, κάτι που διασφαλίζει σε έναν βαθμό τον καταναλωτή από βλάβη εκτυπωτή λόγω τόνερ, αλλά το μειονέκτημα ότι είναι αρκετά ακριβά σαν συμβατή λύση, σε σημείο η διαφορά από τα γνήσια να είναι της τάξης του μόλις 20-25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν διαφωνώ, είναι καλά τόνερ. Αλλά όταν λέμε "από τα άλλα, καλύτερα είναι", πιάνει όλα τα άλλα. Τώρα με την διευκρίνηση για το ποια άλλα εννοούσατε, συμφωνούμε. Από του μπάρμπα Μήτσου τα τόνερ που τα γεμίζει χωρίς τήρηση προδιαγραφών, μακριά.

Σχετικά με τα xerox έχω καλές εντυπώσεις. Όχι ότι είναι καλύτερα από άλλα καλά τόνερ σε βαθμό ορατό ή σε λογικό βάθος χρόνου. Θα έλεγα ότι είναι εξίσου καλά με άλλες καλές σειρές τόνερ.

 

Έχουν το πλεονέκτημα ότι υπάρχει ολική εγγύηση χρήσης, κάτι που διασφαλίζει σε έναν βαθμό τον καταναλωτή από βλάβη εκτυπωτή λόγω τόνερ, αλλά το μειονέκτημα ότι είναι αρκετά ακριβά σαν συμβατή λύση, σε σημείο η διαφορά από τα γνήσια να είναι της τάξης του μόλις 20-25%

Συμφωνω στα παραπανω,το θεμα ομως βρισκεται στο σημειωμενο.δεν εχω δει ακομα εταιρεια αναγεμισης μελανιων ,οσο μικρη ή οσο μεγαλη και αν ειναι ,να καλυψει ανταλλακτικο εκτυπωτη που προκαλεσε ζημια,ή ακομα και ολοκληρο των εκτυπωτη,βρισκουν παραθυρακια κια ελλισονται,ειναι σαν να λεμε τα ψιλα γραμματα των ασφαλιστικων εταιρειων.

Οποτε καλυψη εγγυησης για οτι βλαβη παθει το μηχανημα ειναι μια παραμυθα.Και ποιος ειναι αυτος απο την εταιρεια οπου θα κρινει οτι το τονερ ΔΕΝ δημιουργει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έτυχε ακόμη να χαλάσει εκτυπωτής από τόνερ αποδεδειγμένα, ώστε να διαπιστώσω αν καλύπτουν αυτές οι εταιρίες ή όχι αυτόν τον ισχυρισμό τους. Στις περιπτώσεις που συμπτωματικά τύχαινε σε κάποια φάση να μην λειτουργούν όπως πρέπει, έφταιγε η φυσιολογική φθορά κάποιου ανταλλακτικού συνήθως. Βλέποντας τις σελίδες που έχει τυπώσει και τα χρόνια λειτουργίας, πάντα επρόκειτο για φυσιολογική φθορά. Αλλαζόταν το ανταλλακτικό και δούλευε κανονικά σαν καινούριος.

 

Υποθέτω ότι αυτή την εγγύηση την δίνουν οι εταιρίες για περιπτώσεις που μπορεί να σκάσει ένα τόνερ μέσα σε έναν εκτυπωτή (όπως είχε αναφέρει κάποιος σε μια εταιρία), που εκεί είναι πασιφανές ότι φταίει το τόνερ. Αυτό όμως δεν το έχω δει ακόμη να συμβαίνει σε τόνερ από σοβαρή Ελληνική εταιρία ανακατασκευής ή εισαγωγής. Έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις σε αγορασμένα τόνερ από ebay που τα δίνουν σε ξεφτίλα τιμές. Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Όταν ένα τόνερ γνήσιο κάνει πχ 80 ευρώ και επιλέγεις να αγοράσεις από το ebay στα 4,90 ευρώ, κακό του κεφαλιού σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...