Προς το περιεχόμενο

Ανεβάζει τους τόνους η Ευρωπαϊκή Ένωση που έχει σχέδιο να διασπάσει την Google


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο το θέμα μονοπωλίου και άλλο το θέμα της φοροδιαφυγής ή θεμάτων σχετικά με προσωπικά δεδομένα. Δεν έχω καταλάβει ακόμα για ποιό πράγμα κατηγορείται ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γεγονος οτι η ms αναγκαζεται να εχει στα windows, browser choice και οχι ολα τα υπολοιπα λογισμικα,προφανως δε στηριζεται αυτη η αποφαση πανω σε καποιο νομο,αλλα σε διμερη συμφονια και τα προστιματα,γιατι αθετησε αυτα που ηταν συμφωνημένα!

Ενα νομοσχεδιο ισχυει για ολους και οχι για καποιους!

 

 

καλα , το θεμα της MS ηταν και αυτο για κλαματα . Φαντασου να εφαρμοζοταν το ιδιο ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.   Να αγοραζες ενα αμαξι και να ετρωγε η εταιρια προστιμο επιδη το πουλαει με δικα τους λαστιχα κτλ κτλ ... επιδη πολυ απλα υπαρχουν και continental και michelin κτλ κτλ κτλ . 

 

 

@Abudi 

Οι εταιριες ειναι που παραγουν τεχνολογια , οι εταιριες ειναι που πανε ενα βημα μπροστα , οι εταιριες ειναι που περνουν ρισκα . Απο εκει και περα η Ε.Ε και η καθε Ε.Ε δεν παραγει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ (αν ναι , παραγουν προβληματα)

 

Και στο κατβ κατβ , δεν επελεξε η google (και η καθε google) να εχει "εμπορικη κυριαρχια " ,αλλα ο κοσμος που τους προτιμαει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To post μου λογικά θα σβηστεί (και αυτό) αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο να έχουμε δύο σελίδες από προσωπικές αντιπαραθέσεις και μπινελίκια σε ελληνικά και αγγλικά και τα δικά μας ποστ να διαγράφονται ως "αχρείαστα", που "δεν προσθέτουν κάτι", και που "απλά μεγαλώνουν σε μήκος την ουρά των ποστ, λέγοντας ΄συμφωνώ΄ ή ΄διαφωνώ΄, πράγμα που κουράζει".

 

Αλλά ας πω κι εγώ την άποψή μου αν δεν σας πειράζει (ελπίζω τουλάχιστον αυτό το δεύτερο μισό να παραμείνει στο forum).

Η google έχει όντως γιγαντωθεί και αυτό είναι αδιαμφισβήτητα επικίνδυνο. Αυτού του είδους τα μονοπώλια καλό είναι να περιορίζονται, αλλά δε νομίζω πως η Γερμανία μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό. Και μολονότι οι ισορροπίες μεταξύ κρατικού παρεμβατισμού και ανάπτυξης είναι δύσκολο να διατηρηθούν, εγώ θεωρώ πως καλά κάνουν. Κι ό,τι γίνει. 

 

ΥΓ: Το bing το σιχαίνομαι και θα το χρησιμοποιούσα σιχτιρίζοντας μόνο αν ξυπνούσα ένα πρωί και το google απλά δεν υπήρχε πια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρει και κάνει κάτι η Ε.Ε θα υπάρχει Θεός.

 

Και για όσους λένε ότι δεν είναι μονοπώλιο το Google, δεν ξέρω τι να πω. Μάλλον είναι απλοί χρήστες και δεν καταλαβαίνουν τι παίζετε.

 

Ξυπνήστε, μιλάμε για ότι πιο επικίνδυνο έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα σε παγκοσμιοποιημένο επίπεδο. Διάλυση της Google εδώ και τώρα, όσο καλά αποτελέσματα ας έχει. Ή περιορισμός μόνο στο Search και καμία σχέση με τα υπόλοιπα services.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία. Η Google έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αυτό είναι άσχημο. Έτσι όπως πάει θα καταντήσει kartel και αυτό είναι πολύ άσχημο. Είναι όπως τα ναρκωτικά! Νομίζω ότι η προστασία προσωπικών δεδομένων (εν μέσω παγκοσμιοποίησης) είναι πλέον ιστορία. Αλλά από τη στιγμή που ένας οργανισμός προσπαθεί να φέρει μια ισορροπία, καλό είναι, εφόσον η ελληνική κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα για αυτό. Η Google (και η κάθε google) παρακολουθεί τα πάντα. Σερφάρεις σε διαφορετικές σελίδες και ου πετάει links με τις προηγούμενες περιηγήσεις-αναζητήσεις. Αυτό είναι ΘΡΑΣΟΣ και υπερβολικά σπαστικό. Καλό είναι λοιπόν να μην κρίνουμε κάτι το οποίο ΙΣΩΣ αποδειχτεί καλό στο μέλλον (εφόσον θεσπιστεί, αν θεσπιστεί) και να περιμένουμε να δούμε τα απότελέσματα. Εξάλου το είπε και ο Σνόουντεν. Μακριά από facebook, google, dropbox κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παντοδυναμία της Google είναι δεδομένη αλλά ζητάτε κλείσιμο της Google επειδή οι υπόλοιποι είναι τόσο άχρηστοι να φτιάξουν υπηρεσίες της προκοπής; Γιατί τις υπηρεσίες της Google δεν τις προτίμησε ο κόσμος μια μέρα ξαφνικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παντοδυναμία της Google είναι δεδομένη αλλά ζητάτε κλείσιμο της Google επειδή οι υπόλοιποι είναι τόσο άχρηστοι να φτιάξουν υπηρεσίες της προκοπής; Γιατί τις υπηρεσίες της Google δεν τις προτίμησε ο κόσμος μια μέρα ξαφνικά. 

Μα η Ε.Ε. δεν μπορεί να την κλείσει, αυτό είναι το αυτονόητο. Απλά θα πρέπει να συμμορφωθεί με κάποια πράγματα. Αν είμασταν εκτός ΕΕ ούτε καν θα το συζητούσαμε. Δε συμφωνώ πάντοτε με τις αποφάσεις της Κομισιόν, αλλά τουλάχιστον προσπαθεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η google την είδε μεγάλη εταιρία και δεν λαδώνει αρκετά... είναι δυνατόν τέτοιο πράμα στον 21ο αιώνα;;; ας τους πιέσουν λίγο να συμμορφωθούν 

 

δυστυχώς έτσι πάνε τα πράματα και χέστηκαν όλοι για τον καταναλωτή και τα προσωπικά δεδομένα... :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες βλακιες κανουμε στην ευρωπη, και θα ειμαστε παντα Τ2...

Ουτε ευρω δεν θα παρουμε απο το adsense

Πας καλα; Ξέρεις ποσά ευρώ δίνουμε για Adwords; Όλα η google τα παντελονιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστο νέο..

 

Ένα γερό άπερκατ στα ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ και στην Παγκοσμιοποίηση των λαμογιων.

 

Θα περιμένουμε.

 

Αν και το καλύτερο χτύπημα στο προσεχές μέλλον,

θα ήταν να βγάλουν 3-4 εταιρείες μια καλύτερη μηχανή αναζήτησης με ισχυρότερους αλγορίθμους.

Δύσκολο,,,,, αλλά όχι αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...