Προς το περιεχόμενο

Η AMD έδωσε λεπτομέρειες για τα νέα SoCs της εταιρείας, Carrizo και Carrizo-L


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάει πως η amd σκέφτεται για οικονομία ρεύματος power efficiency όταν η amd έχει τα  ποιο αντιοικονομικά chips στην αγορά και σε cpu και gpu!!

Θέλει να κάνει διαφήμιση?

Εγώ ελπίζω να μπει στο παιχνίδι αλλά εμένα μου φαίνεται δύσκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάει πως η amd σκέφτεται για οικονομία ρεύματος power efficiency όταν η amd έχει τα  ποιο αντιοικονομικά chips στην αγορά και σε cpu και gpu!!

Θέλει να κάνει διαφήμιση?

Εγώ ελπίζω να μπει στο παιχνίδι αλλά εμένα μου φαίνεται δύσκολο!

επιδη δηλαδη εχει τωρα chips που τραβανε πολυ ρευμα αυτο παει να πει οτι πρεπει να μηνει ετσι παντα;

λογικοτατο ειναι να σκεφτονται να τα κανουν πιο power efficiency. τωρα εαν το πετύχουν και κατα ποσο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απατα θα πανε.

 

 

post-317365-0-40784900-1416954773_thumb.jpg

 

 

 

Κανενας απο τους δυο δεν ειναι CPU . Και τα δυο είναι APUs που σημαίνει πως η αποδοτικότητά τους ορίζεται στο σύνολο της επεξεργαστικής ισχύος CPU+IGP που αυτά έχουν  και ΟΧΙ ξεχωριστά. :-D

 

Αν τον A10 7850K  του οποίου το 47% είναι IGP , το 20% cache, IMC, Northbridge, το δεις μόνο σαν CPU , τότε κάπου μπάζει το σκεπτικό σου ή δεν έχεις καταλάβει τι είναι αυτό το chip@

 

 

Έτσι. Αν συγκρίνεις CPU vs CPU οι i5 είναι καλύτεροι ενώ αν γίνει σύγκριση iGPU vs iGPU οι Kaveri είναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλύτεροι. Συν του οτι και σε desktop οι FX-8XXX κοντράρουν ΑΝΕΤΑ τους i5. Έχε χάρη που δεν υπάρχουν εφαρμογές που να εκμεταλεύονται μέχρι και 8 πυρήνες...Θα σου έλεγα εγώ τότε... B)

Intel, Intel, Intel!

 

Με πόνο καρδίας το λέω, αλλά "άντε γεια", που δε βγάζει ανταγωνιστικούς CPUs σε desktop και server επίπεδο.

 

 

Ενώ αν έβγαζε "ανταγωνιστικούς" CPU εσύ θα τους αγόραζες... :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σιγά τις λεπτομέρειες που έδωσαν...

 

ξέρουμε συμβατό socket ? αν θα πάει σε καινούργιο θα είναι συμβατό με το FM2+ τι μνήμες θα δέχετε (ddr3 ή ddr4) και σε τι ταχύτητες? ποιες κάρτες θα υποστιρίζει για dual graphics και ένα σορό ακόμα...

 

έχει κανείς τίποτα πληροφορίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχε χάρη που δεν υπάρχουν εφαρμογές που να εκμεταλεύονται μέχρι και 8 πυρήνες...Θα σου έλεγα εγώ τότε... B)

really ? όπως τι εφαρμογές τα παιχνίδια ? γιατί ένας I5 η ένας fx 8core μόνο σε benchmarks,rendering,cad και επαγγελματικούς σκοπούς θα διαφοροποιηθούν στις επιδόσεις.

εάν πας να τους συγκρίνεις στα παιχνίδια είναι σαν να συγκρίνεις έναν αθλητή και έναν μέσο άνθρωπο σε σκακι και όχι σε ποδόσφαιρο πχ που θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

really ? όπως τι εφαρμογές τα παιχνίδια ? γιατί ένας I5 η ένας fx 8core μόνο σε benchmarks,rendering,cad και επαγγελματικούς σκοπούς θα διαφοροποιηθούν στις επιδόσεις.

εάν πας να τους συγκρίνεις στα παιχνίδια είναι σαν να συγκρίνεις έναν αθλητή και έναν μέσο άνθρωπο σε σκακι και όχι σε ποδόσφαιρο πχ που θα δεις διαφορά.

Σε θεμα παιχνιδιων πλεον υπαρχουν που εκμεταλευονται και τους 8 πυρινες,ξεκινησαν απο το saints row 4,battlefield 4,dead rising 3,tomb raider,evolve που το εκανα και alpha testing,planetside 2 με το τελευταιο update,crysis 3,thief,titanfall!!Αυτα ειναι παιχνιδια που τα εχω και τα εχω τεσταρη,και πλεον τα καινουργια παιχνιδια λογο οτι οι next gen "μη χεσω" κονσολες ειναι 8core,θα ειναι 8 core optimized!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θεμα παιχνιδιων πλεον υπαρχουν που εκμεταλευονται και τους 8 πυρινες,ξεκινησαν απο το saints row 4,battlefield 4,dead rising 3,tomb raider,evolve που το εκανα και alpha testing,planetside 2 με το τελευταιο update,crysis 3,thief,titanfall!!Αυτα ειναι παιχνιδια που τα εχω και τα εχω τεσταρη,και πλεον τα καινουργια παιχνιδια λογο οτι οι next gen "μη χεσω" κονσολες ειναι 8core,θα ειναι 8 core optimized!!

τρομερές διαφορές δεν φαντάζομαι πως θα δεις στα παιχνίδια του τώρα,στο μέλλον μπορεί αλλά εκεί που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο επεξεργαστής είναι σε άλλες χρήσεις.

αν υπάρχουν και 5 παιχνίδια που κάνουν real time raytracing κάποιες επιφάνειες και θέλουν cpu power σε αυτά θα δεις διαφορά αλλά ακόμα είναι λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Αν συγκρίνεις CPU vs CPU οι i5 είναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλύτεροι ενώ αν γίνει σύγκριση iGPU vs iGPU οι Kaveri είναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλύτεροι.

Αυτό είναι σωστότερο σαν έκφραση. Σε "ωμή" επεξεργαστική ισχύ στη Cpu ο i5 έχει σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις από τους APU της AMD. Με 10-15% αύξηση επιδόσεων ανά γενειά, που υποσχέθηκε η AMD, έχουν περίπου 6 γενειές διαφορά σε cpu απόδοση και περίπου 1 - 2 γενειές (υπέρ της AMD) σε gpu απόδοση, αφού σε κάθε γενειά gpu οι επιδόσεις αυξάνονται 40%+. B) :-)

 

 

Έχε χάρη που δεν υπάρχουν εφαρμογές που να εκμεταλεύονται μέχρι και 8 πυρήνες...Θα σου έλεγα εγώ τότε... B)

Γιατί; Ποιός AMD έχει 8 πυρήνες; Ο κάθε πυρήνας πρέπει να έχει 1 μονάδα επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής. Οι AMD έχει 8 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και ΜΟΝΟ 4 κινητής υποδιαστολής (4 modules, που το καθένα περιέχει 2 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής) . Άρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 8πύρηνος. Eίναι επεξεργαστής "4 modules", τα άλλα περί "8πύρηνων" είναι μαρκετινίστικες μ@λ@κίες... Επίσης η αρχιτεκτονική του είναι περίεργη και δύσκολα γίνεται εκμεταλλεύσιμη σε πραγματικές συνθήκες. Αυτή τη στιγμή ο μόνος πραγματικά 8 πύρηνος γενικής χρήσης είναι ο intel 5960X, ο οποίος έχει απαγορευτική - απαράδεκτη τιμή. :-(

 

Ενώ αν έβγαζε "ανταγωνιστικούς" CPU εσύ θα τους αγόραζες... :-(

Προσωπικά έχω αγοράσει τον FX8150(MB Asus Sabertooth v1.00) , τον οποίο και αντικατέστησα με τον Core i7 4770K. Το ξέρω ότι δεν απευθύνεται σε μένα η απάντησή σου, αλλά ήθελα να αποφύγω το να παρεξηγηθώ. Δεν είμαι fan κανενός. Είναι και οι δύο εταιρείες και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και για μένα είναι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ "απατεώνες". Φυσικά και θα αγοράσω πχ τους Κ12 αν είναι ανταγωνιστικοί, χωρίς κανένα πρόβλημα. :-)

Το σοβαρότερο πρόβλημα της AMD, κατά τη γνώμη μου, είναι η σχέση κατανάλωσης - επιδόσεων. Πάσχει αρκετά στις επιδόσεις, αλλά στην κατανάλωση έχει σοβαρό πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια όταν φτιαχνει cpu επιδόσεων έχει τρομερή κατανάλωση και όταν δεν έχει τρομερή κατανάλωση δεν έχει επιδόσεις. Στον τομέα των SOC θα έχει σοβαρό πρόβλημα αν δε διορθώσει και τα δύο, με άμεση προτεραιότητα την κατανάλωση. Υπάρχουν ήδη εταιρείες με χρόνια εμπειρία στο χώρο των SOC (Quallcom, mediatek, samsung κ.α.) και ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα πράγματα για την AMD και τους επεξεργαστές της APU/CPU δεν είναι ούτε πρόκειται να είναι καλά για το προσεχές μέλλον. Ακόμα κι ο πιο άσχετος γνωρίζει ότι η intel έχει πολύ ανώτερους επεξεργαστές και σε απόλυτη επεξεργαστική ισχύ και σε απόδοση (efficiency) τόσο σε multithreaded όσο και singlethreaded εφαρμογες.

 

Έτσι, το επιχειρημα αν οι εφαρμογες υποστήριζαν περισσότερα cores ή threads στην πραγματικότητα δεν υφίσταται και ούτε προκειται. Πέρα των γραφικών και κάποιων επιστημονικών εφαρμογών, είναι σχετικά ελάχιστες οι εφαρμογές και τα μαθητικά από πίσω τους που μπορούν να παραλληλοποιηθούν σε περισσότερους από 4 πυρήνες ή threads με αισθητή διαφορά στην απόδοση. Πολλές μάλιστα θα είχαν και υποβάθμιση της απόδοσης. Αυτό είναι βασική γνώση παράλληλου προγραμματισμού.

Άρα το single core performance που φαινεται πως η AMD έχει εγκαταλείψει είναι ό,τι πιο σημαντικό για την πλειοψηφία των προγραμμάτων που τρέχουμε και θα τρέχουμε στο PC μας για αρκετά χρόνια ακόμα.

 

Όσο για το APU vs CPU έχει νόημα όταν δεν μας ενδιαφέρει και πολύ το performance του συστήματος.

Ως CPU, οι intel είναι μακραν ανώτεροι... άρα intel

Ως APU, η iGPU των AMD είναι ανώτερη αλλά κατώτερη από μια φθηνη ξεχωριστη GPU... άρα ξεχωριστή GPU.

Έτσι με μερικά ευρώ παραπάνω παίρνεις ένα σύστημα με ένα φθηνό intel CPU καλύτερο από AMD (ως CPU) ειδικά σε single core performance και μία φθηνη εξωτερική GPU (ή chip για λαπτοπ) που είναι καλύτερο από κάθε iGPU, είτε intel είτε AMD.

Η παραπάνω λογική είναι αυτή που έχει οδηγήσει την AMD στην κατάσταση που βρίσκεται με τα CPU/APU της, μιας και σχεδόν όλους μας ενδιαφέρει το performance του συστήματος κι όχι αν το chip των γραφηκών θα είναι ενσωματωμένο στη CPU ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σιγά τις λεπτομέρειες που έδωσαν...

 

ξέρουμε συμβατό socket ? αν θα πάει σε καινούργιο θα είναι συμβατό με το FM2+ τι μνήμες θα δέχετε (ddr3 ή ddr4) και σε τι ταχύτητες? ποιες κάρτες θα υποστιρίζει για dual graphics και ένα σορό ακόμα...

 

έχει κανείς τίποτα πληροφορίες ?

 

Δύσκολο να πούμε μιας και πρόκειται για Mobile κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ο 8χχχ εχει 4 modules δεν αναιρεί το γεγονος οτι εχει 8 πυρινες.

δεν λενε ψεματα οταν λενε οτι εχει 8 πυρινες, αλλα για λογους μαρκετιγκ οπως ειπες δεν αναφερουν με μεγαλα φανσι γραμματα οτι εχει 4 modules.

 

Γιατί; Ποιός AMD έχει 8 πυρήνες; Ο κάθε πυρήνας πρέπει να έχει 1 μονάδα επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής. Οι AMD έχει 8 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και ΜΟΝΟ 4 κινητής υποδιαστολής (4 modules, που το καθένα περιέχει 2 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής) . Άρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 8πύρηνος. Eίναι επεξεργαστής "4 modules", τα άλλα περί "8πύρηνων" είναι μαρκετινίστικες μ@λ@κίες... Επίσης η αρχιτεκτονική του είναι περίεργη και δύσκολα γίνεται εκμεταλλεύσιμη σε πραγματικές συνθήκες. Αυτή τη στιγμή ο μόνος πραγματικά 8 πύρηνος γενικής χρήσης είναι ο intel 5960X, ο οποίος έχει απαγορευτική - απαράδεκτη τιμή. :-(

 

 

επισης, το ξερω οτι θα με βρισεις, αλλα η amd βγαζει και τους opteron :ph34r:

ξερω ειναι για server. αλλα ειναι της amd :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτό είναι σωστότερο σαν έκφραση. Σε "ωμή" επεξεργαστική ισχύ στη Cpu ο i5 έχει σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις από τους APU της AMD. Με 10-15% αύξηση επιδόσεων ανά γενειά, που υποσχέθηκε η AMD, έχουν περίπου 6 γενειές διαφορά σε cpu απόδοση και περίπου 1 - 2 γενειές (υπέρ της AMD) σε gpu απόδοση, αφού σε κάθε γενειά gpu οι επιδόσεις αυξάνονται 40%+. B) :-)

 

2)Γιατί; Ποιός AMD έχει 8 πυρήνες; Ο κάθε πυρήνας πρέπει να έχει 1 μονάδα επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής. Οι AMD έχει 8 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και ΜΟΝΟ 4 κινητής υποδιαστολής (4 modules, που το καθένα περιέχει 2 μονάδες επεξεργασίας ακεραίων και 1 κινητής υποδιαστολής) . Άρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 8πύρηνος. Eίναι επεξεργαστής "4 modules", τα άλλα περί "8πύρηνων" είναι μαρκετινίστικες μ@λ@κίες... Επίσης η αρχιτεκτονική του είναι περίεργη και δύσκολα γίνεται εκμεταλλεύσιμη σε πραγματικές συνθήκες. Αυτή τη στιγμή ο μόνος πραγματικά 8 πύρηνος γενικής χρήσης είναι ο intel 5960X, ο οποίος έχει απαγορευτική - απαράδεκτη τιμή. :-(

 

3)Προσωπικά έχω αγοράσει τον FX8150(MB Asus Sabertooth v1.00) , τον οποίο και αντικατέστησα με τον Core i7 4770K. Το ξέρω ότι δεν απευθύνεται σε μένα η απάντησή σου, αλλά ήθελα να αποφύγω το να παρεξηγηθώ. Δεν είμαι fan κανενός. Είναι και οι δύο εταιρείες και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και για μένα είναι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ "απατεώνες". Φυσικά και θα αγοράσω πχ τους Κ12 αν είναι ανταγωνιστικοί, χωρίς κανένα πρόβλημα. :-)

Το σοβαρότερο πρόβλημα της AMD, κατά τη γνώμη μου, είναι η σχέση κατανάλωσης - επιδόσεων. Πάσχει αρκετά στις επιδόσεις, αλλά στην κατανάλωση έχει σοβαρό πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια όταν φτιαχνει cpu επιδόσεων έχει τρομερή κατανάλωση και όταν δεν έχει τρομερή κατανάλωση δεν έχει επιδόσεις. Στον τομέα των SOC θα έχει σοβαρό πρόβλημα αν δε διορθώσει και τα δύο, με άμεση προτεραιότητα την κατανάλωση. Υπάρχουν ήδη εταιρείες με χρόνια εμπειρία στο χώρο των SOC (Quallcom, mediatek, samsung κ.α.) και ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

 

 

1) Οι i5 έχουν διπλάσιες επιδόσεις σε CPU σε σχέση με τους Kaveri ΑΛΛΑ η κάρτα γραφικών των Kaveri έχει διπλάσιες+ επιδόσεις απο την αντίστοιχη των i5. Αυτή είναι η πιο σωστή έκφραση. Διαλέγεις και πάιρνεις λοιπόν. Επίσης όλοι εσείς που μιλάτε για ανωτερότητα της Intel δεν μας λέτε όταν συγκρίνουμε i5 vs FX-8ΧΧΧ τι γίνεται; Οι i5 είναι ανώτεροι; Ή μήπως είναι μόνο σε single threaded εφαρμογές; Ενώ σε multithreaded χάνουν...

 

2) Άρες μάρες κουκουνάρες. ΟΛΟΙ οι CPU αποτελούνται απο 3 κυρίως κομμάτια, τους καταχωρητές, την μονάδα ελέγχου( Control Unit) και την ALU η οποία είναι υπεύθυνη για τις μαθηματικές, λογικές πράξεις, υπολογισμούς. Όλες οι CPU των FX έχουν ALU. Απλώς είναι οργανωμένοι σε modules, που το κάθε module εχει 2 πυρήνες γι αυτό και κάποια προγράμματα τους "βλέπουν" σαν τετραπύρηνους ενώ βέβαια δεν είναι. Συν του οτι η AMD δεν είναι ηλίθια να κάνει τέτοιο marketing trick, αργά η γρήγορα θα το καταλάβαιναν και θα γινόταν ρεζίλι. Έγινες και εσύ hardware ειδικός...

 

3) Ναι και επειδή είσαι πολύ απαιτητικός χρήστης και ασχολείσαι με επαγγελματικές εφαρμογές δεν σε κάλυπταν οι FX-83XX και αγόρασες τον 4770k που είναι πολύυυυυ πιο ισχυρός... :-D

Δυστυχώς τα πράγματα για την AMD και τους επεξεργαστές της APU/CPU δεν είναι ούτε πρόκειται να είναι καλά για το προσεχές μέλλον. Ακόμα κι ο πιο άσχετος γνωρίζει ότι η intel έχει πολύ ανώτερους επεξεργαστές και σε απόλυτη επεξεργαστική ισχύ και σε απόδοση (efficiency) τόσο σε multithreaded όσο και singlethreaded εφαρμογες.

 

Έτσι, το επιχειρημα αν οι εφαρμογες υποστήριζαν περισσότερα cores ή threads στην πραγματικότητα δεν υφίσταται και ούτε προκειται. Πέρα των γραφικών και κάποιων επιστημονικών εφαρμογών, είναι σχετικά ελάχιστες οι εφαρμογές και τα μαθητικά από πίσω τους που μπορούν να παραλληλοποιηθούν σε περισσότερους από 4 πυρήνες ή threads με αισθητή διαφορά στην απόδοση. Πολλές μάλιστα θα είχαν και υποβάθμιση της απόδοσης. Αυτό είναι βασική γνώση παράλληλου προγραμματισμού.

 

 

Το Battlefield 4 τι είναι; Όπου ο πανίσχυρος 4960x έχει τις ίδιες επιδόσεις με τον FX-8350...Αυτά περί προγραμματισμού γιατί τα λές; Πληροφορικός είσαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι i5 έχουν διπλάσιες επιδόσεις σε CPU σε σχέση με τους Kaveri ΑΛΛΑ η κάρτα γραφικών των Kaveri έχει διπλάσιες+ επιδόσεις απο την αντίστοιχη των i5. Αυτή είναι η πιο σωστή έκφραση. Διαλέγεις και πάιρνεις λοιπόν. Επίσης όλοι εσείς που μιλάτε για ανωτερότητα της Intel δεν μας λέτε όταν συγκρίνουμε i5 vs FX-8ΧΧΧ τι γίνεται; Οι i5 είναι ανώτεροι; Ή μήπως είναι μόνο σε single threaded εφαρμογές; Ενώ σε multithreaded χάνουν...

 

3) Ναι και επειδή είσαι πολύ απαιτητικός χρήστης και ασχολείσαι με επαγγελματικές εφαρμογές δεν σε κάλυπταν οι FX-83XX και αγόρασες τον 4770k που είναι πολύυυυυ πιο ισχυρός... :-D

 

Το Battlefield 4 τι είναι; Όπου ο πανίσχυρος 4960x έχει τις ίδιες επιδόσεις με τον FX-8350...Αυτά περί προγραμματισμού γιατί τα λές; Πληροφορικός είσαι;;

Επαναλαμβάνω τόσο σε single threaded όσο και σε multithreaded οι intel είναι αντικειμενικά καλύτεροι από τους AMD ακόμα κι αν αυτοί έχουν περισσότερα cores, αν έχουν ίδια δεν το συζητάμε καν και χωρίς hyperthreading. Δες τα reviews που διαβάζω κι εγώ καθημερινα  (anandtech, techpowerup, techreport, κτλ) π.χ. http://www.anandtech.com/show/8227/devils-canyon-review-intel-core-i7-4790k-and-i5-4690k/3

 

Και ναι είμαι προγραμματιστής κι απόφοιτος από πανεπιστημιακό τμημα κι έχουμε μαθει για αυτα τα πράγματα τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά ως ένα βαθμό. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια απαιτούν καλό single threaded performance όπως και οι περισσότερες εφαρμογές αλλά όχι με πολύ μεγάλες απαιτήσεις άρα ένα φθηνό διπλοπυρηνο intel σου κάνει, ένα όμως αντίστοιχο τετραπυρηνο AMD (π.χ. athlon II, phenom II) μπορεί να έχει θεματα (θα χάνεις fps) όπως έχουν δείξει και πολλα review για νεότερα παιχνίδια όπως το Battlefield 4. Οσο για το iGPU των APU για σύγχρονα παιχνίδια ή ΑΑΑ titles είναι άχρηστα. Μόνο ξεχωρηστη GPU μπορεί να ανταπεξέλθει. Ακόμα και μια των 70 ευρώ είναι αρκετά καλύτερη από ένα καλό APU. Άρα τα APUs αλλά και γενικά τα CPU της AMD απευθύνονται σε ένα πολύ μικρό κοινό που δεν ενδιαφέρεται πρωτίστως για την απόδοση του συστηματος που αγοράζει ή είναι φιλικό προς την εταιρεία ή δεν έχει γνώση της τρέχουσας κατάστασης ίσως επηρεσμένο από το παρελθόν. Γι αυτό και η Intel έχει πλεόν μονοπώλειο στα CPU (ή APU και καλα) γενικά επεξεργαστες, δυστυχώς για την τσέπη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ισχύει αυτό που άκουσα οτι αμα κλείσεις του 4 πυρήνες (1,3,5,7) στον 8350 αυξάνουν οι επιδόσεις σε εφαρμογές που εκμεταλευοντε 4 πυρήνες μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...