Προς το περιεχόμενο

Στα 48fps θα γυρίσει τις επερχόμενες ταινίες Avatar ο James Cameron


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε άλλες ταινίες (πχ. Hobbit) η τρίτη διάσταση δεν μου φάνηκε να προσθέτει κάτι περισσότερο. Τελοσπάντων όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τα 24/48/60fps, είναι άλλη υπόθεση.

 

Όχι,όχι,όχι.Στην αρχή της ταινίας(Hobbit 2) που δείχνει το πανδοχείο είναι λες και είσαι μέσα στο χώρο και θα κάνεις μία με το χέρι σου να αρπάξεις τη μπύρα από το τραπέζι,ένιωθες τη ζεστασιά του περιβάλλοντος,όταν φεύγαν τα κεφάλια των ορκ ήταν όπως κάποιος σου πετάει με δύναμη μια μπάλα ποδοσφαίρου προς τη μούρη και συ προσπαθείς να την αποφύγεις.Το καλοφτιαγμένο 3D είναι απόλαυση,δεν είναι gimmick,μπορεί να είναι και θέμα γούστου αλλά μη μας βγάζετε και τρολ,ήμαρτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ είμαι της άποψης πως το 3D δεν προσφέρει κάτι καλύτερο. Θα πήγαινα μόνο αν το προσέφεραν με μικρότερη τιμή εισιτηρίου.

 

BTW... Τι στο καλό το ήθελε και άλλο επεισόδιο το Avatar; Θα γυρίσουν οι γήινοι να κάνουν τσαμπουκά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,όχι,όχι.Στην αρχή της ταινίας(Hobbit 2) που δείχνει το πανδοχείο είναι λες και είσαι μέσα στο χώρο και θα κάνεις μία με το χέρι σου να αρπάξεις τη μπύρα από το τραπέζι,ένιωθες τη ζεστασιά του περιβάλλοντος,όταν φεύγαν τα κεφάλια των ορκ ήταν όπως κάποιος σου πετάει με δύναμη μια μπάλα ποδοσφαίρου προς τη μούρη και συ προσπαθείς να την αποφύγεις.Το καλοφτιαγμένο 3D είναι απόλαυση,δεν είναι gimmick,μπορεί να είναι και θέμα γούστου αλλά μη μας βγάζετε και τρολ,ήμαρτον.

 

Ακριβώς αυτό. Εγώ το 1ο Hobbit το είχα δει πρώτα σε κανονική προβολή και αφού διάβασα πόσο καλά ήταν τα 48fps πήγα να το δω 2η μόνος μου. Το 2ο το είδα μόνο σε 48fps και το 3ο τώρα το ίδιο θα κάνω. Πολλοί μάλλον μπερδεύονται επειδή πολλές ταινίες έβγαιναν σε 3d χωρίς να έχουν γυριστεί για 3d αλλά γινόταν ένα ψευτο3d μέσω υπολογιστή αργότερα. Βλέπε Tron κτλ ή Transformers 3 που είχε μόνο κάτι 10 λεπτα με πραγματικό 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η προβολή των 48fps ήταν πετυχημένη απο άποψη προσέλευσης κόσμου στα προηγούμενα 2 Χομπιτ, υπάρχει σημαντικό ποσοστό ανθρώπων που να δικαιολογεί την εξέλιξη αυτή.

 

Επίσης κάποτε η κινηματογραφική εμπειρία ήταν συνυφασμένη με την ασπρόμαυρη εικόνα και τα ειδικά εφέ με το stop motion animation. Τι πάει να πει αυτό; Οτι θα έπρεπε να απορρίψουμε κάθε νέα τεχνολογία ακόμα κι αν αυτή βελτιώνει τη συνολική εμπειρία μιας ταινίας;

Μονο 5 αιθουσες (περιπου) απο τις 50 στην ελλαδα το επαιζαν 48fps οποτε δεν νομιζω η προσελευση να ειναι δειγμα προς αναλυση.

 

Ποσοι ρωτανε αν βλεπουν 48fps πριν μπουνε στην αιθουσα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Εγώ το 1ο Hobbit το είχα δει πρώτα σε κανονική προβολή και αφού διάβασα πόσο καλά ήταν τα 48fps πήγα να το δω 2η μόνος μου. Το 2ο το είδα μόνο σε 48fps και το 3ο τώρα το ίδιο θα κάνω. Πολλοί μάλλον μπερδεύονται επειδή πολλές ταινίες έβγαιναν σε 3d χωρίς να έχουν γυριστεί για 3d αλλά γινόταν ένα ψευτο3d μέσω υπολογιστή αργότερα. Βλέπε Tron κτλ ή Transformers 3 που είχε μόνο κάτι 10 λεπτα με πραγματικό 3d.

Να το δεις σε 3D/48fps το τρίτο,εγώ είδα μόνο το περσινό και πείστηκα πλήρως.Θα έλεγα ιδεατή θέση στον κινηματογράφο είναι 6-9 σειρά.

Αν είσαι πολύ πίσω νομίζω ότι το 3D χάνει λίγο και ναι δεν είναι πανάκεια,μιλάμε για το μελετημένο 3D τύπου Jackson.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για σκέτο "Hobbit", άρα έπρεπε να διευκρινίσω ότι αναφερόμουν στο πρώτο μέρος της τριλογίας (το δεύτερο δεν το έχω δει ακόμα παρότι το έχω κατεβάσει σε 3D εδώ και καιρό, μάλλον προτιμώ να ξαναδιαβάσω το βιβλίο για 85η φορά τα τελευταία 20 χρόνια). Και στο πρώτο Hobbit, το 3D δεν μου έκανε καμία εντύπωση. Απ' ότι λέτε φαίνεται να υπήρξε σημαντική βελτίωση στο 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι και παράδεισος ένα μέρος με γιγάντια τέρατα :lol:

 

 εγώ ήμουν με τους τύπους που θέλαν να τα ξηλώσουν όλα  :devil:

ακαρδε.

δεν ειναι τα ιδια δεντρα με εμας εδω, πως μπορεις να λες κατι τετοιο;

 

b68t9k.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο 5 αιθουσες (περιπου) απο τις 50 στην ελλαδα το επαιζαν 48fps οποτε δεν νομιζω η προσελευση να ειναι δειγμα προς αναλυση.

Δε ξέρω κατά πόσο είχε επιτυχία ή όχι στην Ελλάδα... αν και υποθέτω θα τα έβγαλε τα λεφτά του. Νομίζω όμως ότι οι παραγωγοί των WB, Fox κλπ. δεν απευθύνονται αποκλειστικά στο ελληνικό κοινό. :P

 

Ποσοι ρωτανε αν βλεπουν 48fps πριν μπουνε στην αιθουσα?!

Δε ξέρω, υποτίθεται ότι πριν πληρώσεις το εισητήριο σου, ενημερώνεσαι για το τι περίπου πας να δεις. Εξάλλου γράφουν πάντα κάπου δίπλα από το τίτλο αν μια ταινία είναι 3D και αν είναι 48fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σκηνοθεσία και την ομορφιά στη ταινία του Κάμερον τι να πω, κάποιοι αισθάνονται ότι ένα επεισόδιο από την αγαπημένη τους σαπουνόπερα τους μεταφέρει σε κόσμους μαγικούς και αισθάνονται άσχημα όταν αναγκάζονται μετά από λίγο να προσγειωθούν στη καθημερινότητα, κάποιοι άλλοι βρίσκουν όμορφα και λατρεύουν τα Hobbit και τον Harry Potter.

Όταν είδα τη ταινία ήθελα μόνο να κάνει κάτι ο σκηνοθέτης, ο σεναριογράφος, ο οποιοσδήποτε και να τελειώσει όσο το δυνατό πιο γρήγορα το μαρτύριο της παρακολούθησης της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστο βάθος και προβλεψιμότητα μεγαλύτερη και από ταινίας του Στίβεν Σιγκάλ.

 

Λίγα για τη δολοφονική αργή φωνή που ακούει στο όνομα Στέφανος ο Γλάρος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hfr που είδαμε στο hobbit ήταν ένα χάλι μαύρο.

Το 3D ακόμα δεν βγήκε και ευτυχώς ηδη πάτωσε.

 

Μια ταινία για να έχει επιτυχία και να είναι καλή χρειάζεται σενάριο ,σκηνοθεσία και σωστή επιλογή ηθοποιών. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Δυστυχώς μπηκε για τα καλά και η ψηφιακή προβολή στον κινηματογράφο και το τελικο αποτελεσμα είναι μια νεκρη φλατ εικόνα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την lcd τηλεόραση που έχω στο σπίτι μου.

Με την κατάργηση του φιλμ στον κινηματογράφο δεν βρίσκω πλέον λογο να πάω και να δώσω τα ωραια μου λεφτακια.

Οπως εβγαλαν τα ματια τους στην μουσικη βιομηχανία με την ψηφιοποίηση ετσι θα τα βγάλουν και στη έβδομη τέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hfr που είδαμε στο hobbit ήταν ένα χάλι μαύρο.

Το 3D ακόμα δεν βγήκε και ευτυχώς ηδη πάτωσε.

Μια ταινία για να έχει επιτυχία και να είναι καλή χρειάζεται σενάριο ,σκηνοθεσία και σωστή επιλογή ηθοποιών. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Δυστυχώς μπηκε για τα καλά και η ψηφιακή προβολή στον κινηματογράφο και το τελικο αποτελεσμα είναι μια νεκρη φλατ εικόνα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την lcd τηλεόραση που έχω στο σπίτι μου.

Με την κατάργηση του φιλμ στον κινηματογράφο δεν βρίσκω πλέον λογο να πάω και να δώσω τα ωραια μου λεφτακια.

Οπως εβγαλαν τα ματια τους στην μουσικη βιομηχανία με την ψηφιοποίηση ετσι θα τα βγάλουν και στη έβδομη τέχνη.

so fuckin true
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γυρίσουν οι γήινοι να κάνουν τσαμπουκά; 

 

 

schwarzeneggernavi_huge.jpg

δηλ. το 3D δεν ήταν αυτοσκοπός, όπως στο Avatar

 

 

 

ουτε στο Avatar ηταν αυτοσκοπος. ο Jim την γυρισε ως 2D ταινια, γιαυτο και τα popup εφε και POV σκηνες ηταν πολυ λιγα. αυτο που ηθελε να κανει ειναι να ενισχυσει το depth perception, με την κινηματογραφικη οθονη να μοιαζει σαν παραθυρο μεσα απο το οποιο κοιταμε την Pandora.

το immersion και η κινηματογραφικη εμπειρια ανεβηκανε κατακορυφα με αυτον τον τροπο.

 

το μονο που εκανε ο Jim ειναι να δειξει πως δουλευει σωστα το 3D, και οπως ο ιδιος ειπε, περιμενε να αξιοποιηθει καλυτερα απο αλλους filmmakers στο μελλον, κατι που εγινε με ταινιες οπως το Hugo,Gravity,etc.

 

ταινιες οπου το 3D ειναι αυτοσκοπος, ειναι το RE4, Piranha 3DD,etc., οπου εκει το 3D χρησιμοποιειται πιο πολυ σαν gimmicky cool factor, και οχι για να βοηθησει το immersion.

 

αν θες να κανεις ορθη κριτικη της ταινιας, τουλαχιστον φροντιζε τα γεγονοτα σου να ειναι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...