Προς το περιεχόμενο

Στα 48fps θα γυρίσει τις επερχόμενες ταινίες Avatar ο James Cameron


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρα μιλαω ρε γιατι   που διαφωνεις  δεν ηταν κορυφαιο το 3D?Eπισης πολυ βασικο να την εχετε δει σινεμα σε 3D οτιδηποτε εκτος απο αυτο δεν μπορει να εχει αποψη  γιατι δεν ειδε τιποτα.

 

Απο άλλο τόπικ:

 

Προσωπικά το 3d μονο κούραση μου φέρνει και η μονη ταινία που είδα σε 3d ήταν το avatar. Πλέον ακόμα και 3d να ειναι μια ταινία επιλέγω την 2d version. Γενικά είμαι ολιγαρκής άνθρωπος και θεωρώ την 3η διάσταση γκουρμέ.

 
Οπότε έχω κερδίσει με το σπαθί μου το δικαίωμα στην άποψη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο άλλο τόπικ:

 

 
Οπότε έχω κερδίσει με το σπαθί μου το δικαίωμα στην άποψη.

 

Ενταξει εισαι περιεργακι  δεν μπορεις το 3D σου προκαλει εμετουλη και εγω ζαλιζομαι στα καραβια .:)

 

Ειναι καποιες ταινιες(ελαχιστες ) που εχουν νοημα να τις δεις μονο σε 3D  μονο τοτε εχεις ολοκληρωμενη εμπειρια  και την πληρη εικονα του δημιουργου οπως το Αvatar kai to Gravity.

To οτι σου δημιουργει δυσφορια  στην θεαση το 3D δεν αναιρει το γεγονος πως  to Avatar ειχε το  κορυφαιο ολων των εποχων και μαλιστα το 2009 που βγηκε  στις αιθουσες  ηταν πρωτοποριακο λογω των καμερων και της γενικοτερης τεχνολογιας που χρησιμοποιηθηκε .

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο Κάμερον να προάγει τη τεχνολογία, αλλά το κινηματογράφο σα τέχνη όχι μόνο δε τον προωθεί, αλλά τον τραβάει πολύ προς τα πίσω με ταινίες σα το Avatar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο Κάμερον να προάγει τη τεχνολογία, αλλά το κινηματογράφο σα τέχνη όχι μόνο δε τον προωθεί, αλλά τον τραβάει πολύ προς τα πίσω με ταινίες σα το Avatar.

Όχι το avatar είχε πλάνα εξαιρετικής αισθητικής

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο Κάμερον να προάγει τη τεχνολογία, αλλά το κινηματογράφο σα τέχνη όχι μόνο δε τον προωθεί, αλλά τον τραβάει πολύ προς τα πίσω με ταινίες σα το Avatar.

 

Απο πότε η σκηνοθεσία δεν είναι μέρος του κινηματογράφου; Δεν είχε καλή σκηνοθεσία το Avatar;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο Κάμερον να προάγει τη τεχνολογία, αλλά το κινηματογράφο σα τέχνη όχι μόνο δε τον προωθεί, αλλά τον τραβάει πολύ προς τα πίσω με ταινίες σα το Avatar.

 

Αναλόγως τι θεωρείς τέχνη. Αν αναφέρεσαι στο σενάριο και μόνο σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά απ' την ταινία δεν συγκράτησα ούτε το σενάριο ιδιαίτερα, ούτε τις σκηνές μάχης. Συγκράτησα έναν κόσμο με εικόνες απίστευτης ομορφιάς, δεν ξέρω αν το ένιωσαν και άλλοι αλλά όταν είχα βγει από την αίθουσα αισθανόμουν σχεδόν δυστυχισμένος που δεν ήμουν σε αυτόν τον κόσμο, σαν να είχα δει τον παράδεισο και να μην μπορούσα να μπω..

Αν τόση ομορφιά δεν είναι τέχνη τότε δεν ξέρω πραγματικά τι είναι.

 Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για τα fps αλλά ξέρω ότι όσες επόμενες ταινίες είδα τα 3d τους μου φαινόταν πολύ κατώτερα από μια ταινία που έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που βγήκε με μοναδική εξαίρεση ίσως το gravity

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι θεωρείς τέχνη. Αν αναφέρεσαι στο σενάριο και μόνο σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά απ' την ταινία δεν συγκράτησα ούτε το σενάριο ιδιαίτερα, ούτε τις σκηνές μάχης. Συγκράτησα έναν κόσμο με εικόνες απίστευτης ομορφιάς, δεν ξέρω αν το ένιωσαν και άλλοι αλλά όταν είχα βγει από την αίθουσα αισθανόμουν σχεδόν δυστυχισμένος που δεν ήμουν σε αυτόν τον κόσμο, σαν να είχα δει τον παράδεισο και να μην μπορούσα να μπω..

Αν τόση ομορφιά δεν είναι τέχνη τότε δεν ξέρω πραγματικά τι είναι.

 Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για τα fps αλλά ξέρω ότι όσες επόμενες ταινίες είδα τα 3d τους μου φαινόταν πολύ κατώτερα από μια ταινία που έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που βγήκε με μοναδική εξαίρεση ίσως το gravity

ε όχι και παράδεισος ένα μέρος με γιγάντια τέρατα :lol:

 

 εγώ ήμουν με τους τύπους που θέλαν να τα ξηλώσουν όλα  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι και παράδεισος ένα μέρος με γιγάντια τέρατα :lol:

 

 εγώ ήμουν με τους τύπους που θέλαν να τα ξηλώσουν όλα  :devil:

 

Μαζί σου φίλε, την ώρα που όλοι έκλαιγαν για τα δέντρα I was like: BUUURN TO HELL FREAKS!!! muahahaha

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 48fps τεχνολογικά είναι προφανώς ανώτερα αλλά το σύστημα αντίληψής μου έχει πέσει θύμα του φαινομένου benny hill. Στο hobbit μου φαίνονταν όλοι να τρέχουν σε fast forward όπως στις φαρσες του benny hill!

 

Γενικά ο κινηματρογράφος είναι ένας τομέας που έχει κορεστεί τεχνολογικά. 3d που δεν ξερνάς πήραμε, φωτορεαλιστικά εφέ σε μεγάλες αναλύσεις πήραμε, περιβαλλοντικό ήχο πήραμε, τεράστιες οθόνες πήραμε. Δύσκολα θα εντυπωσιασει κάποια καινοτομία πλέον σε αυτόν.

 

Όλο το ενδιαφέρον στρέφεται στις VR ταινίες, οι οποίες βρίσκονται στην θέση του παραδοσιακού κινηματογράφου στις αρχες του 2ου αιώνα, με τους κώδικες και τα μέσα παραγωγής να διαμορφώνονται στην επόμενη δεκαετία.

 

Αν και ο καμερον έχει δηλώσει ότι όλη η τρέλα με το VR τελευταία του προκαλει ανία. Μάλλον, ακόμα και ο tech guru κάμερον, έφτασε στην ηλικία που από εκεί και πέρα η τεχνολογική πρόοδος σου φαίνεται περιτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για 3D τοτε ok. Δεν το ειδα σε 3D το Gravity...

Το Gravity σε 3D προχώρησε τον κινηματογράφο ένα βήμα παρακάτω και δεν το εννοώ για τα εφέ, αλλά για την κινηματογράφηση.

Προσωπικά όταν είδα το Avatar σε 3D δε μου άρεσε ούτε η ταινία ούτε το 3D, αλλά παραδέχτηκα την τεχνολογία και το όραμα του Κάμερον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Hobbit το είχα δει στα 48fps και 3D στο Mall. Ενώ στην αρχή μου φάνηκε κάπως περίεργο, σε 10 λεπτάκια το είχα συνηθίσει και δεν κουράστηκα καθόλου από το 3D, ενώ σε άλλες ταινίες το 3D με κουράζει λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την είδες σινεμά σε 3D καλώς, αν όχι δεν είδες τίποτα  :P

 

Εγώ πάντως την είδα σε 3D στη μεγάλη αίθουσα του Village. Εντυπωσιάστηκα από τα τρισδιάστατε εφέ αλλά θα επιμείνω πως το σενάριο και οι διάλογοι ήταν σαν να έχουν γραφτεί μέσα σε δυο ώρες το πολύ. Ελάχιστο βάθος και προβλεψιμότητα μεγαλύτερη και από ταινίας του Στίβεν Σιγκάλ.

 

Όταν με το καλό αγόρασα 3D TV κατέβασα πολλές τέτοιες ταινίες και ντοκιμαντέρ με σκοπό να τα (ξανα)δω, αλλά για το Avatar δεν μπήκα καν στον κόπο. Μάλλον είναι θέμα γούστου και το τι απαιτεί/περιμένει κάποιος από μία ταινία.

 

Σε αντίθεση το Gravity δεν ήταν τέλειο, αλλά έδειξε πως πρέπει να χρησιμοποιείται το 3D στον κινηματογράφο (δηλ. το 3D δεν ήταν αυτοσκοπός, όπως στο Avatar). Επιχείρησα να το δω σε 2D και ήταν πραγματικά άλλη ταινία εντελώς.

 

Σε άλλες ταινίες (πχ. Hobbit) η τρίτη διάσταση δεν μου φάνηκε να προσθέτει κάτι περισσότερο. Τελοσπάντων όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τα 24/48/60fps, είναι άλλη υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...