Προς το περιεχόμενο

Fiat bravo t-jet 120


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και το συγκεκριμένο bravo καλύπτει τα κριτήρια που θέλω. Δηλαδή <=1400κυβικά, 100+ άλογα, πλούσιος εξοπλισμός, σχετικά νέο μοντέλο (γιατί προτίθεμαι ό,τι αγοράσω να το παντρευτώ) κτλ.
Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι είτε από κατόχους είτε από άτομα που το έχουν οδηγήσει:

1) Η κατανάλωση εντός πόλης (επαρχιακή) και με πολλή συντηρητική οδήγηση θα μου πάει πάνω 7λτ/100 πιστεύετε; Οδηγώ πολύ συντηρητικά, πάνω από τις 2000-2500 στροφές δεν πάω εκτός αν πρόκειται για εθνική οδό
2) Υπάρχει κάποιο αξιοσημείωτο πρόβλημα με το αυτοκίνητο;
3) Το έχει δει κανείς αυτό ? ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5428240/

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το tjet 150, μικτή κατανάλωση με συντηρητική οδήγηση είναι στο 8+ που σημαίνει ότι εντός πόλης πρέπει να είμαι γύρω στο 10+. Το 120άρι θα είναι κάπως πιο οικονομικό πιστεύω αλλά οριακά θα φτάνεις τα 7λ/100 (πιστεύω ότι θα τα ξεπερνάς εντός πόλης). Πέρα από την κατανάλωση που είναι κάπως τσιμπημένη, ειδικά αν το πατήσεις λίγο παραπάνω, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο και το γουστάρω όπως την πρώτη μέρα! :)

 

Κοίτα και για κανένα 150άρι, είναι πιο δυνατά και πιο όμορφα (για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και το συγκεκριμένο bravo καλύπτει τα κριτήρια που θέλω. Δηλαδή <=1400κυβικά, 100+ άλογα, πλούσιος εξοπλισμός, σχετικά νέο μοντέλο (γιατί προτίθεμαι ό,τι αγοράσω να το παντρευτώ) κτλ.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι είτε από κατόχους είτε από άτομα που το έχουν οδηγήσει:

1) Η κατανάλωση εντός πόλης (επαρχιακή) και με πολλή συντηρητική οδήγηση θα μου πάει πάνω 7λτ/100 πιστεύετε; Οδηγώ πολύ συντηρητικά, πάνω από τις 2000-2500 στροφές δεν πάω εκτός αν πρόκειται για εθνική οδό

2) Υπάρχει κάποιο αξιοσημείωτο πρόβλημα με το αυτοκίνητο;

3) Το έχει δει κανείς αυτό ? ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5428240/

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

αν σκεφτεσαι την καταναλωση να μην το παρεις.. αυτα στην πολη μεσα αμα δεν ξερεις να τα δουλεψεις ρουφανε αλλα και να ξερεις να περιμενεις απο 9λ και πανω..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα την πόλη μπορείς να είσαι κάτω από 9.

Το 7 είναι δύσκολο αλλά γύρω στα 8 ίσως παίζει.

Δεν είναι όλες οι πόλεις με κίνηση και συνεχή σταμάτα ξεκίνα. Σε τέτοιες συνθήκες ακόμα και το 1300αρι Daihatsu μας φτάνει στα 10λ/100χλμ.

Γενικά θέλει λίγο να μάθεις πως πρέπει να τα δουλεύεις τα καινούρια turbo για να πέσει η κατανάλωση μιας και είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις.

 

2) Υπάρχει κάποιο αξιοσημείωτο πρόβλημα με το αυτοκίνητο;

3) Το έχει δει κανείς αυτό ? ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5428240/

 

 

Γενικά για το Bravo δεν ξέρω αλλά για τον κινητήρα δεν έχει ακουστεί κάτι. Αν θες μπες και στο forum στην υπογραφή μου που υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το Bravo με περισσότερες πληροφορίες.

Δεν έχω δει το αμάξι αλλά από ότι ξέρω ο συγκεκριμένος δεν σε αφήνει να ελέγξεις τα αυτοκίνητά του σε δικό σου συνεργείο. Ρώτα το αυτό για σιγουριά.

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και το συγκεκριμένο bravo καλύπτει τα κριτήρια που θέλω. Δηλαδή <=1400κυβικά, 100+ άλογα, πλούσιος εξοπλισμός, σχετικά νέο μοντέλο (γιατί προτίθεμαι ό,τι αγοράσω να το παντρευτώ) κτλ.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι είτε από κατόχους είτε από άτομα που το έχουν οδηγήσει:

1) Η κατανάλωση εντός πόλης (επαρχιακή) και με πολλή συντηρητική οδήγηση θα μου πάει πάνω 7λτ/100 πιστεύετε; Οδηγώ πολύ συντηρητικά, πάνω από τις 2000-2500 στροφές δεν πάω εκτός αν πρόκειται για εθνική οδό

2) Υπάρχει κάποιο αξιοσημείωτο πρόβλημα με το αυτοκίνητο;

3) Το έχει δει κανείς αυτό ? ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5428240/

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

1) Μπορείς να δείς εδώ κάποιες έγκυρες πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση:

http://www.auto-data.net/gr/?f=showCar&car_id=7177

 

2) Για θέματα συχνών βλαβών, προβλημάτων κτλ καλό θα ήταν να απευθηνθείς σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο FIAT & να ρωτήσεις...

3) Πριν αγοράσεις να το ελένξεις οπωσδήποτε με έμπιστο μηχανικό/φανοποιό ή αν θες μπορείς να ζητήσεις και εκούσιο τεχνικό έλεγχο σε κάποιο ιδιωτικό ΚΤΕΟ. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να μάθεις τι θα χρειαστεί από άποψη συντήρησης κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πω και εγω, μιας και εχω το 150αρι sport, του 2008.

Το αγορασα μεταχειρισμενο το 2010 και ως τωρα εχω σχεδον 50.000km. Δεν κανω πολλα χιλιομετρα γενικα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ανετο, δυνατο, αναρτηση που κραταει καλα χωρις να κοπαναει και ομορφο ακομα και σημερα.

Για την καταναλωση μπορω να πω μονο σε ταξιδια καθως μεσα στην πολη δεν μετραω. Σε ταξιδι ~250km που κανω 2-3 φορες το χρονο (Αθηνα- Καλαματα) εχω δει καταναλωση 7.2lt/100km οταν πηγαινα επιτηδες αργα και οικονομικα και εκανα 2 ωρες και 20 λεπτα με μεση ωριαια γυρω στα 100-105, αλλα εχω δει και 10lt/100Km οταν του επινα το αιμα, ειχα μεση ωριαια 119 και εκανα κατω απο 2 ωρες. Αρα εξαρταται ποσο βαρυ ποδι εχεις, οπως στα περισσοτερα αυτοκινητα.

Οκ, δεν ειναι ο πιο οικονομικος κινητηρας καθως ειναι τουρμπο περασμενης γενιας, αλλα αν κινεισαι οικονομικα δε θα καψει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πω και εγω, μιας και εχω το 150αρι sport, του 2008.

Το αγορασα μεταχειρισμενο το 2010 και ως τωρα εχω σχεδον 50.000km. Δεν κανω πολλα χιλιομετρα γενικα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ανετο, δυνατο, αναρτηση που κραταει καλα χωρις να κοπαναει και ομορφο ακομα και σημερα.

Για την καταναλωση μπορω να πω μονο σε ταξιδια καθως μεσα στην πολη δεν μετραω. Σε ταξιδι ~250km που κανω 2-3 φορες το χρονο (Αθηνα- Καλαματα) εχω δει καταναλωση 7.2lt/100km οταν πηγαινα επιτηδες αργα και οικονομικα και εκανα 2 ωρες και 20 λεπτα με μεση ωριαια γυρω στα 100-105, αλλα εχω δει και 10lt/100Km οταν του επινα το αιμα, ειχα μεση ωριαια 119 και εκανα κατω απο 2 ωρες. Αρα εξαρταται ποσο βαρυ ποδι εχεις, οπως στα περισσοτερα αυτοκινητα.

Οκ, δεν ειναι ο πιο οικονομικος κινητηρας καθως ειναι τουρμπο περασμενης γενιας, αλλα αν κινεισαι οικονομικα δε θα καψει πολυ.

απο polo tsi 1.2 μεσα στην πολη δεν μπορεις να πεσεις κατω απο 7.7λ και ζυγιζει 1050 κιλα. το bravo ειναι βαρυ αυτοκινητο και οποτε ευκολα τσιμπαει τα 10λ εντος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο της αγγελίας πάντως, κατά 99% έχει τουλάχιστον τα διπλάσια χιλιόμετρα απ'όσα γράφει, άδικα θα πληρώσεις τόσα λεφτά.

Καλύτερα να κοιτάξεις για κάποιο από ιδιώτη, έστω με παραπάνω χιλιόμετρα, αλλά πραγματικά, να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Επίσης, στις φωτό το τιμόνι φαίνεται κάπως περίεργο (ξεχαρβαλωμένο);, μήπως έχει ανοιχτεί αερόσακος;

(μπορεί να κοροϊδεύει και ο ήλιος στην φωτό βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αποθαρρύνατε με την κατανάλωση...

Τι άλλο προτείνετε να κοιτάξω; 

Έχω ήδη υπόψιν το leon 1.4 tsi.

Κάτι polo 1.2 tsi μου φαίνονται απλησίαστα τα χρήματα που ζητάνε...

Τα κριτήρια είναι ψιλοσύγχρονο (2007+) 5πορτο, σχετικά οικονομικό και να έχει τα απαραίτητα (παράθυρα τιμόνια κτλ κτλ) και έχει σχετική δύναμη. Δε με ενδιαφέρει τόσο το turbo, θεωρώ πως με 100 άλογα θα' μαι ικανοποιημένος.

Golf βλέπω κυκλοφορεί πολύ και σε "καλές" τιμές, είναι σχετικά οικονομικά στην κατανάλωση; Δε μιλάμε να το στίβεις το αμάξι προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο ίσως σε καλύπτει καλύτερα από άποψη κατανάλωσης και υψηλής αξιοπιστίας, μιας και πρόκειται να το κρατήσεις καιρό όπως λες. 

Αν πας σε κάτι μεγαλύτερο (leon - golf κλπ.) αναγκαστικά θα κάνεις παραχωρήσεις στην κατανάλωση.

 

Προσωπικά θα θυσίαζα λίγη παραπάνω κατανάλωση για μεγαλύτερο αν ήταν κάτι που κρατήσω πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτεινω αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5698095/το εχω δει απο κοντα και ειναι σαν καινουργιο με καινουργια λαστιχα..

 

ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.. Περπαταει καλα για τα κυβικα του.. καταναλωση εντος 7.5 εως 8.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bravo που κοιτας εχει μεση καταναλωση με νορμαλ οδηγηση 8.5 λιτρα.το εχει ενας φιλος μου.πολυ καλο αμαξι με πολυ καλο πατημα.αν σου φαινεται μεγαλη η καταναλωση τοτε κοιτα προς grande punto diesel.

 

http://www.car.gr/used-cars/fiat/grande_punto.html?kteo=&engine_size-to=&seats-to=&gearbox_type=&significant_damage=f&radius=&registration-from=&airbags-ranged=&seats-from=&number_plate_ending=&category=&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=%3E0&price-from=&rg=&doors=&price-to=&sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&euroclass=&variant=&engine_power-from=&hi=&offer_type=sale&mileage-to=%3C125000&modified=&st=&drive_type=&fuel_type=2&postcode=

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bravo που κοιτας εχει μεση καταναλωση με νορμαλ οδηγηση 8.5 λιτρα.

να του βαλω εγω 8.5L να μου βγαλει 100χλμ μεσα στην πολη.. τα 1000αρια τα τρικυλινδρα καινε 7 με 7.5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...