Προς το περιεχόμενο

Η Digea φτάνει στη Βόρεια Ηπειρωτική, Κεντρική και Δυτική Ελλάδα από τις 19 Δεκεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοσα post και δε βρεθηκε ενας να πει το βασικο: Τα τοπικα θα γινουν και αυτα ταυτόχρονα ψηφιακα ή οχι? 

Βρηκα στο ίντερνετ ποια καναλια θα εκπέμπψουν ψηφιακα στην Κέρκυρα. Είναι μεσα και 2 που δεν πιανουμε αναλογικα στα Γιαννενα Trt και Κέρκυρα tv.  Αραγε ακριβώς αυτα τα καναλια θα εκλεμψουν σε ολη την περιοχή?  Ή πχ στα Γιάννενα μπορεί να λείπουν κάποια.  Δεδομένου οτι ειναι 6 πομποι παντου που εκπέμπουν 4 καναλια καθενας,  και διαβασα οτι αν ειναι καπου λιγοτερα πχ 6 τοπικα,  θα μπουν και αλλα ωστε να ειναι γίνουν 8 αφου ετσι και αλλιως 2 πομποι θα δουλευουν..  Για να μη εκπεμουν μαύρο.. 

Anyway σε 10 ωρες θα μάθουμε μια και καλη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η οποία ξέρετε είναι παράνομη έτσι. Δηλαδή, υποχρεώνει την αλλαγή σήματος στα κανάλια καθώς και στους τηλεθεατές. Κανονικά θα έπρεπε να μένει ανοιχτό και το αναλογικό σήμα όπως στις άλλες χώρες. Επίσης, σε αρκετά μικρο-μεσαία κανάλια η Digea απαίτηση το κλείσιμο εκπομπών αλλιώς δε θα τους δώσει ψηφιακό σήμα, απειλώντας τους ουσιαστικά με κλείσιμο, εφόσον δεν υπάρχει πια εκπομπή αναλογικού σήματος. Αυτά για να καταλαβαίνουμε τι μας γίνεται. 

 

Δεν ισχυει αυτο που λες. Ο σκοπος διεθνώς ειναι η ψηφιακή εκπομπή να αντικαταστήσει την αναλογικη, οχι να συνυπαρξουν.

 

Σύμφωνα με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όλες οι ευρωπαϊκές χώρες έπρεπε να σταματήσουν την προβολή των παραδοσιακών αναλογικών προγραμμάτων μέχρι το τέλος του 2012, άλλο αν εμεις (και ελάχιστοι άλλοι καθυστερημένοι) ειμαστε ακομα στο μεταβατικο σταδιο. 

 

Αν έχεις χρόνο διάβασε αυτο

Δεν γραφει πουθενά για διατήρηση αναλογικού σήματος.

 

Επισης, ρίξε μια ματιά εδώ, που αναφερονται στοιχεία για την παύση αναλογικών εκπομπών ανα χώρα.

 

Αν δεν κλείσουν οι αναλογικοί πομποί, απλά δεν υπαρχει αρκετο διαθεσιμο φάσμα συχνοτήτων για την ψηφιακή. Αρα δεν υπάρχει κανένα κρυφό σχέδιο και καμια συνωμοσια, αλλα μια ξεκάθαρη απόφαση. Το αν ειναι σωστή ή λαθος αυτή η απόφαση, ειναι αλλη συζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τη γα....ει τη Digea.

 

Οφφ-τοπικ όσο δεν πάει άλλο, αλλά το θέμα "ελληνική τηλεόραση" το έχουμε αναλύσει 768 φορές:

 

Το 90% του περιεχομένου της ελληνικής TV δεν βλέπεται, αλλά το υπόλοιπο 10% το βρίσκεις δύσκολα αλλού, οπότε χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα της Digea, μονο για αυτές τις λίγες εκπομπές που αξίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τι αγωνιάτε.. 

Τα Ελληνικά κανάλια δείχνουν αισχρή σαβούρα..

 

Κάποιες φορές που θα γυρίσω σε digea με πιάνει αναγούλα απο τις αηδίες και τον λαικισμό τους..

 

Ελάχιστα αξίζουν και αυτά συγκεκριμένες ώρες. Βλέπε Σκαι και σταρ για καμια ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Δεν ισχυει αυτο που λες. Ο σκοπος διεθνώς ειναι η ψηφιακή εκπομπή να αντικαταστήσει την αναλογικη, οχι να συνυπαρξουν.

 

Σύμφωνα με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όλες οι ευρωπαϊκές χώρες έπρεπε να σταματήσουν την προβολή των παραδοσιακών αναλογικών προγραμμάτων μέχρι το τέλος του 2012, άλλο αν εμεις (και ελάχιστοι άλλοι καθυστερημένοι) ειμαστε ακομα στο μεταβατικο σταδιο. 

 

Αν έχεις χρόνο διάβασε αυτο

Δεν γραφει πουθενά για διατήρηση αναλογικού σήματος.

 

Επισης, ρίξε μια ματιά εδώ, που αναφερονται στοιχεία για την παύση αναλογικών εκπομπών ανα χώρα.

 

Αν δεν κλείσουν οι αναλογικοί πομποί, απλά δεν υπαρχει αρκετο διαθεσιμο φάσμα συχνοτήτων για την ψηφιακή. Αρα δεν υπάρχει κανένα κρυφό σχέδιο και καμια συνωμοσια, αλλα μια ξεκάθαρη απόφαση. Το αν ειναι σωστή ή λαθος αυτή η απόφαση, ειναι αλλη συζήτηση.

 

Λυπάμαι που στο λέω φίλε αλλά στη Βρετανία εκπέμπουν αναλογικά και μάλιστα έχω επικοινωνήσει με άτομα από τα κεντρικά του BBC (λόγω δουλειάς) και μου ανέφεραν ότι είναι παράνομο αυτό που γίνεται στη Ελλάδα με τη Digea. Όχι είναι παράνομο να καταργείς το αναλογικό σήμα. Προφανώς κάποιο άτομο από μέσα είσαι, αλλά εγώ θα σε ρωτήσω αυτό: Γιατί ζήτησαν από μικρομεσαία κανάλια να φιλτράρουν το πρόγραμμα τους και αν δεν το έκαναν θα τους έκοβα το πρόγραμμα; Ξέρεις που αναφέρομαι. Μάλιστα, αυτό με τη Digea μου το έχει αναφέρει και πρώην στέλεχος τεράστιας εταιρείας επικοινωνιών, η οποία μεσουρανεί στην Ελλάδα. Λες όλοι εκείνοι να μη ξέρουν τι λένε και να γνωρίζεις εσύ από το Wikipedia που αναφέρει την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ως Βυζάντιο; 

 

Μόνο που μοστράρεις τη Wikipedia καταλαβαίνω πόσο καλά γνωρίζεις κάποια πράγματα. Κοίταξε, εγώ αυτά που λέω δεν τα τρολάρω και αν θες τα λέω και με ονοματεπώνυμο. Γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει με το αναλογικό σήμα και πόσο παράνομη είναι η Digea. 

 

Επίσης και στη Γαλλία για παράδειγμα κάθε περιοχή εκπέμπει και αναλογικό σήμα και δε το βγάζω από το μυαλό όπως θες να πιστεύεις αλλά έχω φίλους εκεί (Γάλλους όχι Έλληνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβα, εισαι απο αυτους που θεωρουν την Wikipedia αναξιοπιστη επειδη γραφει ο καθενας, αλλα πιστευουν οτι πει ο καθενας, αρκει να ειναι γνωστος γνωστου του. Ή απλα εισαι συνωμοσιολογος.

 

Μερικες ερωτησεις...

 

Τα μικρομεσαια καναλια ποιο ακριβως περιεχομενο φιλτραρισαν για να παρουν "εγκριση" απο την Digea; Μηπως εκοψαν τις "αντιμνημονιακες" εκπομπες και ειδησεις για να τους δωσει η Τρόικα το OK; Εκει ειναι το ζουμι μαλλον ετσι; Θελουν μεσω της ψηφιακης να φιμωσουν την ελευθερη επαναστατικη φωνη του Κουρη, του Αιμιλιου Λιατσου και του 24ωρου τηλεμαρκετινγκ...

 

Οι γνωστοι σου που δουλευουν στο BBC πως γινεται να μην εχουν καταλαβει οτι το σημα στην Μεγ Βρετανια εχει γινει παντου ψηφιακο, εκτος απο μια συγκεκριμενη περιοχη που εξυπηρετειται απο ιδιωτικο καλωδιακο δικτυο; Αφου εχεις inside information, πες μας σε ποιες συχνοτητες εκπεμπει αναλογικα το BBC.

 

Ρωτα και τους Γαλλους φιλους σου αν μπορεις και πες μας σε ποιες συχνοτητες εκπεμπουν αναλογικα στην Γαλλια, γιατι παντου στο ιντερνετ (και οχι μονο στην αναξιοπιστη) αναφερουν οτι εχουν διακοπει οι αναλογικες εκπομπες απο το τελος του 2011. Εντελως. Παντου.

 

Επισης, αν υποθεσουμε οτι τα αναλογικα καναλια συνεχιζαν κανονικα (που στην Αθηνα ας πουμε επιαναν πανω απο 30 συχνοτητες), εξηγησε μας που ακριβως θα εβγαιναν τα ψηφιακα, συμφωνα με την οδηγια της ΕΕ την οποια αποδεχτηκε το Ελληνικο κοινοβουλιο; Στα VHF ισως;

 

Τελος, θα μας εξηγησεις πως ακριβως παρανομει η Digea; Αν δεν εχεις γνωστο δικηγορο δεν θελω νομικη τεκμηριωση, απλα μια αναφορα στο ποια πρακτικη της δεν συναδει με τους νομους του Ελληνικου κρατους.

 

Και για να σου φυγει η υποψια (οσο αυτο ειναι δυνατον), δηλωνω υπευθυνα οτι δεν ειμαι "καποιο ατομο απο μεσα".

Απλα δεν βλεπω παντου γυρω μου σκοτεινα σεναρια, μυστικες λεσχες και συγκαλυψη της αληθειας.

 

Καλημερα.

 

ΥΓ Αν εχεις χρονο, μπες και διορθωσε την Wikipedia, εφ'οσον εχεις πιο σωστες πληροφοριες απο αυτες που ηδη αναφερονται. Αυτο ειναι ολο το νοημα της, οποιος ξερει περισσοτερα προσθετει ή διορθωνει. Μην ξεχασεις βεβαια να αναφερεις τις πηγες σου.

Επεξ/σία από SupaCoopa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, αν υποθεσουμε οτι τα αναλογικα καναλια συνεχιζαν κανονικα (που στην Αθηνα ας πουμε επιαναν πανω απο 30 συχνοτητες), εξηγησε μας που ακριβως θα εβγαιναν τα ψηφιακα, συμφωνα με την οδηγια της ΕΕ την οποια αποδεχτηκε το Ελληνικο κοινοβουλιο; Στα VHF ισως;

60 μας έπιαναν. 30 απο Υμηττό και 30 απο Πάρνηθα. Είχαν φτάσει μέχρι και να δίνουν συχνότητες καλωδιακής (MAD απο Πάρνηθα έπιανε στο S41, που είναι ακριβώς κάτω απο την UHF)

 

Τελος, θα μας εξηγησεις πως ακριβως παρανομει η Digea; Αν δεν εχεις γνωστο δικηγορο δεν θελω νομικη τεκμηριωση, απλα μια αναφορα στο ποια πρακτικη της δεν συναδει με τους νομους του Ελληνικου κρατους.

 

Έταιρον εκάτερον. Το ότι η ψηφιακή τηλεόραση και το analog switch-off είναι κάτι καλό δεν αναιρεί το μονοπώλιο της Digea.

 

Βασικά στην Ελλάδα οι μεγαλοαπατεώνες δεν παρανομούν, έχουν ήδη το νόμο κομμένο και ραμένο στα μέτρα τους. Για παράδειγμα βλέπε τον στημμένο διαγωνισμό που έσπρωξε την Digital Union εκτος ώστε να μπορεί η Digea να γδύσει τα περιφερειακά κανάλια με το κοστολόγιο της.

 

Αν θες να ψάξεις το θέμα "παρανομία Digea", ψάξε πόσο χρεώνει το κάθε περιφερειακό κανάλι για να του μεταφέρει το σήμα, και πόσο της κοστίζει να το μεταφέρει στο bitrate που το μεταφέρει. Νόμος περι αισχοκέρδειας δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το οτι ευνοηθηκε η Digea και απεκτησε μονοπωλιο στην παροχη ψηφιακου περιεχουμενου (μεχρι και η ΝΕΡΙΤ πληρωνει προς το παρον σε αυτην για ενοικιαση συχνοτητων) και αλλο το να λεμε οτι ειναι παρανομη. Ειναι η γνωστη συζητηση περι νομιμου και ηθικου.

 

Νομικα, η Digea ειναι επισημα αδειοδοτημενος φορεας για ψηφιακη εκπομπη. Και για να γινει η ψηφιακη μεταβαση, πρεπει να κλεισουν οι αναλογικες εκπομπες, που ο καθενας εβαζε εναν πομπο και "βαραγε" οπου και οπως ηθελε.

 

Ανηθικη και αισχροκερδης* ενδεχομενως, παρανομη οχι.

 

* Η αισχροκερδεια, συμφωνα με τον Ελληνικο ποινικο κωδικα ειναι πλημμελημα και απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχει αξιοποινο αν ο θιγομενος συναινεσει. Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι πιο σχετικοι περι νομικων του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που στο λέω φίλε αλλά στη Βρετανία εκπέμπουν αναλογικά και μάλιστα έχω επικοινωνήσει με άτομα από τα κεντρικά του BBC (λόγω δουλειάς) και μου ανέφεραν ότι είναι παράνομο αυτό που γίνεται στη Ελλάδα με τη Digea. Όχι είναι παράνομο να καταργείς το αναλογικό σήμα. Προφανώς κάποιο άτομο από μέσα είσαι, αλλά εγώ θα σε ρωτήσω αυτό: Γιατί ζήτησαν από μικρομεσαία κανάλια να φιλτράρουν το πρόγραμμα τους και αν δεν το έκαναν θα τους έκοβα το πρόγραμμα; Ξέρεις που αναφέρομαι. Μάλιστα, αυτό με τη Digea μου το έχει αναφέρει και πρώην στέλεχος τεράστιας εταιρείας επικοινωνιών, η οποία μεσουρανεί στην Ελλάδα. Λες όλοι εκείνοι να μη ξέρουν τι λένε και να γνωρίζεις εσύ από το Wikipedia που αναφέρει την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ως Βυζάντιο; 

 

Μόνο που μοστράρεις τη Wikipedia καταλαβαίνω πόσο καλά γνωρίζεις κάποια πράγματα. Κοίταξε, εγώ αυτά που λέω δεν τα τρολάρω και αν θες τα λέω και με ονοματεπώνυμο. Γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει με το αναλογικό σήμα και πόσο παράνομη είναι η Digea. 

 

Επίσης και στη Γαλλία για παράδειγμα κάθε περιοχή εκπέμπει και αναλογικό σήμα και δε το βγάζω από το μυαλό όπως θες να πιστεύεις αλλά έχω φίλους εκεί (Γάλλους όχι Έλληνες).

Το να έχεις μαυρα μεσάνυχτα απο τεχνολογία ειναι δικαίωμα σου.  Το να είσαι συνομωμοσυολογος και να βλεπεις παντου συνωμοσιες,  επίσης δικο σου θεμα / πρόβλημα. 

 Το να γραφεις παραμυθια ομως οτι Αγγλιες Γαλλίες Γερμανίες βλέπουν ακομα ΚΑΙ αναλογικα,  και μαλιστα έχεις και πληροφορίες απο φιλους σου που μενουν εκει,  πραγματικα με ξεπερνάει.. 

Μονο ως εξαιρεση που επιβεβαίωνει τον κανονα θα βρεις πουθενα σε σοβαρη, και οχι μονο,  χωρα να εκπέμπει και αναλογικα. 

Και εγω εχω φιλους σε αυτες τις χωρες,  και σχεδον δε θυμουνται τι ειναι η αναλογικη μετάδοση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...