Προς το περιεχόμενο

Το 1/3 των καταναλωτών σε 5 χρόνια θα έχει ένα έξυπνο ψυγείο στο σπίτι του


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγω την σκεψη μου.

Ολες οι εξυπνες συσκευες θελουν και την αντιστοιχη εξυπνη υποδομη.

Και δεν μιλαω μονο για το ιντερνετ ή apps.

 

Θελει εξυπνα προιοντα, εξυπνα καταστηματα, εξυπνα logistics κλπ.

 

Βλεπετε αυτα να ερχονται συντομα στην Ελλαδα? (ή και στην Ευρωπη εδω πόυ τα λεμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα σίγουρα ειδικά για την ελλάδα,γιατί ο έλληνας άλλη σκοτούρα δεν είχε απο το αν θα είναι smart το ψυγείο του η όχι :P

πάντως μια καλή χρήση θα που θα είχε θα είναι όταν κάποιος τρώει κάτι να τον παίρνει φωτό να ξέρεις ποιος σου έφαγε το φαί και να του πεις εδώ σε έχω με το ψυγείο-ρουφιάνο :P

Πολύ σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν μπορώ να το παίρνω μαζί μου στην καφετερία για να πουλάω μούρη με αφήνει αδιάφορο.....

 

Πέρα από την πλάκα δεν μπορώ να φανταστώ την χρησιμότητα του έξυπνου ψυγείου. Σίγουρα είναι τεχνολογική εξέλιξη αλλά πάντα το γέμισμα του είναι ανάλογο με την τσέπη μου. 

φαντάσου να μην έχεις μια για τον υπόλοιπο μηνά και ξαφνικά να σου χτυπήσει την πόρτα το delivery του ΑΒ γιατί έκανε αυτόματη παραγγελιά οτι σου έλειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν μπορώ να το παίρνω μαζί μου στην καφετερία για να πουλάω μούρη με αφήνει αδιάφορο.....

 

Πέρα από την πλάκα δεν μπορώ να φανταστώ την χρησιμότητα του έξυπνου ψυγείου. Σίγουρα είναι τεχνολογική εξέλιξη αλλά πάντα το γέμισμα του είναι ανάλογο με την τσέπη μου. 

φαντάσου να μην έχεις μια για τον υπόλοιπο μηνά και ξαφνικά να σου χτυπήσει την πόρτα το delivery του ΑΒ γιατί έκανε αυτόματη παραγγελιά οτι σου έλειπε.

Σοβαρα τωρα, αυτο ειναι το προβλημα? Αντε να στο λυσω

Αφενος το εξυπνο ψυγειο δεν εχει βγει με target group τον ανεργο που τρωει ενα κομματι ψωμι και ελιες θρουμπες. Ειναι σα να λεμε τι να το κανω το ιδιωτικο jet αφου δεν εχω λεφτα ουτε κηροζινη να του βαλω. Ε ναι ρε φιλε, γιατι εσενα εχουν για target group  και σε πειραξε. Κατα δευτερον, εξυπνο ψυγειο ειναι, εσυ ρυθμιζεις τι και ποτε θα αγοραζει. Αν το εχεις βαλει μολις τελειωσει η φετα να σου παραγγελνει αλλη, σημαινει οτι εχεις λεφτα για να πληρωσεις (που κατα πασα πιθανοτατα θα γινεται μεσω τραπεζης). 

 

Τωρα για την χρησιμοτητα, τι να σου πω, και γω δεν μπορω να καταλαβω τι χρησιμοτητα του αυτοκινητου και των συγκοινωνιων γενικοτερα. Κια τα αλογα μια χαρα δουλεια κανανε. Η το internet, αλλη μανουρα απο εκει. Μια χαρα δεν ηταν οι εφημεριδες? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο την αλλη να προσθεσω οτι εξυπνος θερμοστατης εχει μια χαρα νοημα και ειναι χρησιμος. Δεν εχω, αλλα δεν θα με χαλουσε οταν επεστρεφα σπιτι απο την δουλεια να το εβρισκα ζεστο και να μην επρεπε να περιμενω μια ωρα...

Ο δικός μου θερμοστάτης το κάνει αυτό χωρίς να είναι στο internet. Έχει μια καινοτόμο τεχνολογία που λέγεται timer!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δέκα χρόνια: Πριν γυρίσω σπίτι μετά από μια κουραστική μέρα.. δίνω φωνητική εντολή μέσω smartwatch στο θερμοστάτη να ανεβάσει τη θερμοκρασία, στο θερμοσίφωνο να ζεστάνει νερό, στο φούρνο να ψήσει το φαγητό που είχα αφήσει το πρωί και αφού ξεδιπλώσω/ξετυλίξω το 12ινστο Galaxy S 15 τσεκάρω μία και το ψυγείο για να στείλω online παραγγελία η οποία με περιμένει έτοιμη για παραλαβή στο supermarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακόμα πιο εξελιγμενη έκδοση του παραπάνω: ένα πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης που έχει μάθει τις συνήθειές μου κάνει όλα τα προαναναφερθέντα χωρίς καν να με ρωτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι extra θα ήθελε κάποιος από ένα ψυγείο, δεν το καταλαβαίνω. Δουλειά του δεν είναι να συντηρεί το μαμ, Ε ΤΙ EXTRA ΝΑ ΘΕΣ ΑΠΌ ΈΝΑ ΨΥΓΕΊΟ ΤΌΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι extra θα ήθελε κάποιος από ένα ψυγείο, δεν το καταλαβαίνω. Δουλειά του δεν είναι να συντηρεί το μαμ, Ε ΤΙ EXTRA ΝΑ ΘΕΣ ΑΠΌ ΈΝΑ ΨΥΓΕΊΟ ΤΌΤΕ!

Εσύ και εγώ τίποτα, οι διαφημιστές όμως πολλά. Αν μπορέσουν να βρουν τον τρόπο να σου εκπέμπουν και τηλεπαθητικά τις σαχλαμαροσαπιοδιαφημίσεις τους να'σαι σίγουρος δεν θα διστάσουν ένα δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα σε 5 χρονια το προβλημα θα ειναι τι εχει μεσα το ψυγειο, κι οχι αν ειναι εξυπνο.

 

Σιγουράκι αλλά δεν καθορίζεται η τεχνολογική εξέλιξη από το τι συμβαίνει στην Ελλάδα ή αλλού.

 

Εγώ το βλέπω το πράγμα ως εξής: Τα ψυγεία δύσκολα χαλάνε. Οκ μέχρι εδώ. Αν κάποιος θελήσει να αγοράσει ψυγείο σε 5 ή 10 χρόνια γιατί να μην επιλέξει ένα ψυγείο που συνδέεται στο ίντερνετ αν υποθέσουμε οτι τα ΄΄εξυπνα΄΄ ψυγεία γίνουν mainstream και δεν διαφέρουν σε τιμές από αυτά που βρίσκεις τώρα; Δεν χρειάζεται να αντικαταστήσει κάποιος το παλιό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...