Προς το περιεχόμενο

Οι έφηβοι συνεχίζουν να εγκαταλείπουν το Facebook


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και την τηλεόραση άμα το πάρουμε έτσι, την κλείνεις ή αλλάζεις κανάλι. Μίλησα γενικά ότι έγινε πολύ trash, και όχι για το δικό σου προφίλ. Εσύ αναφέρεις πως μπορεί κάποιος να μην τρώει στη μάπα το trash, είναι γνωστοί και απλοί οι τρόποι. Τα ''σκουπίδια'' όμως είναι εκεί και συνεχώς αυξάνονται, αυτό είπα...

 

To περιεχομενο το παραγει μια κοινωνια ανθρωπων . Η κοινωνια γυρω μας. Ε το θεμα ειναι οτι οταν το επιπεδο του περισσοτερου κοσμου ειναι τελειως χαμηλο λογικο και αναμενομενο ειναι να ειναι σκουπιδια και αυτα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ

 

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με καταλληλο φιλτραρισμα και με καταλληλη χρηση το FB ειναι ενα εργαλειο αλλιως αστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 χρόνια από σημερα:

Ρε συ, θυμάσαι το facebook?

 

M' αρέσουν τέτοια quotes. Το 2011 πάλι κάποιος έγραφε οτι το 2015 δεν θα υπάρχει facebook. Σε 10 χρόνια μπορεί να υπάρχει το lifebook και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και καλύτερα. Τελικά το ζήτημα είναι το όνομα ή οτι έπιασε για κάποιο συγκεκριμένο λόγο καλύπτοντας μια ανάγκη που προϋπήρχε;

 

Το Facebook θα επιβιώσει μόνο και μόνο επειδή προσαρμόζεται. Όταν πρωτοξεκίνησε ήταν αρκετά διαφορετικό (πολλοί θα θυμούνται το μακρύ... wall γεμάτο applications) και το πως ήταν οι ομάδες του σε σύγκριση με το σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα πως κοινωνικά δίκτυα όπως το snapchat ή το instagram έχουν "ανέβει" πολύ τελευταία όσον αφορά τους νέους και εφήβους. Είναι απίστευτα friendly και ευχάριστα στον χρήστη και ειδικά το instagram έχει προσθέσει πολλές λειτουργίες προς διευκόλυνση των χρηστών του, έτσι έχει αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερο κοινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα λέτε αλλά η αλήθεια είναι οτι τo fb είναι trash επειδή ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας είναι trash. Οποιοδήποτε κοινωνικό δίκτυο γίνει τόσο διάσημο όσο το fb κι'αυτο το ίδιο trash θα γίνει αργά ή γρήγορα.

 

Πάντως και το  fb φταίει σίγουρα. Δεν μ'αρέσει καθόλου η πολιτική του σαν εταιρία, και το θέμα privacy δεν το ανοίγω καν....

 

Μόνο για κάποια γκρουπ αξίζει και το τσατ. τπτ αλλο! Εκτος και αν θες να διαφημίσεις τον εαυτό σου/επιχείρησή σου και έχεις followers

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρατησα εδω και 1,5 χρονο και δεν μου λειπει καθολου!

 

Κι εγώ προσπαθώ να το κόψω αφού με σπρώχνει και μακριά σβήνοντάς μου το profile μου και ζητώντας ταυτότητες και άλλα τέτοια ωραία, αλλά δεν με αφήνουν οι άλλοι διότι δεν δέχονται να χρησιμοποιήσουν άλλες υπηρεσίες chat που στην τελική είναι και πολύ καλύτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν αφήνει και καταργεί προφιλ γιατί θέλει να γίνουν σελίδες και να θέτει ηλίθιες διαφημίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To περιεχομενο το παραγει μια κοινωνια ανθρωπων . Η κοινωνια γυρω μας. Ε το θεμα ειναι οτι οταν το επιπεδο του περισσοτερου κοσμου ειναι τελειως χαμηλο λογικο και αναμενομενο ειναι να ειναι σκουπιδια και αυτα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ

 

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με καταλληλο φιλτραρισμα και με καταλληλη χρηση το FB ειναι ενα εργαλειο αλλιως αστα...

 

Πλέον συμφωνούμε, λέγαμε το ίδιο πράγμα από διαφορετική σκοπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα λέτε αλλά η αλήθεια είναι οτι τo fb είναι trash επειδή ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας είναι trash. Οποιοδήποτε κοινωνικό δίκτυο γίνει τόσο διάσημο όσο το fb κι'αυτο το ίδιο trash θα γίνει αργά ή γρήγορα.

 

Πάντως και το  fb φταίει σίγουρα. Δεν μ'αρέσει καθόλου η πολιτική του σαν εταιρία, και το θέμα privacy δεν το ανοίγω καν....

 

Μόνο για κάποια γκρουπ αξίζει και το τσατ. τπτ αλλο! Εκτος και αν θες να διαφημίσεις τον εαυτό σου/επιχείρησή σου και έχεις followers

 

Γιατί είναι trash; Το ότι κάποιοι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούνε ή εκμεταλλεύονται τη ''δημοτικότητά'' του δε σημαίνει ότι είναι trash. Πέραν του ότι σε κρατάει σε επαφή με τους γνωστούς σου είναι και μια πηγή ενημέρωσης. Πόσες ειδήσεις έχω διαβάσει από κει μέσα από λινκ που αναρτούν φίλοι που πιθανότατα μόνος μου να μην έβρισκα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το ότι υπάρχουν τα τσόλια που ανεβάζουν τον κ@λο τους για να μαζέψουν like και γράφοντας φιλοσοφικές μ.....ες όπως και οι κάγκουρες που βάζουν φωτό από τη μεριά του τατουάζ δεν κάνει το fb σκουπίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fb έχει μετατρεψει την διαταραχή του ναρκισσισμού σε καθημερινότητα......ο καθένας νομίζει ότι έχει σημασία η ανούσια ζωή του για όλους...

Λες και αν δεν δούμε την φωτογραφία του ή τις χαζομάρες τους ο ήλιος την επόμενη μέρα δεν θα ξαναβγεί...

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fb έχει μετατρεψει την διαταραχή του ναρκισσισμού σε καθημερινότητα......ο καθένας νομίζει ότι έχει σημασία η ανούσια ζωή του για όλους... Λες και αν δεν δούμε την φωτογραφία του ή τις χαζομάρες τους ο ήλιος την επόμενη μέρα δεν θα ξαναβγεί...

Πολύ σωστό κατά τη γνώμη μου.

Επίσης, τώρα που φεύγουν ομαδικά από τη στάνη του Facebook, σίγουρα κάποιος άλλος βοσκός έχει αρχίσει να τους μαζεύει στο μαντρί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις ομορφες γυναικες να ποσταρουν φωτογραφιες για να μαζευουν ikes και απο κατω σχολια του τυπου"Εισαι θεα"!,Πανεμορφη,κουκλα κλπ.Ναι,μεγαλε,το ξερει η κοπελα.Ενταξει κοπελια,τωρα επιβεβαιωθηκες.Beauty confirmed.Με συγχωρεις που δεν θα σου πατησω like και δεν θα σου γραψω σχολιο.Εξω γιατι εισαι ξυνομουρα?

 

Και γενικα 1 αρκετα μεγαλο ποσοστο χρηστων αναζητα την επιβεβαιωση.Εχεις πχ 300 friends,ειναι online οι 30 και απο αυτους οι 20 εχουν βγει "εκτος συνδεσης" για να μην φαινονται οτι ειναι μεσα και δεν μιλουν αλλα στελνουν κατι ακυρα  game invites..Και απο τους αλλους 10 που ειναι μεσα μιλας με τους 2.

 

Δεν παιζω games στο FB και εχω απενεργοποιημενη την πλατφορμα εφαρμογων.Ουτε εχω γραψει το ονοματεπωνυμο μου και την διευθυνση μου στο προφιλ η αλλα προσωπικα στοιχεια.

 

 

Καλα αυτο που ποσταρουν καθε λιγες ωρες που ηπιαν καφε,που ηταν προχθες,που βρισκονται τωρα ειναι αηδια.Βλεπω την αλλη να ποσταρει φωτο απο νησι στην παραλια και την μεθεπομενη ημερα σε αλλο νησι.Η καθε 2-3 ημερες και σε αλλο club φωτογραφιες duckface με τις φιλες τις.Κριση σου λεει μετα.Λεφτα υπαρχουν λεω εγω.

 

Η βλεπεις τους "σφιχτες" να επιδεικνυουν το σωμα τους.Μεγαλε μπραβο σου αλλα εσυ δεν γυμναζεσαι για να να εχεις καποια οφελη υγειας κλπ,ισως πιο πολυ για επιδειξη.

 

Φανταστειτε τι ξεκοκαλισμα πεφτει στα προφιλ.

 

Σιγουρα εχει καποιες χρησιμοτητες,οπως το να επικοινωνεις με καποιον που ειναι μακρια,Να διαφημισεις την δουλεια σου η την επιχειρηση σου,να ενημερωνεσαι απο sites που σε ενδιαφερουν κλπ.Τι ποσοστο ομως κανει αυτη την χρηση?

 

Πιστευω οτι το FB ειναι ετσι φτιαγμενο ωστε ο χρηστης να εθιζεται,ακομα και τα χρωματα παιζουν ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε και αυτο το γραφημα μια που ειναι σχετικο.

Δειχνει το ζωη καποιων online "αυτοκρατοριων" οπως το facebook, τον μεσο ορο και μια προβλεψη για το μελλον.

 

http://www.pinterest.com/pin/4292562114873299/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...