Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z3 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα εξάμηνο μετά την παρουσίαση του Xperia Z2, η Sony ανακοίνωσε τρεις νέες συσκευές που ανήκουν στη σειρά Xperia Z3, και όπως ήταν αναμενόμενο ανάμεσα σε αυτές βρισκόταν και ο αντικαταστάτης του. Ο Ιάπωνας κατασκευαστής παρουσίασε το Sony Xperia Z3 Compact, το Xperia Z3 Compact Tablet καθώς και το Xperia Z3, το οποίο αποτελεί και το κεντρικό θέμα της δοκιμής μας.

Δεν φέρνει κάτι το συνταρακτικά νέο που να δικαιολογεί την αναβάθμιση για τους κατόχους του Xperia Z2, της προηγούμενης ναυαρχίδας της εταιρείας (αμφιβάλλουμε εξάλλου ότι θα ήθελε κάτι τέτοιο η Sony, δεδομένου ότι συνεχίζει να πωλείται κανονικά), ωστόσο η αναβάθμιση θα λέγαμε ότι κατά μεγάλο ποσοστό δικαιολογείται για τους χρήστες του Xperia Z1 ή του Xperia Z (ακόμα περισσότερο).

 

To Xperia Z3 πάντως έχει βελτιωθεί σε ορισμένους τομείς (π.χ διαθέτει ισχυρότερο επεξεργαστή), ενώ η κατασκευάστρια εταιρεία έχει κάνει προσπάθεια να διευθετήσει ορισμένα ζητήματα που είχαμε επισημάνει στην προηγούμενη ναυαρχίδα της, μεταξύ των οποίων είναι η φωτεινότητα της οθόνης ή η εργονομία (είναι κομψότερο και “κάθεται” καλύτερα στο χέρι).

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Sony Xperia Z3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ βρίσκω την στρατηγική της λογική. Η κυκλοφορία καινούργιας συσκευής τόσο συχνά εξασφαλίζει ότι η ναυαρχίδα της θα διαθέτει πάντα τα κορυφαία εξαρτήματα. Τώρα αν ο άλλος είναι κολλημένος και θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο, το πρόβλημα μάλλον είναι δικό του και όχι της Sony.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω την στρατηγική της λογική. Η κυκλοφορία καινούργιας συσκευής τόσο συχνά εξασφαλίζει ότι η ναυαρχίδα της θα διαθέτει πάντα τα κορυφαία εξαρτήματα. Τώρα αν ο άλλος είναι κολλημένος και θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο, το πρόβλημα μάλλον είναι δικό του και όχι της Sony.

Φιλε μου αυτο που λες ισχυει στο ελαχιστο διοτι ετσι ριχνει την μεταπωλητικη αξια της συσκευης. Προσωπικα εχω το Ζ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν προκειται ομως να δωσω 450-700 ευρω για να παρω το καινουριο ξεροντας οτι σε 1 χρονο το πολυ δεν θα μπορω να το πουλησω και να παρω το Ζ4 πχ διοτι θα εχουν βγει αλλα 2 μοντελα ριχνοτας την τιμη του δικου μου στα Ταρταρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες κινητό γύρω στα 300 όμως η sony έχει και θα έχει καλά πράγματα αν συνεχίσει το ίδιο βιολί , οκ δεν πας να πάρεις τώρα Ζ3 πάρε Ζ2 και στη συνέχεια μην πάρεις Ζ4 πάρε Ζ3

 

αυτά με τις μεταπωλητικές αξίες και τις απαξιώσεις είναι για τους αγοραστές της apple, αν κάποιος θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο ανά πάσα στιγμή στο κάτω κάτω έτσι κι αλλιώς τα σκάει χοντρά και χάνει πολλά χρήματα και μετά προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του και τους γύρω του ότι βγαίνει κερδισμένος από τη μεταπωλητική αξία.. βλακείες..

 

για κάποιον που θέλει να πάρει ένα τηλέφωνο με καλά χαρακτηριστικά, υποστήριξη και ποιότητα και να το κρατήσει για 2 χρόνια δίνοντας λογικά χρήματα, η sony έχει καλά πράγματα και βγάζοντας ναυαρχίδες ανά 6μηνο θα συνεχίσει να έχει 

 

πλέον που έχει και σχετικά καλή υποστήριξη σε όλη τη σειρά Ζ (μόνο η motorola έχει καλύτερη υποστήριξη και πρόσφατα η lg και πάλι μόνο για το g3), έχεις ακόμα ένα λόγο να μη σε νοιάζει τόσο το επόμενο μοντέλο με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά τη φορά 

Επεξ/σία από qsis
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το review αλλα θα περιμενα πιο συγκεκριμενα πραγματα και οχι γενικους χαρακτηρισμους..οπως οτι το κινητο δειχνει πιο φθηνο (επειδη του μειωσε το βαρος προφανως και δεν αισθανεσαι το μεταλο) οταν ειναι σαφως πιο ομορφο σε αισθηση και πιο κομψο απο τα Ζ1/Ζ2..και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης..ή τα καποια προβληματα στην καμερα...που αν συμπερανω απο τα μειονεκτηματα στο τελος ειναι το οτι κλεινει σε εγγραφη 4Κ....κατι που ισχυει σε ολες τις συσκευες που εχουν αυτη τη δυνατοτητα, ποσο μαλλον σε ενα κινητο με τοση μονωση..Εγω εψαχνα να καταλαβω τοση ωρα τι προβλημα εχει στην καμερα, ουτε για φλας αν ειναι καλο ή κατωτερο του ανταγωνισμου διαβασαμε, ουτε για το σκοταδι και ποσο θορυβο σηκωνει..

Θα προτιμουσα το αρθρο ναναι πιο ουσιαστικο και οχι να το χαρακτηριζει ως καλο ή κακο χωρις συγκεκριμενες αιτιες.

 

Τελος, κατα τη δικη μου γνωμη, το Ζ3 αυτη τη στιγμη ειναι το πιο ολοκληρωμενο κινητο που κυκλοφορει στην αγορα σε διαστασεις 5" (εννοω στην κατηγορια των 5") με μικρη διαφορα τιμης απο τα αλλα που αξιζει αν σκεφτουμε ποσο καλυτερο ειναι.. Μονο το G3 θεωρω πιο ανταγωνιστικο λογω της τιμης του, αν και οι 5,5" δεν ειναι τοσο πρακτικες για μενα, και ας ειναι στο ιδιο μεγεθος  σασι με τα υπολοιπα περιπου, το δαχτυλο πρεπει να φτασει ακομα πιο μακρυα, κατι που το καθιστα πιο δυσχρηστο

 

Aκομα δεν εχω καταλαβει πως περιμενει πωλησεις οταν ανα 6 μηνες βγαζει καινουργιο..

 

Φιλε μου πρωτη φορα ακουω καποιον να τον ενοχλει που μια εταιρεια βγαζει πιο συχνα προιοντα και ριχνει τις τιμες των προηγουμενων..Μονο αν εισαι ψυχαναγκαστικος και με το που βγει το καινουριο χανεις λεφτα, ειτε ειναι καθε χρονο ειτε καθε 5 μηνες! τωρα αν προτιμας να δινεις 700 καθε χρονο ή 500 καθε 6 μηνες, το ιδιο παραμενει.

Απο την αλλη, εσυ που εχεις Ζ, οπως προτεινει και ο φιλος, παρε Ζ2 χανοντας ελαχιστα λεφτα για το μεγεθος της αναβαθμισης και χτυπα Ζ3 οταν βγει Ζ4 που θα πεσει πολυ η τιμη του, ετσι με 150-200 ευρω το χρονο θα αλλαζεις κινητο και θα εισαι μονιμως με καινουριο και Up to date.. Αν δε θες παλι να παρεις τοσο συχνα, το Ζ3 το Πασχα θα ειναι στα 350 ευρω, το χτυπας φθηνα παλι, ενω οι αλλοι θα σου προσφερουν πανακριβες λυσεις ή τις παλιοτερες που ειναι πολυ κατωτερες του Ζ3..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου αυτο που λες ισχυει στο ελαχιστο διοτι ετσι ριχνει την μεταπωλητικη αξια της συσκευης. Προσωπικα εχω το Ζ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν προκειται ομως να δωσω 450-700 ευρω για να παρω το καινουριο ξεροντας οτι σε 1 χρονο το πολυ δεν θα μπορω να το πουλησω και να παρω το Ζ4 πχ διοτι θα εχουν βγει αλλα 2 μοντελα ριχνοτας την τιμη του δικου μου στα Ταρταρα.

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με την έννοια της "αξίας μεταπώλησης" σε σχεδόν κανένα αντικείμενο-πόσο μάλλον σε ένα τέτοιο εφήμερο καταναλωτικό αγαθό.

Αλλά ακόμη και αν δεχτώ την έννοια, τί σημασία έχει το μοντέλο μίας συσκευής; Τα χαρακτηριστικά δεν έχουν σημασία; Πχ. το Z2 είναι στην ίδια φουρνιά με το Galaxy S5 και είχαν κατά την κυκλοφορία τους μία Χ διαφορά τιμής. Όταν κάποιος βγει στη γύρα για μεταχειρισμένο σε έναν χρόνο από τώρα, θα δεχτεί να δώσει περισσότερα χρήματα από αυτήν την Χ διαφορά για να αγοράσει το S5, μόνο και μόνο επειδή έχουν κυκλοφορήσει λιγότερα νέα μοντέλα Galaxy μέσα σε αυτόν τον χρόνο; Ή θα πει στον πωλητή του Z2 "κοίτα φιλαράκι, θα σου δώσω €30 λιγότερα από αυτά που ζητάς, γιατί, ρε συ, η Sony έχει βγάλει άλλες 12 ναυαρχίδες στο ενδιάμεσο";

Ένα αντικείμενο αξίζει τόσο, όσο είνα διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής του. Για κάθε έναν που θα πληρώσει Χ χρήματα για κάποιο μεταχειρισμένο Z επειδή είναι εφήμερη ναυαρχίδα που ανανεώνεται κάθε 6 μήνες, θα βρεθούν αρκετοί περισσότεροι που θα πληρώσουν Χ+, για να αποκτήσουν ένα ποιοτικό τηλέφωνο.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το G3 θεωρω πιο ανταγωνιστικο λογω της τιμης του, αν και οι 5,5" δεν ειναι τοσο πρακτικες για μενα, και ας ειναι στο ιδιο μεγεθος  σασι με τα υπολοιπα περιπου, το δαχτυλο πρεπει να φτασει ακομα πιο μακρυα, κατι που το καθιστα πιο δυσχρηστο

 


 

 

Διορθώνεται εύκολα αυτό αφού υπάρχει επιλογή που ''μικραίνει'' την οθόνη για χειρισμό με το ένα χέρι. Κάποιος θεούλης στα φόρουμς έγραψε πως το G3 δεν έχει καλό VFM. Να ναι καλά το παλικάρι με έκανε και γέλασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το G3 θεωρω πιο ανταγωνιστικο λογω της τιμης του, αν και οι 5,5" δεν ειναι τοσο πρακτικες για μενα, και ας ειναι στο ιδιο μεγεθος  σασι με τα υπολοιπα περιπου, το δαχτυλο πρεπει να φτασει ακομα πιο μακρυα, κατι που το καθιστα πιο δυσχρηστο

 

 

 

Διορθώνεται εύκολα αυτό αφού υπάρχει επιλογή που ''μικραίνει'' την οθόνη για χειρισμό με το ένα χέρι. Κάποιος θεούλης στα φόρουμς έγραψε πως το G3 δεν έχει καλό VFM. Να ναι καλά το παλικάρι με έκανε και γέλασα

 

εννοεις για να γραφεις κειμενο ή γενικα ολο το κινητο μαζευει? δηλαδη τα εικονιδια μικραινουν και ερχονται στην ακρη?Αν ειναι το πρωτο, που το κανουν ολα τα κινητα,οχι μονο το G3, δε μου λεει κατι..αν ειναι το 2ο οκ, αν και το θεωρω παλι μη πρακτικο, το να εχεις την οθοναρα και να το μαζευεις στην ακρη τοτε τι μενει? ενα κινητο κουμουτσα μονο για ταινιες και ιντερνετ? Ειναι ομως καθαρα θεμα επιλογων, εγω θελω το κινητο να το βγαζω απο την τσεπη και να μην αγχωνομαι αν θα μου φυγει απο τα χερια οπως συμβαινει με ολα τα 5", ουτε ειμαι 2 μετρα να εχω παλαμη 30 ποντους.. εξαλλου με το Ζ3C κανω ακριβως ο,τι εκανα και με τα 5" που ειχα, δε με περιοριζει σε τιποτα. Ταινιες δεν βλεπω αλλα ως προς το ιντερνετ κτλ καμια διαφορα..

 

Μακρυά κι αγαπημένοι από Sony (mobile). 2 συσκευές, αμφότερες για τον τοίχο.

 

Μαλλον δε θα εχεις δοκιμασει απο Ζ1 και επειτα..εχεις δικιο να το λες για παλιοτερες ή καποιες low end Κτλ, ομως γενικα η σειρα Ζ ειναι καλη με τις 4 τελευταιες (Ζ2/Ζ1c/Z3/Z3c) να ειναι ο,τι καλυτερο στην αγορα για τα λεφτα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qsis και Voodoo δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε. Ίσα ίσα σε προσωπικό επίπεδο συμφωνώ απόλυτα. Τα όσα είπα έχουν να κάνουν καθαρά με την πλειοψηφία που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο και κοιτάνε πόσο παλιό είναι και πόσες συσκευές έχουν βγει μετά, ακόμα και αν έχει μέσα παπάδες.

 

Όλα αυτά είναι από προσωπική εμπειρία που έχω λάβει από άσχετα με το αντικείμενο άτομα γύρω μου.

Πραγματικά θα ήμουν αρκετά χαρούμενος να κάνω λάθος και να έχετε δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η πλειοψηφία δεν ξέρει καν τι έκδοση λειτουργικού έχει το κινητό του καθώς και τα λοιπά χαρακτηριστικά και απλά πάει μες στο μαγαζί και παίρνει το πρώτο κινητό που θα τους πασάρουν.

 

για μένα η sony είχε και έχει θέματα σίγουρα και στο android έως τώρα δεν την είχα πλησιάσει, ούτε είχα τη διάθεση (ενώ προ android εποχής αγόραζα κυρίως sony-ericsson, έχω δηλαδή την "ιστορία" μου με τη φίρμα από τα t29/t68/p910 έως το p1), όμως πλέον μου φαίνεται ότι κάνει βήματα προς τη σωστή κατέυθυνση για αυτό και επέστρεψα

 

οι συσκευές της είναι από τις πιο καλοφτιαγμένες σε επιλογές android, οι κάμερές της είναι πολύ καλές, οι μπαταρίες της είναι φοβερές , το hw που χρησιμοποιεί είναι γενικά καλό και γρήγορο (χωρίς ανούσιες υπερβολές -ακόμα- τύπου 1440p οθόνες χωρίς λόγο)  και το ui της από τα πιο "απλά" ελαφριά 

 

επίσης γουστάρω πολύ και την αδιαβροχοποίηση, στη πράξη είναι φοβερά εύχρηστο χαρακτηριστικό

 

 

δε βρήκα λοιπόν το λόγο ούτε συνεχίζω να τον βρίσκω να πάρω ξανά κορεάτικη πλαστικούρα μόνο και μόνο για να είναι το τελευταίο μοντέλο.

Επεξ/σία από qsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή αυτόν τον καιρό είμαι σε αναζήτηση κινητού νομίζω ότι τα Ζ2 και Ζ3 είναι ότι πιο ουσιαστικό κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά. Δεν λέω «καλύτερο» λέω «ουσιαστικό» γιατί είναι ακριβώς αυτό: είναι ακριβώς όσα χρειάζεται την παρούσα στιγμή ο απαιτητικότερος χρήστης, μαζί με κάποια σημαντικά έξτρα που χρειάζεται ο μέσος χρήστης.

 

Για παράδειγμα, κατά την άποψή μου, ακόμα και ο απαιτητικότερος χρήστης δεν χρειάζεται QHD οθόνη στις 5 ίντσες. Εγώ πάντως (που δίνω πολύ βάση στο ratio ίντσα/πίξελ στο pc gaming μου), στις 5 ίντσες δεν βλέπω σχεδόν καμία διαφορά από τα 1080p και πάνω. Πιο πολύ πυροτέχνημα είναι παρά οτιδήποτε άλλο. Ούτως ή άλλως εκεί που μου χρειάζονται πιο πολύ τα γραφικά στο κινητό, στο να streamάρω παιχνίδια από το πισί μου, έχω cap στα 1080p από το Gamestream, οπότε δεν μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά (για να μην αναφέρω καν ότι στο κινητό παίζω συνήθως στα 720p για να πιάνω τα 60 Hz). Επίσης, οι 4Κ ταινίες δεν είναι ακόμα στο φόρτε τους, οπότε που χρειάζεται ακριβώς η QHD ανάλυση στο κινητό; Στον browser και στα εικονίδια του OS;

 

Θυσιάζοντας λοιπόν την ανάλυση που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, η συσκευή κερδίζει σε αυτονομία και στο να μην τα φτύνει το SoC που του πέφτει βαριά τέτοια ανάλυση. Αν δε προσθέσουμε στα συν την ανοσία στο νερό και στη σκόνη, τότε μιλάμε ότι δίνει 300 ή 500 ευρώ που πιάνουν τόπο σε αντίθεση με άλλες πλαστικούρες. Σε αυτά τα συμπεράσματα έχω καταλήξει όσο το έχω ψάξει το θέμα τις τελευταίες μέρες.

 

Μια ερώτηση: Όταν λέτε «χειρισμός με το ένα χέρι» τι ακριβώς εννοείτε; Ως τώρα που είχα το Nexus 5 στις 5 ίντσες, μια χαρά το χειριζόμουν με το ένα χέρι, όταν χρειαζόταν: στις κλήσεις και στο navigator την ώρα της οδήγησης. Από εκεί και περά που αλλού απαιτείται να χρησιμοποιεί κάποιος το κινητό με το ένα χέρι; Το ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάποια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...