Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z3 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... «χειρισμός με το ένα χέρι»...

 

 

Πολύ σχετικο.

Το να κάθεται καλύτερα απ'το Z2 στην παλάμη ως συσκευη, δεκτό.

Απο κει και πέρα συνήθως αυτο που κάθεται στο χέρι μας είναι η θήκη του, και το σημαντικότερο δεν έχουμε όλοι ίδια χέρια.

 

Ακόμα και το Nexus 5 που το "νιώθεις καλα" εσύ, πιθανότατα σε μικροκαμωμένα χέρια μιας κοπέλας να θέλει οπωσδήποτε και τα 2 χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Ακόμα και το Nexus 5 που το "νιώθεις καλα" εσύ, πιθανότατα σε μικροκαμωμένα χέρια μιας κοπέλας να θέλει οπωσδήποτε και τα 2 χέρια.

 

Όχι, διαφωνώ.

 

Για να κουνήσεις το Maps ή για να απαντήσεις σε κλήση μπορείς να το κάνεις με το ένα χέρι, ακόμα και χόμπιτ να είσαι. Θέλει δύο χέρια για να απαντήσεις σε κλήση ή ακόμα και να πληκτρολογήσεις έναν αριθμό; Δε νομίζω.

 

Για τις άλλες χρήσεις διερρωτόμαι. Ποιές είναι οι υπόλοιπες χρήσεις που χρειάζονται ένα χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε gsis περιπου οπως τα λες ειναι, για την ακριβεια απο το Ζ1 και μετα εχει κανει καλη προσπαθεια και με το Ζ2, Ζ3 και τα αντιστοιχα μικρα τους δινει απο τις καλυτερες επιλογες, ακριβως οπως τα περιγραφει ο Malthador..

Τελος ειναι ο μονη που δινει μικρο κινητο με specs μεγαλου και πρεπει να το εκτιμησουμε..

ΟΣο για τον χειρισμο με το ενα χερι, ολες οι λειτουργιες θες να μπορεις να τις κανεις με το ενα χερι, πχ αλλαγη ρυθμισεων στον chrome Κτλ κτλ που ειναι καποια κουμπια πανω αριστερα..Εγω με το Ζ3c εχω σωθει πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άλλη χρήση μπορει να'ναι και μια λήψη φωτο.

Δεν κατάλαβες το συλλογισμο μου αλλα ας είναι.

 

Μια χαρά κατάλαβα το συλλογισμό σου. Απλά τον θεωρώ αβάσιμο.

 

Αυτά τα οποία χρειάζεται να γίνονται με το ένα χέρι, από την εμπειρία μου, μπορούν να γίνουν με το ένα χέρι σε μία συσκευή των 5 ιντσών, όσο μικρά χέρια και να έχει το άτομο (εκτός κι αν μιλάμε για νήπιο). Και αυτό γιατί στις χρήσεις που έχω παρατηρήσει εγώ ότι χρειάζεται το ένα χέρι, οι ανάλογες apps είναι φτιαγμένες με τέτοιον τρόπο ώστε να μπορούν να δουλέψουν με το ένα χέρι. Π.χ. στις φωτογραφίες που λες, το πλήκτρο της λήψης βρίσκεται κάτω κάτω στην οθόνη. Άρα μπορεί να γίνει με το ένα χέρι.

 

Γι' αυτό ρώτησα για άλλες χρήσεις που χρησιμοποιεί κάποιος δύο χέρια, ενώ θα ήθελε να χρησιμοποιεί ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον (απο το Ζ2 και μετά) που έβαλε IPS και κατάργησε την άθλια ζελατίνα στην οθόνη ( την οποία εγώ έχω αφαιρέσει) και έχει σχετικά αξιοπρεπή στερεό ηχεία παρά την αδιαβροχοποίηση δεν έχεις κάτι να προσάψεις στη σειρά Ζ της Sony , πέρα απο τα bezel και το βάρος ( το οποίο βάρος είναι δικαιολογημένο λόγω υλικών)

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον (απο το Ζ2 και μετά) που έβαλε IPS και κατάργησε την άθλια ζελατίνα στην οθόνη ( την οποία εγώ έχω αφαιρέσει) και έχει σχετικά αξιοπρεπή στερεό ηχεία παρά την αδιαβροχοποίηση δεν έχεις κάτι να προσάψεις στη σειρά Ζ της Sony , πέρα απο τα bezel και το βάρος ( το οποίο βάρος είναι δικαιολογημένο λόγω υλικών)

την μπαρα ειδοποιησεων πως την κατεβαζεις με το ενα χερι? και πως επιλεγεις ολα τα εικονιδια που μπορει να εχεις ως συντομεσευσεις μεσα?

Αν δεν κατεβασεις το κινητο χαμηλα στην παλαμη να κινδυνευει να φυγει δεν φτανεις καν τη μπαρα,ποσο μαλλον να χτυπησεις εικονιδια..

Μην προσπαθεις να μας πεισεις για κατι που ολοι διαπιστωσαμε εχοντας 5" και ανω τηλεφωνα..οτι δηλαδη ειναι αρκετα δυσχρηστα για χειρισμο με το 1 χερι, και δεν εννοουμε για ο,τι φτανει το δαχτυλο, εννοουμε για ολες τις λειτουργιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέγεθος ισχύει για όλες τις ναυαρχίδες, δεν καταλαβαίνω το νόημα του post σου

 

ίσα ίσα όπως ήδη είπαν μερικοί η συγκεκριμένη εταιρεία σου δίνει επιλογές με μικρότερες διαστάσεις και ίδιο ακριβώς hw με τα μεγάλα μοντέλα, δε βλέπω πού είναι το πρόβλημα

 

εγώ πάντως το χρησιμοποιώ με το ένα χέρι, δε λέω ότι όλα είναι ρόδινα και τέλεια, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέγεθος ισχύει για όλες τις ναυαρχίδες, δεν καταλαβαίνω το νόημα του post σου

 

ίσα ίσα όπως ήδη είπαν μερικοί η συγκεκριμένη εταιρεία σου δίνει επιλογές με μικρότερες διαστάσεις και ίδιο ακριβώς hw με τα μεγάλα μοντέλα, δε βλέπω πού είναι το πρόβλημα

 

εγώ πάντως το χρησιμοποιώ με το ένα χέρι, δε λέω ότι όλα είναι ρόδινα και τέλεια, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω θέμα 

 

εγω ειπα οτι σου δινει επιλογες σε αλλες διαστασεις με ιδια specs, απλα λεω οτι σε διαστασεις οθονης Ζ2,Ζ3,S5,M8, G3 δεν μπορεις να χειριστεις το κινητο με το ενα χερι, δε νομιζω οτι χρειαζεται περισσοτερο αναλυση, προφανως πολλες λειτουργιες μπορεις να τις κανεις με το ενα χερι, αλλιως δε θα τα αγοραζε κανεις, ομως υπαρχουν και πολλες λειτουργιες που δεν βολευει και ειτε θες 2 χερια ειτε να το κατεβασεις χαμηλα στην παλαμη σου μην κρατωντας το απο το κατω μερος οπου κινδυνευει να σου πεσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μονο το G3 θεωρω πιο ανταγωνιστικο λογω της τιμης του, αν και οι 5,5" δεν ειναι τοσο πρακτικες για μενα, και ας ειναι στο ιδιο μεγεθος  σασι με τα υπολοιπα περιπου, το δαχτυλο πρεπει να φτασει ακομα πιο μακρυα, κατι που το καθιστα πιο δυσχρηστο

 

 

 

 

 

Διορθώνεται εύκολα αυτό αφού υπάρχει επιλογή που ''μικραίνει'' την οθόνη για χειρισμό με το ένα χέρι. Κάποιος θεούλης στα φόρουμς έγραψε πως το G3 δεν έχει καλό VFM. Να ναι καλά το παλικάρι με έκανε και γέλασα

Ο Θεούλης-παλικάρι αυτοπροσώπως: Πσσσσςς και γαμω τις μπηχτές μπρο μου κοντοδάκτυλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα από κοντά και αυτό, το δουλεψα και σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το review, το οποίο βρίσκω αρκετά ακριβές και πιάνει αρκετές λεπτομέρειες που κάποιος μπορεί να μη προσέξει αμέσως.

 

Θα σταθώ και στο σημείο με τα υπερκορεσμένα χρώματα τα οποία προσωπικά τα βρήκα χάλια σε σχέση με το z2 που διατηρεί περισσότερο ρεαλισμό, αλλά ακόμα και το z1 μου που έχει τη βλαμμένη tft οθόνη με τις κακές γωνίες θέασης, την οποία τουλάχιστον όταν κοιτάς από μπροστά δε σου δείχνει άλλα αντί άλλων.

 

Βαρέθηκα να παίξω με τις ρυθμίσεις να δω κατά πόσο μπορεί να στρώσει το συγκεκριμένο θέμα, απλά ελπίζω να μη συνεχίσουν τη "κορεατική" αυτή συνήθεια των ο,τι να ναι χρωμάτων και στο z4.

 

Μετά απο αυτό z2 δαγκωτο ασυζητητί.

Βέβαια το z3 έχει υπερφυσική αυτονομία, αλλά και το 2 είναι σαφώς πάνω απο το μέσο όρο και πολύ φθηνότερο

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα από κοντά και αυτό, το δουλεψα και σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το review, το οποίο βρίσκω αρκετά ακριβές και πιάνει αρκετές λεπτομέρειες που κάποιος μπορεί να μη προσέξει αμέσως.<br><br> Θα σταθώ και στο σημείο με τα υπερκορεσμένα χρώματα τα οποία προσωπικά τα βρήκα χάλια σε σχέση με το z2 που διατηρεί περισσότερο ρεαλισμό, αλλά ακόμα και το z1 μου που έχει τη βλαμμένη tft οθόνη με τις κακές γωνίες θέασης, την οποία τουλάχιστον όταν κοιτάς από μπροστά δε σου δείχνει άλλα αντί άλλων.<br><br> Βαρέθηκα να παίξω με τις ρυθμίσεις να δω κατά πόσο μπορεί να στρώσει το συγκεκριμένο θέμα, απλά ελπίζω να μη συνεχίσουν τη "κορεατική" αυτή συνήθεια των ο,τι να ναι χρωμάτων και στο z4.<br><br> Μετά απο αυτό z2 δαγκωτο ασυζητητί.<br> Βέβαια το z3 έχει υπερφυσική αυτονομία, αλλά και το 2 είναι σαφώς πάνω απο το μέσο όρο και πολύ φθηνότερο

Ισχύει αυτό που λες για υπέρ κορεσμένα χρωματα για lcd panel αλλα προσωπικά το προτιμώ και ετςι διότι το z3 σου παρέχει ένα 30-40% υψηλότερη φωτεινότητα πράγμα εξαιρετικό για μια ηλιόλουστη χώρα.

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Smartphone-Review.127641.0.html

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z2-Smartphone-Review.116956.0.html

 

Ήταν ένας τομέας αυτό της φωτεινότητας όπου μαζί με το κάπως άβολο κράτημα στο χέρι του z2 με έκαναν να αναβάθμισω στο z3 το οποίο το θεωρώ το πληρέστερο και ποιοτικότερο κινητό που εχω πιάσει/δουλέψει ever.

Εμένα η Sony με κέρδισε ολοκληρωτικά διότι με το z3 μου προσφέρει σε ύψιστο βαθμό αυτό που ήθελα απο ένα smartphone.

Τρομερή αυτονομια(2 γεμάτες ημέρες),τρομερή οθονη,τρομερή ποιότητα καταςκευης και ντιζάιν,εξαιρετικά βολικό στο χέρι και η υλοποιηςη λογισμικού ειναι άψογη με τρομερή σταθερότητα και ομαλότητα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα από κοντά και αυτό, το δουλεψα και σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το review, το οποίο βρίσκω αρκετά ακριβές και πιάνει αρκετές λεπτομέρειες που κάποιος μπορεί να μη προσέξει αμέσως.

 

Θα σταθώ και στο σημείο με τα υπερκορεσμένα χρώματα τα οποία προσωπικά τα βρήκα χάλια σε σχέση με το z2 που διατηρεί περισσότερο ρεαλισμό, αλλά ακόμα και το z1 μου που έχει τη βλαμμένη tft οθόνη με τις κακές γωνίες θέασης, την οποία τουλάχιστον όταν κοιτάς από μπροστά δε σου δείχνει άλλα αντί άλλων.

 

Βαρέθηκα να παίξω με τις ρυθμίσεις να δω κατά πόσο μπορεί να στρώσει το συγκεκριμένο θέμα, απλά ελπίζω να μη συνεχίσουν τη "κορεατική" αυτή συνήθεια των ο,τι να ναι χρωμάτων και στο z4.

 

Μετά απο αυτό z2 δαγκωτο ασυζητητί.

Βέβαια το z3 έχει υπερφυσική αυτονομία, αλλά και το 2 είναι σαφώς πάνω απο το μέσο όρο και πολύ φθηνότερο

εκτός από υπερφυσική αυτονομία το Ζ3 έχει και φωτεινότητα στην οθόνη με ζωντανά χρώματα 

Επεξ/σία από sokolatitsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει και τα z1,z2 έχουν μια χαρά φωτεινότητα σε ήλιο

 

τουλάχιστον εμένα που αμέσως πριν είχα amoled μου φαίνονται παραπάνω από ικανοποιητικά και τέρμα καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...