Προς το περιεχόμενο

Samsung SE790C. Νέo "curved" monitor Ultra WQHD στις 34 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^οι επαγγελματίες βασικά χρησιμοποιούν s-pva με ρυθμιστή ομοιογένειας αλλιώς απλά δεν έχει σημασία τι χρησιμοποιούν

για αυτό ρώτησα τι va θα είναι αλλά φυσικά το πολύ να είναι mva και αν

αλλά δεν νομίζω ότι είναι ούτε τόσο ακριβή ούτε τέτοιων χαραχτηριστικών για να απευθύνεται σε επαγγελματίες

απλά απευθύνεται σε πιο φραγκάτους χρήστες που ψάχνουν va για τα μαύρα του

αν σκεφτείς πόσοι αγοράζουν apple thunderbolt νομίζω ότι για περισσότερες ίντσες μπορεί να έδιναν περισσότερα χρήματα

 

btw sry ρε παιδιά αλλά 34 ίντσες wide + hi rez οθόνη πόσο θέλετε να κάνει ρε παιδιά και σας φαίνονται πολλά τα 1100?

παλαιότερα ήθελες στεγαστικό για να πάρεις τέτοιες (αντίστοιχες έστω) οθόνες

H Samsung δεν βγάζει mva νομίζω, μόνο S-PVA. Και τα καλά IPS (όχι τα e-conomy με ότι όνομα τα καμουφλάρουν) νομίζω υπερισχύουν για επαγγελματική χρήση λόγω καλύτερου color accuracy, ελάχιστου color shift και contrast shift (αυτό το κάψιμο στα dark tones που έχουν γενικά τα va όταν τα βλέπεις ακριβώς απευθείας), 10bit. (Μερικά βασικά εδώ για όσους μπορεί να μην γνωρίζουν τις διαφορές). Όλα αυτά βέβαια μέχρι να ωριμάσουν τα OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσου, αυτά που διαβάζεις είναι πολύ σωστά αλλά είναι απλώς τα γενικά χαραχτηριστικά της κάθε τεχνολογίας και τπτ παραπέρα :)

σχεδόν κανένα σημείο από αυτά που έγραψες δεν αφορά τις επαγγελματικές οθόνες γιατί υπάρχουν τεχνολογίες που τα επιλύουν και αν εξακολουθούν να υπάρχουν μιλάμε για πολύ διαφορετικό μέγεθος - τι color accuracy, color shift και black crush συζητάμε lol

uniformity που έπρεπε να γράψεις υπέρ των ips δεν το έγραψες (αλλά κι εκεί υπάρχει uniformity equalizer οπότε τι λέμε)

btw αυτό που περιέγραψες για τα σχεδόν μαύρα λέγεται black crush

το αντίστροφο το έχουν τα ips με τα σχεδόν άσπρα

επίσης αυτό αντιμετωπίζεται και σε απλές οθόνες βασικά αρκεί να έχουν το ανάλογο color depth και contrast stability... γιατί δεν είναι ολοκληρωτική αδυναμία απεικόνισης του χρώματος αλλά αστοχία υπολογισμού που διορθώνεται ok

contrast shift είναι το πρόβλημα που το contrast επηρρεάζεται μη γραμμικά (εντάξει όχι ακριβώς γραμμικά) από τα διαφορετικά επίπεδα brightness

επίσης οι ακριβές οθόνες έχουν σύστημα offset

anyway δεν ξέρω από που να αρχίσω να εξηγώ λεπτομέρειες, μη με βάζεις να γράφω

και η samsung βγάζει mva καλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά, οι εταιρείες να πουλήσουν τα καινούρια προϊόντα τους θέλουν... και υπάρχουν λόγοι που χρησιμοποιούν ips όπως για παράδειγμα το κέρδος, το κόστος, η διαθεσιμότητα των panel από πλευράς κατασκευαστών, και η αγορά που στοχεύουν

αυτό δε σημαίνει ότι είναι/θεωρούνται καλύτερες όμως

και η απόδειξη είναι ότι συνεχίζουν να διαθέτουν τα παλιά τους μοντέλα κανονικά μέχρις στιγμής ενώ μιλάμε για επίπεδο που αν κάτι ήταν καλύτερο θα έσβηνε τα υπόλοιπα απευθείας

για αυτό έγραψα προσεχτικά 'χρησιμοποιούν s-pva αλλιώς δεν έχει σημασία τι χρησιμοποιούν'

κατά τα άλλα κάποιος μπορεί να πει πως πολλοί φωτογράφοι χρησιμοποιούν και apple, άρα thunderbolt = οθονάρα, τι να κάνουμε

 

anyway για τα προβλήματα των περισσότερων ναυαρχίδων ευθύνη φέρει ένα φίλτρο πόλωσης που έχουν προσθέσει για να βελτιωθούν τα προβλήματα του ips

αλλά αυτό εισήγαγε εκ νέου προβλήματα (η οθόνη πρασινίζει ανεπαίσθητα) και αυτό ακυρώνει τους λόγους που ωθούν σε ips in the first place

αν δεν δείτε και τεστάρετε μαζί dell/apple/eizo/nec, ips, va, oled είναι δύσκολο να βγάλετε συμπέρασμα που είναι τα πλεονεκτήματα κάθε οθόνης, αλλιώς δεν βγαίνει συμπέρασμα μόνο διαβάζοντας χαραχτηριστικά

κι εγώ μέχρι να δω από κοντά διαφορές είχα πολύ διαφορετική άποψη ή καλύτερα άγνοια

στα χαρτιά μέχρι πρόσφατα κάποιες σειρές της apple μου φαίνονταν ίδιες με eizo/nec και θα τις πρότεινα

απλά τα μηχανήματα που τεστάρουν τις οθόνες δεν μετρούν κάποια προβλήματα που φαίνονται στο χρήστη δυστυχώς, οπότε από πλευράς χαραχτηριστικών τα flagship μια χαρά flagship φαίνονται σε κάποιον που δεν τα έχει δει από κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...