Προς το περιεχόμενο

Samsung SE790C. Νέo "curved" monitor Ultra WQHD στις 34 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι 32ιντσες για Monitor ειναι υπερβολικες.Αν θελει καποιος μεγαλη επιφανεια ας παει σε 2 ή 3 Monitor με λιγοτερο κοστος.

Δοκίμασε πρώτα, και μετά νόμισε.

Once you go thirty two, you never go back babe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά ειναι το VA. Εγώ έχω την 27αρα samsung 275T, την είχα πάρει 1200 ευρώ πολύ παλια οταν πρωτοβγήκε και δεν το μετάνιωσα ποτέ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτηνότερη από τωρινά 32αρια 3840Χ2160...

 

δες την αντίστοιχη της LG

 

https://www.skroutz.gr/s/4799599/LG-34UM95.html

Μια μικρή διόρθωση, η αντίστοιχη (άρα curved) LG είναι αυτή: LG 34UC97-S (για την ώρα 50% πάνω σε τιμή από τη flat 34άρα). 

 

Δε βλέπω όμως κάποια σοβαρή πρακτική αξία στο "curved" του πράγματος που να δικαιολογεί το premium της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το curved σε va έχει μεγάλη/σπάνια αξία γιατί οριζοντίως τουλάχιστον μειώνει τις γωνίες θέασης κι επομένως αυξάνει την ομοιομορφία χρωμάτων στην έκταση του panel κατακόρυφα, που είναι και το βασικότερο πρόβλημα των va

δεν έχω κοιτάξει τι παίζει σε αυτές τις ίντσες αλλά va σε τέτοια υψηλή ανάλυση και curved πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο προϊόν

με αυτό το aspect ratio θα είναι και απόλαυση για ταινίες (αλλά ίσως σπάσιμο για σειρές αν κι εγώ μάλλον θα δοκίμαζα full stretch)

(μιλάω πάντα για ένα χρήστη βέβαια και όχι χρήση tv)

φαίνεται καλά μελετημένη κίνηση που θέλει να/θα χτυπήσει και την ψαγμένη αγορά

αλλά τα va χρειάζονται τεχνολογία από πίσω αλλιώς βγάζουν προβλήματα οπότε είναι μεγάλο στοίχημα για τους καταναλωτές να πάνε για va 'πειραματικό' στη samsung

ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για τον τύπο του panel? κάποια va δεν έχουν και πολύ σχέση μεταξύ τους βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμεινα πως οι curved δίνουν καλύτερη γωνία θέασης..

Επειδή ρε αδερφέ βαριέμαι να ενημερώνομαι για κάθε τι που τους σκάει στο μυαλό να πουλήσουν, και προσωπικά δεν μου αρέσουν καν οι curved δε μπα να είναι και από το jesus factory.. να σε ρωτήσω το εξής.

Αν εγώ έχω τα πάντα αλφαδιασμένα στο κέντρο στο δώμα μου. Και μαζευόμαστε απέναντι από τις 32" μου τουλάχιστον 7 άτομα να δούμε ταινία. Οι πιο nonfactos πάνε τέρμα δεξιά, και τέρμα αριστερά γιατί τους γράφουμε στα @@ μας ξέρω γω.. Στη περίπτωση του Curve. Πως ο τέρμα δεξιά θα έχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ γωνία θέασης από την δεξιά πλευρά της οθόνης, και ούτω καθεξής;

Δε μπορώ να το καταλάβω.

Υ.Γ: Μη μου πείτε να βάλω ΚΑΙ προτζέκτορα.. Και γω θέλω.. :( NICKTG θεωρώ πως το win/win είναι 32" Desktop + 3d Projector να το καλύπτει για Couch-Gaming / Movies.
Αυτό για εμένα θα είναι το κεράσι. Δε νομίζω να κάνω κάτι διαφορετικό στο μέλλον, εννοώντας σε 5 έτη από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...

η πρώτη πρόταση έμεινε incomplete και με μπερδεύει λίγο αλλά anyway

 

οι καμπύλες οθόνες όντως προσφέρουν (ακόμη (για να είμαστε ακριβείς)) καλύτερες γωνίες θέασης...

...αλλά... για τους θεατές που βρίσκονται στη σωστή απόσταση (there you go :) ):

 

η σωστή απόσταση είναι εντός του κυκλικού τομέα (κομμάτι πίτσας) που δημιουργεί το τόξο της οθόνης

όπως έγραψες και μόνη σου, ο θεατής που περιγράφεις δεν είναι στη σωστή απόσταση και στην πράξη προφανώς δε γίνεται να είναι στη σωστή θέση τις περισσότερες φορές ειδικά για μικρότερες οθόνες 32 ιντσών γιατί ούτε τέσσερα άτομα δεν χωράνε στον κυκλικό τομέα

αλλά επιπλέον το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως η κλίση της καμπύλης δεν συνδυάζεται με τις ίντσες της οθόνης συνήθως οπότε έχεις δύο διαφορετικούς παράγοντες που επηρεάζουν την απόσταση που πρέπει να έχει ο θεατής, με τις ίντσες να τον σπρώχνουν εξαρχής σχεδόν εκτός τόξου... (there you go replayed :) )

οπότε με λίγα λόγια, don't worry you are still sane

στη σωστή θέση, εντός του κυκλικού τομέα, ο θεατής που βρίσκεται τέρμα δεξιά όντως θα έχει καλύτερη γωνία θέασης και της δεξιάς πλευράς της οθόνης αφού και αυτό το κομμάτι θα το βλέπει πιο κάθετα από ότι θα το έβλεπε αν η οθόνη ήταν επίπεδη

αν μοιάζει πολύπλοκο γραπτώς, απλά άνοιξε μια φωτογραφία πίτσας, σκέψου πως θα κοίταγε το ψωμί της πίτσας πατώντας μέσα στο ίδιο κομμάτι αν αυτή ήταν τετράγωνη και θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ

 

 

 

τώρα κατά τα άλλα, εγώ όπως σημείωσα και στην παρένθεση μιλούσα για ένα χρήστη

το 'ένας χρήστης' συνεπάγεται και μία θέση, τη σωστή θέση θέασης και επομένως δε μιλούσα για τις γωνίες θέασης που δημιουργούνται από διαφορετικές θέσεις, οπότε όσοι έχουν όρεξη ή απορία για καταλάβουν τι εννοούσα καλό κουράγιο:

 

 

όταν κοιτάς μια επίπεδη οθόνη τα μάτια σου βλέπουν τις άκρες της οθόνης υπό διαφορετική γωνία από ότι όταν κοιτάς κοντά στο κέντρο της οθόνης

(ούτως ή άλλως έχεις δύο μάτια και το ένα βλέπει υπό διαφορετική γωνία από το άλλο σε οποιοδήποτε σημείο και οποιαδήποτε περίπτωση)

αν η οθόνη έχει λοιπόν αυτό που λέμε μικρή γωνία θέασης (εδώ εννοούμε την αλλαγή της εικόνας που προκύπτει-από/ταυτίζεται-με τη γωνία θέασης), δλδ τα χρώματα αλλάζουν αρκετά όσο αλλάζει η γωνία από ένα σημείο της οθόνης στο άλλο, όπως συμβαίνει πιο έντονα στις οθόνες με va panel (αλλά για μικρές γωνίες συμβαίνει εξίσου και σε όλες τις consumer ips οθόνες, dell/samsung/apple/viewsonic), αυτό σημαίνει ότι και από την ίδια θέση, με ένα μονόχρωμο background στην οθόνη, ο χρήστης θα βλέπει διαφορετικό χρώμα κοντά στο κέντρο και διαφορετικό χρώμα στις άκρες

σε μια curved οθόνη όμως, τουλάχιστον κατά μία διεύθυνση (αφού είναι curved κυλινδρική και όχι σφαιρική) οι γωνίες υπό τις οποίες θα βλέπουν τις άκρες και το κέντρο, τα μάτια του ίδιου χρήστη από την ίδια (σωστή) θέση θα είναι αρκετά πιο περιορισμένες και όλες περίπου στη κάθετη

επομένως το πρόβλημα αλλαγής χρώματος λόγω γωνίας θέασης μειώνεται αισθητά

 

 

 

ps: οι προτζέκτορες είναι τεράστιο κεφάλαιο τεχνικά και έχουν πολύ σημαντικά αρνητικά

προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάει προς τα εκεί για κανένα λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τέρμα σπαθί η επεξήγηση. Δεν είχα ιδέα πως τα Curve έχουν τέτοια τεχνολογική εξέλιξη στις γωνίες και τα χρώματα.
Δε μπορώ να πω πως κατανόησα 100% το γιατί (αν και έβαλες το ωραίο παράδειγμα με τη πίτσα) αλλά ίσως δε θέλω σε αυτή τη φάση.. ξέρω μετά από όλα αυτά που έγραψες, πως υπερτερούν και αυτό ήθελα να μάθω.

Το θέμα 3D Projector δεν έχει να κάνει τόσο με ποιότητες και pixel, όσο η πώρωση να παίζεις SF Arcade Edition πάνω σε 77 inches.

Ότι κουλτουριάρικο και να γράψεις αγόρι μου κατά των projectors, έχω να σου δηλώσω πως (putting ΚΡΙΣΗ aside) υπάρχουν ακόμα ζώα που πάνε Village να πληρώσουν για στρετσαρισμένο Divx. Με το PublicHD και ένα 77ρι θα νιώθω Θεάρα, trust me. Εύχομαι σε 2 έτη από σήμερα να τη κάνω την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ έχω τα πάντα αλφαδιασμένα στο κέντρο στο δώμα μου. Και μαζευόμαστε απέναντι από τις 32" μου τουλάχιστον 7 άτομα να δούμε ταινία. Οι πιο nonfactos πάνε τέρμα δεξιά, και τέρμα αριστερά γιατί τους γράφουμε στα @@ μας ξέρω γω.. Στη περίπτωση του Curve. Πως ο τέρμα δεξιά θα έχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ γωνία θέασης από την δεξιά πλευρά της οθόνης, και ούτω καθεξής;

 

 

εισαι φαουλ και αραουτ μαζι 

σε  οποιοδηποτε 32αρι pc monitor -και οχι  μονο curved- προφανως 7 ατομα ειναι αστειο να απολαυσουν οτιδηποτε, 

 

η καλυτερη γωνια θεασης αφορα τον ενα και μοναδικο χρηστη που ειναι κεντραρισμενος στην οθονη, 

οποιος δουλευει σε double & triple monitor setups το καταλαβαινει και ειναι ο λογος που ποτε δεν υπαρχουν σε straight line...

 

ειναι αστειο και μονο η ιδεα να μοιραζεσαι ενα pc monitor σε κοινη χρηση για ταινιες και γενικα για πολυωρη χρηση.. κι αν μαζευεστε για πιτσομπυροκαταστασεις σιγουρα 32 ιντσες ειναι λιγες...

 

i8dJSTb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...