Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 6 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα τρολλαρεις έτσι; Καλή οθόνη;; Καλές οι πατέντες με την ρετίνα κλπ αλλά πάλιωσαν. Σύγκρινε με τις άλλες ναυαρχίδες όπως το Note 4, LG G3 και Nokia Lumia 930 (από αυτό σου γράφω) και ξέρεις τι θα δεις; Μέτρια οθόνη, μέτριας ανάλυσης με ξεβαμμένα χρώματα. Ακόμα και η Amoled του S5 με υπερκορεσμενα χρώματα είναι μακράν καλύτερη! Τουλάχιστον όμως έχει μαύρο! Η πρώτη ποια είναι;; του 6plus? Εξίσου άθλια οθόνη στις 5,5. Είπαμε οι κάθε συσκευή έχει αδυναμίες αλλά να τις αναγνωρίζουμε έστω. Παραδέξου το αν ήταν Xiaomi με τέτοια οθόνη θα είχε φάει ΤΟ κράξιμο.

 

Θέλω πολύ να ακούσω την άποψή σου τόσο για την ευκρίνεια (κυρίως του κειμένου) σε PenTile οθόνες, όσο και την αναγνωσιμότητα των οθονών χωρίς backlight (π.χ. των AMOLED) κάτω από τον ήλιο. Διότι καλή η εμπάθεια και ο φανατισμός, αλλά μη ξεχάσουμε και τα βασικά που ξέρουμε για οθόνες!

 

Όλες οι τεχνολογίες οθονών έχουν καλά και κακά. Το να αγιοποιούμε τις τεχνολογίες που υποστηρίζουν οι εταιρείες που μας αρέσουν, αγνοώντας τα προβλήματά τους και προβάλλοντας αρνητικά σημεία τους ως θετικά (π.χ. τον χρωματικό κορεσμό), και ταυτόχρονα να εστιάζουμε μόνο στα αρνητικά των υπόλοιπων τεχνολογιών, δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

 

Όλες οι οθόνες, σε όλα τα smartphones, ανεξαρτήτως τεχνολογίας, είναι αξιοπρεπέστατες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω πολύ να ακούσω την άποψή σου τόσο για την ευκρίνεια (κυρίως του κειμένου) σε PenTile οθόνες, όσο και την αναγνωσιμότητα των οθονών χωρίς backlight (π.χ. των AMOLED) κάτω από τον ήλιο. Διότι καλή η εμπάθεια και ο φανατισμός, αλλά μη ξεχάσουμε και τα βασικά που ξέρουμε για οθόνες!

 

Όλες οι τεχνολογίες οθονών έχουν καλά και κακά. Το να αγιοποιούμε τις τεχνολογίες που υποστηρίζουν οι εταιρείες που μας αρέσουν, αγνοώντας τα προβλήματά τους και προβάλλοντας αρνητικά σημεία τους ως θετικά (π.χ. τον χρωματικό κορεσμό), και ταυτόχρονα να εστιάζουμε μόνο στα αρνητικά των υπόλοιπων τεχνολογιών, δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

 

Όλες οι οθόνες, σε όλα τα smartphones, ανεξαρτήτως τεχνολογίας, είναι αξιοπρεπέστατες. 

1ον απορώ που είδες να αναφέρομαι θετικά στον υπερκορεσμο. Εγώ τέτοιο πράγμα δεν είπα.. Τώρα τι να πω, εσύ ξέρεις..

2ον οι Amoled κάτω απτον ήλιο είναι ευκρινεστατες και σε κείμενο υπεράριστες όπως και οι retina δεν καταλαβαίνω ποια η σύγκριση.

Απλά το ότι ανταποκρίνεται σε δυνατή ηλιοφάνεια όπως και σε κείμενο δεν την καθιστά ούτε πρώτη ούτε δεύτερη ούτε τρίτη καλύτερη οθόνη. Εκεί φαίνονται οι εμπάθειες, οι συμπάθειες και το ότι εκτιμάμε το Sony όχι επειδή είναι αυτό που είναι αλλά επειδή είναι Sony.

 

Άλλο αξιοπρεπέστατη.. Αξιοπρεπέστατη θεωρώ και την 480x800 του 4αριου μου καθώς δεν βλέπω βίντεο εή διαβάζω κείμενα.

οπω; αξιοπρεπέστατη είναι και του Lg g3. Δεν τίθεται όμως θέμα σύγκρισης.

Όπως και να το κανεις η απόδοση χρωματων με τέτοια ανάλυση σε τέτοιες ίντσες..δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολυ μεγαλη προσηλωση και με μεγαλη αυτοσυγκεντρωση παρακολουθω τις απαντησεις σχετικα με το μηλοτηλεφωνο. Ποτε δεν εχω μπει στην αισχρη διαδικασια να απαντησω καπου, απλα διαβαζω και διαβαζοντας τις απαντησεις ολων διασκεδαζω. Ειμαι ατομο που εχω πιασει και μηλοτηλεφωνο και android. Δεν θα αναφερω τις υπερ και τα κατα, απλα θα πω οτι προτιμω τα android.

 

Ομως, αλλου ειναι το θεμα. Ο πρωτος που κανει τον διαχωρισμο και λεει: " Πηγαινε και ασχολησου τοτε με τα android και τα κινεζικα σου" εισαι εσυ. Τοτε φιλτατε μου για ποιον διαχωρισμο μιλας, ο οποιος εσυ πρωτος βαζεις στην μεση τον διαχωρισμο, τονιζοντας μας επιπλεον την λεξη " ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ;"

 

Επι προσθετως, εχουμε δημοκρατια και μονον με λογικα επιχειρηματα φιλτατε μου μπορεις να εισπραξεις την επιβεβαιωση που ζητας και οχι να επιβαλλεσαι, οπως οι υπολοιποι, με ολα τα κατα ενος ανοητου κινητου τηλεφωνου,

 

Να σου ζαλιζουμε τι ακριβως; Αυτα ειναι τα επιχειρηματα σου; Οτι στα ζαλιζει καποιος τη στιγμη που ερχεται σε μια ιντερνετικη διαφωνια περι κινητων τηλεφωνων;

 

Και σε ρωταω ποια ειναι τα λογικα σου επιχειρηματα; Οτι παρουσιαζεις το κινητο τηλεφωνο σου στους φιλους σου ή σε αυτους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να παρουν κατι το οποιο προς σε εμενα και αλλους εκατομμυρια ανθρωπους ειναι δυσλειτουργικο σαν να ειναι η καλυτερη γκομενα που ειχες ποτε, την οποια την πληρωσες 700e και λες οτι ειναι η καλυτερη με φουλ ελαττωματα; Καλυτερα να εβρισκες μια του δρομου, οπως λες και εσυ τα " κινεζικα ". Εχω πιασει κινητο τηλεφωνο στα χερια μου και δεν παιζονταν σε σχεση με αλλα με τα ιδια χαρακτηριστικα(κινεζιαρικο) 

 

 

Και μην ξεχναμε οτι το κινητο τηλεφωνο ειναι για κλησεις και μηνυματα, αντε και το ιντερνετ. Οι υπολοιπες λειτουργιες ειναι επιπροσθετες, τις οποιες οι περισσοτεροι δεν τις χρησιμοποιουμε και καθημερινα. 

 

Peace n Love and Happy New Year!

 

 

ΥΓ: Οι διαχωρισμοι γινονται για να καταταχθουμε καπου, στα λεγομενα στρατοπεδα. Αν λοιπον θελεις να κατατασσεσαι καπου, κρατα το για εσενα. Ολα ειναι θεμα μεγαλοεταιρειων και marketing ωστε να φερουν την διχονοια. Και εκει παμε αλλου... Απλα στο λεω για να το διαβασεις, και ας μην το θυμασαι το επομενο λεπτο. Ετσι γινεται και στην ζωη..

Ξεκινωντας με το υστερογραφο σου, δεν κατατασσομαι πουθενα. εχω μαθει να μην ειμαι ουτε κοκκινο ουτε πρασινο ουτε αππλ ουτε οτιδηποτε αλλο χρειαζεσαι. Η ζωη δεν ειναι ετσι και αν το πιστευεις τοτε εισαι πολλη μικρος/μικρη σε ηλικια και δεν εχεις βγει πιο εξω. 

 

Οταν μπαινεις σε ενα χωρο και δεν το σεβεσαι (εστω οτι αυτο ειναι μια παρουσιαση ενος προιοντος που) και προσπαθεις να με πεισεις οτι εσυ ξερεις την αληθεια. Τι σεβασμο απαιτεις!!!!

 

 

Δεν εχω παρουσιασει ποτε κινητο σε γνωστους και φιλους για να κανω επιδειξη δεν το εχω αναγκη. Δεν γνωριζεις το ατομο μου και μην βγαζεις συμπερασματα με βαση το γενικο συνολο. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αγαπητε/η. Δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες/ απαιτησεις. 

 

Δεν με ενδιαφερει τι κινητα εχεις πιασει στα χερια σου, με τα απιστευτα χαρακτηριστικα ή οτι αλλο απιθανο εχεις βρει εσυ. μπηκα να διαβασω και να κανω συζητηση για το συγκεκριμενο προιον. 

 

Δημοκρατια εχουμε οντως αλλα αυτο δεν σημαινει πως η αυθαδεια, η ασεβεια και η αποκαθυλωση των παντων για να τα φερεις ολα στο μερος σου εις βαρος των αλλων ειναι δικαιωμα σου. Οπως παλαιοτερα ειχε σαν υπογραφη του ενα μελος εδω μεσα " Οι αποψεις ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες, ολοι εχουμε απο μια." 

 

Δεν εγραψα ασχημα για το android και τα κινεζικα, μην μου αρπαζεσαι και δεν με απασχολει καν που εχεις πιασει στα χερια σου μηλοφωνο, ανντροιντ και οποια αλλη συσκευη. 

 

 

 

Καλως ηρθες στο Insomnia, κριμα που το πρωτο σου μηνυμα ειναι σε αντιπαραθεση και οχι πιο επικοδομητικο. 

 

 

 

Καλη Χρονια σου ευχομαι.

Εσύ ζαλίζεις τον εγκέφαλο σου ρε φίλε, θα μπορούσες να μην ασχοληθείς καθόλου με τα όσα λέω.

 

"Εξυπνάκηδες του κώλου" προφανώς βάζεις και τον εαυτό σου μέσα διότι κι εσύ ένας από αυτούς είσαι, βλέπεις κάτι που δεν σου αρέσει και κατευθείαν να αντιδράσεις, ρελάξ ρε μαν λες και σου βρίσαμε τη μάνα κάνεις!

 

Είπα εγώ ότι είναι γήπεδο; Χειρότερο από γήπεδο είναι το κλίμα εδώ μέσα, ο φανατισμός σε όλο του το μεγαλείο από το 80% των μελών.

 

Στο τεχνολογικό φόρουμ κάνεις διαχωρισμούς, αυτό είναι που δεν έχεις καταλάβει και δεν θα κάτσω να τ αναλύσω επιπλέον...

 

 

 

Τράβα κάνε ότι γουστάρεις κι άμα δεν σ αρέσουν τα όσα βλέπεις να μη γράφεις εδώ πέρα. 

 

Άντε και καλή χρονιά

Απολυτα χαλαρος ειμαι... αλλα εχει καταντησει κουραστικο να προσπαθεις να μας πεισεις γι αυτο που πιστευεις εσυ τι ειναι καλυτερο.

 

 

 

 

Στα τοσα χρονια μελος που ειμαι δεν εχω νιωσει κλιμα γηπεδου εδω μεσα. Μαλλον δεν ειναι στραβος ο γυαλος να το κοιταξεις οπως σου ειπαν και οι αλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινωντας με το υστερογραφο σου, δεν κατατασσομαι πουθενα. εχω μαθει να μην ειμαι ουτε κοκκινο ουτε πρασινο ουτε αππλ ουτε οτιδηποτε αλλο χρειαζεσαι. Η ζωη δεν ειναι ετσι και αν το πιστευεις τοτε εισαι πολλη μικρος/μικρη σε ηλικια και δεν εχεις βγει πιο εξω. 

 

Οταν μπαινεις σε ενα χωρο και δεν το σεβεσαι (εστω οτι αυτο ειναι μια παρουσιαση ενος προιοντος που) και προσπαθεις να με πεισεις οτι εσυ ξερεις την αληθεια. Τι σεβασμο απαιτεις!!!!

 

 

Δεν εχω παρουσιασει ποτε κινητο σε γνωστους και φιλους για να κανω επιδειξη δεν το εχω αναγκη. Δεν γνωριζεις το ατομο μου και μην βγαζεις συμπερασματα με βαση το γενικο συνολο. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αγαπητε/η. Δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες/ απαιτησεις. 

 

Δεν με ενδιαφερει τι κινητα εχεις πιασει στα χερια σου, με τα απιστευτα χαρακτηριστικα ή οτι αλλο απιθανο εχεις βρει εσυ. μπηκα να διαβασω και να κανω συζητηση για το συγκεκριμενο προιον. 

 

Δημοκρατια εχουμε οντως αλλα αυτο δεν σημαινει πως η αυθαδεια, η ασεβεια και η αποκαθυλωση των παντων για να τα φερεις ολα στο μερος σου εις βαρος των αλλων ειναι δικαιωμα σου. Οπως παλαιοτερα ειχε σαν υπογραφη του ενα μελος εδω μεσα " Οι αποψεις ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες, ολοι εχουμε απο μια." 

 

Δεν εγραψα ασχημα για το android και τα κινεζικα, μην μου αρπαζεσαι και δεν με απασχολει καν που εχεις πιασει στα χερια σου μηλοφωνο, ανντροιντ και οποια αλλη συσκευη. 

 

 

 

Καλως ηρθες στο Insomnia, κριμα που το πρωτο σου μηνυμα ειναι σε αντιπαραθεση και οχι πιο επικοδομητικο. 

 

 

 

Καλη Χρονια σου ευχομαι.

Απολυτα χαλαρος ειμαι... αλλα εχει καταντησει κουραστικο να προσπαθεις να μας πεισεις γι αυτο που πιστευεις εσυ τι ειναι καλυτερο.

 

 

 

 

Στα τοσα χρονια μελος που ειμαι δεν εχω νιωσει κλιμα γηπεδου εδω μεσα. Μαλλον δεν ειναι στραβος ο γυαλος να το κοιταξεις οπως σου ειπαν και οι αλλοι. 

Πας καλά ρε; Τι πίνεις και δεν μας δίνεις; Πότε προσπάθησα να πείσω πως τα όσα πιστεύω "είναι και τα καλύτερα"; 

Γιατί όλη αυτή η επιθετικότητα; Επειδή δεν συμφωνείς με τις απόψεις μου ή επειδή είσαι κολλημένος με την apple;

 

Έχεις την εντύπωση πως με νοιάζει τι γνώμη έχεις και τι κινητό γουστάρεις να έχεις; Προσωπική μου άποψη είναι τα όσα αναφέρω, κι αν δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "προσωπική άποψη" τράβα να μάθεις.

 

Θες να σου βρω 100 θέματα τα οποία αναρτήθηκαν στο insomnia με κλίμα γηπέδου και επικρατεί ένα μακελειό; Να πω πως ήσουν και νέο μέλος να το καταλάβω, άλλα να είσαι παλιός και να λες κάτι τέτοιο... 

 

Υ.Γ τέλος πάντων πολύ ασχολήθηκα, φιλιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα τρολλαρεις έτσι; Καλή οθόνη;; Καλές οι πατέντες με την ρετίνα κλπ αλλά πάλιωσαν. Σύγκρινε με τις άλλες ναυαρχίδες όπως το Note 4, LG G3 και Nokia Lumia 930 (από αυτό σου γράφω) και ξέρεις τι θα δεις; Μέτρια οθόνη, μέτριας ανάλυσης με ξεβαμμένα χρώματα. Ακόμα και η Amoled του S5 με υπερκορεσμενα χρώματα είναι μακράν καλύτερη! Τουλάχιστον όμως έχει μαύρο! Η πρώτη ποια είναι;; του 6plus? Εξίσου άθλια οθόνη στις 5,5. Είπαμε οι κάθε συσκευή έχει αδυναμίες αλλά να τις αναγνωρίζουμε έστω. Παραδέξου το αν ήταν Xiaomi με τέτοια οθόνη θα είχε φάει ΤΟ κράξιμο.

Το displaymate τη βγάζει την καλύτερη lcd και τη 2η καλύτερη οθόνη γενικά μετά την amoled του Note 4 (και αυτό λόγω εγγενών αδυναμιών των lcd). Δε μιλάω για λιγότερο εξειδικευμένα sites που την εκθειάζουν. Στείλε σε αυτούς ένα email με τα παράπονα και τις μετρήσεις σου.

 

Based on our extensive Lab tests and measurements, the iPhone 6 Plus is the Best performing Smartphone LCD display that we have ever tested. It delivers uniformly consistent all around Top Tier display performance. The iPhone 6 Plus is only the second Smartphone display (LCD or OLED) to ever get all Green (Very Good to Excellent) Ratings in all test and measurement categories (except for Brightness variation with Viewing Angle, which is the case for all LCDs) since we started the Display Technology Shoot-Out article series in 2006, an impressive achievement for a display. The iPhone 6 Plus has raised the bar for top LCD display performance up by a notch.

 

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το displaymate τη βγάζει την καλύτερη lcd και τη 2η καλύτερη οθόνη γενικά μετά την amoled του Note 4 (και αυτό λόγω εγγενών αδυναμιών των lcd). Δε μιλάω για λιγότερο εξειδικευμένα sites που την εκθειάζουν. Στείλε σε αυτούς ένα email με τα παράπονα και τις μετρήσεις σου.

 

Based on our extensive Lab tests and measurements, the iPhone 6 Plus is the Best performing Smartphone LCD display that we have ever tested. It delivers uniformly consistent all around Top Tier display performance. The iPhone 6 Plus is only the second Smartphone display (LCD or OLED) to ever get all Green (Very Good to Excellent) Ratings in all test and measurement categories (except for Brightness variation with Viewing Angle, which is the case for all LCDs) since we started the Display Technology Shoot-Out article series in 2006, an impressive achievement for a display. The iPhone 6 Plus has raised the bar for top LCD display performance up by a notch.

 

Καλημέρα.

Συγνώμη αν στο προηγούμενο μου post ήμουν προσβλητικός /εριστικός.

Όσο για το site, πρώτη φορά το βλέπω ομολογώ. Μετρήσεις δεν κάνω, άλλωστε πως μετράς 2 οθόνες δεν είναι φούτσες με μήκος, πλάτος, υψος. Εκει ειναι η εμπειρια χρησης και οι συνθηκες λειτουργιας. Αλλά ευτυχώς ο Θεός, οι γονείς, η φύση ή οποιος άλλος θες ευτυχώς είχα την τύχη να μου δώσουν δυο ματια που βλέπουν, συγκρίνουν και κρίνουν. Και μια λογική που με αποτρέπει να καταπίνω αμάσητα ο,τι διαβάζω και ακούω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και καλά μυαλά! Πρώτο μου μηνυμα στο forum, μιάς και φρέσκο μέλος, οπότε καλώς σας βρήκα... :) Λοιπόν κάτοχος και εγώ του iphone 6 (64gb-space grey) εδώ και μία εβδομάδα και θα ήθελα να παραθέσω με τη σειρά μου την άποψη μου σχετικά με τη συσκευή. Πρώτα απ'όλα να ξεκινήσω λέγοντας οτι δεν είμαι fanboy καμίας εταιρείας, απο την άποψη του οτι δεν θα την υπερασπιστώ λές και έχω προσωπικό συμφέρον. Στο πανάκριβο 6άρι στάθηκα τυχερός γιατί εκμεταλεύτηκα την επιδότηση για ανανέωση που μου έδινε η cosmote(390)+τα 150 δωροεπιταγή του Γερμανού+Το οτι πούλησα το παλιό μου 5άρι. Απο την τσέπη μου έφυγαν 120 ευρώ τελικά (έχω το παλιό απεριόριστα 55). Αλλιώς δύσκολα θα μπορούσα την παρούσα στιγμή να το αποκτήσω! Θεωρώ ώς το πιο ολοκληρωμένο κινητό αυτή τη στιγμή το note 4 σε specifications και features. Ίσως μακράν. Αλλά προερχόμενος απο το ios (iphone 4 και ύστερα) και έχοντας επενδύσει σε κάποιες εφαρμογές, έκλεινα πρός την αγορά του iphone (ε ίσως και απο κόλλημα με τις συγκεκριμένες συσκευές :) ). Κάποιες παρατηρήσεις λοιπόν (όχι τόσο τεχνικές μιας και έχουν χιλιοειπωθεί):

1. Πολύ όμορφη οθόνη

2. Smooth στα πάντα του

3. Αν και κάποιοι μπορεί να πούνε οτι στο αισθητικό κομμάτι δεν ξεπερνάει τα iphone 5/5s (κάμερα-γραμμές κεραίας), στο θέμα αίσθησης είναι μακράν μπροστά. Απλά έχω μείνει εντυπωσιασμένος στο πόσο ωραία κάθεται στο χέρι!

Βέβαια ένα σημαντικό αρνητικό είναι το 1gb μνήμης και σε κάποια τεστάκια που του έκανα φάνηκε. Π.χ. άνοιξα ένα αρχείο με τρισδιάστατο σχέδιο στην εφαρμογή Autocad 360 και μου ζήτησε να απελευθερώσω μνήμη για να το ανοίξει. Κάν'το 2gb ρε apple να κάνουμε και πιο εύκολα τις δουλειές μας. Ακόμα δεν έχω προλάβει να το επεξεργαστώ σε βάθος πάντως. Καλό απόγευμα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαράδεκτη που για πολλοστή φορά κατασκεύασε το ομορφότερο, ταχύτερο, ποιοτικότερο, με την καλύτερη (ή τη 2η καλύτερη) οθόνη, με το πληρέστερο και πλουσιότερο app store και με μιά από τις καλύτερες κάμερες κινητό της αγοράς. Απαράδεκτοι λέμε!!! Να κλείσουν τώρα! :mad:

Όλα αυτά για το iphone;

- Αναφέρεσαι σε ποιότητα κατασκευής. Ποια ποιότητα κατασκευής; Που δίνεις 3 μηνιάτικα για τηλέφωνο που λυγίζει;

- Αναφέρεσαι σε ομορφιά συσκευής. Ποια ομορφιά συσκευής; Το ασχημότερο iphone μετά το 3g/gs, το ομορφότερο που μπορώ να το παραδεχτώ κι εγώ ήταν με διαφορά το 4άρι.

- Αναφέρεσαι σε ταχύτητα. Ποια ταχύτητα που έμεινε αιώνες πίσω στο θέμα της ram. Εδώ σε λίγο τα smartphones θα κάνουν καφέ!

- Αναφέρεσαι σε καλύτερη κάμερα της αγοράς. Αν εννοείς στα 10 καλύτερα κινητά... ίσως, όμως πρώτο ή δεύτερο ή και τρίτο στη σειρά, δυστυχώς για ορισμένους που το πιστεύουν αυτό, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! Άσε που η κάμερα είναι σαν εξόγκωμα και μου θυμίζει κάτι τραπεζάκια σε κάτι καφέ, που δεν πατάνε καλά τα πόδια και με το παραμικρό κοντεύουν να φύγουν τα ποτήρια, έτσι κουνιέται και το iphone, τσέκαρε το να δεις.

 

Κλείνοντας σχετικά με το app store, ναι, από τα windows phone είναι πλουσιότερο, από το android όμως, σε προκαλώ να το αποδείξεις! Πρώτη και καλύτερη με διαφορά οθόνη στην αγορά έχει το note4 και επίσης σε προκαλώ να μου αποδείξεις το αντίθετο. Για καλύτερη κάμερα; Προφανώς και ξέχασες το z2-z3 της sony, και για ταχύτητα μάλλον θα ξέχασες το oneplus one. Για το θέμα οργάνωσης λογισμικού... πάλι θα ξέχασες το nexus5 και όλα αυτά με συσκευές οι οποίες είναι πρώτη μούρη στον ανταγωνισμό, υπάρχουν πολλές ακόμα κινέζικες με δυνατά χαρακτηριστικά οι οποίες είναι σε πολύ χαμηλότερη τιμή από το iphone και όσον αφορά τα παραπάνω smartphone είναι επίσης πολύ φθηνότερα σε σχέση με ένα iphone ( σκέψου πως ακόμα δίνουν 270 ευρώ για iphone 4s όταν μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε  άλλο ικανοποιητικό τηλέφωνο όπως το g2 που δεν το ανέφερα και καθόλου )

 

Γούστα είναι αυτά δεν λέω, όμως μερικοί κάνετε σαν χαζοί για το iphone και θα μπορούσα να το κατανοήσω εάν υπήρχε και λόγος, έτσι στο άκυρο... τι να πω, δεν μπορώ να βλέπω αρλούμπες και να μην σχολιάζω, ειλικρινά και να θέλω δεν μπορώ!  :-D

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, σχεδόν όλα όσα λες είναι αρλούμπες. Αλλά τα 'χουμε πει, διαβάζετε 5 πράγματα από 'δω κι εκεί και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα... θα σταθώ στο πιο καραμπινάτο:

 

Από πότε είναι ταχύτερος ο Snapdragon 801 (του OnePlus One) από τον Apple A8;  :) 

 

Ο μόνος που παίζει στο ίδιο επίπεδο με τον Apple A8 είναι ο Exynos 5433 από το Note 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα γρήγορα είναι πλέον, δεν είμαστε 3/4 χρόνια πριν

 

Γιατί δηλαδή ο 801 εσένα δε θα σου έφτανε να κάνεις γρήγορα τις δουλειές σου;

Το 6αρι σίγουρα είναι γρήγορο και smooth, αλλά δεν εντυπωσιάζει όπως οι προκάτοχοι του σε σχέση με κινητά που κάνουν τα μισά λεφτά..

 

Πριν ξεκινήσει η apple τον αγώνα των benchmark και του καλύτερου HW, δεν είχε κάτι φοβερό στα κινητά της όμως το λειτουργικό που ηταν πιο καλογραμμένο βοηθούσε τα iPhone να λειτουργούν καλύτερα

Πλέον που και το android είναι πάρα πολύ ομαλό και οι επεξεργαστές έχουν βελτιωθεί φοβερά, δεν έχει τόσο νόημα να μιλάμε για επιδόσεις.

Αλλά αν θες να μιλήσουμε για κάτι γιατί να μη μιλήσουμε για την ανισορροπία του 6αριου που έχει τη καλύτερη GPU, έναν από τους καλύτερους επεξεργαστές και μόλις 1GB ram που αντικειμενικά περιορίζει τη συσκευή;

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα το λες αυτό; Ο πρώτος που το φωνάζει είμαι. Οι διαφορές εντοπίζονται οριακά ακόμα και σε benchmarks. Σε real-world καταστάσεις απλά δεν υπάρχει διαφορά. Btw δεν ξεκίνησε η Apple τον αγώνα των benchmark. Απλά ακολούθησε. Άλλες ήταν οι εταιρείες που πουλούσαν επιδόσεις και specs, ενώ την ίδια εποχή καλά-καλά δε γνωρίζαμε πόση μνήμη έχουν τα κινητά μας.

 

Από την άλλη, είμαστε σε ... geekάδικο forum.

 

Επί του πρακτέου ίσως να μην έχει σημασία, αλλά δε γίνεται να καθόμαστε να ακούμε ότι ο τάδε επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος ενώ δεν είναι, ή ότι η τάδε οθόνη είναι καλύτερη, ενώ πάλι δεν είναι, απλά και μόνο επειδή ο άλλος είναι κολλημένος hater. Η διαφορά στη RAM πάλι δεν είναι τόσο αισθητή. Σε ειδικές συνθήκες, με κάνα περίεργο software που φορτώνει μεγάλα αρχεία, ίσως. Στο 95% της χρήσης είτε έχεις 1GB, ή 3GB, ένα και το αυτό είναι. Μη ξεχνάς κιόλας ότι η RAM του iPhone είναι και πολύ ταχύτερη έναντι άλλων. Δεν είναι μόνο η χωρητικότητα... αλλιώς θα 'μασταν ακόμα και στα PC μας με DDR2 μνήμες.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, σχεδόν όλα όσα λες είναι αρλούμπες. Αλλά τα 'χουμε πει, διαβάζετε 5 πράγματα από 'δω κι εκεί και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα... θα σταθώ στο πιο καραμπινάτο:

 

Από πότε είναι ταχύτερος ο Snapdragon 801 (του OnePlus One) από τον Apple A8;  :) 

 

Ο μόνος που παίζει στο ίδιο επίπεδο με τον Apple A8 είναι ο Exynos 5433 από το Note 4.

 Σχεδόν όλα όσα λέω είναι αρλούμπες; Προφανώς εσύ είσαι ο άσχετος που διαβάζει 5-6 μαλακίες στο ίντερνετ...

 

Αμφισβητείς λοιπόν ότι το z3 έχει καλύτερη κάμερα από το iphone; Σου συνιστώ να περάσεις από ένα κατάστημα να το διαπιστώσεις από μόνος.

Επίσης, θεωρείς ότι το oneplus one δεν είναι συγκρίσιμο με το iphone; Τι είναι δηλαδή ο Α8 και νομίζεις πως είναι γρηγορότερος; Τσέκαρε καλέ μου άνθρωπε την γενική εικόνα του τηλεφώνου και τα λέμε μετά!

Να αναφέρω ΞΑΝΑ την οθόνη του note4; Είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά από θέμα εικόνας. Επίσης είναι με διαφορά γρηγορότερο από το iphone 6.

 

Κλείνοντας δεν αναφέρθηκες καθόλου στην ποιότητα κατασκευής ( εδώ που τα λέμε και που αναφέρθηκες... ) 800+ ευρώ τηλέφωνο ξαφνικά G FLEX, τουλάχιστον το G FLEX το αγοράζεις εύκαμπτο και κοστίζει και λιγότερο από 350 ευρώ, το iphone το παίρνεις λαμπάδα και είσαι σε ποσοστά να σου κάνει καμπούρα...

 

Για αυτό άσε μας ρε φίλε που θα μας πεις ότι λέμε και αρλούμπες, αρλούμπα είσαι εσύ από μόνος σου που ούτε καν αιτιολογείς την απάντησή σου, μπαίνεις να πετάξεις την "ΚΑΙ ΚΑΛΑ" εξυπνάδα σου. Έλα, βολτάρισε μια βόλτα από κάνα πλαίσιο,public ή όποιο άλλο γουστάρεις και άσε το unboxing στο youtube.

Σε μένα το λες αυτό; Ο πρώτος που το φωνάζει είμαι. Οι διαφορές εντοπίζονται οριακά ακόμα και σε benchmarks. Σε real-world καταστάσεις απλά δεν υπάρχει διαφορά. Btw δεν ξεκίνησε η Apple τον αγώνα των benchmark. Απλά ακολούθησε. Άλλες ήταν οι εταιρείες που πουλούσαν επιδόσεις και specs, ενώ την ίδια εποχή καλά-καλά δε γνωρίζαμε πόση μνήμη έχουν τα κινητά μας.

 

Από την άλλη, είμαστε σε ... geekάδικο forum.

 

Επί του πρακτέου ίσως να μην έχει σημασία, αλλά δε γίνεται να καθόμαστε να ακούμε ότι ο τάδε επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος ενώ δεν είναι, ή ότι η τάδε οθόνη είναι καλύτερη, ενώ πάλι δεν είναι, απλά και μόνο επειδή ο άλλος είναι κολλημένος hater. Η διαφορά στη RAM πάλι δεν είναι τόσο αισθητή. Σε ειδικές συνθήκες, με κάνα περίεργο software που φορτώνει μεγάλα αρχεία, ίσως. Στο 95% της χρήσης είτε έχεις 1GB, ή 3GB, ένα και το αυτό είναι. Μη ξεχνάς κιόλας ότι η RAM του iPhone είναι και πολύ ταχύτερη έναντι άλλων. Δεν είναι μόνο η χωρητικότητα... αλλιώς θα 'μασταν ακόμα και στα PC μας με DDR2 μνήμες.

Ποιος είναι hater ρε, επειδή λέμε αλήθειες για το πανάκριβο αυτό στολίδι σας; Δεν έχει την καλύτερη οθόνη της αγοράς, άλλο δεν έχει καλή οθόνη και άλλο δεν έχει ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ οθόνη της αγοράς, είτε σου αρέσει είτε όχι είναι η αλήθεια!

Σχετικά με το OnePlus One, στο γενικό σύνολο είναι καλύτερο τηλέφωνο και μη ξεχνάς ότι είναι και φθηνότερο, τι, επειδή το 6αρι βγαίνει με Α8 σημαίνει ότι πρέπει να είναι και δυνατότερο; Μετά λες εμένα για τη σύγκριση του τηλεφώνου όταν πετάς τη βλακεία λέγοντας ότι η διαφορά στη ραμ δεν είναι αισθητή, μια χαρά αισθητή είναι και ο λόγος που έγινε είναι καθαρά για τα ταμεία της apple, επειδή δεν γουστάρει να σας πουλήσει παραπάνω, εσείς αντί να το θεωρήσετε μειονέκτημα το γεγονός της ραμ κάθεστε και λέτε ότι η συσκευή δεν έχει και πρόβλημα από πάνω. Τι έχει δηλαδή η ραμ του iphone και είναι ταχύτερη; Εξήγησε μου λίγο.

 

G3 λίγο παραπάνω από iphone 4s, αντιλαμβάνεσαι τι σου λέω; G3!

G2/S4 ίδια τιμή με 4ς μπορείς να μου πεις γιατί αγοράζουν το 4ς της πλάκας ( πλέον ) όταν με τα ίδια λεφτά θα έχουν πολύ καλύτερα specs, και μου καρφώνουν κι από πάνω την καινούργια έκδοση λογισμικού όταν η πλατφόρμα της συσκευής κρασάρει και φρικάρει όλο το σύστημα; Αυτό το παράδειγμα είναι για να καταλάβεις ότι το iphone ναι, είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο, όμως υστερεί σε πολλά και σου τα εξήγησα, γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι πάντοτε το καλύτερο; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω! Δεν νομίζω κάπου να λέω ότι δεν είναι καλό τηλέφωνο ή ανταγωνιστικό, λέω απλά ότι για τα λεφτά του και για τις τιμές που εξακολουθεί να έχει μετά από καιρό δεν αξίζει σε σχέση με άλλο τηλέφωνο...

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Αμφισβητείς λοιπόν ότι το z3 έχει καλύτερη κάμερα από το iphone; Σου συνιστώ να περάσεις από ένα κατάστημα να το διαπιστώσεις από μόνος.

Επίσης, θεωρείς ότι το oneplus one δεν είναι συγκρίσιμο με το iphone; Τι είναι δηλαδή ο Α8 και νομίζεις πως είναι γρηγορότερος; Τσέκαρε καλέ μου άνθρωπε την γενική εικόνα του τηλεφώνου και τα λέμε μετά!

Να αναφέρω ΞΑΝΑ την οθόνη του note4; Είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά από θέμα εικόνας. Επίσης είναι με διαφορά γρηγορότερο από το iphone 6.

 

 

 

Μουάχαχαχαχα σε περίμενα στη γωνία (σε άφησα καιρό και μου πήρες αέρα)! :P

 

Μιας λοιπόν και έχω εδώ και κάτι μήνες το Ζ3 σαν βασικό μου τηλέφωνο (μαζί με το smartwatch3), οφείλω να σου πω πως οι φωτό του Ζ3 είναι πολύ πίσω ακόμη και από το 5S! Ειδικά στο auto mode πετυχαίνει έως και άθλια αποτελέσματα και μόνο αν φας άπειρο χρόνο στις manual ρυθμίσεις θα πετύχεις κάτι καλό. Σε ένα smartphone θες απλά να σηκώνεις τη συσκευή και να πατάς το κουμπί, όχι να παραμετροποιείς 10 λειτουργίες για να καταλάβει το software τις ιδανικές συνθήκες!

 

Για να μιλάμε και λίγο ρεαλιστικά που και που και να μην κάνουμε σχόλια μόνο επειδή διαβάζουμε τα χαρακτηριστικά στο κουτί...

 

Προφανώς για να έχω το Ζ3 τόσο καιρό πάει να πει πως έχει στοιχεία που με κέρδισαν, αλλά αυτό δεν το κάνει τέλειο σε όλους τους τομείς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μουάχαχαχαχα σε περίμενα στη γωνία (σε άφησα καιρό και μου πήρες αέρα)! :P

 

Μιας λοιπόν και έχω εδώ και κάτι μήνες το Ζ3 σαν βασικό μου τηλέφωνο (μαζί με το smartwatch3), οφείλω να σου πω πως οι φωτό του Ζ3 είναι πολύ πίσω ακόμη και από το 5S! Ειδικά στο auto mode πετυχαίνει έως και άθλια αποτελέσματα και μόνο αν φας άπειρο χρόνο στις manual ρυθμίσεις θα πετύχεις κάτι καλό. Σε ένα smartphone θες απλά να σηκώνεις τη συσκευή και να πατάς το κουμπί, όχι να παραμετροποιείς 10 λειτουργίες για να καταλάβει το software τις ιδανικές συνθήκες!

 

Για να μιλάμε και λίγο ρεαλιστικά που και που και να μην κάνουμε σχόλια μόνο επειδή διαβάζουμε τα χαρακτηριστικά στο κουτί...

 

Προφανώς για να έχω το Ζ3 τόσο καιρό πάει να πει πως έχει στοιχεία που με κέρδισαν, αλλά αυτό δεν το κάνει τέλειο σε όλους τους τομείς. :)

Χάλια κάμερα το Ζ3; Αναρωτιέμαι πόσο απαιτητικός είσαι... και μιας και αναφέρθηκες στην παραμετροποίηση... πες μου μια λειτουργία στο κάθε smartphone ( είτε στην κάμερα, είτε στο βίντεο, είτε στο λογισμικό γενικότερα ) που δεν χρησιμοποιείται από κάποια βοηθητική εφαρμογή! Μας δουλεύεις;

Από την άλλη αν θεωρείς πως τα όσα λέω είναι επειδή διάβασα τα χαρακτηριστικά στο κουτί... τι να πω, με έκανες να γελάσω!

 

Διαφωνώ απόλυτα στο ότι πετυχαίνει κανείς άθλια αποτελέσματα και πως χρειάζεται κάποιος άπειρο χρόνο για τις ρυθμίσεις κάμερας, όσον αφορά τώρα το 5s... τουλάχιστον τα άτομα που γνωρίζω εγώ έχουν αγοράσει εφαρμογή για τις φωτογραφίες κι αυτό επειδή προφανώς δεν είναι στα πλαίσια "ικανοποιητικού" και αν θες επειδή δεν θυμάμαι την ονομασία της εφαρμογής μπορώ να ρωτήσω και να σου πω.

Δεν είπα ποτέ μου πως το iphone δεν είναι καλό τηλέφωνο απλά για μένα είναι πανάκριβο γι αυτά που σου προσφέρει ή τουλάχιστον από την αρχική του τιμή θα εξακολουθεί να είναι πανάκριβο χωρίς να πέφτει η τιμή του. Το λέω αυτό επειδή μπορεί κάποιος να μείνει ευχαριστημένος έχοντας πολλές άλλες συσκευές εξίσου δυνατές στα χαρακτηριστικά.

 

Υ.Γ αν θεωρείς πως δεν μπορείς να πετύχεις θετικά αποτελέσματα ... τότε πες μου ποιο smartphone είναι αυτό που χωρίς ρυθμίσεις ( με ή χωρίς εφαρμογή ) πατάς το κουμπί και βγάζει τέλειες φωτογραφίες. Το λέω αυτό επειδή μίλησες για απαίσια αποτελέσματα στο z3

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια κάμερα το Ζ3, όχι, δεν έχει. Σε σχέση με το παλιό μου iPhone 4 έστω, που 'χει και χιλιογρατσουνισμένο φακό, το Xperia βγάζει τέλειες φωτογραφίες. Όχι όμως και σε σχέση με το iPhone 6.
 
Συγκριτικούλι θέμε; Στην 3η σελίδα.
 
Έχει χειρότερη κάμερα, τόσο απλά. Με διαφορά κιόλας! Υπάρχουν άλλα τηλέφωνα με κάμερα καλή σαν το iPhone 6. Υπάρχουν κι άλλα με καλύτερη. Το Xperia Z3 που διαλέγεις έχει ξεκάθαρα χειρότερη! Το μόνο σημείο στο οποίο "κερδίζει" είναι τα megapixel, τα οποία κανένα ρόλο δε παίζουν στην ποιότητα της λήψης, παρά μόνο ... στο μέγεθος. 
 
Βρήκα κι άλλες δοκιμές (με πιο "δίκαιες" λήψεις κιόλας) που επιβεβαιώνουν ότι το Z3 έχει χειρότερη κάμερα. Το μόνο συγκριτικό που λέει το αντίθετο είναι... το δικό σου!  :mellow:
 

The Z3 Compact's 20-megapixel camera captures good, but not great images, as it sometimes misjudges colors and can be a bit too slow, while the iPhone 6's 8-megapixel shooter is consistently great and fast...


Για τα υπόλοιπα που έγραψες, ξανακάνω το ίδιο σχόλιο: ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ.

 

Ναι, το Note 4 έχει όντως καλύτερη οθόνη από το iPhone 6. Δεν είναι πιο γρήγορο όμως. Στα ίδια παίζουν. Το OnePlus One, από την άλλη, είναι ξεκάθαρα πιο αργό! Αναρωτιέμαι, που τα διαβάζεις και τα λες! Κάνα linkάκι με τις πηγές σου δε μας δίνεις; Διότι ότι και αν διαβάζω, από οποιοδήποτε site, διαψεύδεσαι.

 

Α, και, μην πέσεις από τα σύννεφα αλλά οι δοκιμές (είτε για κάμερα, ή για ταχύτητα, ή οτιδήποτε) γίνονται σε πραγματικές συνθήκες σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον κάποιων ημερών), όχι πάνω στα demo κινητά στο Πλαίσιο και το Public.

 

Σε 5-λεπτη ενασχόληση στο μαγαζί, μπορώ να σου βγάλω ακόμα και το iPhone 3GS πιο γρήγορο από το Note 4 (!!!) διότι απλά καμιά φορά, οι συσκευές τυχαίνει να lagάρουν. Όλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...