Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 6 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν απάντησε γιατί αυτό το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι τόσο γελοίο που ούτε καν επιχείρημα δεν θα έπρεπε να λέγεται.

 

Θα μπω στον κόπο εγώ όμως να σου απαντήσω ότι οποιοδήποτε κινητό/συσκευή έχει το αδύνατο σημείο του όταν το υποβάλλεις σε συνθήκες για τις οποίες δεν έχει σχεδιαστεί και δεν κατατάσσονται στην νορμάλ χρήση.

 

Όταν κάθεσαι πάνω σε ένα κινητό στην κωλότσεπη, όταν το πετάς κάτω ή όταν προσπαθείς να το χαράξεις με κλειδιά κτλ πας γυρεύοντας. Άλλα κινητά θα σπάσουν άλλα θα λυγίσουν ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους.

 

Τώρα όσο αναφορά το iphone 6 plus (γιατί με αυτό προέκυψε πρόβλημα και όχι με το απλό 6άρι) είναι ένα κινητό με πολύ μεγάλο μέγεθος, πολύ λεπτό πάχος και με αλουμινένια κατασκευή. Οι νόμοι φυσικής λένε ότι θα πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στη χρήση του.

Τώρα γιατί χρησιμοποιήθηκε αλουμίνιο αντί για πχ ανοξείδωτο ατσάλι? Προφανώς για να κρατήσουν το βάρος του μικρό σε σχέσει με τις διαστάσεις του.

 

 

Έτσι όπως το παρουσιάζεις βλακωδώς, φένεται λες και βγάζοντάς το από το κουτί του λυγίζει από το βάρος του και μόνο...

Απο οτι ξερω χωρις να αρχισουμε παλι "ντεμεκ" επιστημονικες συζητησεις και αναλυσεις το ατσαλι ειναι ποιο βαρυ και οι γρατζουνιες μπορει να προκαλεσουν σκουρια το οποιο δεν νομιζω να εκτιμουσε κανενας ,να δωσεις 1χιλιαρικο και να εχεις ενα σκουριασμενο κινητο.

Εγω θεωρω βλακωδες γενικοτερα την χρηση αλουμινιου(και αλλων μεταλων) για να δωσει μια δηθεν "premium product" αισθηση στους αγοραστες του.Οι απλες γρατζουνιες ειναι πολυ ποιο εντονες απο οτι σε ενα πλαστικο και σε μια πτωση μεγαλη πιθανοτητα να υπαρξει ενα βαθουλωμα.Κοστος αντικαταστασης αισθητα μεγαλυτερο.Και μην μου πειτε για θηκη γιατι οπως και στο δικο μου κινητο δεν εδωσα ενα σκασμο λεφτα για να παρω ενα ομορφο κινητο για να το κρυψω σε μια ασχημοτερη θηκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά αυτό με το λύγισμα του iPhone ειναι μακράν το πιο γελοίο επιχείρημα κατά της Apple την οποία σαφώς και δεν υποστηρίζω. Άλλα είχαν σοβαρό θέμα με lag (G3) άλλα με μωβ οθόνες (930) αλλα με προβληματικά power και volume buttons κλπ κλπ. Πρώτες παρτίδες ειναι αυτές. Πείτε μου δυό (άντε μια) ναυαρχίδα που από την πρώτη μερα της κυκλοφορίας της μέχρι τώρα δεν έχει υποστεί την ελάχιστη βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω χωρις να αρχισουμε παλι "ντεμεκ" επιστημονικες συζητησεις και αναλυσεις το ατσαλι ειναι ποιο βαρυ και οι γρατζουνιες μπορει να προκαλεσουν σκουρια το οποιο δεν νομιζω να εκτιμουσε κανενας ,να δωσεις 1χιλιαρικο και να εχεις ενα σκουριασμενο κινητο.

 

Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πόσα σκουριασμένα iPhone 4/4S έχεις δει; Ατσάλινο ήταν το bezel γύρω- γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πόσα σκουριασμένα iPhone 4/4S έχεις δει; Ατσάλινο ήταν το bezel γύρω- γύρω.

ισχυει οτι δεν εχω δει καποιο (οχι οτι εχω δει και ποιος ξερει ποσα),σαν πιθανοτητα υπαρχει εστω και αποιροελαχιστη.Για να μην συνεχισαν την χρηση του καθως και για να μην το χρησιμοποιουν πολλες αλλες εταιριες καποιος αρκετα σοβαρος λογος θα υπαρχει.(αρχικα θεωρησα οτι θα ηταν ακριβοτερο αλλα με ενα γκουγκλαρισμα ειδα οτι γενικοτερα το ατσαλι ειναι φθηνοτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πιθανότητα. Δεν είναι καθαρό ατσάλι που οξειδώνεται. Ο λόγος που σταμάτησαν να το χρησιμοποιούν είναι ότι είναι πιο βαρύ, αλλά και πιο άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν απάντησε γιατί αυτό το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι τόσο γελοίο που ούτε καν επιχείρημα δεν θα έπρεπε να λέγεται.

 

Θα μπω στον κόπο εγώ όμως να σου απαντήσω ότι οποιοδήποτε κινητό/συσκευή έχει το αδύνατο σημείο του όταν το υποβάλλεις σε συνθήκες για τις οποίες δεν έχει σχεδιαστεί και δεν κατατάσσονται στην νορμάλ χρήση.

 

Όταν κάθεσαι πάνω σε ένα κινητό στην κωλότσεπη, όταν το πετάς κάτω ή όταν προσπαθείς να το χαράξεις με κλειδιά κτλ πας γυρεύοντας. Άλλα κινητά θα σπάσουν άλλα θα λυγίσουν ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους.

 

Τώρα όσο αναφορά το iphone 6 plus (γιατί με αυτό προέκυψε πρόβλημα και όχι με το απλό 6άρι) είναι ένα κινητό με πολύ μεγάλο μέγεθος, πολύ λεπτό πάχος και με αλουμινένια κατασκευή. Οι νόμοι φυσικής λένε ότι θα πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στη χρήση του.

Τώρα γιατί χρησιμοποιήθηκε αλουμίνιο αντί για πχ ανοξείδωτο ατσάλι? Προφανώς για να κρατήσουν το βάρος του μικρό σε σχέσει με τις διαστάσεις του.

 

 

Έτσι όπως το παρουσιάζεις βλακωδώς, φένεται λες και βγάζοντάς το από το κουτί του λυγίζει από το βάρος του και μόνο...

Είσαι με τα καλά σου ρε; Πίνεις τίποτα; Άλλο να το γ@@ το κινητό ( κοίτα παραδείγματα που φέρνει το άτομο ) και άλλο να το χειρίζεσαι φυσιολογικά με προσοχή, και για να καταλάβεις τι αρλούμπες λες, κανένα κινητό τηλέφωνο δεν θα ήταν ανθεκτικό σε ότι υλικό κατασκευής και αν φτιαχνόταν μετά από τέτοιου είδους απροσεξίες. Εκτός αν εσύ έχεις βρει τον τρόπο να μη σπάει ένα κινητό όταν πέφτει κάτω, όταν το πετάς στον τοίχο, όταν παίρνεις το μαχαίρι της κουζίνας και αντί για τη μπριζόλα κόβεις το τηλέφωνο και όταν παίρνεις τα κλειδιά δοκιμάζοντας τον καλύτερο τρόπο να παίξεις ΣΚΡΑΤΣ!

 

Το iphone 6 PLUS λυγίζει σε φυσιολογικές συνθήκες χειρισμού και έχει αποδειχθεί από πολλούς τρόπους, τώρα αν εσύ δεν θες να το πιστέψεις πρόβλημα σου.

 

Δεν με ενδιαφέρει γιατί επέλεξαν αλουμίνιο, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα!

 

Και για να καταλάβω, γιατί μου τονίζεις το PLUS; Δεν είναι iphone 6 αυτό;

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω χωρις να αρχισουμε παλι "ντεμεκ" επιστημονικες συζητησεις και αναλυσεις το ατσαλι ειναι ποιο βαρυ και οι γρατζουνιες μπορει να προκαλεσουν σκουρια το οποιο δεν νομιζω να εκτιμουσε κανενας ,να δωσεις 1χιλιαρικο και να εχεις ενα σκουριασμενο κινητο.

Μακάρι να υπήρχε κάποιο είδος ατσαλιού που να μην σκουριάζει, θα είχαμε σωθει...

 

Πιστεύω θα είναι η επόμενη μεγάλη ανακάλυψη, του ... 1910. :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι με τα καλά σου ρε; Πίνεις τίποτα; Άλλο να το γ@@ το κινητό ( κοίτα παραδείγματα που φέρνει το άτομο ) και άλλο να το χειρίζεσαι φυσιολογικά με προσοχή, και για να καταλάβεις τι αρλούμπες λες, κανένα κινητό τηλέφωνο δεν θα ήταν ανθεκτικό σε ότι υλικό κατασκευής και αν φτιαχνόταν μετά από τέτοιου είδους απροσεξίες. Εκτός αν εσύ έχεις βρει τον τρόπο να μη σπάει ένα κινητό όταν πέφτει κάτω, όταν το πετάς στον τοίχο, όταν παίρνεις το μαχαίρι της κουζίνας και αντί για τη μπριζόλα κόβεις το τηλέφωνο και όταν παίρνεις τα κλειδιά δοκιμάζοντας τον καλύτερο τρόπο να παίξεις ΣΚΡΑΤΣ!

 

Το iphone 6 PLUS λυγίζει σε φυσιολογικές συνθήκες χειρισμού και έχει αποδειχθεί από πολλούς τρόπους, τώρα αν εσύ δεν θες να το πιστέψεις πρόβλημα σου.

 

Δεν με ενδιαφέρει γιατί επέλεξαν αλουμίνιο, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα!

 

Και για να καταλάβω, γιατί μου τονίζεις το PLUS; Δεν είναι iphone 6 αυτό;

Πραγματικά ο,τι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω χωρις να αρχισουμε παλι "ντεμεκ" επιστημονικες συζητησεις και αναλυσεις το ατσαλι ειναι ποιο βαρυ και οι γρατζουνιες μπορει να προκαλεσουν σκουρια το οποιο δεν νομιζω να εκτιμουσε κανενας ,να δωσεις 1χιλιαρικο και να εχεις ενα σκουριασμενο κινητο.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λες αλλά η γυναίκα μου έχει το iphone 4 από τότε που βγήκε και δεν υπάρχει ίχνος σκουριάς η καν φθοράς στο μεταλλικό πλαίσιο. Το έχει κακοποιήσει το καιμένο σε βαθμό κακουργήματος. Τόσο πολύ που αν είχε στόμα θα μας έκανε μύνηση.

Όλα τα παραδείγματα που ανέφερα πιο πάνω τα έχει κάνει (εκτός το να κάτσει πάνω του). Πέταμα στην τσάντα με κλειδιά και χωρίς θήκη, πέταμα σε τραπέζια με το κινητό να κάνει τσουλήθρα επάνω, πτώσεις με σφήνωμα ανάμεσα σε έπιπλα, θέσεις αυτοκινήτων κτλ.

Έχει ένα σωρό βαθιές χαρακιές και στις δυο όψεις γυαλιού. Το μεταλλικό πλαίσιο όμως δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Και εννοείται ότι δεν υπάρχει ίχνος σκουριάς ούτε για αστείο. Οπότε δεν νομίζω να τίθεται θέμα με αυτό που λες για τη σκουριά. Έχουν περάσει 3.5 χρόνια με αυτή τη χρήση, ε πόσο πια θέλει?

 

 

Που να είχε και iphone 6 plus δηλαδή ε? :lol: Ποιο bend? Κοζανίτικο κιχί θα το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

"Απουσία σταθεροποιητή"...;
Τί τον χρειάζεσαι; ΠΟΙΟΣ χρήστης μηλόφωνου ΔΕΝ έχει άλλη (τρίτου) εφαρμογή για φωτογραφίες, με άπειρα καλούδια;

 

"Τσουχτερή τιμή"...; 

Δεν αγοράζεις..."Ντε-Σεβό", αγοράζεις "Λαμποργκίνι"! ΟΛΑ τα προϊόντα του "Μήλου" είναι είδη ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ! Αν τα 'χεις, αγοράζεις. Αν δεν τα 'χεις (τα ψιλά), αγοράζεις "Ντρόιντ" - και πήζεις να το μάθεις (η γυναίκα μου, η μάνα μου, εγώ,...πήξαμε όταν είχαμε Ντρόιντ. Μόλις πήραμε "Μήλο", σ' ένα σαββατοκύριακο ξέραμε να το χειριζόμαστε με κλειστά μάτια! Μέχρι κι η τρίχρονη κόρη μου παίζει στα δάκτυλα το iPad!)

 

"Το μοντέλο των 16 πρέπει να εξαφανιστεί"...

Γιατί;... ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ή...μίνι-λάπτοπ;! Τα 16 για ΤΗΛΕΦΩΝΟ (να καταλαβαινόμαστε, έτσι;), είναι υπερ-αρκετά. Παραπάνω αν θέλει κάποιος, ουστιαστικά θέλει ΤΑΜΠΛΕΤΑ - όχι τηλέφωνο. Το iPad μου είναι 32άρι και το επόμενο θα 'ναι 64άρι. Για κινητό ΤΗΛΕΦΩΝΟ, δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 16. Έχω βάλει "την Άρτα και τα Γιάννενα" από τραγούδια, ένα κάρο wallpapers, φωτό & βίντεο της μικρής μου, μερικά (ΜΕΡΙΚΑ, ΟΧΙ ΑΠΕΙΡΑ!) παιχνίδια...και έχω ΑΚΟΜΑ 6-7 γίγα ελεύθερα. ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ χώρο να θες για ΤΗΛΕΦΩΝΟ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και πήζεις να το μάθεις (η γυναίκα μου, η μάνα μου, εγώ,...πήξαμε όταν είχαμε Ντρόιντ. Μόλις πήραμε "Μήλο", σ' ένα σαββατοκύριακο ξέραμε να το χειριζόμαστε με κλειστά μάτια! Μέχρι κι η τρίχρονη κόρη μου παίζει στα δάκτυλα το iPad!)

 

 

Νταξ, όλες οι απόψεις σεβαστές αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι όταν λες κάτι τέτοιο σε τεχνολογικό forum, ότι δυσκολεύεσαι να μάθεις να χειρίζεσαι ένα τηλέφωνο, τα υπόλοιπα μέλη δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νταξ, όλες οι απόψεις σεβαστές αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι όταν λες κάτι τέτοιο σε τεχνολογικό forum, ότι δυσκολεύεσαι να μάθεις να χειρίζεσαι ένα τηλέφωνο, τα υπόλοιπα μέλη δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά.

 

Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να "δείξεις" ένα android phone σε ηλικιωμένο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να "δείξεις" ένα android phone σε ηλικιωμένο... :P

Σου ευχομαι να μην χρειαστεί να "δείξεις" ένα iphone σε ηλικιωμένο.

 

Μονο και μονο η διαδικασια δημιουργιας apple id και χρησης πιστωτικης καρτας , ειναι ενας μπελας για ηλικιωμενους.

 

Oσες φορες το εχω κανει, σε 5 λεπτα ξεμπερδευεις με ενα android (με iphone σου παιρνει παραπανω κ χρειαζεται να θυμαται νεους δυσκολους κωδικους κλπ) και τους βαζεις κ τις συχνες επαφες στην πρωτη σελιδα για ευκολη κληση(κατι που δεν γινετε με το iphone).

 

 

 

Αρχικα για να μπορεσει να βαλει εφαρμογες , θα πρεπει να βαλει την πιστωτικη του, κατι που δεν ειναι διατεθιμενοι να κανουν μερικοι μεγαλυτεροι. Υπαρχει τροπος και χωρις πιστωτικη, αλλα πρεπει να ακολουθησει συγκεκριμενο οδηγο και βηματα(!!!) που συνηθως απαιτει την παρουσια καποιου σχετικου.

Επειτα, η δημιουργια γενικοτερα του apple account δεν ειναι οτι πιο απλο και ευχρηστο . Μπερδευει τους μεγαλυτερους που εκτος απο το εμαιλ τους, θα εχουν ενα λογαριασμο που για να μπουν σε αυτον θα πρεπει να βαλουν το email τους αλλα για κωδικο εχουν κατι διαφορετικο και μαλιστα αρκετα δυσκολο κωδικο.

 

Επισης, μετα υπαρχει το θεμα των επαφων. Πολλοι μεγαλυτεροι θελουν να τις εχουν στη sim γιατι καμμια φορα αλλαζουν κινητα κλπ ή ετσι εχουν συνηθισει. Αυτο δεν γινεται στο iphone , μιας και δεν μπορεις να προσθαφαιρεις επαφες στη sim.

 

Tελος, υπαρχει το αγκαθι του iTunes. Δεν θα μπορει να περναει μουσικη και φωτογραφιες με απλο,ευχρηστο τροπο ενας μεγαλυτερος λογω του βραχνα που λεγεται iTunes.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι το iOS έχει πολύ μικρότερη καμπύλη εκμάθησης από το Android είναι γεγονός, όχι άποψη. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Εύκολο είναι, αλλά είναι εύκολο για μένα, για σένα, για τον billdanos. Όχι για τον οποιονδήποτε άσχετο με τις έννοιες ενός mobile λειτουργικού. Ο 2ος θα χρειαστεί βοήθεια. Για οποιοδήποτε λειτουργικό. Για το droid ένα κλικ παραπάνω όμως.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...