Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 6 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα (έξω από το χορό δλδ δεν είχα ποτέ iphone από άποψη) το iphone είναι

  • Καλό hardware με καλή σχεδίαση και ποιοτικά υλικά σε σωστό μέγεθος.
  • Λένε εύχρηστο περιβάλλον και καλή απόκριση. Τους πιστεύω

Και εδώ σταματάνε τα καλά

  • Κινητό 700€ έχει κλειδωμένο το ΒΤ σε πείσμα κάθε λογικής πλην αυτής του κέρδους για την κατασκευάστρια (πχ δεν μπορείς να πάρεις το ringtone πάνε αγόρασε το). 
  •  Άλλοι "περίεργοι" περιορισμοί όπως "κλειδωμένο" NFC (όχι τόσο "περίεργο" υπάρχει οικονομική εξήγηση και έχει να κάνει πάλι με το κέρδος της κατασκευάστριας βλέπε αποκλειστική χρήση nfc για apple pay).
  • Κινητό 700€.. Από μόνο του φάουλ. Πανάκριβο.
  • Δεν παίρνει (εσκεμμένα) SD πάλι στο πλαίσιο πως η κατασκευάστρια θα κερδίσει περισσότερα χρήματα (πουλάει τα επιπλέον 16gb πχ από την 16 στην 32 όσο κάνουν τα.. 128gb σε SD, και θέλει να πουλάει και cloud)
  • Ειδικά καλώδια μη συμβατά με άλλους και κάρτες SiM που για κάποιο λόγο πρέπει να είναι μοναδικές για τα iphones (με σκοπό την "δύσκολη" μετάβαση σε άλλο σύστημα). 
  • Άλλες μικρές ελλείψεις όπως OTG, FM radio, κτλ.

Για μένα τα αρνητικά είναι dealbreaker.. Όποιος θέλει και μπορεί βέβαια τα αγοράζει. Γούστα είναι αυτά.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά τα παραπάνω αλλά:

 

  • Κινητά ναυαρχίδες των ±700 ευρώ (LG G3, Samsung S5) να μην μπορούν να βγάλουν μια φωτογραφία της προκοπής στο χαμηλό φως;
  • Κλειδωμένο NFC μεν, αλλά λειτουργικό δε - δεν ξέρω γιατί πρέπει να κολλάω αυτοκόλητα δεξιά και αριστερά για να κάνω το nfc να λειτουργήσει για μικρής σημασίας λειτουργίες (π.χ. αλλαγή προφίλ)
  • Δεν είναι το μόνο κινητό με 700 ευρώ - όλες οι ναυαρχίδες από εκεί ξεκινούν και ανάλογα τα κανάλια διανομής ρίχνουν ή όχι τις τιμές τους
  • Συμφωνώ με την έλλειψη SD, αλλά και τα nexus των -επίσης 700 ευρώ- πάλι δεν υποστηρίζουν SD και όλα δείχνουν πως πάει για κατάργηση
  • Ειδικά καλώδια και SIM μεν, αλλά ένας σκασμός αξεσουάρ ετοιμοπαράδοτα μέχρι και στους πλανόδιους πωλητές δε (δε θέλω να θυμάμαι πόσες φορές έκοβα με το χέρι τις ζελατίνες για την οθόνη διαφόρων συσκευών ή πόσο ταλαιπωρήθηκα να βρω θήκη)

όπως λέει και ο keysmith, γούστα είναι αυτά: dealbreakers για μένα είναι να εκφυλίζεται η απόδοση της συσκευής μου σταδιακά, να μην μπορώ να βγάλω μια φωτογραφία της προκοπής, να μην είμαι σίγουρος πότε (και αν) θα πάρω αναβαθμίσεις του λειτουργικού μου.

 

έχω προσπαθήσει να μεταβώ (για διάφορους λόγους) σε android, πάντα επέστρεφα στη γνώριμη και προβλέψιμη (και κορυφαία) εμπειρία χρήσης του iphone.  

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα (έξω από το χορό δλδ δεν είχα ποτέ iphone από άποψη) το iphone είναι......

Απαντησε και μονος του.......ΔΕΝ ΕΙΧΕ.......γιατι αν ειχε...θα ελεγε οτι δεν υπαρχει αλλο κινητο.....

Τη μια σας εφταιγε που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια.....την αλλη το ραδιο την αλλη η sd καρτα την αλλη οτι δεν επαιζε τα flash στα sites.......Τι να τα κανετε τα παραπανω ρε? το τηλεφωνο κανει 700+ και πρεπει να το αγοραζουν οσοι εχουν λεφτα να αγοραζουν ring tones και 2-3 giga για ιντερνετ παντου...iphone με καρτοκινητα και το wifi του γειτονα? ΕΛΕΟΣ....και να μερικοι δε θελουμε να αλλαζουμε μπαταριουλες...μας φτανει η μια....δε θελουμε να βαζουμε καρτουλες sd με ταχυτητες 4 6 8 16χ και τα σχετικα.....και το καλωδιο πλεον το Lightning παντα μπαινει απο τη σωστη πλευρα και δε σπαει το mini usb αν το πιεσω αναποδα στο σκοταδι.    10 χρονια και ακομα καποιοι δεν εχετε καταλαβει οτι οτι κανει η apple και το κραζετε μετα απο μολις 2-3 χρονια το ακουλοθουν και οι υπολοιποι.......NEXUS χωρις sd radio kai αποσπωμενη μπαταρια και ανδροιδ χωρις flash player....ακολουθει και η samsung με την αφαιρεση του ραδιο και επεται συνεχεια........ apple =10 χρονια μπροστα ...απλα δεν το βλεπετε.....δεν μπορειτε να το δειτε γιατι εχετε κολλησει στα 8πυρηνα και στα 100μεγαπιχελ φωτογραφικες

ειχα iphone και πλεον δεν εχω γιατι μου πεφτει ακριβο....αλλα μολις πιασω λεφτα θα το ξαναγορασω....

Αρχιστε τωρα ναι ειμαι προβατο μπεεεεεεεεεεεε χααχχαχα κοιταχτειτε στον καθρεπτη και σκεφτειτε

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα (έξω από το χορό δλδ δεν είχα ποτέ iphone από άποψη) το iphone είναι......

Απαντησε και μονος του.......ΔΕΝ ΕΙΧΕ.......γιατι αν ειχε...θα ελεγε οτι δεν υπαρχει αλλο κινητο.....

Τη μια σας εφταιγε που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια.....την αλλη το ραδιο την αλλη η sd καρτα την αλλη οτι δεν επαιζε τα flash στα sites.......Τι να τα κανετε τα παραπανω ρε? το τηλεφωνο κανει 700+ και πρεπει να το αγοραζουν οσοι εχουν λεφτα να αγοραζουν ring tones και 2-3 giga για ιντερνετ παντου...iphone με καρτοκινητα και το wifi του γειτονα? ΕΛΕΟΣ....και να μερικοι δε θελουμε να αλλαζουμε μπαταριουλες...μας φτανει η μια....δε θελουμε να βαζουμε καρτουλες sd με ταχυτητες 4 6 8 16χ και τα σχετικα.....και το καλωδιο πλεον το Lightning παντα μπαινει απο τη σωστη πλευρα και δε σπαει το mini usb αν το πιεσω αναποδα στο σκοταδι.    10 χρονια και ακομα καποιοι δεν εχετε καταλαβει οτι οτι κανει η apple και το κραζετε μετα απο μολις 2-3 χρονια το ακουλοθουν και οι υπολοιποι.......NEXUS χωρις sd radio kai αποσπωμενη μπαταρια και ανδροιδ χωρις flash player....ακολουθει και η samsung με την αφαιρεση του ραδιο και επεται συνεχεια........ apple =10 χρονια μπροστα ...απλα δεν το βλεπετε.....δεν μπορειτε να το δειτε γιατι εχετε κολλησει στα 8πυρηνα και στα 100μεγαπιχελ φωτογραφικες

ειχα iphone και πλεον δεν εχω γιατι μου πεφτει ακριβο....αλλα μολις πιασω λεφτα θα το ξαναγορασω....

Αρχιστε τωρα ναι ειμαι προβατο μπεεεεεεεεεεεε χααχχαχα κοιταχτειτε στον καθρεπτη και σκεφτειτε

εντάξει έβγαλε η Samsung το ράδιο ε και.. Για αυτό και πάει κατά χειρότερα κάθε χρόνο.

 

Ποιος φταίει? Η αγορά αλλάζει και η καθε samsung πέφτει στην παγίδα της. Οι παλιοί πελάτες της αρχίζουν να την κάνουν προς εταιρίες που αξίζουν. Πάνε σιγά σιγά στους κινέζους που δίνουν περισσότερα και σε δίκαρτα χωρίς τσιγκουνιές και περιορισμούς. Πάνε επίσης σε μάρκες ή μοντέλα που δεν τους κόβουν χρεώνοντας τους παραπάνω. Το κοινό δεν είναι δεδομένο και συχνά τιμωρεί. Τα "κλειστά" μοντέλα που φτιάχνει η Samy πχ άλφα (ένα κάρο λεφτά, όχι sd, όχι fm όχι όχι) απευθύνονται σε iphonάκιδες. Αυτοί τα δέχονται και καλά κάνουν αφού κάτι παραπάνω μάλλον θα τους δώσουν από τα iphones. Οι "άλλοι" πελάτες της που είναι και οι περισσότεροι εκτιμώ πάνε σε άλλα "λογικά" μοντέλα ή αλλάζουν μάρκα. Επίσης υπάρχουν και "προσθέσεις" χαρακτηριστικών όπως η IR που έφερε κόσμο σε κάποια μοντέλα. Οι πελάτες δεν αυξάνουν όταν τους κόβεις πράγματα αλλα όταν τους δίνεις. 

 

Η apple δεν είναι "νικητής" από την ιστορία του κλειστού λειτουργικού σε βάθος χρόνου. Και τα ποσοστά της Apple πέφτουν. Τα "θύματα της" κάθε χρόνο μειώνονται. Τα ποσοστά της δεν είναι αυξητικά καθώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Και το Nexus θα πουλούσε περισσότερο αν είχε SD αυτό είναι δεδομένο. Και άλλες εταιρίες πήγαν να αφαιρέσουν την SD αλλα την επανέφεραν (βλέπε sony στα high end). Αυτά για τα καλώδια και τις κάρτες που λες δεν έχουν λογική. Τι κακό έχει μια κάρτα SD. Αν έχεις sd αμα καεί το τηλέφωνο το πολύ να σώσεις τις φωτογραφίες σου. Άσε το OTG κτλ. Επίσης κανείς δεν γκρίνιαξε για την κάμερα του iphone ούτε για τους πυρήνες της CPU του iphone όχι τουλάχιστον εγώ (αν και έχω nokia 808).

 

Για τα καλώδια μάλλον αναφέρεσαι στην διπλή όψη τους.. Να την χαίρεστε, αλλά κρίμα που σε αυτή την θύρα δεν μπαίνει ούτε καν φλασάκι. Δεν πειράζει θα το κατεβάσετε από το internet, άλλωστε mb υπάρχουν στο πακέτο. 

 

Οσο για το δεν έχω "iphone". Λογικό το βρίσκω. Αμα σου πω να πάρεις ένα "καλό" ποδήλατο 1000€ που έχει κολλημένες τις βοηθητικές θα μου πεις ευχαριστώ δεν θα πάρω. Δεν έχει νόημα να σου πω "α αν το είχες πάρει θα το εκτιμούσες και ας έχει κολλημένες τις βοηθητικές γιατί έχει καλό τιμόνι και ωραίο χρώμα". Μα είναι παράνοια! Το ίδιο και το iphone. Με χρήματα δεν πρόκειται να πάρω. Αν μου χαρήσουν ένα (και πιο παλιό) θα παίξω για να δω το UI και τις άλλες αρετές του (ναι έχει αρετές το ανέφερα). Αλλά να το πληρώσω 700Ε με τέτοιους περιορισμούς; no way..

 

Η apple πάντα ήταν μπροστά το παραδέχομαι! Στο να "βγάζει από την μύγα ξίγκι" και να βρίσκει και πρόθυμους αγοραστές σε αυτό. Να σε κοροϊδεύει στα μούτρα σου και να λές δεν πειράζει έχω και θέλω να ξοδέψω. Κατά το ήμαστε ότι τρώμε, είμαστε ότι ψωνίζουμε. Ψωνίστε Iphones όσοι τα θέλετε, οι υπόλοιποι δεν θα πάρουμε.

 

Υ.Γ. Αν η google πάει να κλειδώσει το λειτουργικό της θα την πάθει όπως η MS με το WP 7.0 που πήγε και το κλείδωσε ουτε sd, ούτε bt ούτε ούτε (το wm ήταν όλα ελευθερα) και έχασε όλο της τον κόσμο (πήγαν στο android). Από τότε η MS, ξεκλειδώνει το λειτουργικό της μέρα με την μέρα (και σωστά) μπας και ξαναμαζέψει λίγο από το μερίδιό της (προ wp). Το παράδειγμα της MS είναι για να μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι όλοι τα κλειδώνουν γιατί αυτό είναι η μαγκιά και η πρόοδος (επειδή τα κάνει η Apple).

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες τις μερες περιεργαστικα αρκετα το plus .. ε λοιπον oσο ομορφο μου φαινεται το απλο το 4.7 τοσο γκουμουτσα και ασχημουλι και πιο μεγαλο απο οσο πραγματικα ειναι το 5,5 .. σε καμια περιπτωση δε θα το προτιμουσα ουτε καν απο το note 3 ..πολυ πιο ομορφο το note ..Η αληθεια ειναι πως ειναι καλο και το ιος πολυ λειτουργικο, η μεγαλη οθονη βοηθαει, αλλα το μικρο iphone πολυ πιο ωραιο.. εκει το design πραγματικα φαινεται .. στο πλας χανεται , μεγαλα μπεζελ πολυ γενικα σαν να ειναι αλλο τηλεφωνο ,, καλο ομως ειδικα για το αδυναμο hardware poy exei .. πολυ μπροστα στο software η apple (na mhn eixe kai to itunes)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα (έξω από το χορό δλδ δεν είχα ποτέ iphone από άποψη) το iphone είναι......

Απαντησε και μονος του.......ΔΕΝ ΕΙΧΕ.......γιατι αν ειχε...θα ελεγε οτι δεν υπαρχει αλλο κινητο.....

Τη μια σας εφταιγε που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια.....την αλλη το ραδιο την αλλη η sd καρτα την αλλη οτι δεν επαιζε τα flash στα sites.......Τι να τα κανετε τα παραπανω ρε? το τηλεφωνο κανει 700+ και πρεπει να το αγοραζουν οσοι εχουν λεφτα να αγοραζουν ring tones και 2-3 giga για ιντερνετ παντου...iphone με καρτοκινητα και το wifi του γειτονα? ΕΛΕΟΣ....και να μερικοι δε θελουμε να αλλαζουμε μπαταριουλες...μας φτανει η μια....δε θελουμε να βαζουμε καρτουλες sd με ταχυτητες 4 6 8 16χ και τα σχετικα.....και το καλωδιο πλεον το Lightning παντα μπαινει απο τη σωστη πλευρα και δε σπαει το mini usb αν το πιεσω αναποδα στο σκοταδι.    10 χρονια και ακομα καποιοι δεν εχετε καταλαβει οτι οτι κανει η apple και το κραζετε μετα απο μολις 2-3 χρονια το ακουλοθουν και οι υπολοιποι.......NEXUS χωρις sd radio kai αποσπωμενη μπαταρια και ανδροιδ χωρις flash player....ακολουθει και η samsung με την αφαιρεση του ραδιο και επεται συνεχεια........ apple =10 χρονια μπροστα ...απλα δεν το βλεπετε.....δεν μπορειτε να το δειτε γιατι εχετε κολλησει στα 8πυρηνα και στα 100μεγαπιχελ φωτογραφικες

ειχα iphone και πλεον δεν εχω γιατι μου πεφτει ακριβο....αλλα μολις πιασω λεφτα θα το ξαναγορασω....

Αρχιστε τωρα ναι ειμαι προβατο μπεεεεεεεεεεεε χααχχαχα κοιταχτειτε στον καθρεπτη και σκεφτειτε

 

Το αβαταρ μου προς απαντηση σου...

Α btw η κινεζιά μου των 3 κατοστάρικων φορτίζει σε μισή ώρα-40 λεπτά και κρατάει 2 μέρες μπαταρία με έντονη χρήση.

 

Fast charging λέγεται και όταν το βάλει η αππλ θα είναι καινοτομία....

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα (έξω από το χορό δλδ δεν είχα ποτέ iphone από άποψη) το iphone είναι......

Απαντησε και μονος του.......ΔΕΝ ΕΙΧΕ.......γιατι αν ειχε...θα ελεγε οτι δεν υπαρχει αλλο κινητο.....

Τη μια σας εφταιγε που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια.....την αλλη το ραδιο την αλλη η sd καρτα την αλλη οτι δεν επαιζε τα flash στα sites.......Τι να τα κανετε τα παραπανω ρε? το τηλεφωνο κανει 700+ και πρεπει να το αγοραζουν οσοι εχουν λεφτα να αγοραζουν ring tones και 2-3 giga για ιντερνετ παντου...iphone με καρτοκινητα και το wifi του γειτονα? ΕΛΕΟΣ....και να μερικοι δε θελουμε να αλλαζουμε μπαταριουλες...μας φτανει η μια....δε θελουμε να βαζουμε καρτουλες sd με ταχυτητες 4 6 8 16χ και τα σχετικα.....και το καλωδιο πλεον το Lightning παντα μπαινει απο τη σωστη πλευρα και δε σπαει το mini usb αν το πιεσω αναποδα στο σκοταδι.    10 χρονια και ακομα καποιοι δεν εχετε καταλαβει οτι οτι κανει η apple και το κραζετε μετα απο μολις 2-3 χρονια το ακουλοθουν και οι υπολοιποι.......NEXUS χωρις sd radio kai αποσπωμενη μπαταρια και ανδροιδ χωρις flash player....ακολουθει και η samsung με την αφαιρεση του ραδιο και επεται συνεχεια........ apple =10 χρονια μπροστα ...απλα δεν το βλεπετε.....δεν μπορειτε να το δειτε γιατι εχετε κολλησει στα 8πυρηνα και στα 100μεγαπιχελ φωτογραφικες

ειχα iphone και πλεον δεν εχω γιατι μου πεφτει ακριβο....αλλα μολις πιασω λεφτα θα το ξαναγορασω....

Αρχιστε τωρα ναι ειμαι προβατο μπεεεεεεεεεεεε χααχχαχα κοιταχτειτε στον καθρεπτη και σκεφτειτε

Apple = 10 χρονια μπροστα !!! ....απλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον πολύ καλή δουλειά στο review.

 

Απο εκει και πέρα θεωρώ και βλέπω και απο γνωστούς μου κτλπ fan της apple οτι πλέον δεν αλλάζουν το μηλοτηλέφωνο οπως παλιά οχι τόσο για την τιμή του οσο για οτι δεν προφέρει κατι τρομερό καινούργιο και ουσιαστικό που να μην το κάνει το προηγούμενο iphone εξίσου καλά , οσο για τα benchmarks που βγαίνουν απο την πρώτη στιγμή προσωπικά τα θεωρώ ανούσια για τον απλό χρήστη και απορώ γιατι θα πρέπει να τα κοιτάζει και να αγοράζει με βάση αυτών.

 

Εν κατακλείδι θεωρώ οτι η αγορά και ο κόσμος πλέον ειναι πολύ πιο ώριμος να επιλέξει τηλέφωνο απο apple αλλα και εκτός apple αφου οι επιλογές πλέον ειναι πάρα πολλές και διαφορετικές και δεν τρέχουμε οπως παλιά να λέμε " ααα βγήκε το καινούργιο iphone αυτο ειναι το καλύτερο πάμε να το πάρουμε ολοι κτλπ "

 

Όσο για το πέταμα χρημάτων που αναφέρεται συχνά ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του με βάση τις ανάγκες του την λόξα την τρέλα του κτλπ οποτε δεν υπάρχει καν ουσία να το αναφέρουμε αυτο και να κρίνουμε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple = 10 χρονια μπροστα !!! ....απλα

 

Με την απίθανη καινοτομία να βγάλει οθόνη εκει που δεν φτάνει ο αντίχειρας, είναι ηδη 10 χρόνια μπροστά.

Δεν τολμώ να φανταστώ που θα φτάσει με 3000mAh μπαταρία. Τεχνολογία από άλλον πλανήτη; Who knows.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...