Προς το περιεχόμενο

Ελλατωματικο iphone 6 1 ημέρας


evilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Πλαισιο δεν δινει DOA σε Apple προιοντα οσο και να χτυπιεστε μερικοι...

 

Επιπλεον το DOA δεν νομιζω πως καλυπτει προβληματα συναρμογης των καπακιων.Λογικα η συσκευη του TS λειτουργει κανονικοτατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτα που λετε μην παραπληροφορείτε τον κοσμο...φυσικα και εχει.

Δεν γνωριζω απο ποιο καταστημα το πηρε λογικα θα πρεπει να αναγραφει η αποδειξει ποσο doa δινει.

Το doa εχει να κανει με την μαρκα που αγοραζει κανεις. Αλλο doa δινει η hp αλλο η epson αλλο η apple.

Πριν πεταξει ο καθενας την μ@λ@κια του ας σκεφτει οτι κανει ζημια σε καποιον..Απλα τραγικο...

 

 

To Πλαισιο δεν δινει DOA σε Apple προιοντα οσο και να χτυπιεστε μερικοι...

 

Επιπλεον το DOA δεν νομιζω πως καλυπτει προβληματα συναρμογης των καπακιων.Λογικα η συσκευη του TS λειτουργει κανονικοτατα...

 

Έχω μπερδευτεί. Το DOA ποιος το δίνει και βασικά ποιος το ορίζει;; Δηλαδή, τις μέρες που έχεις, αν έχεις, περιθώριο. Η εταιρεία του προϊόντος ή το κατάστημα από όπου αγοράζεται το οποιοδήποτε προϊόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχνα τις ηλεκτρονικές αγορές, σίγουρα ισχύει αυτό που λες για τις ηλεκτρονικές και πιστεύω πως αυτό  ισχύει και για τις κανονικες αγορες, ειδικά αν η συσκευασια είναι αθικτη, αλλά το θέμα μας ειναι αλλο και οχι για το αν μετανιωσε για μια αγορα

 

Ο ΝΟΜΟΣ λοιπον λέει για ελαττωματικά προιόντα

 

post-102272-0-02651400-1420213703_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΝΟΜΟΣ

 

attachicon.gifΚαταγραφή.JPG

Θα πρέπει να το στείλουν στο service να διαπιστωθεί και μετά να γίνει αλλαγή δηλαδή ?ή γίνεται απυεθείας αλλαγή βάση του νόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να το στείλουν στο service να διαπιστωθεί και μετά να γίνει αλλαγή δηλαδή ?ή γίνεται απυεθείας αλλαγή βάση του νόμου?

 

Αυτό δεν το ξέρω, σίγουρα ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να υπαναχωρησεις αλλά υπάρχει και η λέξη επουσιώδες (ασήμαντο) που το μπερδεύει λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί. Το DOA ποιος το δίνει και βασικά ποιος το ορίζει;; Δηλαδή, τις μέρες που έχεις, αν έχεις, περιθώριο. Η εταιρεία του προϊόντος ή το κατάστημα από όπου αγοράζεται το οποιοδήποτε προϊόν;

 

DOA δινει το καταστημα.Το Πλαισιο π.χ. στις κονσολες δινει 15 μερες DOA.Εχω αλλαξει ΧΒΟΧ 360 το οποιο μου ηρθε νεκρο (κοκκινο λαμπακι).Στην αρχη πηγαν να μου το παιξουν ιστορια οτι πρεπει να σταλει στην MS και αφου τους εκανα μανουρα, οτι 1ον. στην ΜS ηξερα να το στειλω και μονος μου και 2ον. στην αποδειξη εγραφε 15 μερες DOA, μου το αλλαξαν σε μιση ωρα επειτα απο τεχνικο ελεγχο.Σε Apple προιοντα δεν δινουν για προφανεις λογους.Αν εδιναν θα το εγραφε στην αποδειξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχνα τις ηλεκτρονικές αγορές, σίγουρα ισχύει αυτό που λες για τις ηλεκτρονικές και πιστεύω πως αυτό ισχύει και για τις κανονικες αγορες, ειδικά αν η συσκευασια είναι αθικτη, αλλά το θέμα μας ειναι αλλο και οχι για το αν μετανιωσε για μια αγορα

 

Ο ΝΟΜΟΣ λοιπον λέει για ελαττωματικά προιόντα

 

Καταγραφή.JPG

Ο νομος αναφέρεται σε "πραγματικο ελαττωμα ή έλλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας".

Δεν είναι τετοια η περίπτωση του φιλου, δεν εχει "πραγματικο ελαττωμα" (ειδικος ορος που το μπερδευουν πολλοι) η συσκευη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτα που λετε μην παραπληροφορείτε τον κοσμο...φυσικα και εχει.

Δεν γνωριζω απο ποιο καταστημα το πηρε λογικα θα πρεπει να αναγραφει η αποδειξει ποσο doa δινει.

Το doa εχει να κανει με την μαρκα που αγοραζει κανεις. Αλλο doa δινει η hp αλλο η epson αλλο η apple.

Πριν πεταξει ο καθενας την μ@λ@κια του ας σκεφτει οτι κανει ζημια σε καποιον..Απλα τραγικο...

Δεν νομίζω ότι το doa το δίνει η hp, η epson, η apple κλπ. Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα καταστήματος για το αν θα δώσει και πόσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το doa το δίνει η hp, η epson, η apple κλπ. Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα καταστήματος για το αν θα δώσει και πόσο

 

 

Σε πρόσφατη περίπτωση, μετά από μία εκτενή συζήτηση με κατάστημα για το doa:

 

Η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει doa νομοθετημένο στην Ελλάδα, οπότε το τι είναι doa και πόσο και πότε ισχύει επαφίεται στο κατάστημα.

 

Κοινώς ο καθένας το ερμηνεύει όπως τον βολεύει, εκμεταλευόμενος το νομοθετικό κενό. Πολύ θα ήθελα να μάθω εάν αυτό το "κενό" πραγματικά ισχύει -περίεργο μου φαίνεται σε όλη την Ευρώπη να ισχύει και εδώ ακόμα όχι. Γνωρίζει κάποιος?

 

Επομένως το doa είναι αφηρημένη έννοια,  άλλος το ερμηνεύει ως να μην ανάβει το λαμπάκι power, άλλος να μην λειτουργεί σε βασικές λειτουργίες (ποιες είναι αλήθεια οι βασικές λειτουργίες?) χωρίς να περιλαμβάνει μικρόφωνο, ακουστικό κτλ. Πραγματικά είναι τόσο αστείο όσο ακούγεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Παιδιά ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!Πήγα στο κατάστημα διαβασμένη αρκετά και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.Τους ανέφερα τους νόμους όλους και τι επρόκειτε να γίνει αν δεν γίνει αντικατάσταση αμέσως.Τελικά μου έδωσαν ολοκαίνουργιο λέγωντας μου οτι είμαι εξαίρεση...

Τέλος καλό ευτυχώς..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Στις 7/1/2016 αγόρασα ένα iphone 6s αξίας €898,99 από το κατάστημα της Vodafone στην Παιανία με την επωνυμία Διαμαντάκου Κων. Βασίλειου. 
Κατά το άνοιγμα διαπίστωσα μια μαύρη κουκίδα στην οθόνη και την ίδια ημέρα το επέστρεψα στο κατάστημα ως ελλατωματικό. Η υπάλληλος με ενημέρωσε πως στις 11/1/2016 θα έχω καινούργια συσκευή διότι δεν είχαν δεύτερη στο κατάστημα να μου δώσουν. Στις 11/1/2016 δεν παρέλαβα το νέο κινητό, κάλεσα στο κατάστημα και με ενημέρωσαν οτι δεν είχαν παραλάβει, αυτό συνεχίστηκε από μέρα σε μέρα και συνεχώς αθετούσαν τον λόγο τους, ώσπου τηλεφωνώ στις 19/1/2016 και ενημερώνω πως την επόμενη μέρα θα πάω να πάρω τα χρήματα μου, την επομένη στις 20/1/2016 με καλεί η υπάλληλος  και με ενημερώνει πως το κινητό ήρθε και προθυμοποιήθηκε να μου το παραδώσει στο Μαρκόπουλο για να μην κάνω την απόσταση μέχρι την Παιανία. 
Τελικώς μου παραδίδει ένα κινητό με ανοιγμένη την συσκευασία, με απορία διαμαρτυρήθηκα γιατί έχει αποσυσκευαστεί και εκείνη με καθυσήχασε ότι το άνοιξε με τα χέρια της για να ελέγξει ότι είναι σε καλή κατάσταση. 
Πήγα σπίτι και βλέπω ότι είναι το αρχικό κουτί που είχα παραλάβει αλλά με άλλη συσκευή(διαφορετικό ΙΜΕΙ). 
Την άλλη μέρα στις 21/1/2016 το πηγαίνω στο κατάστημα και ζητάω τα χρήματα μου διότι δεν δέχομαι να παραλάβω αγαθό που δεν είναι συσκευασμένο.
Ο επιχειρηματίας αρνήθηκε να μου δώσει τα χρήματα και με παρέπεμψε στην Vodafone και στην Apple και ότι αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών και ότι εκείνος σωστά ενήργησε.
Εγώ παρέδωσα το τηλέφωνο στο κατάστημα που μου είχαν δώσει την προηγουμένη το απόγευμα στις 20/1/2016. Κάλεσα και την αστυνομία και κατέγραψε το συμβάν. Γενικώς έμπλεξα, ο τύπος δεν ίδρωσε καθόλου και που είπα οτι θα κάνω μυνηση για απάτη. Εντωμεταξύ  είμαι με δανεική συσκευή και χωρίς τα 900€ και χωρίς συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...