Προς το περιεχόμενο

Kerosun ποιά όμως;


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θερμοστατη τον εχω στους 26. Το θερμομετρο το εχει ο ιδιος ο θερμοπομπος αλλα δε δειχνει λαθος, δε ζεσταινομαι πλεον οπως πριν....

 

Ισχυει οτι αν κανει πολυ κρυο εξω δε δουλευει σωστα ο θερμοπομπος, οπως πχ. γινεται με τα αιρκοντισια?

Οι αντιστάσεις ρευματος (π.χ. θερμοπομποι) δεν ειναι σαν τα κλιματιστικά που η εξωτερική μονάδα ζορίζεται στις πολύ κρύες θερμοκρασίες. Στι αντιστάσεις ρευματος, περνά ρεύμα και θερμαίνονται (*). Προφανώς στο χώρο σου είχε πολύ κρύο και μεγάλες απώλειες θερμότητας (π.χ. ανοιχτές πόρτες) οπότε ο θερμοπομπός δεν μπορεί να «καλύψει» τη ζήτηση, άρα είσαι συνεχώς κάτω απο τους 26 που ειχες ρυθμίσεις το θερμοστάτη, άρα σωστά το θερμόμετρο έδειχνε 19 και εσύ κρύωνες. 

 

Λύσεις:

  • Ανάβεις και τη δευτερη σκάλα αντίστασης (αν εχει επιλογή για 1-2, κλπ) για να μπορεί ο θερμοπομπός να καλύψει τη ζήτηση
  • Κλείνεις πόρτες, παραθυρα, κουρτίνες κλπ να μειώσεις τις απωλειες θερμότητας
  • Αν ο θερμοπομπός ειναι μικρής ισχύος (π.χ. 500-1000watt) και δεν μπορείς να περιορίσεις τις απώλειες θερμότητας, τοτε πρέπει να αγοράσεις ενα πιο δυνατό θερμοπομπό. 

 

Στα υπόψη οτι 26 σε βαρύ χειμώνα ειναι αρκετά υψηλή θερμοκρασία, οπότε ο θερμοπομπός δεν σταματά να αναβει, πράγμα που οδηγεί σε μεγάλη κατανάλωση. Αν δεν εχεις θέμα με το κόστος, αγνόησε αυτό που σου ειπα.

 

(*)Αν μιλήσουμε καθαρά τεχνικά η θερμοκρασία και η θερμική αντίσταση ενός μετάλου (αντίσταση) εχουν μαθηματική σχέση, αλλά ειναι αμελητέο για τους θερμοπομπούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου διαβασα πολλες φορες το μυνημα σου αλλα δε το καταλαβα, τι προσπαθεις να μου πεις και γιατι τοση αναφορα στο θερμοστατη? το θερμοστατη τον βαζω οσο ναναι, τωρα 26, πριν 21 κοκ, δεν παιζει ρολο στο προβλημα που εχω. Το θερμοστατη τον βαζεις σε μια θερμοκρασια στην οποια υποτιθεται πως οταν φτασει η συσκευη κλεινει για εξοικονομηση ενεργειας, σωστα?

 

"σωστα το θερμομετρο εδειχνε 19"? και τι θα πρεπει να γινει δηλαδη για να ξαναδειξει 23 οπως το προηγουμενο μηνα?

Οι πορτες-παραθυρα και κλειστες να ειναι δεν ανεβαζουν τη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Kerosun Rainbow που ειναι η μικροτερη για 45 τ.μ.

 

Δυστυχως μυριζει ακομα και της Kerosun το πετρελαιο.Οχι μονο οταν την αναβω και την σβηνω το οποιο γινεται εξω απο το σπιτι αλλα μυριζει και για οσο ειναι αναμμενη.

 

Χθες αγορασα πετρελαιο της Corral απο πρατηριο της Shell και ειναι λιγο καλυτερο απο της Kerosun,λιγο πιο αοσμο αλλα και παλι μυριζει.

Πανακριβο,πηρα 6 λιτρα 13€.Τα 18 λιτρα τα ειχε 34€ δηλαδη βγαινει λιγο φθηνοτερα.Ειναι πιο ακριβο και απο το Kerosun.Αν ξαναπαρω θα ψαξω μηπως βρω φθηνοτερο.

 

Για αυτους τους λογους την εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα στα καλα τα κρυα.Χρησιμοποιω το κλιματιστικο χειμωνα και καλοκαιρι.Την εχω τουλαχιστον 2-3 χρονια και σκεφτομαι να την πουλησω,την ειχα παρει καπου 230€.

 

Καλυτερα να παρεις με υγραεριο πιστευω,αρκει να μπορει να καλυψει τα τετραγωνικα.

Επειδη περσι και φετος τον χειμωνα ψαχτηκα πολυ με την κεροζαν καταρχην.Πηγαινε παρε απο την kerosun την καινουρια που εβγαλαν την crystal one αοσμη ,τιμη ανταλλασομενου 18lt 25,90€.

Και τωρα το σημαντικοτερο.

Για να μην μυριζει σχεδον καθολου δεν θα την καις ουτε πολυ χαμηλα ουτε πολυ δυνατα...Υπολογισε περιπου την φλογα να ξεπερναει το σιδερενιο "καπελο" που εχει πανω..1-2 ποντους..Εγω την ειχα την φλογα κατω απο αυτο και μυριζε..Οταν την δοκιμασα ετσι καμια σχεση

κατι που δεν λενε και πρεπει να ξερεις οι kerosun αυξανουν κατα πολυ την υγρασια<br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Δεν ξερω τι λες αλλα πριν που το ειχα δαγκωσει απο την υγρασια στο δωματιο αναψα το air condition,εφερνε ζεστη οκ..Δεν ηταν οπως πριν αλλα παλι κρυωνες απο την υγρασια.Το κλεινω,αναβω σομπα και αντε γειαα...Με κοντομανικο καθεσαι..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Οι θερμοπομποί δεν εχουν συμπεριφορά και προβλήματα των aircondition
  • Για τα βαριά κρύα χρειάζεσαι πιο δυνατό θερμοπομπό (περισσότερα watt)

 

 

 

 

 

  • Οι θερμοπομποί δεν εχουν συμπεριφορά και προβλήματα των aircondition
  • Για τα βαριά κρύα χρειάζεσαι πιο δυνατό θερμοπομπό (περισσότερα watt)

 

 

 

Δηλαδη μου λες οτι ειναι λογικο στο μεγαλο κρυο ο θερμοπομπος μου να μην ανεβαζει τη θερμοκρασια που ανεβαζει στο μικροτερο κρυο.

Περιεργο, γιατι τον εχω κατι χρονια, και αλλες φορες ειχε μεγαλο κρυο αλλα δουλευε κανονικα. Ισως βεβαια να μην ηταν τοσο βαρυ το κρυο, δεν ειμαι σιγουρος.

Οπως και ναναι θα δουμε αν εχεις δικιο σε 2-3 μερες που θα υποχωρησει αυτο το δριμυ ψυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θπ σου παράγει την ίδια ποσοτητα θερμότητας ειτε κάνει 0 είτε 10C. 

Αν τον εχεις χρόνια και σε αναλογα χαμηλές θερμοκρασίες δεν είχες το πρόβλημα που εχεις τωρα, τοτε ίσως εχει καει κάποια απο τις αντιστάσεις (αν εχει πολλές - εν ξέρω το μοντέλο σου). Αν δεν εχει καει κάτι, τοτε για τα βαριά κρύα χρειαζεσαι πιο δυνατο θερμοπομπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη περσι και φετος τον χειμωνα ψαχτηκα πολυ με την κεροζαν καταρχην.Πηγαινε παρε απο την kerosun την καινουρια που εβγαλαν την crystal one αοσμη ,τιμη ανταλλασομενου 18lt 25,90€.

Και τωρα το σημαντικοτερο.

Για να μην μυριζει σχεδον καθολου δεν θα την καις ουτε πολυ χαμηλα ουτε πολυ δυνατα...Υπολογισε περιπου την φλογα να ξεπερναει το σιδερενιο "καπελο" που εχει πανω..1-2 ποντους..Εγω την ειχα την φλογα κατω απο αυτο και μυριζε..Οταν την δοκιμασα ετσι καμια σχεση

 

Δεν ξερω τι λες αλλα πριν που το ειχα δαγκωσει απο την υγρασια στο δωματιο αναψα το air condition,εφερνε ζεστη οκ..Δεν ηταν οπως πριν αλλα παλι κρυωνες απο την υγρασια.Το κλεινω,αναβω σομπα και αντε γειαα...Με κοντομανικο καθεσαι..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ναι,το ξερω αυτο με την φλογα.

 

Το 1ο δοχειο εννοεις?

 

http://www.kerosun.com.gr/index.php/products/kerosene-kerosun-crystal-one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα οσοι έχετε σόμπες υγραερίου ή/και kerosun, να παραθέσετε τα κάτωθι στοιχεία:

1. Κόστος καυσίμου ανά μονάδα βάρους/όγκου ( ότι μονάδα θέλετε, θα το μετατρέψω).
2. Αν έχετε φιάλη και γράφει πάνω θα ήθελα τη θερμογονο δύναμη σε ότι μονάδες θέλετε πχ KJ/l.

Θέλω να επιβεβαιώσω ότι
η κηροζίνη δίνει κάπου 35000KJ/l και στοιχίζει 2€/l και
το υγραέριο δίνει κάπου 49000KJ/l και στοιχίζει 3,6€/kg

 

Συγγνώμη θα φτιάξω νέο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θπ σου παράγει την ίδια ποσοτητα θερμότητας ειτε κάνει 0 είτε 10C. 

Αν τον εχεις χρόνια και σε αναλογα χαμηλές θερμοκρασίες δεν είχες το πρόβλημα που εχεις τωρα, τοτε ίσως εχει καει κάποια απο τις αντιστάσεις (αν εχει πολλές - εν ξέρω το μοντέλο σου). Αν δεν εχει καει κάτι, τοτε για τα βαριά κρύα χρειαζεσαι πιο δυνατο θερμοπομπο. 

 

Tωρα που ανεβηκε η θερμοκρασια ο θερμοπομπος πηγε στους 22, αρα ειχε δικιο ο αδελφος μου.

Τον εχω καποια χρονια, αλλα φαινεται οτι τις προηγουμενες χρονιες δεν εκανε το κρυο που εκανε φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια επειδη δε ξερω πως λειτουργουν διαβαζω για φυτιλια κλπ.Καταρχην εχουν ασφαλεια για μωρο στο σπιτι?

Κι δευτερον μπορειτε να μου προτεινετε μια που να ειναι καλη για σαλονι 40 τ.μ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με σομπες,

 

εχω στο δωματιακι μου ενα θερμοπομπο που ανοιγω ποτε-ποτε, μετα απο λιγη ωρα παρει στους 23ο-24οC.

Τελευταια ομως παει μονο μεχρι 19, το πολυ 20οC... O αδελφος μου μου ειπε οτι αυτο συμβαινει επειδη εξω εχει πολυ κρυο(γυρω στους 0 βαθμους), μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?

Φυσιολογικο ειναι και εξαρταται απο τις απωλειες του δωνατιου. Δεν εχει προβλημα ο θερμοπομπος σου, σκεψου οτι αμα εξω εχει -15 για μερες, δεν σε βλεπω να ξεπερνας τους 5 μεσα στο δωματιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eιμαι αναμεσα στην 105g και στην 230g αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αν τη βαλω στο σαλονι τα δωματια με ανοιχτες τις πορτες θα ζεσταθουν η θα εχει στο σαλονι ζεστη και μεσα παγωνια?

Το σπιτι ειναι 80τετραγωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρήστης της 230 που θερμαίνω περίπου τα ίδια τετραγωνικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς τα κει.Αν το σπίτι είναι στεγανό χρειάζεσαι αφυγραντήρα αν κάνεις αποκλειστική χρήση της Kerosun.Με σόμπα αερίου έιναι χειρότερα σε θέμα υγρασίας.Ανώτερη σε όλα η Kerosun.Εχω και αερίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι αναμεσα στην 105g και στην 230g αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αν τη βαλω στο σαλονι τα δωματια με ανοιχτες τις πορτες θα ζεσταθουν η θα εχει στο σαλονι ζεστη και μεσα παγωνια?

Το σπιτι ειναι 80τετραγωνικα

 

Οποιαδήποτε πηγή θέρμανσης (ή και ψύξης) να βάλεις σε χώρο με χωρίσματα, μοιραία θα έχει διαφορά το σημείο που υπάρχει η πηγή από τα υπόλοιπα.

Σαφώς έχει να κάνει και με την διαρρύθμιση του χώρου (πόρτες, χωλάκια, διάδρομοι το ψιλο....ζουν το θέμα) αλλά ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες (γειτονικοί χώροι που επικοινωνούν απευθείας με μία πόρτα) πάλι για να "σπάσει" στο 2ο δωμάτιο η θερμοκρασία πρέπει εκεί που είναι η πηγή θερμότητας να έχει πολύ ζέστη.

 

(σε καμιά περίπτωση σε αυτά δεν εμπιστεύεσαι τον όποιο πωλητή που λέει "με αυτό ζεσταίνεις ολόκληρο σπίτι". Μπορεί όντως το Χ μηχάνημα να έχει "δυναμική" για πχ 100 τετραγωνικά αλλά αυτό αναφέρεται σε ενιαίους χώρους και όχι σε δωμάτια και δωματιάκια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...