Προς το περιεχόμενο

Kerosun ποιά όμως;


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζεται να θερμαίνω ένα χώρο με εμπορεύματα, ο οποίος δεν έχει τη δυνατότητα ηλεκτρικής ή άλλης μορφής θέρμανσης. Επομένως καταλήγω στη λύση της Kerosun. Είναι 60 τετραγωνικά, ψηλοτάβανος. Έχει πολλά διαφορετικά είδη της σόμπας με κηροζίνη. Ξέρει κανείς με ποιά κριτήρια την αγοράζουμε; Να προσθέσω ότι ο χώρος έχει υγρασία από την έλλειψη θέρμανσης, άλλα είναι επαρκώς μονωμένος, χωρίς ιδιαίτερες απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να θερμαίνω ένα χώρο με εμπορεύματα, ο οποίος δεν έχει τη δυνατότητα ηλεκτρικής ή άλλης μορφής θέρμανσης. Επομένως καταλήγω στη λύση της Kerosun. Είναι 60 τετραγωνικά, ψηλοτάβανος. Έχει πολλά διαφορετικά είδη της σόμπας με κηροζίνη. Ξέρει κανείς με ποιά κριτήρια την αγοράζουμε; Να προσθέσω ότι ο χώρος έχει υγρασία από την έλλειψη θέρμανσης, άλλα είναι επαρκώς μονωμένος, χωρίς ιδιαίτερες απώλειες.

Ειδικα για επαγγελματικο χωρο θα επελεγα τις παλιες κλασικες 105g -230 ...Ακομα και μεσα σε σπιτι που εχω δοκιμασει την πρωτη τωρα με την καινουρια κerosun που εβγαλαν δεν μυριζει τιποτα.Φυσικα παιζει ρολο να βρεις το σωστο υψος φλογας.Δεν θελει ουτε πολυ δυνατη ουτε πολυ σιγα.Γτ στην αρχη εκανα το λαθος και την εκαιγα σιγα και ειχε μια μυρωδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλύτερη η υγραερίου πιστεύω. περσι βγάλαμε χειμώνα με μια τέτοια με πολύ καλή θέρμανση εκεί που την είχαμε κάθε φορά και αρκετή οικονομία με τις φιάλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει και τις δυο σε σπιτι με ψοφο και καργα υγρασια, η αεριου ειναι καλυτερη. Η κηροζινη βρωμαει και βγαινει πολυ ακριβοτερη στη χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Kerosun Rainbow που ειναι η μικροτερη για 45 τ.μ.

 

Δυστυχως μυριζει ακομα και της Kerosun το πετρελαιο.Οχι μονο οταν την αναβω και την σβηνω το οποιο γινεται εξω απο το σπιτι αλλα μυριζει και για οσο ειναι αναμμενη.

 

Χθες αγορασα πετρελαιο της Corral απο πρατηριο της Shell και ειναι λιγο καλυτερο απο της Kerosun,λιγο πιο αοσμο αλλα και παλι μυριζει.

Πανακριβο,πηρα 6 λιτρα 13€.Τα 18 λιτρα τα ειχε 34€ δηλαδη βγαινει λιγο φθηνοτερα.Ειναι πιο ακριβο και απο το Kerosun.Αν ξαναπαρω θα ψαξω μηπως βρω φθηνοτερο.

 

Για αυτους τους λογους την εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα στα καλα τα κρυα.Χρησιμοποιω το κλιματιστικο χειμωνα και καλοκαιρι.Την εχω τουλαχιστον 2-3 χρονια και σκεφτομαι να την πουλησω,την ειχα παρει καπου 230€.

 

Καλυτερα να παρεις με υγραεριο πιστευω,αρκει να μπορει να καλυψει τα τετραγωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με σομπες,

 

εχω στο δωματιακι μου ενα θερμοπομπο που ανοιγω ποτε-ποτε, μετα απο λιγη ωρα παρει στους 23ο-24οC.

Τελευταια ομως παει μονο μεχρι 19, το πολυ 20οC... O αδελφος μου μου ειπε οτι αυτο συμβαινει επειδη εξω εχει πολυ κρυο(γυρω στους 0 βαθμους), μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σαν ιδέα το αναφέρω, δες μήπως σε βολεύει και καμία σόμπα υγραερίου.

 

Δε βολεύει λόγω κατανάλωσης κ χώρου. Είναι πολλά τα τετραγωνικά κ οι υγραερίου θέλουν μπουκάλα πολύ συχνά η οποία είναι ακριβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που δεν λενε και πρεπει να ξερεις οι kerosun αυξανουν κατα πολυ την υγρασια

Ισχύει, όπως ισχύει και για σόμπες αερίου, γιατί κατά την καύση παράγουν υγρασία. Με λίγα λόγια αν ο χώρος ειναι στεγανός και η σόμπα καίει πολλες ώρες, είναι βέβαιο οτι θα πιάσει υγρασία σε κάποιες γωνιές του ταβανιου. 

εχω στο δωματιακι μου ενα θερμοπομπο που ανοιγω ποτε-ποτε, μετα απο λιγη ωρα παρει στους 23ο-24οC.

Τελευταια ομως παει μονο μεχρι 19, το πολυ 20οC... O αδελφος μου μου ειπε οτι αυτο συμβαινει επειδη εξω εχει πολυ κρυο(γυρω στους 0 βαθμους), μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?

Δε μας λες πόσο εχεις ρυθμίσει το θερμοστάτη του θερμοπομπου και που βρίσκεται το θερμόμετρο σε σχέση με τη σόμπα (π.χ. 5 μέτρα μακριά με διαφορα ύψους 2 μέτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες πόσο εχεις ρυθμίσει το θερμοστάτη του θερμοπομπου και που βρίσκεται το θερμόμετρο σε σχέση με τη σόμπα (π.χ. 5 μέτρα μακριά με διαφορα ύψους 2 μέτρα)

 

Το θερμοστατη τον εχω στους 26. Το θερμομετρο το εχει ο ιδιος ο θερμοπομπος αλλα δε δειχνει λαθος, δε ζεσταινομαι πλεον οπως πριν....

 

Ισχυει οτι αν κανει πολυ κρυο εξω δε δουλευει σωστα ο θερμοπομπος, οπως πχ. γινεται με τα αιρκοντισια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βολεύει λόγω κατανάλωσης κ χώρου. Είναι πολλά τα τετραγωνικά κ οι υγραερίου θέλουν μπουκάλα πολύ συχνά η οποία είναι ακριβή.

 

Βρε σου λέω η κηροζίνη είναι πολύ ακριβότερη, μπουκάλα σου φέρνουν σπίτι  με 17-18 ευρω και σου κραταει μια εβδομαδα τουλάχιστον. Με αυτα τα λεφτά πας εσυ σε βενζιναδικο και τη βγαζεις μονο 2-3 μερες με κηροζινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρησιμοποιώ kerosun τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν συνάντησα το θέμα με την μυρωδιά που λέτε.

Κατά το άναμμα/σβήσιμο σίγουρα έχει (γι΄αυτό και γίνονται στο μπαλκόνι) αλλά κατά την λειτουργία όχι.

Μάλιστα τελευταία έμαθα ότι έβγαλε και άοσμο (2 ευρώ παραπάνω το 18λιτρο) το οποίο πήρα αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να πω γνώμη.

Θεωρώ σημαντικό υπέρ της kerosun σαν σόμπα το γεγονός ότι εκπέμπει θερμότητα γύρω-γύρω και άρα μπορεί να τοποθετηθεί στο κέντρο ενός μεγάλου χώρου και να πετύχει ταχύτερη και πιο ομοιόμορφη θερμοκρασία.

Και κάτι τελευταίο επειδή πήρα προχθές. Το 18λιτρο από τα πρατήρια της ίδιας της kerosun έχει 24 (παρά κάτι) ευρώ (+2 για το άοσμο όπως είπα) τη στιγμή που σε βενζινάδικα ή άλλα σημεία πώλησης το είδα 30+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...