Προς το περιεχόμενο

Μπαταρια αυτοκινητου / μικρες διαδρομες


Zein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κρύο + παλιά μπαταρία που δεν έχει φορτιστεί ποτέ εκτός οχήματος = θάνατος. Το καλοκαίρι πάντως μπορεί να σου ξαναδουλεύει lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτησω επειδη δεν τον αγορασα τον φορτιστη (την επομενη φορα δε θα το χασω λογικα) μηπως βρισκεται καποιος κοντα Νικαια/Κορυδαλλο να του φερω την μπαταρια μου μηπως την αναστησει; :P (σοβαρα το λεω παντως)

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είχα κάνει όταν πήρα τον φορτιστή, το είχα αφήσει ένα 8ωρο περίπου.

Έχει 2 επιλογές, μία για φόρτιση μπαταρίας μηχανής, και μία για αυτοκινήτου. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα A δίνει, την είχα φορτίσει πάντως με την επιλογή μπαταρίας αυτοκινήτου που έδινε πολλά περισσότερα.

 

Ακόμα και τότε η συμπεριφορά στο πώς γυρνάει την μίζα δεν είχε αλλάξει, πάλι δυσκολευόταν λίγο να κάνει το πρώτο "σκάσιμο".

 

Με ένα βολτόμετρο από αυτά που μπαίνουν στον αναπτήρα (δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι) έδειχνε 12.2V, όσα έδειχνε και ο φορτιστής, αλλά αυτό παίζει λίγο, αν βάλω 2-3 φορές μπρος (που το έκανα δοκιμαστικά) έπεφτε στα 11.6V π.χ..

 

Τώρα που πήγα και δοκίμασα, δείχνει 11V, μόλις γυρνάω το κλειδί στο σημείο που ανάβουν λαμπάκια δείχνει 10.4V και μόλις του δίνω μίζα απλά δεν την γυρνάει καν.

 

60ρα είναι η μπαταρία.

 

Θες άλλη. Είναι σχεδόν βραχυκυκλωμένη.

 

 

Να σας ρωτησω επειδη δεν τον αγορασα τον φορτιστη (την επομενη φορα δε θα το χασω λογικα) μηπως βρισκεται καποιος κοντα Νικαια/Κορυδαλλο να του φερω την μπαταρια μου μηπως την αναστησει; :P (σοβαρα το λεω παντως)

Ευχαριστω!

 

Οι φορτιστές δεν ανασταίνουν μπαταρίες.

Οι desulfators το κάνουν αυτό, υπό προϋποθέσεις, και αυτό μέχρι ένα σημείο.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...