Προς το περιεχόμενο

Εγατάσταση Tablet 7' Σε ενα αυτοκινητο


Bako_999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, η απορια μου εχει ως εξης, και ετσι για να χαμε να λεγαμε θα ηθελα και την δικη σας γνωμη, αποφασισα να βάλω μια μουλτιμίντια οθόνη 7 ιντσών στο αυτοκίνητο μου, με τα gps και όλα τα σχετικά που περιέχει μέσα, και με λίγο ψάξιμο που έκανα οι τιμές για τις συγκεκριμένες συσκευές είναι τσουχτερές, έτσι βλέποντας κάποια βιντεάκια στο youtube μου πέρασε από το μυαλό να κάνω την πατέντα με το tablet τον 7 ιντσών που κάνει την ίδια δουλειά και που θα με βόλευε περισσότερο στην χρήση σε σχέση με το γνήσιο μηχάνημα. υπάρχει κανεις που να το έχει βάλει στο όχημα του? και που πρέπει να ρωτησω?, και γενικά αξίζει να μπω στην διαδικασία αυτή? πιο πολύ για λόγους οικονομίας χρημάτων εννοώ. ευχαριστώ προκαταβολικά

post-234666-0-26360600-1421271580_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, η μόνη πρακτική διαφορά είναι πως το απλό Tablet δεν έχει ενισχυτή και δεν μπορεί να παίξει καλά στα ηχεία του αυτοκινήτου. Αν έχεις ένα απλό ηχοσύστημα με Aux In και συνδέσεις εκεί την έξοδο ήχου του tablet θα είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για την ιδεα σχετικα με τον ενισχυτη, καλο μου ακουγετε, σχετικα με την μπαταρια του ομως τι μπορω να κανω για να μην χρειαζετε να το βαζω και να το βγαζω για φωρτηση? καμια ιδεα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη και οικονομικη λυση το tablet αλλα αισθητικα σε σχεση με multimedia θονη υστερει παρα πολυ γαι γαι τι θεμα της μπαταριας δεν νομιζω να βρεις λυση .

 

Αν αντεχει η τσεπη σου ψαξε για καποιο κινεζκο 2din αν εχει χωρο το αμαξι σου  all in one με 200-300 ευρω

 

Τις παλιες καλες εποχες ειχα δωσει 1500 ευρω για επωνυμο τετοιο συστημα kenwood με ολα τα παρεκλομενα καλουδια του .Τωρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικαιο φιλε μου τελικα το σκεφτηκα και δεν αξιζει τον κοπο, θα ψαξω καποιο κανονικο multimedia σε οικονομικη τιμη. Σας ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βρεις κάνα κινέζικο 2 din από ebay είναι αρκετά αξιόλογα κατά τη γνώμη μου. Έχει βάλει ένας ξάδερφος μου σε i30 και μάλιστα χρειάστηκε να αλλάξει και το πλαστικό του ταμπλό και το πήρε κι αυτό από ebay, το έβαψε ίδιο χρώμα με το εργοστασιακό και η συνολική εικόνα είναι πολύ ικανοποιητική (πρέπει να είσαι πολύ ψειρας για να βρεις ελλατώματα). Όσο για το multimedia σαν συσκευή για λίγο που το είδα μου φάνηκε καλό και εκτός του ότι παίζει τα πάντα από USB, κάρτες μνήμης, aux κλπ έχει και τηλεόραση (mpeg 4 φυσικά) και παιχνίδια για να σκοτώνεις την ώρα σου :P

 

Τώρα το tablet ίσως έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να το βγάζεις από το αμάξι (όχι όπως αυτό το γύφτικο που δείχνεις στην φωτό. Μιλάω για νορμάλ κατάσταση σε βάση πάνω από το ταμπλό) για να μην τραβάς τα βλέμματα για να σου σπάσουν κάνα τζάμι, αλλά είναι ταλαιπωρία να έχεις μόνιμα καλώδιο για φόρτιση και καλώδιο AUX αν θες να το συνδέεις με το ράδιο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ηχοσύστημα που έχεις ήδη έχει bluetooth, μπορείς να στήσεις ακόμα πιο εύκολα εγκατάσταση με tablet χωρίς extra καλώδια για aux in και καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο.

Ακόμα και καινούριο ηχοσύστημα να πάρεις και να το στριμώξεις κάπου ώστε να χωρέσει σωστά το tablet, πολύ πιο φθηνά θα σου βγει από το φθηνότερο κινέζικο.

 

Ένα ουσιαστικό μειονέκτημα σε σχέση με ένα έτοιμο 2din, εκτός από τον ενισχυτή φυσικά, είναι τα κουμπιά που έχουν συνήθως πάνω τους για εύκολη πρόσβαση.

Το tablet π.χ πρέπει να το κοιτάς ώστε να σημαδέψει το χέρι σου στην touch screen ακόμα και για το πιο απλό, να αλλάξεις σταθμό π.χ.

Αν υπάρχει φυσικό κουμπί το κάνεις στα τυφλά, δεν χρειάζεται να αποσπάσεις την προσοχή σου από τον δρόμο.

Μπορεί να μην ακούγεται σημαντικό, αλλά είναι, τεράστιο ποσοστό ατυχημάτων μέσα στην πόλη (και όχι μόνο), σε αφηρημάδα - έλλειψη προσοχής οφείλονται.

 

Ένα ακόμη αρνητικό, είναι η φόρτισή του. Ένα ανταπτορακι από τον αναπτήρα π.χ δεν είναι αρκετό για να φορτίσει ένα tablet σε λειτουργία, το μόνο που καταφέρνει είναι να μειώσει τον χρόνο αποφόρτισής του.

Τουλάχιστον αυτό συνέβη στον Πάνο με ένα pipo σε ένα clio, αν και βρήκε τρόπο αν θυμάμαι καλά να το φορτίζει από διαφορετική παροχή (σιγα μην δεν έβρισκε). :P

 

Τέλος, θέλεις και λίγο φαντασία για να το βολέψεις και να φαίνεται όμορφο.

 

Στα θετικά, παίζεις με android, πράγμα που σημαίνει πως κάνεις παπάδες από άποψη λειτουργικότητας (π.χ torque), αν και υπάρχουν και 2din έτοιμα με android.

Αγοράζεις ότι θες, με ότι hardware νομίζεις πως σε καλύπτει, κλαις λιγότερα χρήματα αν χρειαστεί αλλαγή ή στο κλέψουν, το χρησιμοποιείς και σαν τηλέφωνο στο αυτοκίνητο ή κανονικά σαν tablet σε άλλες περιπτώσεις όποτε θες, και φυσικά ξεμπερδεύεις με κάνα 80ευρο.

 

 

 

tl;dr: Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αξίζει το εγχείρημα. Αν όχι, κοίτα για κάποιο φθηνό 2din με android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου liopyr σε ευχαριστω για την ιδέα σου σχετικά με το bluetooth, έχω μπει σε δίλημα τώρα :) για να το δοιμάσω, αλλά δεν έχει το αμάξι μου ηχοσύστημα με bluetooth, ειναι το απλο USB Player. Υπάρχει κάτι στο ίντερνετ? τα χερια μου πιανουν αρκετα σε αυτα τα θεματα αλλα από ότι έψαξα μου βγάζει μόνο αντάπτορες για αναπτήρα με bluetooth για ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια,αν και πολλους μηνες μετα ειδα τη συζητηση σας μιας και μπηκα και εγω στη διαδικασια να ψαχνομαι για ταμπλετ στο αυτοκινητο.Λυση για τα ηχεια υπαρχει και φθηνη(ebay),η βαση με λιγο πατεντα και ορεξη βγαινει ωραιο αποτελεσμα και μπορεις να το αφαιρεις κιολας,τωρα οσο για την φορτιση δεν γνωριζω τι παιζει με το αναπτηρα και αν αρκει να το κατησει ομως ειδα ενα βιντακι στο youtube οπου ο τυπος το σενδεσε με την ασφαλειοθηκη και συγκεκριμενα με την μιζα οποτε ουσιαστικα φορτιζε μονο οταν το αμαξι λειτουργουσε η ειχες το κλειδι να δεινει ρευμα.ΑΛΛΑ,εκανε και μια ρυθμιση πολυ βασικη,και καλα να λειτουργει η οθονη μονο οταν φορτιζει η συσκευη??Υπαρχει αυτη η λειτουργια σε ολα τα ταμπλετ?Μετα οσο για την κινεζια οθονη απο ebay με ενα 60αρι νομιζω καλυπτομαι αλλα λεει 2din,δηλαδη??διπλη φυσα?Εμενα το ραδιοφωνο που εχω τωρα ειναι μια φυσα πο ερχεται απο το ταμπλο και κουμπωνει στο ραδιοφωνο,πωςς ξερω αν μου κανει η οχι?Και αν οχι υπαρχει τροπος πατεντοσυνδεσης?γιατι για 1din μετα η τιμη παει αλλουυυυυ και με οδηγει στο ταμπλετακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω 2 din εννοει κατι τετοιο http://www.tradetec.es/WebRoot/StoreES2/Shops/eb1800/5231/DD6C/373A/A868/8566/AC10/1414/3C9B/gps_2_din_android.png

 

Οπως η Kenwood 2 din αλλα οχι με android που εχω εγω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι απ οτι ξερω 2 din ειναι αυτο που ανεφερες Γιαννη. 


Ωσο για τον κοπο κατα την γνωμη μου δεν νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις, μιας και ειναι αφης και σου τραβαει την προσοχη στης αλλαγες ενω οδηγεις, εγω σ'αυτο κολησα και δεν το εψαξα παρα κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι απ οτι ξερω 2 din ειναι αυτο που ανεφερες Γιαννη. 

Ωσο για τον κοπο κατα την γνωμη μου δεν νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις, μιας και ειναι αφης και σου τραβαει την προσοχη στης αλλαγες ενω οδηγεις, εγω σ'αυτο κολησα και δεν το εψαξα παρα κατω.

 

 

Εχει και τηλεχειρηστηριο η δικια μου και το navibox που της εχω συνδεση για πλοηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...