Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο PS4 τα παιχνιδια μπορουν να χρησιμοποιησουν εως και 4.5GB μνημης, τοσα ειναι διαθεσιμα για αξιοποιηση απο τους developers στο SDK. Τα υπολοιπα 3.5GB ειναι δεσμευμενα απο το OS.

Υπαρχει και η επιλογη των 5.25GB στο SDK χρησιμοποιοντας το "flexible memory" το οποιο περιλαμβανει και hdd pagefile.

​Δεσμευμενοι και μη-αξιοποιησιμοι απο τα παιχνιδια ειναι και οι 2 απο τους 8 πυρηνες της CPU.

 

Το αν το έγραφε στο κουτι το ειπα για πλακα. Πιστευα οτι εκανες και εσυ πλακα, αφου εβαλες στο θεμα αυτο το PS4.

Δεν με ενδιαφερει το PS4, ουτε και κανεναν αλλον στο topick αυτο πιστευω.

 

Επισης οι περισσοτεροι που κραζουν την Nvidia εδω μεσα δεν εχουν GTX 970.

Εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την GTX970 (απο επιδοσεις, αποδοση/καταναλωση, θορυβο, OCing) μου και παιζω τα παντα σε 2560x1440 Max settings και εχω παιξει και σε 4Κ μερικα games. Σημερα στα 350 ευρω και παλι GTX970 θα επαιρνα.

 

πλακα κανω.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κι από εμένα.

Συμφωνώ απόλυτα με τιν φίλο Cowboy. Έχω πάρει την 970 εδώ και 1,5 μήνα περίπου κι είμαι καραευχαριστημένος. Παρόλο που είχα πριν την 680 oc edition έχω δει μερικές διαφορές. Αξίζει τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cowboy ποια οθονη εχεις αν επιτρεπεται? Επειδη ειμαι στο ψαξιμο.

 

Στο γραφειο(σπιτι) οπου και παιζω περισσοτερο εχω την Dell U2713HM, την εχω 10 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αν δεν ειχα οθονη και επαιρνα σημερα μια, θα επαιρνα μια απο αυτες:

http://www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html

http://www.skroutz.gr/s/5349479/Samsung-S27D850T.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω ολοι στο guru3d/pcperspetive/techgear κτλ κτλ που εχουν την συγκεκριμενη καρτα λενε οτι οταν ανεβαζουν αναλυση πανω απο 1080p η Κανουν downsampling η τρεχουν cuda προγραμματα εχουν δει το συγκεκριμενο προβλημα 

μαλιστα υπαρχουν ηδη εκατονταδες βιντεο που το δειχνουν real time και εδω μερικοι μας λενε οτι δεν εχουν θεμα?

 

μαλιστα δυο τεινα παιζουν..

 

1) ψεμματα(πιο πιθανο)

2) ψεμματα(ακομη πιο πιθανο)

 

ειναι ενα hardware bug που το εχουν ολες οι 970(ναι και η δικια σου ) ανεξαρτητα απο την εταιρεια και υπαρχουν πολλοι καθηγητες στο φορουμ του boinc που εχουν βγαλει καρκινο απο αυτο το προβλημα αλλα εδω οχι εδω υπαρχουν ατομα που πιστευουν την nvidia (φανταζομαι οταν βγηκε το bumpgate εσυ πιστεψες οτι η nvidia δεν ηξερε τιποτα για το thermal braking point η για την παλετα χρωματος στο hdmi που μας ελεγαν οτι..ειμαστε τυφλοι που ελεγαν πως οι amd καρτες ειχαν πολυ καλυτερα χρωματα..η πιο παλια με την σειρα 59χχ που συμπιεζαν τα 3d textures στο 3dmark για να δειχνουν μεγαλυτερη βαθμολογια και η nvidia ελεγε(μεχρι που το ανακαλυψε η fcc)οτι το 3d mark εχει προβλημα...)

ειπαμε να ειμαστε fanboys αλλα με μετρο το να λεμε ομως οτι εχουμε μια καρτα που ΔΕΝ λειτουργει οπως πρεπει(και ναι ΔΕΝ λειτουργει διοτι το να σου πουλανε 4 gb και να εχεις διαθεσιμο μονο τα 3.5 διοτι οταν τραβαει απο το αλλο segment ο driver κανει reset ειναι DEFECT )οτι και καλα ειναι μια χαρα ενω σε ολοκληρο το net βριζουν την nvidia ε ειναι καπως..

 

φανταζομαι εισαι απο τους τυπους που λενε χαμηλωσε τα details γιατι δουλευει μια χαρα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γραφειο(σπιτι) οπου και παιζω περισσοτερο εχω την Dell U2713HM, την εχω 10 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αν δεν ειχα οθονη και επαιρνα σημερα μια, θα επαιρνα μια απο αυτες:

http://www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html

http://www.skroutz.gr/s/5349479/Samsung-S27D850T.html

 

Σε ευχαριστω, και εγω προς dell κατευθυνομαι,ισως και Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν έδωσα την 770 μου για την 970!

;)

Eνταξει μην εισαι υπερβολικος. Μερα με την νυχτα ειναι οι επιδοσεις της 970 συγκριτικα με την 770.

 

Μια χαρα συμφερει η 970 για αυτο που σου δινει και στα χρηματα που στοιχιζει, ασχετα το τι γινεται αυτες τις μερες που ο καθενας λεει οτι θελει οπως το θελει.

 

Με το που βγηκε καταρχην η 970 τραβαγανε τα μαλλια τους οσοι ηταν με τις 780 και ας μην το παραδεχτουν ποτε. Καθαρα στο θεμα τιμης και perfomance.

 

 

Αυτο που εκαναν ηταν ατιμο εννοειται διοτι δεν ενημερωσαν τον κοσμο οτι η gpu τους απο τα 4096mb θα μπορει να χρησιμοποιει με ανεση μεχρι τα 3.500mb και απο εκει και περα θα παιρνει, εφοσον ενα game ή εφαρμογη το χρειαζεται,  την υποδιαιστερη σε ταχυτητα υπολοιπη μνημη των 500mb. 

 

 

Aν το ελεγαν απο την αρχη θα ηταν ολα διαφορετικα και δεν θα τους κραζαμε τωρα. Τωρα οι πιο πολλοι μαζι και εγω φυσικο ειναι να νιωθουμε εξαπατημενοι απο την nvidia. Το οτι τρεχει αριστα οτι της εχω πεταξει και οτι θα τις πεταξω μεσα στο 2015, δεν αναιρει το οτι μου πουλησαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι στην πραγματικοτητα.

 

Μια 980 beta ειναι η 970 που την ευνουχισαν (δανειζομαι την λεξη που χρησιμοποιηθηκε σωστα απο τον Αιλουρο) επιτηδες για να γινει match η αναλογια τιμης-perfomance.

 

Μεχρι τωρα απορουσα γιατι πολλοι πηγαιναν για τις 980 σε αυτες τις τιμες, ενω υπαρχει η 970 που ειδικα στα games αποδιδει τα ιδια. 

 

Την εκανε την λκια η nvidia τωρα μενει να δουμε, αν διορθωνεται ή τουλαχιστον αν ειναι εφικτο να  συμμαζευτει με καποιο bios update κτλ ή και απο καποιους drivers(δεν νομιζω). 

 

Αν ειναι καθαρα σχεδιαστικο το προβλημα, ε θα εχουμε προβλημα στο κοντινο μελλον. Ολο και κατι θα βγει που θα ζητα καθαρα 4gb vram και τοτε θα τσιμπαμε ομαδικως.

 

Τεσπα νομιζω το κουραζουμε(μαζι και εγω) ολο το θεμα, πρεπει να περιμενουμε το official response απο την nvidia στο τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι ότι είπε ψέματα η nvidia,απλά απέκρυψε την αλήθεια! Τέσπα,μην τρελαίνεστε όμως,μέχρι να είναι στάνταρ απαίτηση τα 4γίγα,θα έχετε αλλάξει κάρτα οι περισσότεροι.Και αν σε κάποια περίπτωση τρώει stuttering,χαμηλώστε λίγο λεπτομέρειες,να μην δεσμεύει όλη την μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφημίζεται στο κουτί οτι έχει 4GB στα 224GB/s ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

 

Γιατι οταν ξεπερνά η vram τα 3.5GB, το bandwidth της ram πέφτει.

 

Αυτο ειναι ή δεν ειναι false advertising;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά δεν είναι ότι είπε ψέματα η nvidia,απλά απέκρυψε την αλήθεια! Τέσπα,μην τρελαίνεστε όμως,μέχρι να είναι στάνταρ απαίτηση τα 4γίγα,θα έχετε αλλάξει κάρτα οι περισσότεροι.Και αν σε κάποια περίπτωση τρώει stuttering,χαμηλώστε λίγο λεπτομέρειες,να μην δεσμεύει όλη την μνήμη.

 

ega6tj.jpg

 

 

ναι αυτην την δουλειά θα κανουμε, θα αλλαζουμε καρτες και θα κατεβαζουμε τα textures επιδη η nvidia κανει οτι της καπνίσει.

 

εγω ενα πραγμα εμαθα χτες και σήμερα, ποτε μα ποτε να μην παρω gpu-cpu-mobo κλπ που εχει βγει το τελευτεο 6μηνο. να ωριμασει πρωτα εναν χρονο και μετα. (να βρεθουν κατι τετοια μαργαριτάρια πχ)

το λεω αυτο γιατι το οτι το εκανε τωρα η nvidia δεν εχει να λεει οτι η amd-asus klp δεν θα το κανει ποτέ.

 

εχει περάσει ενας χρονος που βγηκε; οκ το παίρνω, μην τρέχω μετα σε rma, να τρώω driver crash και να μας λεει η αγαπητή nvidia ξερεις κατι, στα μαλιαρα μου, το πηρες, σου κρύψαμε οτι στα 3.5 gb παιζει μια χαρα και μετα ρίχνει αποδοση (ακομα και 1 fps ειναι απαράδεχτο) τωρα άλειψε το με βαζελίνη και βάλτο εκει που δεν βλέπει ο ηλιος

 

και οχι δεν την εχω παρει, με 1280x1024 μονιτορ ειμαι, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν μπορω να εχω αποψη για αυτο που διαβαζω.

 

τωρα τι λες σε αυτο το παλικαρι; http://www.insomnia.gr/topic/555361-αναβαθμιση-ή-νέο-pc/?p=53759562

εγω θα ειχα τύψεις εαν του ειχα προτείνει την 970

Επεξ/σία από hackerW32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προφανώς δεν κατάλαβες το χιούμορ μου,στη πρώτη πρόταση σαφώς αστειευόμουν! 

 Στα υπόλοιπα τώρα,απευθυνόμουν στα μέλη που ήδη την έχουν πάρει (εγώ,όπως κι εσύ δεν είμαι σε αυτούς) και μπορεί να ξενέρωσαν,αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου βρε φίλε μου,Η αλήθεια είναι αυτή που έγραψα,μέχρι να την αξιοποιήσουν 100% παίζει να την έχουν δώσει.

 Όσο για το παιδί στο link, συνήθως δεν προτείνω κάτι που δεν έχω δοκιμάσει. Αλοίμονο όμως αν κατηγορήσουμε τα παιδιά εδώ που κάνουν προτάσεις για συστήματα,προσπαθώντας να βοηθήσουν.Μήπως το ήξεραν κιόλας και τα παίρνανε από την Nvidia? Λίγη σοβαρότης δεν βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι πρότειναν 970 σε αυτά τα λεφτά, ακόμα και αν δεν την είχαν, τι να κάνουμε τώρα, ο καθένας θα μπορούσε να την είχε πάθει. Δε θα ρίξουμε το φταίξιμο μιας εταιρείας στους χρήστες γενικότερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως η καρτα μετα απο τοσα τεστ που της εκανα δουλευει μια χαρα

Xρηση 4giga vram σε 4κ αναλυση και καθολου stuttering στο AC:U

Στο Som χρηση vram 3.700 παλι καθολου stuttering

Στο DA:I χρηση vram 3.500 παλι καθολου stuttering

Παντα με 4κ και τα γραφικα στο ultra.

Οποτε δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οποτε δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα

Στα benchmarks εκεί που βρήκαν και το πρόβλημα στους 840evo και τους έκραζαν μετά.Και που σε καθημερινή χρήση δεν έπαιρνε κανένας χαμπάρι εννοείται,αλλά αφού το έλεγε το benchmark,εντάξει είναι σκάρτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...