Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Να ανακαλέσει όλες αυτές τις κάρτες; Μακάρι.

Δύσκολο μου φαίνεται...

 

Πιθανολογώ:

1) BIOS Update που να καλύπτει το πρόβλημα ενώ ήδη υπάρχει.  :devil: Evil σενάριο...

2) RMA

3) Κάποια έκπτωση σε μελλοντική αγορά;

4) Να μην γίνει τίποτα.

Η σειρά είναι τυχαία. Δύσκολα όλα...

Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως...

το 4ο δεν το κόβω πιθανό, τα αλλά 3 (με το 2ο στη θέση του 3ου) έχουν τεράστιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ πως δεν έχει σχoλιάσει κανείς ακόμα το εμφανές και πιο σημαντικό: Τι ξένέρωμα θα έχει φάει ο Oroku Saki... Μήπως δεν ξέρετε τι κάρτα γραφικών έχει; :-P

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με ξένα φόρουμ πρόκειται περί χαζομάρας. Το bechmark που χρησιμοποιηθηκε  είναι ενός αγνώστου και αμφίβολης ποιότητας. Πολλοί έδειξαν ότι ο ισχυρισμός ότι η κάρτα δε μπορεί να χρησιμοποιήσει όλη τη ραμ είναι αναληθής. Η Nvidia είναι ενήμερη για το θέμα και το ψάχνουν τώρα. Αναμονή επίσημης ανακοίνωσης  από την Nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύμφωνα με ξένα φόρουμ πρόκειται περί χαζομάρας. Το bechmark που χρησιμοποιηθηκε  είναι ενός αγνώστου και αμφίβολης ποιότητας. Πολλοί έδειξαν ότι ο ισχυρισμός ότι η κάρτα δε μπορεί να χρησιμοποιήσει όλη τη ραμ είναι αναληθής. Η Nvidia είναι ενήμερη για το θέμα και το ψάχνουν τώρα. Αναμονή επίσημης ανακοίνωσης  από την Nvidia.

δεν θα έκανε το ίδιο στην 980 όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!

Η διαφορά των επιδόσεων μεταξύ 970 & 980 δε δικαιολογεί την απίστευτη διαφορά τιμής. Κάποιο λάκο έχει η φάβα....

Δεν ξέρω παίδες, όλα αυτά μου φαίνονται μαρκετίστικα παχνίδια εταιριών για να ξεφορτωθούν εμπόρευμα. Και ψηνόμουν να την αγοράσω η αλήθεια είναι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έκανε το ίδιο στην 980 όμως?

Mολις ειδα posts στο anandtech νομίζω , που χρηστης με 980 και windows aero ενεργοποιημένο ( πιθανολογείται τώρα ότι ίσως είναι ο φταίχτης για τα 500 MB που υπολειτουργούν ) , συνάντησε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά . Αναμονή λοιπόν από Nvidia και από επαγγελματίες testers - sites , για να δούμε καταρχήν αν όντως υπάρχει πρόβλημα , ή αν είναι φυσιολογική συμπεριφορά . Πάντως επειδή αυτές τις μέρες έκανα overclocking και έκανα καταγραφή με το GPUZ , τώρα κοιτάω τα αρχεία μου και βλέπω στο COD ADVANCED WARFARE , ότι έκανε χρήση 3,7 GB. ( GTX 970 εννοείται ) . Το παιχνίδι έτρεχε ομαλότατα χωρίς το παραμικρό stutter . Aν έπρεπε να συμβαίνει αυτό που περιγράφεται , τότε έπρεπε μετά τα 3,5 GB το παιχνίδι να κολλάει ( stutter κτλ ) . Αυτά τα λίγα . Οπότε υπομονή μάλλον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό έχει η κάρτα στην αγορά, εχουν βγει τόσες εκδόσεις, τα review sites ΤΩΡΑ το είδαν?

 

Και το λεγα εγώ, τέτοια διαφορά τιμής, μου βρωμάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πιθανή λύση βλέπω ίσως κάποιο flash bios update για τους πορωμένους (που γνωρίζουν το θέμα και έχουν απαιτήσεις απο το προιόν να το ξεζουμίσουν) και που θα κάνει κάποιος μόνος του εχοντας πάντα την ευθύνη ο ίδιος αν δεν το κάνει καλά.Μπορεί να το λύσουν σε συνδυασμό και με τους επόμενους graphic drivers.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση για συνολικό παγκόσμιο rma, αυτο σημαίνει τεράστιο οικονομικό κόστος.Ασε που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι μη πορωμένοι κάτοχοι το πρόβλημα και δεν ξερουν ούτε bios update να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό έχει η κάρτα στην αγορά, εχουν βγει τόσες εκδόσεις, τα revisione sites ΤΩΡΑ το είδαν?

 

Και το λεγα εγώ, τέτοια διαφορά τιμής, μου βρωμάει...

 

Το να ρίξει στην αγορά η nVidia προβληματικές κάρτες γνωρίζοντάς το και επιπρόσθετα να τις τιμολογήσει με μεγάλη απόκλιση από τις 980 εμένα δεν μου κάθεται καλά!! Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο. Αλλά και πάλι πολλά γίνονται ιδιαίτερα από τις μεγάλες εταιρείες στο βωμό του κέρδους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ NVIDIA . ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η΄ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ . 

 

http://www.pcper.com/news/Graphics-Cards/NVIDIA-Responds-GTX-970-35GB-Memory-Issue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πιθανή λύση βλέπω ίσως κάποιο flash bios update για τους πορωμένους (που γνωρίζουν το θέμα και έχουν απαιτήσεις απο το προιόν να το ξεζουμίσουν) και που θα κάνει κάποιος μόνος του εχοντας πάντα την ευθύνη ο ίδιος αν δεν το κάνει καλά.

dual bios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...