Προς το περιεχόμενο

Επιθεση του σκυλου μου σε αλλο σκύλο


idomeneas26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε περίπτωση είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις και τη σχετική νομοθεσία.Νόμος 4039/2012 λοιπόν και κυρίως το αρθ.5.

 

 

Πιστεύεις τώρα εσύ ότι ο κάθε κυνοκάτοχος θα γνώριζε πόσο μάλλον θα διάβαζε αυτό το κατεβατό; Αυτό δε γίνεται ούτε σε χώρες που έχουν πολύ μεγαλύτερη μέριμνα για τα ζώα. Στην Ελλάδα το κατοικίδιο για τους περισσότερους είναι αξεσουάρ ή "φύλακας" της κακιάς ώρας.

Μου έχουν τύχει κανα δύο περιστατικά επειδή μένω σε επαρχία που τα σκυλιά αρκετοί τα έχουν με μόνιμη αλυσόδεση κ όταν κόβουν την αλυσίδα επιτίθονται σε ότι βρούν, άνθρωπο άλλο σκύλο, αυτοκίνητο (oh yes), κ γενικότερα ότι κινείται. Σε αυτούς οι δήθεν φιλόζωοι κ λοιπές οργανώσεις δεν τους ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, ούτε μηνύσεις τουμπεκί γιατί φοβούνται μην έρθουν αντιμέτωποι με καμια καραμπίνα, σε μένα όμως που αμύνθηκα εναντίον λυσασμένου σκύλου, που μου επιτέθηκε ενώ έκανα ποδήλατο μου δημιούργησαν διάφορες ιστορίες, μέχρι κ αποζημίωση για ζώο που κατεχόταν παράνομα μου ζητούσαν. Φυσικά ανέλαβε φίλος δικηγόρος και όταν είδαν τις φωτογραφίες με τις πλήγες από νύχια κ δόντια κ τη χορήγηση αντιλυσσικού καθώς και την απειλή μήνυσης από μέρους μου για σωματικές βλάβες έκαναν πίσω. Μετά από το δικό μου περιστατικό αρκετών ακόμα σε παιδάκια κ μικρόσωμες γυναίκες που είναι ανυπεράσπιστες οι "φιλόζωοι" το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να κολλάνε αφίσες για τις φόλες κ να πιέζουν όσους είναι μέλη να φορτώνονται αδέσποτα.

Ας αρχίσουμε βέβαια από τα πιο απλά σε όσους έχουν σκύλο κ τον πάνε βόλτες : 

 

22477.jpeg?rrr=1

 

 

+

 

PE_bag.jpg

 

Και μετά μπορούμε να προχωρήσουμε κ στα πιο πολύπλοκα, όπως εμβόλιασμοί,νομοθεσία κτλ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μ' αρέσει που όλοι τα ρίχνετε στον κατηγορούμενο επειδή ένας βλάκας με ανοιχτή πόρτα και λυμένο σκύλο ισχυρίζεται ότι ο άλλος σκύλος μπήκε σπίτι του και δάγκωσε τον δικό του. Ρε πάτε καλά; Δείτε λίγο και τις δύο πλευρές και αφήστε τα "φιλοζωικά". Ο νόμος προφανώς και δεν καλύπτει μόνο την μία πλευρά αλλά λέτε μόνο ο,τι σας συμφέρει για να το παίξετε πολιτισμένοι. 

 

Απορώ κατ' αρχάς που είδες τα "φιλοζωικά" : ο σκύλος του TS, θεωρητικά (δεν ξέρω πώς στηρίζεται το ζήτημα "αποδείξεις" σε αυτή την περίπτωση - αν πχ λόγο παίζουν κατά βάση τυχόν μαρτυρίες τρίτων), είναι αυτός που την κοπάνησε από τον χώρο του ιδιοκτήτη του και δημιούργησε βλάβες. Κι επειδή ένα δικαστήριο δεν μπορεί να βάλει πρόστιμο σε σκύλο για τα "κατορθώματά" του, θα το βάλει στον ιδιοκτήτη του. Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα κάτσει να εξετάσει εάν πχ...."τα ήθελε ο κώλος του άλλου σκύλου".

Συνεπώς, έτερον-εκάτερον αν ο ιδιοκτήτης του...θύματος είναι για σφαλιάρες που διατηρεί ανοιχτή αυλόπορτα και ο σκύλος του κόβει βόλτες. ΛΟΓΙΚΑ θα έχει ΚΑΙ αυτός την τιμωρία του (και πιθανώς εμπλέκεται περισσότερο το θέμα αν ΤΥΧΟΝ δεν είναι σωστά εμβολιασμένος και τσιπαρισμένος κλπκλπ ο σκύλος του). Ακόμη και σε....άμυνα να ήταν ο σκύλος του TS, οι βλάβες που προξένησε δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να...συμψηφιστούν με το γεγονός ότι το "θύμα" ήταν παρανόμως ελεύθερο.

(...και με λίγη κοινή λογική να το πας δηλαδή, αν ένα ζωντανό στην πράξη είναι ανεξίκακο και κόβει τις βολτούλες του ως καλός...σκυλοπολίτης χωρίς να δημιουργεί θέμα σε κανέναν, είναι ανωμαλία να πατήσεις σε νόμο που λέει ότι κακώς κυκλοφορεί ελεύθερο. Τέλος ο νόμος υπάρχει για να αποτρέψει βλάβες που θα προκύψουν από την επίθεση κάποιου ζωντανού, και όχι για να αποτρέψει βλάβες που θα υποστεί άλλο ζωντανό ή άνθρωπος. Όπως ήδη σου είπαν, στην υποθετική περίπτωση που πχ κάποιο παιδί είναι στη θέση του θύματος, δεν θα ήταν δυνατόν να "απαιτείς" συμψηφισμό της ευθύνης του...κηδεμόνος, επειδή δεν θα το είχε υπό την απόλυτη φύλαξη/προσοχή του. Δεν νομίζω βέβαια να υπάρχει νόμος που ν' απαγορεύει να κυκλοφοράνε μόνα τους στο δρόμο 5χρονα παιδιά όπως προφανώς υπάρχει για κατοικίδια, αλλά ο παραλληλισμός με την υποθετική περίπτωση ενός παιδιού-θύματος, στέκει, ούτως ώστε να είναι παράλογο αίτημα ο "συμψηφισμός" ευθυνών).

 

 

Εχθες το πρωι την ωρα που ήμουνα στη δουλεια έλυσε ο σκύλος μου που ειναι δεμενος κατω απο το σπίτι μου μπήκε στην αυλη του γειτονα (η πορτα της αυλής του ήταν ανοιχτή και ο σκυλος του ελέυθερος)  και δαγκωσε αρκετα σοβαρά απο οτι μου είπε εκείνος το δικο του σκύλο. Το θέμα ειναι οτι τώρα μου ζητάει να πληρώσω τα χρήματα που εδωσε στον κτηνιατρο για την περίθαλψη. Εχει τύχει σε κανένα παρόμοια περίπτωση και πως το εχει αντιμετωπίσει;  

 

Η αλήθεια είναι ότι ΕΧΕΙΣ ΕΥΘΥΝΗ για την κατοχή ενός κατοικιδίου που -απ' ό,τι φαίνεται- ήταν σε θέση να απελευθερωθεί από δέσιμο που του έκανες (αν μάλιστα μιλάμε για πχ σπάσιμο αλυσίδας, ο σκύλος σου είναι "σοβαρά επικίνδυνος", και η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ευθύνη, αυτομάτως μεγαλύτερη. ΑΝ με καταλαβαίνεις, καθώς ο σκύλος σου είναι ο τελευταίος που φταίει : αυτός απλά ένστικτά του ακολουθεί).

 

Όχι, ΔΕΝ μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, συνεπώς δεν μπορώ να σε συνδράμω με αυτό που ζητάς, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να μην πω (και εγώ) την γνώμη μου για κάποια πράγματα σχετικά με το περιστατικό.

Και συγκεκριμένα εγώ θα σου έλεγα (πέραν από το να ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ από εδώ και πέρα ότι ο σκύλος σου δεν πρόκειται να την ξανακοπανήσει όσο λείπεις) ότι άσχετα με τη συμπεριφορά του γείτονα με το δικό του κατοικίδιο (ΛΟΓΙΚΑ ένα ήσυχο ζώο που δεν δημιουργεί προβλήματα σε άλλα ζώα και ανθρώπους, γι' αυτό και έχει "κερδίσει" το δικαίωμα να περιφέρεται στη γειτονιά ελεύθερα όπως αξίζει σε κάθε πλάσμα που δεν δημιουργεί προβλήματα σε τρίτους - ΑΝ κάνω λάθος, διόρθωσέ με), ΟΦΕΙΛΕΙΣ (έτσι καθαρά ηθικά και πέρα από νόμους, κανονισμούς και διατάξεις) να πας να βρεις τον περί ου ο λόγος κτηνίατρο, να τον ρωτήσεις "πόσα" και να πας να τα δώσεις στον γείτονα (αν τα έχει ήδη πληρώσει). ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δηλαδή, καθώς το ολοκληρωτικά σωστό θα ήταν να του δώσεις κάτι παραπάνω και για την...οδύνη, για να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ έτσι στην ουσία την ευθύνη σου που δεν είχες δέσει ΕΠΑΡΚΩΣ το δικό σου ζωντανό.

Αν υπάρχει θέμα χρημάτων και δεν είναι απλά ζήτημα "ξεροκεφαλιάς" το να θέλεις -εμφανώς- ν' αποφύγεις τις ευθύνες σου, πάνε τουλάχιστον και συζήτα το με τον γείτονα (όχι σε φάση "αν δεν είχες κι εσύ ελεύθερο τον δικό σου δεν θα πάθαινε τίποτα" όμως), να τα βρείτε. Καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα είναι και αυτός καν'ας βλαμμένος που απλώς "θα απαιτεί", και θα καταλάβει ότι μέρος της ευθύνης είναι ΚΑΙ δικό του (αλήθεια είναι ΚΑΙ αυτό, καθώς με το να έχει ελεύθερο τον δικό του, τον ΕΚΘΕΤΕΙ όντως σε κινδύνους...).

Γενικά αν είστε ΚΑΙ οι δυο άνθρωποι και όχι απλώς δίποδα, θα την βρείτε την άκρη πάντως, χωρίς να χρειάζεται να εμπλέξετε νόμους και ιστορίες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point είναι ότι άμα η πόρτα ήταν ανοιχτή και ο σκύλος λυμένος τότε μπορεί τα πράγματα να μην έγιναν όπως τα λέει ο γείτονας και να θέλει να βγάλει τα σπασμένα τζάμπα. Να έγινε πχ αλλού η εμπλοκή ή να επιτέθηκε ο άλλος σκύλος

ο op λέει οτι ο σκύλος του μπήκε στου γείτονα και δάγκωσε σοβαρά το σκύλο του

να πήγε του γείτονα ο σκύλος στο σκύλο του op , να τον δάγκωσε ο σκύλος του op και ως δια μαγείας να λύθηκε δεν νομίζω όπως επίσης να επιτέθηκε ο άλλος ο σκύλος και ο σκύλος του op να μην έχει την παραμικρή αμυχή

αλλα όπως και να έχει το δίκιο του δεν το βρίσκει , απο τη στιγμή που λύθηκε το σκυλί και έκανε οποιαδήποτε ζημιά δεν καλύπτεται απο κανέναν ... ειναι απλό , όσοι έχουμε σκύλο το γνωρίζουμε γιαυτό και φροντίζουμε να μην υπάρχει περίπτωση να πάει πουθενά , το να τον δέσεις δεν αρκεί , πρέπει να έχεις φροντίσει να ειναι και περιφραγμένος για να μην έχουν πρόσβαση μικρά παιδιά , με λίγα λόγια πρέπει να περιορίσεις ΚΑΘΕ κίνδυνο αλλιώς την έκατσες τη βάρκα. 

 

ψάξτε το λίγο και θα δείτε τι παίζει.

 

 

@nicoc89

 

Σου το εξήγησε ο cthulhucarbide. Και αυτό μάλιστα αποδεικνύει και το άλλο μου point ότι δε σκεφτεται σχεδόν κανένας κάποια άλλη όψη.

 

Δεν είπα ότι έχει άδικο να ζητήσει τα χρήματα, αλλά γιατί θα πρέπει να τον πιστέψει ο κατηγορούμενος από τη στιγμή που η κατάσταση στο σπίτι του άλλου είναι τέτοια που επιτρέπει και στο σκύλο του να βγαίνει έξω ελεύθερος; (που είναι και παράνομο στην τελική)

και εγώ απάντησα στον cthul τι παίζει , ο op έπρεπε να φροντίσει να ειναι αδύνατον να βγει έξω ο σκύλος του , η αλυσίδα δεν αρκεί, οι σκύλοι συνεχώς λύνονται/σπάνε αλυσίδες και πόσο μάλλον ο δικός του που απότι φαίνεται ειναι και επιθετικός.

Η άλλη όψη θα ηταν ο op να έχει δεμένο και περιφραγμένο το σκύλο του και να μπει κάποιος άλλος σκύλος στο σπίτι του op και ο σκύλος του op να τον τραυματίσει , εκεί θα είχε δίκιο ο op. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που όλοι τα ρίχνετε στον κατηγορούμενο επειδή ένας βλάκας με ανοιχτή πόρτα και λυμένο σκύλο ισχυρίζεται ότι ο άλλος σκύλος μπήκε σπίτι του και δάγκωσε τον δικό του. Ρε πάτε καλά; Δείτε λίγο και τις δύο πλευρές και αφήστε τα "φιλοζωικά". Ο νόμος προφανώς και δεν καλύπτει μόνο την μία πλευρά αλλά λέτε μόνο ο,τι σας συμφέρει για να το παίξετε πολιτισμένοι. 

 

Αν μπει δηλ κάποιος στο σπίτι σου και σε κάνει "μπλε", 

έχει και νομικά δικαιώματα επειδή άφησες ανοιχτή την πόρτα και δεν φορούσες αλυσίδα;

Θα φας και ξύλο και μήνυση δηλ αν αφήσεις την πόρτα σου ανοιχτή εσύ. :P

 

Επειδή κάποιοι είναι από άλλο σύμπαν, νομικά,

στο χώρο σου δεν μπορεί να μπει κανείς που δεν έχεις προσκαλέσει.

 

Πολιτισμένοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πρώτα απ' όλα τις υποχρεώσεις τους,

όπως σωστά έθεσε ο De@th L0rd. Απολίτιστοι, αυτοί που πιστεύουν πως έχουν μόνο δικαιώματα.

 

Επίσης, την επόμενη φορά που θα προσβάλεις δημόσια κατηγορία ανθρώπων,

θα στερηθείς μόνιμα την είσοδο σου σε αυτή την κοινότητα.

Η ανάγνωση και η τήρηση των κανόνων βρίσκεται στις υποχρεώσεις σου.

Οι καλοί τρόποι στην παιδεία σου.

 

 

 

/sc

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ts ήσουν στην αμερική (που ψοφάνε για δίκες και αποζημιώσεις) δεν θα είχες την "τύχη" να σου ζητάει μόνο τα "νοσήλεια" αλλά και αποζημίωση για ψυχική οδύνη "του 3ου ξάδερφου του μπατζανάκη του ο οποίος πολύ στεναχωρήθηκε όταν έμαθε το συμβάν και από τότε έπαψε να τρώει γαλακτοκομικά!!!".

Εδώ (εν Ελλάδι) και με λίγες ευτυχώς εξαιρέσεις, ακόμα δεν φτάσαμε εκεί. Βοηθάει και το γεγονός ότι η μήνυση στοιχίζει κάνα 100άρι για να ξεκινήσει ;)

Αν λοιπόν πιστεύεις ότι όντως έγινε έτσι (λόγω μαρτύρων ή άλλων στοιχείων) πλήρωσέ τον. Εκτός από το θέμα "καλής γειτονίας" είναι και ξεκάθαρα υποχρέωσή σου.

Τώρα αν πιστεύεις ότι πάει να σε "ρίξει" αυτό είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο γειτονας σου που ειχε ανοιχτη την πορτα και λυτο τον σκυλο του φταιει 1 φορα τοτε εσυ φταις 5 φορες.Για τον απλο λογο του οτι ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ σκυλος μπηκε στην αυλη του γειτονα σου.

 

Σκεφτηκες την πιθανοτητα ο γειτονας σου να ειχε κλειστη την πορτα και τον σκυλο του δεμενο αλλα για λιγο να ανοιγαν την πορτα για να μπει η να βγει καποιος ανθρωπος και εκεινη την στιγμη να εμπαινε ο σκυλος σου στην αυλη του?Και τον σκυλο του γειτονα θα τραυματιζε χειροτερα γιατι θα ηταν δεμενος αρα και πιο ευαλωτος και πιθανοτητες θα υπηρχαν να τραυματιζε και ανθρωπο που θα αντιδρουσε απεναντι στον σκυλο.

 

Θα μπορουσε να γινει και χειροτερο σκηνικο.

 

Πραγματικα αν γινοταν στην Ελλαδα 1 σοβαρο τεστ αξιολογησης για τους υποψηφιους "ιδιοκτητες" σκυλων θα αποριπτονταν παραπανω απο τους μισους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδια καλησπερα... σημερα το πρωι πηγα βολτα τον σκυλακο μου.. εκει εισαμε ενα βελγικο ποιμενικο οταν τον ρωτησαμε αν δαγκωνει μας ειπε οχι και ετσι δεσαμε τον δικο μας και ελυσε αυτος τον δικο του.. μετα απο λιγο και ενω το δικο μας που ειναι κοκονι και 10 μηνων καθοταν διπλα μας και δεμενος, εμφανιστηκε το αλλο και το αρπαξε και τον τιναζε παλι καλα προλαβαμε και δεν του εκανε τεραστια ζημια.. αυτος π ειχε τον σκυλο ειδε τον δικο μας και ειπε δεν ειχε τπτ και εφυγε χωρις να ενδιαφερθει μετα απο λιγο και καθως προσπαθουσαμε να ηρεμησουμε τον δικο μας ειδαμε αιμα τον πηγαμε στον γιατρο και ευτηχως ολα σχετικα καλα ..τον εκανε δυο ελαφριες δαγκωματιες ..οταν πηραμε αυτον τηλ για να μας καληψει τα εξοδα μας τα μασαει.. του δωσαμε διορια μια μερα.. αν δεν ενδιαφερθει μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να κοινηθουμε????? και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση μετα απο αυτο το σκυλακι μας να γινει επιθετικο με αλλα σκυλια και αν ναι μπορουμε να κανουμε εμεις κατι για αυτο???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μ' αρέσει που όλοι τα ρίχνετε στον κατηγορούμενο επειδή ένας βλάκας με ανοιχτή πόρτα και λυμένο σκύλο ισχυρίζεται ότι ο άλλος σκύλος μπήκε σπίτι του και δάγκωσε τον δικό του. Ρε πάτε καλά; Δείτε λίγο και τις δύο πλευρές και αφήστε τα "φιλοζωικά". Ο νόμος προφανώς και δεν καλύπτει μόνο την μία πλευρά αλλά λέτε μόνο ο,τι σας συμφέρει για να το παίξετε πολιτισμένοι. 

Ειδα το παραπανω  μήνυμα και λεω οκ δεν υπάρχει σωτηρία !

μπήκε ο σκυλος στο στιτι μεσα του αλλουνού , στην ιδιοκτησία του , στο μοναδικό μερος της γης που το σύνταγμα προστατεύει , το άσυλο μας , του έφαγε το σκυλο , και αυτος λεει αφήστε τα φιλοζωικά  !!!!! 

οκ δεν υπαρχει ρε φιλε αυτο που διαβαζω εδω  ..

 

 

Aλλα μετα ειδα αυτο το μήνυμα 

Αν μπει δηλ κάποιος στο σπίτι σου και σε κάνει "μπλε", 

έχει και νομικά δικαιώματα επειδή άφησες ανοιχτή την πόρτα και δεν φορούσες αλυσίδα;

Θα φας και ξύλο και μήνυση δηλ αν αφήσεις την πόρτα σου ανοιχτή εσύ. :P

 

Επειδή κάποιοι είναι από άλλο σύμπαν, νομικά,

στο χώρο σου δεν μπορεί να μπει κανείς που δεν έχεις προσκαλέσει.

 

Πολιτισμένοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πρώτα απ' όλα τις υποχρεώσεις τους,

όπως σωστά έθεσε ο De@th L0rd. Απολίτιστοι, αυτοί που πιστεύουν πως έχουν μόνο δικαιώματα.

 

Επίσης, την επόμενη φορά που θα προσβάλεις δημόσια κατηγορία ανθρώπων,

θα στερηθείς μόνιμα την είσοδο σου σε αυτή την κοινότητα.

Η ανάγνωση και η τήρηση των κανόνων βρίσκεται στις υποχρεώσεις σου.

Οι καλοί τρόποι στην παιδεία σου.

 

 

 

/sc

 

Εύγε φιλε μου για την απαντηση σου .. μερικοι οντως ειναι απο αλλον πλανήτη δεν υπάρχει αλλη εξήγηση για τον τρόπο σκέψης τους !! επίσης εύγε και γι αυτο που μαύρισα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες το πρωι την ωρα που ήμουνα στη δουλεια έλυσε ο σκύλος μου που ειναι δεμενος κατω απο το σπίτι μου μπήκε στην αυλη του γειτονα (η πορτα της αυλής του ήταν ανοιχτή και ο σκυλος του ελέυθερος)  και δαγκωσε αρκετα σοβαρά απο οτι μου είπε εκείνος το δικο του σκύλο. Το θέμα ειναι οτι τώρα μου ζητάει να πληρώσω τα χρήματα που εδωσε στον κτηνιατρο για την περίθαλψη. Εχει τύχει σε κανένα παρόμοια περίπτωση και πως το εχει αντιμετωπίσει;  

Θα τα πληρώσεις ,θα ζητήσεις και συγγνώμη και το κυριότερο θα εξασφαλίσεις την φύλαξη του δικού σου σκύλου έτσι ώστε να μην επαναληφθεί....την επόμενη φορά μπορεί η επίθεση να μην είναι σε σκύλο...αλλά σε κανα πιτσιρίκι  και μετά τρέχα γύρευε...

Επίσης σκέψου ότι και ο δικός σου σκύλος μπορούσε να υποστεί βλάβες...αν ο γείτονας τον χτυπούσε με κάτι για να αποφύγει την επίθεση στον δικό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απαντάτε ένα χρόνο μετά το προσέξατε ή μπα???

Ρεεε πώς περνανε ετσι τα χρόνια!!! πήγε '16 ε? Δεν το πήρα χαμπάρι ότι ήταν περσινό ...ομολογώ!!Σταυρώστε με!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα... σημερα το πρωι πηγα βολτα τον σκυλακο μου.. εκει εισαμε ενα βελγικο ποιμενικο οταν τον ρωτησαμε αν δαγκωνει μας ειπε οχι και ετσι δεσαμε τον δικο μας και ελυσε αυτος τον δικο του.. μετα απο λιγο και ενω το δικο μας που ειναι κοκονι και 10 μηνων καθοταν διπλα μας και δεμενος, εμφανιστηκε το αλλο και το αρπαξε και τον τιναζε παλι καλα προλαβαμε και δεν του εκανε τεραστια ζημια.. αυτος π ειχε τον σκυλο ειδε τον δικο μας και ειπε δεν ειχε τπτ και εφυγε χωρις να ενδιαφερθει μετα απο λιγο και καθως προσπαθουσαμε να ηρεμησουμε τον δικο μας ειδαμε αιμα τον πηγαμε στον γιατρο και ευτηχως ολα σχετικα καλα ..τον εκανε δυο ελαφριες δαγκωματιες ..οταν πηραμε αυτον τηλ για να μας καληψει τα εξοδα μας τα μασαει.. του δωσαμε διορια μια μερα.. αν δεν ενδιαφερθει μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να κοινηθουμε????? και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση μετα απο αυτο το σκυλακι μας να γινει επιθετικο με αλλα σκυλια και αν ναι μπορουμε να κανουμε εμεις κατι για αυτο???????

Να προχωρησεις σε μηνυση! Δεν υπαρχει αλλος τροπος, μιλα με δικηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα... σημερα το πρωι πηγα βολτα τον σκυλακο μου.. εκει εισαμε ενα βελγικο ποιμενικο οταν τον ρωτησαμε αν δαγκωνει μας ειπε οχι και ετσι δεσαμε τον δικο μας και ελυσε αυτος τον δικο του.. μετα απο λιγο και ενω το δικο μας που ειναι κοκονι και 10 μηνων καθοταν διπλα μας και δεμενος, εμφανιστηκε το αλλο και το αρπαξε και τον τιναζε παλι καλα προλαβαμε και δεν του εκανε τεραστια ζημια.. αυτος π ειχε τον σκυλο ειδε τον δικο μας και ειπε δεν ειχε τπτ και εφυγε χωρις να ενδιαφερθει μετα απο λιγο και καθως προσπαθουσαμε να ηρεμησουμε τον δικο μας ειδαμε αιμα τον πηγαμε στον γιατρο και ευτηχως ολα σχετικα καλα ..τον εκανε δυο ελαφριες δαγκωματιες ..οταν πηραμε αυτον τηλ για να μας καληψει τα εξοδα μας τα μασαει.. του δωσαμε διορια μια μερα.. αν δεν ενδιαφερθει μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να κοινηθουμε????? και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση μετα απο αυτο το σκυλακι μας να γινει επιθετικο με αλλα σκυλια και αν ναι μπορουμε να κανουμε εμεις κατι για αυτο???????

Πας στο αστυνομικο τμημα με τυγχων μαρτυρες για καταγραφη στο βιβλιο συμβαντων, μπορεις να εχεις και γνωματευση του κτηνιατρου μαζι σου.

Επειτα ο νομος ειναι μαζι σου για να προχωρησεις σε μηνυσεις κτλ.

Θα πρεπει να προσεξεις απο εκει και περα να μην βγει σε φοβια η σε επιθετικότητα του σκυλου σου, η κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια θα σε βοηθησει σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...