Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τα παπούτσια σας;


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρώμα στα παπούτσια έχω συναντήσει μόνο σε δυο ζευγάρια (και τα δύο αυθεντικά nike), το ένα το είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια και ήταν αθλητικό δερμάτινο και το δεύτερο το πήρα το αυτό καλοκαίρι είναι mesh αλλά δεν αναπνέει καθόλου και το χειρότερο δυο φορές που το έχω βάλει για περπάτημα μου κάνει φουσκάλες στα πόδια, μια πίσω στην φτέρνα την δεύτερη στα μικρά δάχτυλα, πιο άθλια παπούτσια δεν έχω ξαναβάλει και να τονίσω ότι οι αρβύλες του στρατού δεν με “χτύπησαν” πουθενά και δεν μύριζαν καθόλου, φανταστείτε πόσο άθλια είναι αυτά που το κατάφεραν… στρατό ήμουν παραμεθόριο μακριά από το σπίτι μου με 28-1 και το περίπολο έπεφτε φουλ… κάθε μέρα τρία-δυο τρίωρα περπάτημα…

 

Το τελευταίο mesh αθλητικό που είχα ήταν απίστευτο, ο αέρας που δημιουργείτε από την κίνηση του ποδιού πέρναγε μέσα, λίγο αεράκι να είχε αν ήσουν ακίνητος πάλι το ίδιο γινόταν.

 

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον spongos12345, τα αφήνω στην σκάλα αυτά που χρησιμοποιώ συχνά, οχι πεταμένα χύμα, στην άκρη, τα άλλα στα κουτιά τους μέσα στο σπίτι αλλά ποτέ δεν μπαίνω με τα παπούτσια, ψήνομαι να φτιάξω παπουτσοθήκη ώστε να είναι πιο ταχτοποιημένα και πιο εύκολα προσβάσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε μηπως καπνιζεις? Γιατι κι εγω οταν καπνιζα δεν μου βρωμαγε τιποτα, τωρα που το εκοψα εγινα λαγωνικο. Επισης παιζει να πας ενα γυμναστηριο ή να κάνεις κάποια εργασία σωματικής κόπωσης ή να δουλεύεις π.χ. σε εργοστάσιο και να φοράς μποτάκια προστασίας. Ετσι και τα βάλεις αυτα σε παπουτσοθήκη μόλις γυρίσεις σπίτι, θα βρωμάνε τα πάντα σαν υπόγα παράνομων μεταναστών στον Αγιο Παντελεήμονα.

αν και μάλλον δε το λες σε εμένα , ούτε καπνίζω , γυμνάζομαι καθημερινά και ποτέ δεν βρωμάω , ούτε τα πόδια μου , ούτε τίποτα . Ακόμα και να στάξω το καλοκαίρι δεν βρωμάω , ο ιδρώτας μου δεν μυρίζει άσχημα και δεν ειναι κάτι που το λέω εγώ , γιατι τότε δεν θα μέτραγε , μου το έχουν πει γκόμενες. Στο στρατό τους είχε κάνει εντύπωση που ποτέ δεν βρωμούσαν τα άρβυλα μου για παράδειγμα. Παιζουν πολλά ρόλο στη μυρωδιά εκτός της υγιεινής , για τα πόδια ειναι θέμα μύκητα που όσο και να τα πλένεις θα βρωμάνε σαν χαλασμένη φέτα και για το υπόλοιπο σώμα έχει σχέση ακόμα και τι τρως αφου οι τοξίνες που αποβάλλονται μέσω του ιδρώτα βρωμάνε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τα παπουτσια ειναι σε αμεση επαφη με ολες τις βρωμιες των δρομων, και τιποτε να μην κανει κανείς, μια ασχημη (περισσσοτερο ή λιγοτερο) μυρωδια θα την εχουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε μηπως καπνιζεις? Γιατι κι εγω οταν καπνιζα δεν μου βρωμαγε τιποτα, τωρα που το εκοψα εγινα λαγωνικο. Επισης παιζει να πας ενα γυμναστηριο ή να κάνεις κάποια εργασία σωματικής κόπωσης ή να δουλεύεις π.χ. σε εργοστάσιο και να φοράς μποτάκια προστασίας. Ετσι και τα βάλεις αυτα σε παπουτσοθήκη μόλις γυρίσεις σπίτι, θα βρωμάνε τα πάντα σαν υπόγα παράνομων μεταναστών στον Αγιο Παντελεήμονα.

Δεν είπαμε ότι θα βρωμάει όλο το σπίτι άμα έχεις μια παπουτσοθήκη μέσα, έχω κι εγώ μία στο διάδρομο και περνάω 200 φορές από μπροστα και δε μυρίζει, άμα όμως την ανοίξω και πλησιάσω δεν ευωδιάζει, μυρίζει παπουτσίλα-κλεισούρα (παρ'όλο που τα παπουτσια που μπαίνουν μέσα είναι ολόστεγνα). Τώρα αν εσύ έχεις το άοσμο γονίδιο (υπάρχει, δεν κάνω πλακα, αλλά στην Ευρώπη είναι ισχνή μειοψηφία) μπράβο σου, αλλά δεν αποτελείς τον κανόνα. Επίσης παιζει να έχεις μειωμένη όσφρηση και να μην το ξέρεις.

 

Ντε και καλά να μας βγάλεις όλους άπλυτους. Ο περισσότερος κόσμος κάνει ντους κάθε μέρα ούτως ή άλλως και αυτοί που ξέρω εγώ πλένουν τα πόδια τους γυρίζοντας απ'τη δουλειά. Η καθαριότητα σαφώς μειώνει τις μυρωδιές αλλά δεν τις εξαφανίζει. Εδώ σου λέω μυρίζουν τα γάντια της κουζίνας που δεν τα φοράω ποτέ αν δεν πλύνω πρώτα τα χέρια μου. Να στο πω κι αλλιώς: αμα δε μυρίζανε τα παπούτσια δε θα υπήρχαν οι παπουτσοθήκες, θα τα βάζαμε στη ντουλάπα χύμα μαζί με τα ρούχα.

 

Έχω βρει σε παζάρια θαυμάσιες αθλητικές κάλτσες εξ'ολοκλήρου βαμβακερές που στάθηκε αδύνατο να βρω σε μαγαζιά. Απλά πρέπει να ξέρεις να ψωνίζεις.

 

Για να μην είμαι και εντελώς οφ τόπικ να πώ ότι εγώ έχω μια παπουτσοθήκη στο διάδρομο χωρητικότητας 18 ζευγαριών που φυσικά δε φτάνει ούτε για ζήτω. Πέρσι πήρα μια συρμάτινη κρεμάστρα απ'το Lidl που κρεμιέται στην πόρτα και τουλάχιστον για τα καλοκαιρινά με βόλεψε, αλλά θα τη βγάλω γιατί φαίνεται απαίσια όταν κλέινεις την πόρτα και δε βολεύει για τα χειμωνιάτικα καθόλου. Οι μπότες ειδικά είναι καταστροφή, δε χωράνε πουθενά! Άμα τα βάλω σε κουτιά στη ντουλάπα θα τα ξεχνάω και δε θα τα φοράω, πρέπει να τα βλέπω. Καλή ιδέα μου φάνηκε αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω, ένα-δυο μεγάλα κουτιά κάτω απ'το κρεβάτι, απ'αυτά που είναι για κουβέρτες-παπλώματα, θα το δοκιμάσω. Τα εκτός εποχής τα κατεβάζω σε μια κούτα στην αποθήκη.

 

Υ.Γ. Κάντε μου μια χάρη και πείτε μου κάποιος πως βάζετε κείμενο μέσα σε spoiler γιατί δε μπορώ να το βρω...

Λοιπόν, να μην το κουράζουμε.

Πρώτα απ'όλα μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις, όχι πχ για κάποιον που του βρωμάνε τα παπούτσια που φορά στο εργοστάσιο και δεν έχει την πολυτέλεια να αγοράζει συχνά καινούργια. Και τέτοια παπούτσια δεν τα βάζεις μέσα στο σπίτι, τα αφήνεις στην βεράντα.

Δεύτερον, ούτε άοσμο γονίδιο έχω, ούτε άοσμος είμαι.

Τρίτον, δεν πω να βγάλω κανέναν βρωμιάρη και ούτε μίλησα για το αν πλένει κάποιος τα πόδια του γυρίζοντας σπίτι.

Τέταρτον, να το πούμε αλλιώς, η παπουτσοθήκη υπάρχει γιατί τα παπούτσια ακουμπάνε στους δρόμους και φέρνουν χώματα, γι'αυτό και δεν μπαίνουν στην ντουλάπα μαζί με τα ρούχα τα οποία είναι καθαρά.

 

Και για να το κάνουμε πιο λιανά, και προκαλώ τον οποιοδήποτε να το δοκιμάσει.

Άδειασε την παπουτσοθήκη σου από όλες τις σαβούρες, παπούτσια που ήδη έχεις.

Αγόρασε καινούργια ζευγάρια.

Πλύσιμο ποδιών πάντα πριν μπει το παπούτσι.

Καλό στέγνωμα, ιδίως ανάμεσα στα δάχτυλα.

Αντιιδρωτικό ταλκ αν ιδρώνεις πολύ στα πόδια.

Αγορά πάτου παπουτσιών και εφαρμογή μέσα στο παπούτσι.

Πάντα ολοκάθαρη κάλτσα, βαμβακερή και όχι από λαϊκή ή παζάρι, πριν φορέσεις το παπούτσι. Καθαρό καλσόν για τις γυναίκες. Μετά την επιστροφή στο σπίτι, πάνε στα άπλυτα.

Με την επιστροφή, αερισμός του παπουτσιού πριν μπει στην παπουτσοθήκη και ψιλοκαθαρισμός των πολλών βρωμιών, χωμάτων κτλ από κάτω.

Οι πάτοι αλλαγή μια φορά την βδομάδα.

Πλύσιμο του παπουτσιού που φοριέται συχνά μια στις 15 μέρες.

Παπούτσι που φοριέται συχνά δεν κρατά πάνω από χρόνο, πέταμα. Μετά αρχίζει τα προβλήματα, χαλά, ραφές, φόρμα, αρχίζει να παίρνει μυρωδιές το υλικό από την καθημερινή επαφή με τις βρωμιές του δρόμου κτλ αν σου φαίνεται ακόμα καινούργιο και το λυπάσαι, χάρισέ το. Επαναλαμβάνω μιλώ για παπούτσι που φοριέται πολύ συχνά. Αν δε είναι και καθημερινό, το αλλάζεις συχνότερα.

 

Κάντε τα αυτά και αν μυρίζουν τα παπούτσια να με φτύσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας καλα ρε φιλε που θα τα κανω ολα αυτα? Αμα βρωμανε τα αφηνω στο μπαλκονι και τελος.

 

Nicoc να υποθεσω οτι τα σκατα σου μυριζουν λουλουδια και μοσχοκαρυδο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας καλα ρε φιλε που θα τα κανω ολα αυτα? Αμα βρωμανε τα αφηνω στο μπαλκονι και τελος.

 

Nicoc να υποθεσω οτι τα σκατα σου μυριζουν λουλουδια και μοσχοκαρυδο ε?

Τα δόντια γιατί τα πλένεις δυο φορές την μέρα τουλάχιστον συν στοματικό διάλυμα συν νήμα;

Και πόσα ακόμη...συνήθεια είναι που ποτέ δεν σου έμαθαν.

 

Και σιγά τα πολλά δηλαδή, αντί να χώνεις την κάλτσα ξανά στο παπούτσι να την βάζεις στα άπλυτα.

Να σπαταλάς τρία λεπτά να διώξεις τα πολλά χώματα και να τα βγάλεις για αερισμό. Συν άλλο μισό λεπτό να ανοίξεις αργότερα το παράθυρο για να τα βάλεις στην παπουτσοθήκη.

Να απλώνεις το χέρι μια φορά έξτρα για να πάρεις πάτους όταν πας στο σούπερ. Συν άλλο ένα λεπτό να τους βάλεις στο παπούτσι.

Να πλύνεις τα πόδια σου πριν βάλεις παπούτσια, ενώ σίγουρα κοιτιέσαι στον καθρέφτη, χτενίζεσαι, καλλωπίζεσαι, αλλάζεις εσώρουχα και ρούχα πριν βγεις έξω.

Αν σου είναι ζόρι το πλύσιμο των παπουτσιών μια στις τόσες, και ζορίζεται το πλυντήριο να πλένει κάλτσες, ε τι να πω.

Αλλά μην με τρελαίνεται ότι μυρίζουν πάντα τα παπούτσια. Μυρίζουν όταν βαριόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας καλα ρε φιλε που θα τα κανω ολα αυτα? Αμα βρωμανε τα αφηνω στο μπαλκονι και τελος.

 

Nicoc να υποθεσω οτι τα σκατα σου μυριζουν λουλουδια και μοσχοκαρυδο ε?

Ιατρικό Λεξικό - Κόπρανα

Απόβλητα του οργανισμού όπως υπολείμματα τροφής, βακτήρια, επιθήλια και βλέννη που αποβάλλονται από το έντερο διαμέσου του πρωκτού. 

 

Τα κόπρανα σχηματίζονται από υπολείμματα τροφής που περιλαμβάνουν άπεπτη κυταρίνη· νερό· εκκρίσεις από αδένες του εντέρου, του στομάχου και του παγκρέατος· ινδόλη· σκατόλη· χολεστερόλη· βλέννη και επιθηλιακά κύτταρα· βάσεις πουρίνης· χρωστικές· μικροοργανισμούς· ανόργανα άλατα και μερικές φορές ξένα συστατικά.

 

Ενοχλητική οσμή: Παρατηρείται σε ίκτερο, οξεία δυσπεψία, εντερίτιδα, τυφοειδή πυρετό και περιστασιακά στη δυσκοιλιότητα. Οσμή σήψης: Μπορεί να είναι το αποτέλεσμα συφιλιδικής ή καρκινωματώδους εξέλκωσης του ορθού ή γαγγραινώδους δυσεντερίας. 

 

οπότε καταλαβαίνεις οτι και αυτό ειναι θέμα διατροφικής συνήθειας και υγείας αφου κ τα δικά μου μυρίζουν οπως και της Megan fox αλλα δεν βρωμάει όλο το σπίτι και η γειτονιά μόλις πάω τουαλέτα, με ενα καζανάκι ειναι λες και δεν πήγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιατρικό Λεξικό - Κόπρανα

Απόβλητα του οργανισμού όπως υπολείμματα τροφής, βακτήρια, επιθήλια και βλέννη που αποβάλλονται από το έντερο διαμέσου του πρωκτού. 

 

Τα κόπρανα σχηματίζονται από υπολείμματα τροφής που περιλαμβάνουν άπεπτη κυταρίνη· νερό· εκκρίσεις από αδένες του εντέρου, του στομάχου και του παγκρέατος· ινδόλη· σκατόλη· χολεστερόλη· βλέννη και επιθηλιακά κύτταρα· βάσεις πουρίνης· χρωστικές· μικροοργανισμούς· ανόργανα άλατα και μερικές φορές ξένα συστατικά.

 

Ενοχλητική οσμή: Παρατηρείται σε ίκτερο, οξεία δυσπεψία, εντερίτιδα, τυφοειδή πυρετό και περιστασιακά στη δυσκοιλιότητα. Οσμή σήψης: Μπορεί να είναι το αποτέλεσμα συφιλιδικής ή καρκινωματώδους εξέλκωσης του ορθού ή γαγγραινώδους δυσεντερίας. 

 

οπότε καταλαβαίνεις οτι και αυτό ειναι θέμα διατροφικής συνήθειας και υγείας αφου κ τα δικά μου μυρίζουν οπως και της Megan fox αλλα δεν βρωμάει όλο το σπίτι και η γειτονιά μόλις πάω τουαλέτα, με ενα καζανάκι ειναι λες και δεν πήγα. 

 

 

 

Κι εμένα έτσι είναι όταν κανονίζω εγώ τη διατροφή μου, στο στρατό γινόταν πρώτος παγκόσμιος πόλεμος στα χαρακώματα. Σιχαινόμουν το εαυτό μου.

 

Όσο για τα πόδια και τον ιδρώτα στο στρατό δε μύρισε ούτε άρβυλο, ούτε στολή κ φυλούσα κάτι σκοπιές στη Κύπρο καλοκαίρι με 50 βαθμούς υπο σκιά και σχεδόν 60 στον ήλιο. Απλά καλό πλύσιμο τα πόδια,ακόμη πιο ΚΑΛΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ, και αλλαγή τις κάλτσες καθημερινά μέχρι κ δύο φορές. Σε όσους βρωμάνε τα πόδια ΣΠΑΝΙΑ φταίνε τα υποδήματα εκτός αν είναι τίποτα μαϊμούδες με παλιο υλικά  από τη Καμπότζη. Φταίει το να αφήνουμε την ιδρωμένη κάλτσα μέσα στο παπούτσι,τους ίδιους πάτους μέχρι να πετάξουμε το παπούτσι,να πατάμε σε νερά να βρέχεται το παπούτσι (κυρίως τα αθλητικά) κ να το αφήνουμε έτσι, να πλένουμε τα παπούτσια με νερό κ σαπούνι κ μετά να τα ξαναφοράμε (βγάζει όλο το αντιβακτηριδιακό που έχει σαν καινούριο το παπούτσι), και με τον παραμικρό ιδρώτα βρωμάει με τη μία. Υπάρχουν σπρέι που αν πλύνουμε το παπούτσι, το ψεκάζουμε μετά και είναι κομπλέ. Αυτά τα πράγματα άρχισα να τα τηρώ από μικρός επειδή έπαιζα μπάσκετ κι έκανα πολύ ποδήλατο και με θέρισαν μερικές φορές μυκητιάσεις κ έβαλα μυαλό. Για μερικούς όμως όλα αυτά είναι ψυχοφθόρα διαδικασία και δεν τα κάνουν, γι αυτό κ βρωμάνε τα πόδια τους, τα παπούτσια τους κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...αερισμός του παπουτσιού....

 

Αφου μου αρκει αυτο (απλα τα βαζω στο μπαλκονι), γιατι να κανω και τα αλλα? Με τα λεφτα που θελω ετησιως για πατους συμφωνα με τις συμβουλες σου, παιρνω ενα καλο ζευγαρι παπουτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μου αρκει αυτο (απλα τα βαζω στο μπαλκονι), γιατι να κανω και τα αλλα? Με τα λεφτα που θελω ετησιως για πατους συμφωνα με τις συμβουλες σου, παιρνω ενα καλο ζευγαρι παπουτσια.

Τότε μην παραπονιέσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ότι βρωμάν τα παπούτσια.

Τα παπούτσια δεν βρωμάνε, ο τρόπος που τα φοράμε και τα χειριζόμαστε τα κάνουν να βρωμάνε.

 

Χώρια που να δεις ξενέρωμα να σε αφήσει γκόμενα λόγω ποδαρίλας.

Ή να πας με γκόμενα, κούκλα, περιποιημένη, και να πας να της βγάλεις τις μπότες και να σου έρθει η μπόχα στη μύτη. Σου πέφτει με τη μία και η ξενέρα αδιαφιλονίκητη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μην παραπονιέσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ότι βρωμάν τα παπούτσια.

Τα παπούτσια δεν βρωμάνε, ο τρόπος που τα φοράμε και τα χειριζόμαστε τα κάνουν να βρωμάνε.

 

Χώρια που να δεις ξενέρωμα να σε αφήσει γκόμενα λόγω ποδαρίλας.

Ή να πας με γκόμενα, κούκλα, περιποιημένη, και να πας να της βγάλεις τις μπότες και να σου έρθει η μπόχα στη μύτη. Σου πέφτει με τη μία και η ξενέρα αδιαφιλονίκητη.

Αυτά ήταν πιο πειστικά επιχειρήματα! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...