Προς το περιεχόμενο

Τρέμε Χόλυγουντ. Το κινηματογραφικό στούντιο της Oculus VR έχει έτοιμες τις πρώτες ταινίες εικονικής πραγματικότητας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί πιστεύω ότι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν όλα τα σωστά βήματα για να αποτελέσει το συγκεκριμένο VR μια πραγματική επανάσταση;

 

- "Μηδέν" lag στην κίνηση

- Υψηλή ανάλυση

- Μεγάλο FOV

- Ετοιμάζουν πολύ media content

- Υποστήριξη παιχνιδιών

- Χαμηλή τιμή

 

Αυτά βασίζονται κάπου ή είναι απλά αντιγραφή από τα διαφημιστικά της εταιρίας με τους ευσεβείς της πόθους για το προιόν που ίσως κάποτε βγει;

John Carmack’s Delivers Some Home Truths On Latency

 

Το latency είναι ακόμα πολύ πολύ μακριά από το μεγεθος που δεν σε κάνεις να βγάζεις το φαγητό σου στα 10 λεπτά

Το FOV είναι σχεδόν το μισό από το ιδανικό των 180o (όσο έχεις και στο μόνιτορ σου αν κάτσεις κοντά)

Το content ανύπαρκτο και με τις τρελές απαιτήσεις που μάλλον θα έχει (για το χαμηλό latency) μάλλον θα μείνει έτσι

η σχετικά χαμηλή τιμή μένει, αλλά δεν ξέρω αν θα το κατέθετα στα θετικά με την τρελή τεχνολογία που χρειάζεται μια τέτοια συσκευή για να δουλεύει σχετικά καλά και να μην είναι άλλη μια αρπαχτή σαν τα 10άδες (κατά πολύ ακριβότερα) HMVR που έχουν βγει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση.

Θέλω να πάρω κάποιο vr για iPhone 5s.

Απλά για την εμπειρία.

Τι μου προτείνετε?

Πιστεύω από ολα αυτά άμα καλό ειναι το homido.

Αφήνω το cardboard απ´την απ´εξω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ σχετικά άνετα να είμαι σε VR περιβάλλον για πάνω απο 1-2 ώρες με το Dk2. Η oculus δεν ειναι μακρυά απο τον στόχο του άνετου VR, αλλά τον έχει ήδη επιτύχει. Το VR ειναι εδώ!

Επειδή το πρόβλημα της αλληλεπίδρασης με το εικονικό περιβάλλον δεν έχει ακόμα επιλυθεί αποτελεσματικά, η πρώτη γενιά όπως φαίνεται θα δώσει βάρος σε VR έμπειρες με μικρή αλληλεπίδραση, κάτι σαν VR ταινίες.

Το μέλλον έρχεται και ειναι γα***ο, αρκεί να έχουμε μείνει ως τότε στο ευρώ βέβαια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...