Προς το περιεχόμενο

Cinebench


soultsiots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Μια ερωτηση θελω να κανω,εχω τον fx 6300 με κλειστο το turbo mode και μου βγαζει αυτο το αποτελεσμα στο cinebench http://i.imgur.com/2lr5Bvb.png.Ειναιενταξει γιατι βλεπω οτι λεει 3cores ενω ειναι 6!Μπορει να μου εξηγησει καποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD λεει οτι εχει 6-8 κτλ πυρηνες. στην πραγματικοτητα ειναι για την περιπτωση σου 3 "επεξεργαστικα πακετα" modules . Το καθε module εχει 2 επεξεργαστες για πραξεις ακεραιων [πχ αναγνωση απο την μνημη- πραξεις με ακεραιους αριθμους κτλ]  αλλα μονο 1 για πραξεις που αφορουν τους υπολοιπους αριθμους για αυτο και το 3/6 . Ειναι παρομοιο με το HT της Intel οπου φιανονται 8 πυρηνες ενω ειναι 4 με ΗΤ 

 

Πιο απλα δεν μπορω να στο εξηγησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate.com/static/uploads/2009/11_november/Bulldozer_core_small.png

 

Αμα δεις στην εικονα ο καθενας απο τους τρεις πυρηνες σου αντι για να εχει ενα int και ενα fp(floating point , δεκαδικοι αριθμοι) scheduler έχει 2 και 1 αντιστοιχα. Για καποιον λογο Marketing που αγγιζει τα ορια της απατης η AMD τους πασαρει σαν 6πυρηνους. ενω ειναι σπεσιαλ 3πυρηνοι. ομοιως και για την σειρα 8ΧΧΧ

 

 

Για τα δεδομενα του επεξεργαστη σου καλο μου φαινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το καταλαβεις ακομα καλύτερα οταν πας στο cinebench πανω αριστερα, file > advanced benchmark και εκτελέσεις το cpu (single core)

κανονικα εαν σου βγαζει στο single core 100κατι ποντους θα επρεπε να βγαζει 600 αλλα λογο του οτι εχει 3 modules με 2 cores το καθενα οπως ειπαν και παραπανω βγαζει καπου στα 500 σκορ οταν παιζει με ολους του πυρήνες (στα 4.4ghz τα παραπανω αποτελεσματα σε εμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate.com/static/uploads/2009/11_november/Bulldozer_core_small.png

 

Αμα δεις στην εικονα ο καθενας απο τους τρεις πυρηνες σου αντι για να εχει ενα int και ενα fp(floating point , δεκαδικοι αριθμοι) scheduler έχει 2 και 1 αντιστοιχα. Για καποιον λογο Marketing που αγγιζει τα ορια της απατης η AMD τους πασαρει σαν 6πυρηνους. ενω ειναι σπεσιαλ 3πυρηνοι. ομοιως και για την σειρα 8ΧΧΧ

 

 

Για τα δεδομενα του επεξεργαστη σου καλο μου φαινεται 

 

 

Αυτο δεν ειναι αληθεια ! Ειναι μια βλακεια που λενε οσοι δεν γνωριζουν την αρχιτεκτονικη των FX.

Η FPU του κάθε module τρέχει σαν ΔΥΟ FPU των 2X 128BIT !!

Αρα ο κάθε πυρήνας έχει 128BIT FPU (FMAC) διαθέσιμη για τον εαυτό του. 

 

Να θυμήσω πως και κάθε CORE των PHENOM 128BUT FPU είχε !

 

Μόνο όταν τρέχει AVX 256BIT   θα πάει όλη η FPU στο ένα ή στο άλλο core του module και σε καμιά μα καμιά άλλη περίπτωση δεν θα ξεμείνει από FPU το κάθε CORE !

Αρα το κάθε module έχει 2 πυρήνες οι οποίοι εχουν υβριδικές FPU οι οποίες μπορούν να παίξουν και ξεχωριστά και σαν ένα για να εξυπηρετήσουν AVX 256 BIT χωρίς να δεσμεύουν πολύ χώρο.

 

Το cinebench είναι πρόγραμμα κομμένο και ραμμένο στην INTEL αρχιτεκτονική και πάνω σε Intel compiler . Δεν πρέπει να το έχετε σαν μέτρο σύγκρισης των AMD επεξεργαστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"It has 3 bulldozer modules which each count as 2 cores.

Basically at 'worst' it counts as 3 cores for certain kinds of operations and at best as 6 cores.
So in that sense it is not a 'true' 6 core CPU. Like the Phenom X6's were for example.

It is still a very solid and cost effective CPU."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"It has 3 bulldozer modules which each count as 2 cores.

Basically at 'worst' it counts as 3 cores for certain kinds of operations and at best as 6 cores.

So in that sense it is not a 'true' 6 core CPU. Like the Phenom X6's were for example.

 

It is still a very solid and cost effective CPU."

 

 

Στα bold μιλάει για AVX 256 BIT !   Εκεί όντως συμπεριφέρεται σαν μια η FPU αφού τα 2 FMAC των 128bit  πάνε στον ένα πυρήνα  για να έχεις 256BIT ανά κύκλο ρολογιού !

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση (το μπλέ) η FPU συμπεριφέρεται σαν 2 ξεχωριστές των 128bit .

 

Αυτό το έκανε η AMD για να μπορεί να υποστηρίζει AVX 256BIT χωρίς να έχει 256BIT FPU για κάθε ένα CORE !  Κερδίζει χώρο στο chip για να το δώσει σε IEU που είναι πιο χρήσιμες στην σημερινή ή τουλάχιστον στην προ 2-3 ετών πραγματικότητα (SOFTWARE) για την οποία σχεδιάστηκε η αρχιτεκτονική αυτή !

 

Εδώ να πούμε πως η αρχιτεκτονική των FX πονταρει στις πολλαπλές IEU και προσπαθεί να δώσει μέρος των εργασιων της FPU στις GPU και στις IGP των APUs .... (βλέπε openCL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εχει λιγο "παρεξηγησιμη"  αρχιτεκτονικη 

γενικα σαν cpu ειναι κομπλε και οτι καλητερο στα ~100€

 

 

επι ευκαιριας ειπα να τρεξω και εγω ενα benchmark μιας και δεν εχω κανει ποτε

στοκ ρολογια

485cb

single 100cb

 

4ghz

610cb

single 117cb

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην πραγματικότητα η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο την παρουσιάζει το cinebench;

Μιλάω για single thread πάντα.

 

Σε αυτό WPrime 2.05 η διαφορά φαίνεται πιο μικρή δείχνει και seconds για να την καταλάβεις καλύτερα

 

FX-6300-FX-4300-51.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...