Προς το περιεχόμενο

Motherboard για τον AMD FX-9590 4.7GHZ 8-CORE BOX


Polakis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα pins μπορει να ειναι απο τροφοδοσια μεχρι απλα να υπαρχουν για να μην εχει κενο.Δεν εχει κανενα θεμα αυτο που λες.

Η l3 cache ειναι πιο αργη της l2 και l1.

32vs28nm vishera και richland αντιστοιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για το Dying Light που αναφερει ο ενδιαφερομενος,η εταιρια εχει παραδεχτει οτι υπαρχει θεμα με Amd Performance και δουλευει σε Patch για να καλυτερεψει την αποδοση του.Οσο για επεξεργαστη προφανως θα πας σε ενα i5 4690k αν θα ασχοληθεις με overclock,και αν δεν ξερεις τι ειναι αυτο,δεν θες να μπλεκεις και για να γλυτωσεις χρηματα και απο την μητρικη για να βαλεις και μια ψυκτρα μαζι θα πας σε ενα I5 4440 και εισαι αρχοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για οτι λετε.....το θεμα ειναι ομως οτι κανενας δεν μου απαντησε στην ουσια σε αυτο που ηθελα.....τι motherboard μπορω τελικα να βαλω σε αυτον τον cpu που θελω να αγορασω με 1866 mhz χωρις να ειναι oc και να βλεπει και τους 8 πυρηνες?Η ψυκτρα που εχω ειναι κορυφη δεν θα εχω θεμα θερμοκρασιας.Και οποιος θελει να μου πει μετα για ποιο ακριβως λογο ειναι καλυτερος ενας i5 απο αυτον που θελω εγω ας μου πει με επιχειρήματα και οχι γενικοτητες.

 

Ευχαριστω πολυ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για οτι λετε.....το θεμα ειναι ομως οτι κανενας δεν μου απαντησε στην ουσια σε αυτο που ηθελα.....τι motherboard μπορω τελικα να βαλω σε αυτον τον cpu που θελω να αγορασω με 1866 mhz χωρις να ειναι oc και να βλεπει και τους 8 πυρηνες?Η ψυκτρα που εχω ειναι κορυφη δεν θα εχω θεμα θερμοκρασιας.Και οποιος θελει να μου πει μετα για ποιο ακριβως λογο ειναι καλυτερος ενας i5 απο αυτον που θελω εγω ας μου πει με επιχειρήματα και οχι γενικοτητες.

 

Ευχαριστω πολυ! :)

Τι επιχειρηματα αγαπητε.Κανε τον κοπο και ψαξε στο Internet πως τα παει ενας i5 ή I7 4790 στα περισσοτερα παιχνιδια σε σχεση με ενα Amd fx 8350,απλα ο δικος σου εχει μεγαλυτερο Oc απο το εργοστασιο. Το οτι γραφει 8πυρηνες δεν σημαινει οτι ειναι πραγματικος 8πυρηνος οπως πχ ο νεος Intel που κοστιζει 1000ευρω.Αν ηταν ετσι θα περναμε ολοι Fx και η Intel θα ειχε κλεισει αλλα ελα μου που δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Επισης στα πιο πολλα παιχνιδια παραπανω απο 4πυρηνες δεν αξιοποιουνται και οταν αλλαξει αυτο,θα εχουν γινει Mainstream οι Ddr4.

 

Καθολου γενικοτητες δεν γραφουμε απλα βαριομαστε να λενε σε καθε topic τα ιδια και τα ιδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λέω να ξεκινήσω με τα επιχειρήματα.

 

απο κει και πέρα για ραμ 1866 χωρίς οc είναι δύσκολα τα πράγματα.

o controller των amd λειτουργεί έτσι

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx

Παρ ολα αυτα διαφορές απο 1333 σε 1600 και σε 1866 και σε 2133 θα δεις μόνο σε νούμερα bench.Στην κανονική ζωή έχουν σχεδόν μηδενική διαφορά.

 

 

και τέλος

έχεις καταλάβει πραγματικά οτι ΔΕΝ αξίζει η αγορά του συγκεκριμένου για κανέναν λόγο;

πάρε τον 8350 και ανέβασε τον εκει πέρα η ακόμα καλύτερα τον 8370 που είναι και νεότερος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να συγκρίνεις την single core απόδοση των piledriver ακόμα και με πυρήνες επεξεργαστών core 2 σε clock to clock performance θα τραβάς τα μαλλιά σου απλά. Δυστυχώς κάθε πυρήνας των διπύρηνων modules είναι πολύ αδύναμος, τα έκανε ολίγον σαλάτα η amd σε αυτόν τον τομέα θέλοντας και καλά να πετύχει την καινοτομία. Πλάκα πλάκα όμως δεν πάνε να είναι ότι θέλουν, σε βγάζουν ασπροπρόσωπο με λίγα χρήματα. Εμένα ο a8 6600k δεν με έχει αφήσει ποτέ. Και μην ακούσω ότι σε single core θα τα δώ σκούρα, σας πληροφορώ τα έχω δει στο λολ και στο cinebench και θα τα δώ αν πάω να παίξω κάνα online που θέλει μόνο 2 ή 1 πυρήνα αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου αφού ξέρω τι αγόρασα και για ποιό σκοπό ;).

Δεν τα εκανε καθολου σαλατα η Amd.Ηταν εξαρχης αδυνατον να προσφερει πραγματικο 8πυρηνο σε αυτο το κοστος γιατι πολυ απλα θα επρεπε να της κοστισει πολυ παραπανω το κοστος κατασκευης.Οταν ομως σου πουλαει κατι σε τιμη ενος 3ου απο τον τοτε 6πυρηνο Intel τοτε εκει λες ''οπα κατι δεν παει καλα''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε τον 8350 και ανέβασε τον εκει πέρα η ακόμα καλύτερα τον 8370 που είναι και νεότερος.

 

+1.

 

Ακόμα και με τον 8320 τα 4,7ghz  με 4,8 ghz τα έχεις και εξοικονομείς και 100 ευρώ από τον 9590,αν όντως θέλεις κάτι σε υλοποίηση της Amd.Πάντως με 8320/8350 κάνεις σχετικά καλό oc και έχεις την ίδια απόδοση με τον 9590.Τα παιδιά παραπάνω βέβαια σου λένε ότι με μία Intel υλοποίηση θα είχες καλύτερα frames.Βέβαια εξαρτάται και το παιχνίδι.Αλλού θα υπάρχει διαφορά και αλλού όχι που να δικαιολογεί την χρηματική διαφορά του ενός cpu από τον άλλον.Βέβαια αυτή είναι προσωπική επιλογή το τι θα επιλέξεις και το σίγουρο είναι ότι η Intel αυτήν την στιγμή είναι μπροστά στα cpus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σου τα 200 tpd που μου λες δεν εχω ιδεα τι ειναι εγω κοιταξα τα mhz που ειναι πολυ ψηλα! διαφωτισε με αν μπορεις......επισεις θα ηθελα να μου πεις γιατι να παρω i5 ? ειναι καλυτερος απο αυτον που ποσταρα? οσο για την ψυκτρα εχω ενα θυριο τις coolermaster πολυ καλη! κανενα προβλημα με αυτο! ( Ο cpu που μου δειχνεις ειναι στα 3.3 και τωρα εδω και 3 χρονια εχω τον ι7 960 στα 3.2 που ειναι η καλυτερη μεγαλη διαφορα? ) 

 

Ευχαριστω!

Πρωτα απο ολα ο Xristaras παραπανω σου εξηγησε γιατι οι Intel ειναι καλυτεροι για παιχνιδια και εσυ μαρεσει που γραφεις μετα οτι μιλαγε με γενικολογιες. 

+1.

 

Ακόμα και με τον 8320 τα 4,7ghz  με 4,8 ghz τα έχεις και εξοικονομείς και 100 ευρώ από τον 9590,αν όντως θέλεις κάτι σε υλοποίηση της Amd.Πάντως με 8320/8350 κάνεις σχετικά καλό oc και έχεις την ίδια απόδοση με τον 9590.Τα παιδιά παραπάνω βέβαια σου λένε ότι με μία Intel υλοποίηση θα είχες καλύτερα frames.Βέβαια εξαρτάται και το παιχνίδι.Αλλού θα υπάρχει διαφορά και αλλού όχι που να δικαιολογεί την χρηματική διαφορά του ενός cpu από τον άλλον.Βέβαια αυτή είναι προσωπική επιλογή το τι θα επιλέξεις και το σίγουρο είναι ότι η Intel αυτήν την στιγμή είναι μπροστά στα cpus.

Ρε παιδια αφου δεν προκειται να ασχοληθει με Oc(δειτε τι γραφει παραπανω)γιατι του λενε να παρει 8320/50 και να κανει Oc???Γιαυτο αλλωστε κοιταξε και τον συγκεκριμενο Amd γιατι εχει υψηλα Out Of The Box ρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αφου δεν προκειται να ασχοληθει με Oc(δειτε τι γραφει παραπανω)γιατι του λενε να παρει 8320/50 και να κανει Oc???Γιαυτο αλλωστε κοιταξε και τον συγκεκριμενο Amd γιατι εχει υψηλα Out Of The Box ρολογια.

 

Αν είναι να πάρει κάτι σε Amd (μιας και ρωτάει για 9590) απλά και με έναν 8320 + oc στα ίδια θα είναι.Τώρα αν δεν θέλει να ασχοληθεί με oc τότε να κοιτάξει σε i5 4440 αν πρόκειται για gaming pc μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο hacker μου ειπε οτι εχουν ιδια αποδοση αλλα πως το ξερει?για αυτο ειπα γενικοτητες δεν κατηγορησα κανεναν.Οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους το video του xristara ηταν πραγματι πολυ κατατοπιστικο ευχαριστω! Για την φραση γενικοτητες την ειχα ποσταρη πριν το video του Xristara.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τα 5ghz της amd μπορει να εχουν την ιδια αποδοση με τα 3ghz της intel"

 

αυτο το ειπα για να καταλαβεις το το 1ghz της amd δεν ειναι το ιδιο με το 1ghz της intel, οχι για να συγκρίνω επεξεργαστες, 

 

ο επεξεργαστης που θες να βαλεις ειναι out of the question Μονο και μονο για την καταναλωση. και γιατι αγαπητε να πας σε am3+ πλατφορμα που ειναι ιδη νεκρη, δηλαδη δεν θα βγουν αλλοι επεξεργαστες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο hacker μου ειπε οτι εχουν ιδια αποδοση αλλα πως το ξερει?για αυτο ειπα γενικοτητες δεν κατηγορησα κανεναν.Οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους το video του xristara ηταν πραγματι πολυ κατατοπιστικο ευχαριστω! Για την φραση γενικοτητες την ειχα ποσταρη πριν το video του Xristara.

Απλα για την ιστορια ολα περνανε κυριως απο την καρτα γραφικων που εχεις-παρεις.Αν εχεις αδυναμη καρτα γραφικων οτι επεξεργαστη και να αγορασεις δεν προκειται να αποδοσει παραπανω. Αρα σε οποιο επεξεργαστη και να πας αν πχ εχεις μια Gtx 660 δεν προκειται να παιξεις ολα τα νεα παιχνιδια σε Ultra 1080p με καλα Fps.

 

Αρα την μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια την κανει η καλη καρτα γραφικων που εχεις. Και μιας και δεν προκειται να ασχοληθεις με το Oc ενας i5 ειναι ιδανικος για σενα καθως και φθηνοτερος ειναι απο τον παραπανω επεξεργαστη,και λιγοτερη καταναλωση εχει και αποδιδιε καλα στα παιχνιδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...