Προς το περιεχόμενο

Motherboard για τον AMD FX-9590 4.7GHZ 8-CORE BOX


Polakis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι στο marketing ΑΜ+3 δεν ξερω αν ειναι πεθαμενες η οχι απλα ακουω συνεχεια απο τον κοσμο οτι amd value for money και οτι ειναι ταυτοχρονα και γρηγοροτεροι. Oποτε καταλαβαινω οτι δεν ειμαι αρκετα ενημερος απο την στιγμη που ολοι εδω μου συστηνουν μοντελα i5.Αλλα για αυτο εκανα και την ερωτηση :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απλα για την ιστορια ολα περνανε κυριως απο την καρτα γραφικων που εχεις-παρεις.Αν εχεις αδυναμη καρτα γραφικων οτι επεξεργαστη και να αγορασεις δεν προκειται να αποδοσει παραπανω. Αρα σε οποιο επεξεργαστη και να πας αν πχ εχεις μια Gtx 660 δεν προκειται να παιξεις ολα τα νεα παιχνιδια σε Ultra 1080p με καλα Fps.

 

Αρα την μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια την κανει η καλη καρτα γραφικων που εχεις. Και μιας και δεν προκειται να ασχοληθεις με το Oc ενας i5 ειναι ιδανικος για σενα καθως και φθηνοτερος ειναι απο τον παραπανω επεξεργαστη,και λιγοτερη καταναλωση εχει και αποδιδιε καλα στα παιχνιδια.

και δε θα χρειαστει τοσο ακριβη μητρικη ,ουτε τοσο δυνατο συστημα ψηξης--λιγοτερο συνολικο κοστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οπως ειπα και στην αρχη το Dying Light εχει αυτη την στιγμη προβλημα με τους Amd επεξεργαστες και η εταιρια ετοιμαζει Patch να το φτιαξω αυτο.Να ενα δειγμα για να ξερεις και που βασταει ενας i5 http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2418624

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα για την ιστορια ολα περνανε κυριως απο την καρτα γραφικων που εχεις-παρεις.Αν εχεις αδυναμη καρτα γραφικων οτι επεξεργαστη και να αγορασεις δεν προκειται να αποδοσει παραπανω. Αρα σε οποιο επεξεργαστη και να πας αν πχ εχεις μια Gtx 660 δεν προκειται να παιξεις ολα τα νεα παιχνιδια σε Ultra 1080p με καλα Fps.

 

Αρα την μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια την κανει η καλη καρτα γραφικων που εχεις. Και μιας και δεν προκειται να ασχοληθεις με το Oc ενας i5 ειναι ιδανικος για σενα καθως και φθηνοτερος ειναι απο τον παραπανω επεξεργαστη,και λιγοτερη καταναλωση εχει και αποδιδιε καλα στα παιχνιδια.

θα ηθελα να ασχοληθω με το OC απλως ισως κατι δεν κανω καλα.Στο i7 960 που εχω ολοι στο utube δειχνουν οτι τον πανε στα 4.0 και ειναι μια χαρα. Εγω απο 3.2 τον παω στα 3.4 και εχω μπλε οθωνες και κολληματα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λέω να ξεκινήσω με τα επιχειρήματα.

 

απο κει και πέρα για ραμ 1866 χωρίς οc είναι δύσκολα τα πράγματα.

o controller των amd λειτουργεί έτσι

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx

Παρ ολα αυτα διαφορές απο 1333 σε 1600 και σε 1866 και σε 2133 θα δεις μόνο σε νούμερα bench.Στην κανονική ζωή έχουν σχεδόν μηδενική διαφορά.

 

 

και τέλος

έχεις καταλάβει πραγματικά οτι ΔΕΝ αξίζει η αγορά του συγκεκριμένου για κανέναν λόγο;

πάρε τον 8350 και ανέβασε τον εκει πέρα η ακόμα καλύτερα τον 8370 που είναι και νεότερος.

ειναι πολυ αξιοπιστος ο youtuber δες και αυτο απο τον ιδιο....εγω δεν ξερω να το δικαιολογησω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παιχνίδια που δεν χρησιμοποιούν 2 πυρήνες οι διαφορές δεν είναι τεράστιες αλλα υπάρχουν.

 

Αν δεν σε πείθει ο συγκεκριμένος,πάρε σύγκριση απο άλλον για το BF4 multiplayer.

 

 

και για να μην παρεξηγηθώ,δεν είμαι fanboy σε κανένα χρώμα.

όπως βλέπεις amd σύστημα της πλάκας έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Polakis13 είτε πάρεις για μένα έναν Fx 8320/8350 είτε έναν i5,την δουλειά σου στα games θα την κάνεις και με το παραπάνω.Φτιάξε περιφερειακά το pc με μπόλικη ram (τουλάχιστoν 8gb) και καλή gpu και θα είσαι jet.Μην τρελαίνεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι σιγουρος πιστευω οτι εχει αρχισει να ζοριζετε γιατι παιζοντας το dying light χανω frames που δεν επρεπε απο την στιγμη που εχω την r9 290 tri x με με μνημη στα 8 giga 2133 mhz και τον cpu ι7 960.Θεωρω οτι απο εκει χανω εκτος και αν υπαρχει περιπτωση να φταιει η motherboard που ειναι απλη και δεν δινει στο full τις επιδοσεις καρτας και cpu . Εχω asrock extreame με x58 chipset.( εχω δει στο utube με r9 270 να παιζουν στο full το game και να παιζουν στα 60 fps! για αυτο το ξερω αυτο που σου λεω! ) καμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει? 

Εχει ηδη αναφερει τι Pc εχει Babi :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Polakis13 τα πράγματα είναι απλά. Τα τρομερά marketing κόλπα της amd με τα φθηνά ghz, τους περισσότερους πυρήνες και τα "fancy" κουτιά κερδίζουν τους αγοραστές αφήνοντάς τους την εντύπωση "με λίγα χρήματα παίρνω κάτι με περισσότερα ghz και πυρήνες και με όμορφο κουτί και όχι μπλε και άσχημο". Τα πράγματα όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ! Η intel έχει ακριβότερους επεξεργαστές, γιατί προσφέρει νεότερη και πιο αποδοτική τεχνολογία, τόσο στις επιδόσεις αλλά τόσο και στην κατανάλωση και στις θερμοκρασίες οι οποίες είναι σε χαμηλότερα επίπεδα από την amd. Από την άλλη πλευρά η amd έχει μείνει στάσιμη σε μια αρκετά παλιά αρχιτεκτονική η οποία ναι μεν καλύπτει τις ανάγκες σε καθημερινή χρήση και σε παιχνίδια και βαριές δουλειές με την καταβολή ενός μικρότερου ποσού για την απόκτηση ενός επεξεργαστή της, όμως η intel λόγω της νεότερης τεχνολογίας που εφαρμόζει έχει τον άσσο στο μανίκι της κάνοντας τα παραπάνω πράγματα σαφώς καλύτερα από πλευράς απόδοσης και με μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασία. Όλα τα παιχνίδια χρησιμοποιούν από 1 έως 4 πυρήνες και ελάχιστες εξαιρέσεις χρησιμοποιούν περισσότερους από 4. Επειδή οι επιδόσεις ανά πυρήνα της intel είναι καλύτερες από της amd, τα παιχνίδια επωφελούνται από τους intel. Και όχι και στα 5.3ghz να πάει ένας fx vishera θα ιδρώσει να αντιμετωπίσει ακόμα και έναν i5 4430 στα παιχνίδια. Εκεί φαίνεται πόσο αδύναμοι είναι οι πυρήνες των modules από τους κανονικούς των intel και επίσης το γεγονός ότι η amd έχει μείνει πίσω τεχνολογικά χωρίς όμως να την καθιστά και άχριστη όπως νομίζουν μερικοί  ;).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Polakis13 τα πράγματα είναι απλά. Τα τρομερά marketing κόλπα της amd με τα φθηνά ghz, τους περισσότερους πυρήνες και τα "fancy" κουτιά κερδίζουν τους αγοραστές αφήνοντάς τους την εντύπωση "με λίγα χρήματα παίρνω κάτι με περισσότερα ghz και πυρήνες και με όμορφο κουτί και όχι μπλε και άσχημο". Τα πράγματα όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ! Η intel έχει ακριβότερους επεξεργαστές, γιατί προσφέρει νεότερη και πιο αποδοτική τεχνολογία, τόσο στις επιδόσεις αλλά τόσο και στην κατανάλωση και στις θερμοκρασίες οι οποίες είναι σε χαμηλότερα επίπεδα από την amd. Από την άλλη πλευρά η amd έχει μείνει στάσιμη σε μια αρκετά παλιά αρχιτεκτονική η οποία ναι μεν καλύπτει τις ανάγκες σε καθημερινή χρήση και σε παιχνίδια και βαριές δουλειές με την καταβολή ενός μικρότερου ποσού για την απόκτηση ενός επεξεργαστή της, όμως η intel λόγω της νεότερης τεχνολογίας που εφαρμόζει έχει τον άσσο στο μανίκι της κάνοντας τα παραπάνω πράγματα σαφώς καλύτερα από πλευράς απόδοσης και με μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασία. Όλα τα παιχνίδια χρησιμοποιούν από 1 έως 4 πυρήνες και ελάχιστες εξαιρέσεις χρησιμοποιούν περισσότερους από 4. Επειδή οι επιδόσεις ανά πυρήνα της intel είναι καλύτερες από της amd, τα παιχνίδια επωφελούνται από τους intel. Και όχι και στα 5.3ghz να πάει ένας fx vishera θα ιδρώσει να αντιμετωπίσει ακόμα και έναν i5 4430 στα παιχνίδια. Εκεί φαίνεται πόσο αδύναμοι είναι οι πυρήνες των modules από τους κανονικούς των intel και επίσης το γεγονός ότι η amd έχει μείνει πίσω τεχνολογικά χωρίς όμως να την καθιστά και άχριστη όπως νομίζουν μερικοί  ;).

Αυτό το σχόλιο πρέπει να το κρατήσουμε για μια μελλοντική αντιπαράθεση μεταξύ AMD vs Intel  :P  Περιγράφεις ακριβώς όπως είναι τα πράγματα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου πως αντιπαραθέσεις τύπου amd vs intel γίνονται αποκλειστικά για άτομα που δεν γνωρίζουν τι προσφέρει η κάθε εταιρεία αλλά και εξαιτίας των fanboys που επιμένουν ότι η εταιρεία τους είναι καλύτερη επειδή είναι μπλε η μία και πράσινη η άλλη. Για την ώρα η amd δεν έχει κάτι να αντιμετωπίσει στα ίσα την intel, ο χρόνος θα δείξει. Φυσικά ανάλογα με τα πόσα λεφτά δίνεις, κοιτάς να πάρεις το καλύτερο και όχι ποια εταιρεία το προσφέρει. Κοιτάς δηλαδή τα λεφτά που θα δώσεις να αξίζουν πραγματικά και να καλύπτουν πλήρως τα πράγματα που θες να κάνεις. Το ποια εταιρεία θα επιλέξεις, είναι καθαρά θέμα το τι προσφέρει εκείνο το διάστημα που θα θες επεξεργαστή. Επί εποχές pentium 4 η amd έκανε το μπαμ και είχε το πάνω χέρι, τώρα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Επειδή δεν είναι τίποτα σταθερό, η υπομονή και η σωστή κρίση σε πάνε εκεί που θες ;). Δεν θα κάτσω να εξηγώ για το ποια εταιρεία έκανε τι, τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα που έχει, απλά θα πω ότι κόντρες σαν αυτές δεν αξίζουν, ειδκά όταν είναι σαφές ποια εταιρεία υπερέχει από ποια και πότε :). Και για να μην παρεξηγηθώ, έχω amd και όχι δεν είναι κακό να έχεις amd αλλά αρκεί να ξέρεις γιατί τον έχεις (στο budget το οποίο έπαιζα η amd ήταν η καλύτερη επιλογή, διαφορετικά αν το ποσό ήταν μεγαλύτερο θα κοιτούσα σύμφωνα με τις ανάγκες μου αν θα πήγαινα σε 8320 ή κάποιον i5).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα 2 χρονια ισως η amd φτασει σε επιπεδο x58 intel (τεχνολογια 6-7 ετων). :devil:

 

 

Σοβαρα τωρα ομως, ελπιζω και η amd να βγαλει κατι δυνατο πολυ απλα για να πεσουν οι τιμες απο την Intel και να υπαρχει ανταγωνισμος. Εκει που εχει σιγουρα κερδισει η amd ειναι στους APU παντως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...