Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ.. επειδη παλιοτερα ειχα τον 120 τοp permorfmance με mlc (τον κρατησα για 1 χρονο και κατι ψηλα) δεν αντιμετωπισα προβλημα.. Οταν τον πουλησα ειχε 100% health.. Ευχαριστω παντως

Εμενα παντως δεν μου γεμιζει το ματι, μπωρει και βγει καλος, αλλα καλυτερα μεινε μακρια μη το ρισκαρεις, εκτος οτι εχει 2 χρονια εγγυηση μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως δεν θα τον αγόραζα δεν ξέρω δεν μου γεμίζει το μάτι

Οταν ειχε ο τοπ 39 ευρω ο 120αρης, τον εβαλα σε διαφορα λαπτοπακια που ηθελαν φθηνη λυση αναβαθμισης..

Καλες ταχυτητες για τα δεδομενα και πονταρα στο οτι ειναι mlc, Και μεχρι στιγμης ολα οκ. Με στικακια που λες,την εχω πατησει κι εγω ετσι αλλα με sandisk,kingkston.Eιναι αλλη νοοτροπια απο τους ssd..

Tον high και εγω δεν θα τον εμπιστευομουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχε ο τοπ 39 ευρω ο 120αρης, τον εβαλα σε διαφορα λαπτοπακια που ηθελαν φθηνη λυση αναβαθμισης..

Καλες ταχυτητες για τα δεδομενα και πονταρα στο οτι ειναι mlc, Και μεχρι στιγμης ολα οκ. Με στικακια που λες,την εχω πατησει κι εγω ετσι αλλα με sandisk,kingkston.Eιναι αλλη νοοτροπια απο τους ssd..

Tον high και εγω δεν θα τον εμπιστευομουν,

Δεν ξέρω για στικακια δεν πήρα, μπορεί να έχει καλά, για τα δισκάκια είπα τα doual δεν ξέρω με καμιά μάρκα άλλη όπως TDK SONY TAYTO  δεν μου είχε συμβεί αυτό το πράγμα, μιλάμε τα έγραφα κανονικά η εγράφη ολοκληρώθηκε έγραφε και μετά από 3 μήνες τα αρχεία δεν τα διάβαζε κανένα μέσο και δεν είναι να πεις ότι έτυχε σε ένα δυο δισκάκια σε όλα ήταν έτσι,  πιστεύω για την ιντενσο απαράδεκτο τελείως αυτό, και ενωειται ότι δεν θα πάρω και τον δίσκο της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

http://www.e-shop.gr/ssd-intenso-3813440-high-performance-240gb-25-7mm-sata3-p-PER.340395

αξιζει για τα χρηματα του.. Δεν ειναι τοσο αργος και εχει αρκετα iops περισσοτερα απο τον samsung 850 evo που ειχα στο μυαλο μου..

 

 

2 χρονια εγγυηση εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια βοηθεια,

Θελω ssd αλλα ποιον από τους παρακατω:

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9537199%2C9983945%2C6582188%2C10389965%2C5895583

αν μπορουσατε να μου πειτε και με ποια σειρα θα τους αγοραζατε από τον καλυτερο προς τον χειροτερο

και βασει αξιοπιστιας περισσοτερο.

 

Δευτερη ερωτηση, σε λαπτοπ φιλου ‘προϊστορικό’ θελει ssd 120gb αλλα δεν υποστηρίζει ACHI από ΒΙΟΣ θα  δει καποια διαφορα, θα υπαρχει προβλημα και αν ναι που ?

Αυτά, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. EVO

2. PNY

3. CRUCIAL

4. HYPERX

5. ADATA

 

Κάλιστα θα μπορεί κάποιος να τα βάλει και με την παρακάτω σειρά. Αλλά επιλέγω πρώτα τον crucial και έπειτα τον HyperX παρόλο που ο HyperX έχει καλύτερες ταχύτητες. Προτιμώ όμως τον Crucial γιατί είναι φθηνότερος και κερδίζεις ταυτόχρονα 25GB. Άρα ουσιαστικά το οικονομικό κέρδος είναι μεγαλύτερο των 6 ευρώ.

 

1. EVO

2. PNY

3. HYPERX

4. CRUCIAL

5. ADATA

 

Οι EVO και PNY είναι στις 2 πρώτες θέσεις και λόγω το ότι έχουν πολύ καλές ταχύτητες αλλά και λόγων περισσότερων χρόνων εγγύησης. 5 και 4 χρόνια αντίστοιχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια βοηθεια,

Θελω ssd αλλα ποιον από τους παρακατω:

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9537199%2C9983945%2C6582188%2C10389965%2C5895583

αν μπορουσατε να μου πειτε και με ποια σειρα θα τους αγοραζατε από τον καλυτερο προς τον χειροτερο

και βασει αξιοπιστιας περισσοτερο.

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=5895583%2C10389965%2C6582188%2C9537199%2C9983945

 

 

 

Δευτερη ερωτηση, σε λαπτοπ φιλου ‘προϊστορικό’ θελει ssd 120gb αλλα δεν υποστηρίζει ACHI από ΒΙΟΣ θα  δει καποια διαφορα, θα υπαρχει προβλημα και αν ναι που ?

Αυτά, ευχαριστω.

 

Oxi,δεν θα εχει καποιο προβλημα, απλα οχι 100% τις ταχυτητες του δισκου.

Σε κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=6374160%2C10628607%2C9172814%2C10144395

Σωστος ο blood!

Kι εγω εβαλα πρωτα των hyperx  απο τον mx300 λογω των tbw που εχει παραπανω εγγραφες ο hyperx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάλυψα και σε σένα κώτσο  :P

 

Ανάλογα την χρήση που κάνει ο φίλος/η και που δεν μας είπε ας επιλέξει το κατάλληλο σχήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάλυψα και σε σένα κώτσο  :P

 

Ανάλογα την χρήση που κάνει ο φίλος/η και που δεν μας είπε ας επιλέξει το κατάλληλο σχήμα.

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=5895583%2C10389965%2C6582188%2C9537199%2C9983945

 

 

Oxi,δεν θα εχει καποιο προβλημα, απλα οχι 100% τις ταχυτητες του δισκου.

Σε κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=6374160%2C10628607%2C9172814%2C10144395

Σωστος ο blood!

Kι εγω εβαλα πρωτα των hyperx  απο τον mx300 λογω των tbw που εχει παραπανω εγγραφες ο hyperx

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια,

η χρηση του θα ειναι τα Win 7 64bit, αρκετο view στο internet και κανα 2 παιχνιδια racing που παιζω, αλλα εχω και 2 μηχανικους απο 1TB οπου μπορω να βαλω και εκει παραπανω παιχνιδια.

Η αληθεια ειναι πως με δελεαζουν τα 25GB παραπανω του MX300 αλλα εφοσον οι αλλοι 3 ειναι ποιο αξιοπιστοι δεν θα κολλησω εκει, ευτηχως που αφησατε τον Adata στο τελος γιατι δεν μου εκανε και τοσο 'κλικ'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η ταχύτητα δεν σε ενδιαφέρει οπότε επιλέγεις είτε παραπάνω GB είτε παραπάνω εγγύηση.

εεεεε... κοιτα να δεις, με ενδιαφερει και η ταχυτητα αλλα δεν τρελαινομαι να χασω και μερικα mb σε read/write, και σιγουρα θελω να πιστευω, οτι οποιον απο τους 3 πρωτους να επιλεξω θα ειναι ποιο γρηγορος απο τον intenso 256gb που εχω τωρα.

Αν ηταν δυνατον να τα ειχαμε ολα σε ενα,(275gb στον evo) τοτε ολα θα ηταν καλα, αλλα δεν γινεται.

Αν στην εξισωση δεν υπηρχαν τα 25gb του ΜΧ300 που μου χαλαν το 'γλυκο', τοτε δεν θα το σκεφτομουν τοσο πολυ, θα επελεγα εναν απο τους 2 πρωτους και θα τελιωναμε.

Ειναι περισσοτερο κολλημα του δικου μου μυαλου......... και μαλλον πολυ το σκεφτομαι, εφοσον λετε οτι

EVO, PNY, HYPERX ειναι καλυτεροι (αξιοπιστια,εγγυηση,tbw) θα επιλεξω εναν απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρομαι σε ταχύτητα εννοώ να κάνεις κάποια πράγματα ώστε ένας γρήγορος ssd να σου δώσει αυτό το κλικ παραπάνω για για αυτά που κάνεις και γενικά για τον μέσο χρήστη δεν πρόκειται να δεις διαφορές από κανέναν ssd πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Ο crucial δεν είναι μπάζο. Είναι αξιοπρεπέστατος. Είναι καλύτεροι βέβαια τα μεγαλύτερα αδερφάκια του ο 500ρης και κυρίως ο 750αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρομαι σε ταχύτητα εννοώ να κάνεις κάποια πράγματα ώστε ένας γρήγορος ssd να σου δώσει αυτό το κλικ παραπάνω για για αυτά που κάνεις και γενικά για τον μέσο χρήστη δεν πρόκειται να δεις διαφορές από κανέναν ssd πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Ο crucial δεν είναι μπάζο. Είναι αξιοπρεπέστατος. Είναι καλύτεροι βέβαια τα μεγαλύτερα αδερφάκια του ο 500ρης και κυρίως ο 750αρης.

Okay καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεις και σιγουρα δεν πιστευω οτι ο ΜΧ ειναι μπαζο

και εφοσον οι διαφορες τους ειναι ελαχιστες θα επιλεξω βασει εγγυησης-tbw οπως αρχικα το ειχα σκεφτει.

Ευχαριστω πολυ. Καλη Ανασταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...