Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΛΟΓΙΚΑ ΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΕΨΑΞΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ 

ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ 

ΤΟ TYPE 2280 ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν!!! Κώστα απάντα :-D :-D

Μπλεξαμε με τρολ!   :cry:

Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση, σε αυτά τα χρήματα παίζει κάτι καλύτερο;;

Με κατι παραπανω   https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=10144395%2C13430509%2C11128824 ,χωρις μεγαλες διαφορες.

Απο εξωτερικο https://www.ebay.com/itm/DREVO-X1-Pro-SSD-128GB-Solid-State-Drive-2-5-SATA-III-Read-560MB-S-Write-500M-S/272566068989?epid=12006549354&hash=item3f763426fd:g:PyAAAOSw1HxZzKSS

ΛΟΓΙΚΑ ΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΕΨΑΞΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ 

ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ 

ΤΟ TYPE 2280 ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ;;;

Nαι,για την δικια σου μητρικη,που παιρνει τους m2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικατάσταση ssd kingston 240gb που θα πάει στο λαπτοπ της γυναίκας απο το pc στα 500 bg περίπου τί κοιτάμε?

Να κάνω clone το παλιό ssd στο νέο μια και εκεί έχω το λειτουργικό?

Ο ssd λειτουργικό θα φορέσει και κάποια προγράμματα  όχι κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικατάσταση ssd kingston 2

40gb που θα πάει στο λαπτοπ της γυναίκας απο το pc στα 500 bg περίπου τί κοιτάμε?

Να κάνω clone το παλιό ssd στο νέο μια και εκεί έχω το λειτουργικό?

Ο ssd λειτουργικό θα φορέσει και κάποια προγράμματα  όχι κάτι ιδιαίτερο.

Budget?

Είμαι της άποψης Πάντα καθαρή εγκατάσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Ψαχνω για HDD στα 2ΤΒ γυρω στα 70Ε με βασικο κριτηριο να ειναι οσο γινεται πιο ησυχος. Ημουν αναμεσα σε WD Blue 2TB (εχω ηδη εναν 5400 rpm και ειναι σχεδον αθορυβος και εχει decent performance) και σε Barracuda 2TB για τον οποιον δεν γνωριζω και πολλα περα απο amazon reviews, οπου φαινεται ΟΚ. Οι παλιοτεροι Barracuda ειχαν θεμα με την αξιοπιστια απο οσα εχω δει, η νεα σειρα που ειναι 7200 rpm κιολας σε σχεση με WD Blue, ειναι αξιοπιστη και κυριως αθορυβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Ψαχνω για HDD στα 2ΤΒ γυρω στα 70Ε με βασικο κριτηριο να ειναι οσο γινεται πιο ησυχος. Ημουν αναμεσα σε WD Blue 2TB (εχω ηδη εναν 5400 rpm και ειναι σχεδον αθορυβος και εχει decent performance) και σε Barracuda 2TB για τον οποιον δεν γνωριζω και πολλα περα απο amazon reviews, οπου φαινεται ΟΚ. Οι παλιοτεροι Barracuda ειχαν θεμα με την αξιοπιστια απο οσα εχω δει, η νεα σειρα που ειναι 7200 rpm κιολας σε σχεση με WD Blue, ειναι αξιοπιστη και κυριως αθορυβη?

Αν δεν σε απασχολεί η ταχυτητα κοίτα καμία άλλη σειρά, όπως

Τoshiba p300

WD purple

Seagate ironwolf

 

Ανάμεσα στους προαναφερομενους θα προτιμούσα τον νέο barracuda.

O θόρυβος είναι σε καλά επίπεδα και όντως δεν έχει τα θέματα με τον παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω (για backup project) τον "SEAGATE ST10000VN0004 IRONWOLF NAS 10TB SATA3" για να τον βάλω στην RAIDSONIC ICY BOX IB-3620U3 EXTERNAL 2 BAY JBOD.

Αξίζει ο συγκεκριμένος σκληρός για τη δουλειά που θέλω (Backup εξωτερικών σκληρών διαφόρων χωρητικοτήτων)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε απασχολεί η ταχυτητα κοίτα καμία άλλη σειρά, όπως

Τoshiba p300

WD purple

Seagate ironwolf

 

Ανάμεσα στους προαναφερομενους θα προτιμούσα τον νέο barracuda.

O θόρυβος είναι σε καλά επίπεδα και όντως δεν έχει τα θέματα με τον παλιό.

Η ταχυτητα με ενδιαφερει σε σημειο να μην υπαρχουν texture streaming issues σε μεγαλα (σε ογκο) single player games ας πουμε, που δε νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα (π.χ. στον WD Blue που'χω δεν το εχω συναντησει). Αν ο Seagate εχει ιδια ή καλυτερα επιπεδα θορυβου με τον Blue, τοτε μαλλον θα παρω αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχυτητα με ενδιαφερει σε σημειο να μην υπαρχουν texture streaming issues σε μεγαλα (σε ογκο) single player games ας πουμε, που δε νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα (π.χ. στον WD Blue που'χω δεν το εχω συναντησει). Αν ο Seagate εχει ιδια ή καλυτερα επιπεδα θορυβου με τον Blue, τοτε μαλλον θα παρω αυτον.

Αν προορίζεται και για gaming τότε τον barracuda αβλεπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα σημερα αυτον των δισκο http://www.cosmodata.gr/product/293278/ και αυτο το εξωτερικο κουτι http://www.cosmodata.gr/product/14164/ για πρωτη φορα στη ζωη μου και μου φαινεται μεγαλο το κουτι εν συγκριση με αυτα που ειχα  συνηθισει να βλεπω ως τωρα  δεν το περιμενα ετσι να ειναι τεσπα :P .το συνδεσα στο laptop και με την πριζα αλλα ενω ειναι αναμενο το πρασινο το λαμπακι δεν μου το διαβαζε.το ιδιο μου εκανε και στον αποκωδικοποιητη που το δοκιμασα να δω αν το διαβαζει εκει αλλα εγινε το εξης παραξενο μολις εκλεισα το διακοπτη του κουτιου μου εβγαλε ενα μηνυμα η συσκευη usb αποσυνδεθηκε. και επισης εχω μια απορια η πριζα  και ο διακοπτης του κουτιου που χρησιμευουν και σε τι διαφερουν απο το απλο καλωδιο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα σημερα αυτον των δισκο http://www.cosmodata.gr/product/293278/ και αυτο το εξωτερικο κουτι http://www.cosmodata.gr/product/14164/ για πρωτη φορα στη ζωη μου και μου φαινεται μεγαλο το κουτι εν συγκριση με αυτα που ειχα  συνηθισει να βλεπω ως τωρα  δεν το περιμενα ετσι να ειναι τεσπα :P .το συνδεσα στο laptop και με την πριζα αλλα ενω ειναι αναμενο το πρασινο το λαμπακι δεν μου το διαβαζε.το ιδιο μου εκανε και στον αποκωδικοποιητη που το δοκιμασα να δω αν το διαβαζει εκει αλλα εγινε το εξης παραξενο μολις εκλεισα το διακοπτη του κουτιου μου εβγαλε ενα μηνυμα η συσκευη usb αποσυνδεθηκε. και επισης εχω μια απορια η πριζα  και ο διακοπτης του κουτιου που χρησιμευουν και σε τι διαφερουν απο το απλο καλωδιο????

Δεν είναι παράξενο όταν έκλεισες τον διακόπτη να σου λέει ότι αποσυνδεθηκε. Είναι plug n play και όταν κλείνεις τον διακόπτη είναι σαν να τον αφαιρείς.

Ο controller του συγκεκριμένου κουτιού δεν επαρκεί με απλή τάση και έχει το ρεύμα του δικτύου για την λειτουργία του. Είναι καλό που έχει διακόπτη, διότι δεν χρειάζεται να αφαιρείς καλώδιο συνέχεια, και ούτε να το έχεις πάνω και να λειτουργεί ο δίσκος του σκληρού χωρίς να κάνεις χρήση εσύ.

Καλό επίσης θα ήταν να επαιρνες κάποιο κουτί με usb 3.0 για γρηγορότερη μεταφορά δεδομένων.

Δοκίμασε αφού τον έχεις συνδεμενο, να πας στην διαχείριση δίσκων να δεις αν τον βλέπει εκεί.

Λογικά θα τον βλέπει, απλά θα πρέπει να τον μετατρέψεις σε ntfs ή αντίστροφα σε gpt για να τον βλέπει κανονικά ο υπολογιστής σου.

Δοκίμασε το να δεις που θα τον δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα ενα απο τα κουτια που μου ειχες προτεινει για αυτον των δισκο δεν ηξερα αυτη την λεπτομερεια πειραζει τωρα να το αλλαξω??.

 

Εκανα οτι μου ειπες πηγα στην διαχειριση δισκων το βρηκα απο εδω πως να παω https://www.pcsteps.gr/16905-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows/ και μετα πηγα στην διαχειριση δισκων και μου των εμφανιζε αλλα μου ελεγε οτι δεν εχει εκχωρηθει και μετα στην τυχη απο μονος μου! εκανα δεξι κλικ και μετα πατησα νεος απλος τομος και μετα σε οτι μου εβγαζε παταγα στην τυχη οκ.. και αυτο ηταν μετα κατευθειαν διαβαστηκε.... :-D. ευχαριστω.

Επεξ/σία από Vasilis T 92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...