Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τον NVMe που θα χτυπήσω λογικά, για άλλες 3 περιπτώσεις:

 

1. HDD 4TB για αποθήκη και βιβλιοθήκη αρχείων δουλειάς κάνει αυτός που βλέπω ότι προτείνεται συχνά εδώ:

Hitachi 4TB Deskstar NAS H3IKNAS400012872SWW SATA III 7200rpm 128MB
 
ή αυτός
Seagate 4TB Skyhawk ST4000VX007 SATA III 64MB
;
 
Ο πρώτος βλέπω είναι μαρκαρισμένος ως "NAS drive", ο δεύτερος από το γκουγκλάρισμα βλέπω ότι είναι "Surveillance Drive". Σημαίνει κάτι αυτό για τις επιδόσεις τους ή την αντοχή τους κλπ;
 
2. HDD 2TB για τον ίδιο σκοπό όπως και στο 1, αλλά προορίζεται για διαφορετικό PC, παλαιότερο, που έχει sata2 μόνο, υπάρχει κάποια VFM πρόταση;
 
EDIT:
Τώρα που γυρίζει, ανάμεσα σε αυτούς τους ~240GB sata SSD:
 
ξεχωρίζει κάποιος; Ψάχνω για μεταχειρισμένο laptop και θέλω να ξέρω σε περίπτωση που δεν έχει από την μάνα του SSD σε τι επιπλέον ποσό πρέπει να υπολογίζω, χρήση OS και εφαρμογές, όχι παιχνίδια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά ο adata ειναι καλύτερος!

o adata se σε σχεση με τον πατριοτ υστερεί στο οτι εχει ταχυτητα εγγραφης 300 mb/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o adata se σε σχεση με τον πατριοτ υστερεί στο οτι εχει ταχυτητα εγγραφης 300 mb/s

Και ο Patriot σε σχέση αξιόπιστιας υστερεί.

Οπότε επιλέγεις.

Αξιοπιστία ή ταχύτητα εγγραφής.

(πόσες εγγραφές πια θα κάνεις στον 120αρη και πόση διαφορά θα δεις πραγματικά; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Patriot σε σχέση αξιόπιστιας υστερεί.

Οπότε επιλέγεις.

Αξιοπιστία ή ταχύτητα εγγραφής.

(πόσες εγγραφές πια θα κάνεις στον 120αρη και πόση διαφορά θα δεις πραγματικά; )

σ αυτο συμφωνο αλλα οταν εννοεις εγραφες εννοεις το ποσες φορες θα κανω  copy paste ενα αρχειο γτ δεν το καταλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς η ταχύτητα ανάγνωσης είναι αυτή που σε ενδιαφέρει στη φόρτωση του λειτουργικου, στο bootάρισμα, στο άνοιγμα φακέλων και προγραμμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκτός από τον NVMe που θα χτυπήσω λογικά, για άλλες 3 περιπτώσεις:

 

1. HDD 4TB για αποθήκη και βιβλιοθήκη αρχείων δουλειάς κάνει αυτός που βλέπω ότι προτείνεται συχνά εδώ:

Hitachi 4TB Deskstar NAS H3IKNAS400012872SWW SATA III 7200rpm 128MB
 
ή αυτός
Seagate 4TB Skyhawk ST4000VX007 SATA III 64MB
;
 
Ο πρώτος βλέπω είναι μαρκαρισμένος ως "NAS drive", ο δεύτερος από το γκουγκλάρισμα βλέπω ότι είναι "Surveillance Drive". Σημαίνει κάτι αυτό για τις επιδόσεις τους ή την αντοχή τους κλπ;
 
2. HDD 2TB για τον ίδιο σκοπό όπως και στο 1, αλλά προορίζεται για διαφορετικό PC, παλαιότερο, που έχει sata2 μόνο, υπάρχει κάποια VFM πρόταση;
 
EDIT:
Τώρα που γυρίζει, ανάμεσα σε αυτούς τους ~240GB sata SSD:
 
ξεχωρίζει κάποιος; Ψάχνω για μεταχειρισμένο laptop και θέλω να ξέρω σε περίπτωση που δεν έχει από την μάνα του SSD σε τι επιπλέον ποσό πρέπει να υπολογίζω, χρήση OS και εφαρμογές, όχι παιχνίδια...

 

 

Μαζί με τα παραπάνω, υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση και για 1TB καθαρά για αποθήκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κωστα  οταν  σου ειπα πως  θελώ εναν σκληρο δισκο στα  10 Τβ  ξεχασα να  σου πω  πως  η χρηση  του θελω να εινε  για να  κανω εγκαταστασεις προγραμματον,, παιχνιδιον ,,  ταινιες και μουσικι  οπως και επισης να  διαγραφω απο  αυτον τον δισκο ..οπως και παραλληλα  να παιζω τα παιχνιδια απο εκει  και τα προγραμματα να  τα τρεχω απ[ο αυτον τον  δισκο..επειδη  σε καθημερινη βαση διαγραφω και κανω  εγκαταστασεις  προγραμματον και παιχνιδιων..και  ταινιων..

 

μηπως  ο  Seagate Barracuda Pro 10TB κανει  για ολα αυτα  που ζηταω σε σχεση με τον Seagate Ironwolf Pro 10TB? που  μου προτεινες?>? απλα στην  αρχη δεν σου  ειπα  την χρηση  για την  οποια  ειθελα τον σκληρο τον δισκο. επειδη  γενικως παιζω και παρα  πολλα παιχνιδια. και ασχολουμε με παρα  πολλα προγραμματα  οπως με  αρχιτεκτονικα και  φωτοσχεδιαστικα προγραμματτα..

απλα  θελω να  μου πεις ενα ναι η οχι..αν  ο   Seagate Barracuda Pro 10TB   εινε  προτιμοτερος  για ολα  αυτα  σε σχεση με τον Seagate Ironwolf Pro ..

 

και παλι ζηταω συγνωμη  στην αρχη που δεν σου  ειπα  για πια χρηση τον θελω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Εχω εναν 120αρι ssd για windows και εναν παλιο σκληρό στο 1tb που περναω τα παιχνιδια(ολο το steam),προγράμματα για τον υπολογιστη και για πληροφορική Και διαφορες αλλες εφαρμογές.

Σκέφτομαι να πάρω εναν σκληρό στα 2tb πλέον πιο συγκεκριμενα,τον hybrid firecuda της Seagate(περιπου 90 ευρω). Έχετε να προτεινετε αλλη μαρκα η σειρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. 

Η παρακάτω θήκη, είναι εξακριβωμένο πως είναι συμβατή με 4tb σκληρούς;

 

https://www.skroutz.gr/s/3997213/LC-Power-LC-35U3.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...