Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ακριβως ειναι αυτο?

 

Μπορουμε να του περασουμε και windows 7 και να το χρησιμοποιησουμε σαν home media pc ή ειναι για αλλες χρίσεις?

 

windows 7 όχι

media player και πολλά άλλα καλούδια (torrent download κτλ κτλ) ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καπου σε εχασα.

Μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις τι ακριβως εννοεις?

 

Αν ειναι τοσο καλο media player σε σχεση με καποια αλλα π.χ. pipo x7 τοτε ποιος ο λογος να δωσει καποιος 100 και βαλε ευρω για ενα αλλο media player(hd pc) και να μην αγορασει αυτο το προιον μονο με 35 δολλαρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει μόνο σε linux (προς το παρών).

 

Τώρα όσον αφορά συγκριτικό με κάποια άλλα media player, ίσως είναι καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν έχω δει/δουλέψει κάποιο media player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί λένε ότι θα τρέχει win10 IoT (Internet of Things), έναν kernel για embedded μόνο και όχι πλήρες desktop. Είναι ένα άνοιγμα της MS στα ΙοΤ πριν της ξεφύγει και αυτή η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του βάλω linux διανομή,μπορώ να προγραμματίσω σε C++ πάνω του σε κάποιο IDE όπως Dev-C++ ή δεν θα μπορέσω λόγω αρχιτεκτονικής του CPU (ARM);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του βάλω linux διανομή,μπορώ να προγραμματίσω σε C++ πάνω του σε κάποιο IDE όπως Dev-C++ ή δεν θα μπορέσω λόγω αρχιτεκτονικής του CPU (ARM);;

Λογικά θα μπορείς αλλά ότι εκτελέσιμο παράγεις θα τρέχει μόνο σε υπολογιστές με ARM CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τελικά, σήμερα εκτός από nettop που είναι ξυλόκαστρο, ΠΟΥ το βρίσκουμε ρε παιδιά;

 

Εδώ και εδώ

Και τα δύο από Αθήνα, το πρώτο στο κέντρο, το άλλο Δάφνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του βάλω linux διανομή,μπορώ να προγραμματίσω σε C++ πάνω του σε κάποιο IDE όπως Dev-C++ ή δεν θα μπορέσω λόγω αρχιτεκτονικής του CPU (ARM);;

Κατεβάζεις το CodeBlocks από το PiStores και είσαι έτοιμος.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά . Μου έφτασε μια θήκη για εναν παλιό ,Ιde 80gb να αναστησω κάποια παλιά αρχεία απο εναν αρχαίο pentium . Μπορω να συνδεσω οθόνη vga και να τρέχω κανένα ελαφρύ προγραμματακι ( μtorrent κλπ ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω εδώ και κάνα μήνα...

πήγα να περάσω raspbian, αποτυχία σε ανάλυση οθόνης, το παράτησα πρόωρα...

του πέρασα 2ο λειτουργικό openelec (μήπως γυρίσω κάποια στιγμή στο λινουξάκι) και φυσάει.

Βλέπω απο wifi ταινίες του landisk μου, 720 (και 1080 νομίζω) απροβλημάτιστα, και προφανώς kodi πετάει.

 

Αυτό που με χαροποίησε ήταν ότι είδε αυτόματα ένα tp-link tl-wn722nc χωρίς πρόβλημα, και τα 5κάναλα αρχεία τα παίζει στον ενισχυτή χωρίς να χάνει κανάλια! Επίσης δουλεύει και το σύστημα που αναγνωρίζει εντολές από το hdmi, οπότε με το χειριστήριο του ενισχυτή (πάνω σε αυτόν το έχω, και από εκεί φεύγει hdmi για τηλεόραση) χειρίζομαι και το openelec άμα βαριέμαι να πιάνω το ασύρματο (που είδε επίσης κατευθείαν) πληκτρολόγιο!!!

 

so, 10/10 από μένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...